Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 68
  1. 24-11-10 13:28 #16
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι δεν αυξανετε ετσι ο συνολικος ογκος προπονησης...

    ετσι ριχνεις την ενταση της προπονησης...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lef Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω ηθελε να πει την διαρκεια της προπονησης
    Αυτο ρε μητσο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-11-10 13:35 #17
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lef Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω ηθελε να πει την διαρκεια της προπονησης
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ρε μητσο
    ααα...

    καλα ναι αυξανετε ο χρονος...

    αλλα και παλι δεν σε οδηγει σε καταβολισμο...

    σε περιοδο ογκου δεν υπαρχει καταβολισμος....λογο του οτι οι θερμιδες ειναι αυξημενες αρκετα

    σε περιοδους διαιτας που οι θερμιδες ειναι χαμηλα... υπαρχει καταβολισμος... βεβεια μπαινει στη μεση και αλλος παραγωντας... η δυναμη... δλδ... για να κρατησεις οσους περισσοτερους μυς αυτη την περιοδο θα πρεπει να αρκετα κιλα... για να χρησιμοποιεις αρκετα κιλα θες και μεγαλητερα διαληματα αναμεσα στα σετ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-11-10 05:04 #18
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    εγω συνήθως δίλεπτα διαλείματα κάνω και όταν έκανα πολύ βαρια προπόνηση και παραπάνω .

    δεν έχει νόημα να κάνουμε μικρά διαλείματα αν δεν έχουμε σαν στόχο την αντοχή στην δύναμη , η μπορεί σαν μια εναλαγή σε πολύ αραιά διαστήματα , ώστε να σοκάρουμε διαφορετικα τούς μυς περισσότερο για πρίξιμο , αλλα είναι στιγμιαίο , δεν μεγαλώνεις έτσι.

    άλλα αυτο σημαίνει μεγαλύτερη ένταση και κάθε σέτ έως αποτυχίας και έτσι η ξεκούραση να είναι απαραίτητη , αλλιώς γυμνάζονται και άλλες μυικές ίνες με τα βαρια κιλα και μεγάλα διαλείματα , που στην ουσία δεν είναι μεγάλα είναι όσο χρειάζετε να ανατάξουν οι μυς για το επόμενο σέτ , γιατι αλλιώς παίζουμε δεν μπορούμε να ανεβάσουμε κιλα .

    οι λευκές ταχείας συσπάσεως ενεργοποιούνται με τα βαρυα κιλα και επίσης και το νευρικό σύστημα αντιδρά διαφορετικα και οι κόκκινες κυρίως με ελαφρύτερα με περισσότερες επαναλήψεις και μικρότερα διαλείματα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-11-10 10:34 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    άλλα αυτο σημαίνει μεγαλύτερη ένταση και κάθε σέτ έως αποτυχίας και έτσι η ξεκούραση να είναι απαραίτητη , αλλιώς γυμνάζονται και άλλες μυικές ίνες με τα βαρια κιλα και μεγάλα διαλείματα , που στην ουσία δεν είναι μεγάλα είναι όσο χρειάζετε να ανατάξουν οι μυς για το επόμενο σέτ , γιατι αλλιώς παίζουμε δεν μπορούμε να ανεβάσουμε κιλα .

    οι λευκές ταχείας συσπάσεως ενεργοποιούνται με τα βαρυα κιλα και επίσης και το νευρικό σύστημα αντιδρά διαφορετικα και οι κόκκινες κυρίως με ελαφρύτερα με περισσότερες επαναλήψεις και μικρότερα διαλείματα
    ακριβώς!!!! εξάλλου eddie τέτοιου είδους προπονήσεις όπως αυτή που έκανε ο Yates για παράδειγμα, κρατάνε εκ των πραγμάτων λιγότερο χρόνο και δεν "προλαβαίνει" να κάνει peak η κορτιζόλη..αρκεί να κάνεις σωστό προγραμματισμό και να "χάνεις" χρόνο μόνο στο διάλειμμα που θα είναι μεγαλύτερο..(και όχι χαζεύοντας τους διερχόμενους από το μηχάνημα γλουτιαιών χεχε...)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-11-10 11:59 #20
    Προεπιλογή
    1 λεπτό είναι καλό για αρχάριο; (αρχάριο εννοώντας με μια..."παύση" 4 ετών....)
    «Αυτό που κάνουμε δεν το καταλαβαίνουν ποτέ, μα μονάχα το επαινούν ή το κατηγορούν»
    Fr. Nietzsche
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-02-11 16:25 #21
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    επαναφερω λιγο 2 θεματα ετσι για το εφε της κουβεντας(δεν εχει να κανει οτι τα ανοιξα εγω),μιας κ καμια φορα γινεται κουβεντα για αναλογα πραγματα στην γυμναστικη με βαρη..
    αυτο ειναι το 1.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-02-11 16:54 #22
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    κατα την γνωμη μου δεν θα πρεπει να μετραμε τον χρονο αναμεσα στα σετ...το καλυτερο για μενα ειναι να ξεκιναμε το επομενο σετ μολις νιωσουμε οτι μπορουμε να το βγαλουμε(οχι πανω απο 3 λεπτα).
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-02-11 23:52 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα την γνωμη μου δεν θα πρεπει να μετραμε τον χρονο αναμεσα στα σετ...το καλυτερο για μενα ειναι να ξεκιναμε το επομενο σετ μολις νιωσουμε οτι μπορουμε να το βγαλουμε(οχι πανω απο 3 λεπτα).
    +1000
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-02-11 02:25 #24
    Προεπιλογή
    Και εγω ξεκουραζομαι 1,5-3 λεπτα αναλογα την ασκηση σε καθε σετ. Το θεμα ειναι ομως οτι μονο η ξεκουραση μου βγαινει μια ωρα, αφου κανω κοντα στα 30 σετ σε καθε προπονηση! Ειναι καλο αυτο;

    Πηγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα απο 1,5 ωρα. Βεβαια μονο τα 20-25 λεπτα ειναι αυτα τα οποια πραγματικα γυμναζομαι, οπως και οι περισσοτεροι.

    Τι λετε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-02-11 14:13 #25
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα την γνωμη μου δεν θα πρεπει να μετραμε τον χρονο αναμεσα στα σετ...το καλυτερο για μενα ειναι να ξεκιναμε το επομενο σετ μολις νιωσουμε οτι μπορουμε να το βγαλουμε(οχι πανω απο 3 λεπτα).
    Για ενα και μονο λογο ειναι καλο να μετρας τον χρονο αναμεσα στα σετ γιατι ετσι μπορεις να βλεπεις την προοδο σου δηλαδη αν κανεις παντα ιδιο χρονο ξεκουρασης στα σετ και ανεβεις σε κιλα ή επαναληψεις θα ξες οτι εχεις ανεβει σε δυναμη ενω αν κανεις διαλλειματα χωρις να μετρας τον χρονο αλλες φορες οταν εισαι πιο ξεκουραστος θα σηκωνεις πιο πολλα αλλες φορες πιο λιγα αναλογα το διαλλειμα δεν θα εχεις σημειο αναφορας δηλαδη δεν ξερω αν μπορει να γινει κατανοητο
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-02-11 14:16 #26
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pan0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ενα και μονο λογο ειναι καλο να μετρας τον χρονο αναμεσα στα σετ γιατι ετσι μπορεις να βλεπεις την προοδο σου δηλαδη αν κανεις παντα ιδιο χρονο ξεκουρασης στα σετ και ανεβεις σε κιλα ή επαναληψεις θα ξες οτι εχεις ανεβει σε δυναμη ενω αν κανεις διαλλειματα χωρις να μετρας τον χρονο αλλες φορες οταν εισαι πιο ξεκουραστος θα σηκωνεις πιο πολλα αλλες φορες πιο λιγα αναλογα το διαλλειμα δεν θα εχεις σημειο αναφορας δηλαδη δεν ξερω αν μπορει να γινει κατανοητο
    κοιταξε,τι διαφορα εχει να κανεις 1 λεπτο,απο το 1:10?...το θεμα ειναι οταν νιωσεις τελεια να μπεις στο επομενο σετ,οχι να εισαι λαχανιασμενος στα 45'...εκτος και αν στοχευεις να κανεις κατω απο 1 λεπτο για μεγαλυτερη ενταση,τοτε ναι μετραω...αλλα οταν φορτονω πολλα κιλα δεν μετραω,υπολογιζω πανω κατω 2 λεπτα ξεκουραση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-02-11 14:19 #27
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κοιταξε,τι διαφορα εχει να κανεις 1 λεπτο,απο το 1:10?...το θεμα ειναι οταν νιωσεις τελεια να μπεις στο επομενο σετ,οχι να εισαι λαχανιασμενος στα 45'...εκτος και αν στοχευεις να κανεις κατω απο 1 λεπτο για μεγαλυτερη ενταση,τοτε ναι μετραω...αλλα οταν φορτονω πολλα κιλα δεν μετραω,υπολογιζω πανω κατω 2 λεπτα ξεκουραση.
    πιστεψε με επειδη απο τοτε που ακολουθω το προγραμμα του savage κανω 1 λεπτο τα 10-15 δευτερολεπτα παραπανω εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια και ειδικα αν πηγαινεις αποτυχια και 1 λεπτο διαλλειμα ειναι σκοτωμα η προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-02-11 14:25 #28
    Banned
    Εγγραφή
    20-07-2010
    Μηνύματα
    1.954
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pan0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστεψε με επειδη απο τοτε που ακολουθω το προγραμμα του savage κανω 1 λεπτο τα 10-15 δευτερολεπτα παραπανω εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια και ειδικα αν πηγαινεις αποτυχια και 1 λεπτο διαλλειμα ειναι σκοτωμα η προπονηση
    τελος παντων,οτι στοχους εχει ο καθενας
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-02-11 14:32 #29
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω ξεκουραζομαι 1,5-3 λεπτα αναλογα την ασκηση σε καθε σετ. Το θεμα ειναι ομως οτι μονο η ξεκουραση μου βγαινει μια ωρα, αφου κανω κοντα στα 30 σετ σε καθε προπονηση! Ειναι καλο αυτο;

    Πηγαινω 3-4 φορες την εβδομαδα απο 1,5 ωρα. Βεβαια μονο τα 20-25 λεπτα ειναι αυτα τα οποια πραγματικα γυμναζομαι, οπως και οι περισσοτεροι.

    Τι λετε;
    30 σετ ανα προπονηση??Κατι κανεις λαθος..

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pan0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ενα και μονο λογο ειναι καλο να μετρας τον χρονο αναμεσα στα σετ γιατι ετσι μπορεις να βλεπεις την προοδο σου δηλαδη αν κανεις παντα ιδιο χρονο ξεκουρασης στα σετ και ανεβεις σε κιλα ή επαναληψεις θα ξες οτι εχεις ανεβει σε δυναμη ενω αν κανεις διαλλειματα χωρις να μετρας τον χρονο αλλες φορες οταν εισαι πιο ξεκουραστος θα σηκωνεις πιο πολλα αλλες φορες πιο λιγα αναλογα το διαλλειμα δεν θα εχεις σημειο αναφορας δηλαδη δεν ξερω αν μπορει να γινει κατανοητο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pan0z Εμφάνιση μηνυμάτων
    πιστεψε με επειδη απο τοτε που ακολουθω το προγραμμα του savage κανω 1 λεπτο τα 10-15 δευτερολεπτα παραπανω εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια και ειδικα αν πηγαινεις αποτυχια και 1 λεπτο διαλλειμα ειναι σκοτωμα η προπονηση
    Εμενα μου φαινεται λαθος η προσεγγιση.Εχω κανει και γω προγραμμα και μαλιστα με κατιωντα 3σετ και διαλλειμα ενος λεπτου με το ρολοι,αλλα μονο κουραση εβλεπα,αποτελεσματα μηδεν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-02-11 14:37 #30
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    30 σετ ανα προπονηση??Κατι κανεις λαθος..





    Εμενα μου φαινεται λαθος η προσεγγιση.Εχω κανει και γω προγραμμα και μαλιστα με κατιωντα 3σετ και διαλλειμα ενος λεπτου με το ρολοι,αλλα μονο κουραση εβλεπα,αποτελεσματα μηδεν.
    μπορει να ειναι λαθος δεν ξερω αλλα εφοσον ανεβαινω κιλα δεν υπαρχει λογος να το αλλαξω και εχω και doms καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία