Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 54 από 54
  1. 15-03-12 20:18 #46
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    10% παραπάνω πρωτείνη οδήγησε σε 10% παραπάνω μυική μάζα. Τυχαίο?
    γραφω πουθενα οτι ειναι τυχαιο?

    λεω οτι λιγο αναλογικα με το 1ο +10%.... τι δεν καταλαβαινεις?
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-04-12 10:25 #47
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Η μελέτη αυτή αντισταθμίζεται με το γεγονός πως η μέγιστη αφομοίωση πρωτεΐνης ανά γεύμα είναι 35γρ. ? Και σε ένα 24ωρο λογικά μπορούμε να κάνουμε κατά μέσο όρο 6 γεύματα, δηλαδή κατά μέσο όρο δεν θα είναι δυνατό να αφομοιώσουμε πάνω από 210 γραμμάρια από ζωική πρωτεΐνη? Και αν υποθέσουμε πως αναλογούμε μέγιστο 3γρ πρωτείνης ανά μυικό βάρος, δύσκολα θα μπορούσε κάνεις να έχει 70 κιλά μύς πάνω του. Μιλάμε πάντα για ισορροπημένη διατροφή.

    Edit. H ερευνα αναφέρει αν οι συμμετέχοντες ήταν αθλούμενοι?
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-04-12 12:23 #48
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    νασσερ λογικη η σκεψη σου,αλλα οπως εγραψες κ απο κατω,οι συμμετεχοντες ηταν απλοι ανθρωποι..
    ουτε αθλουμενοι,ουτε γυμναζονταν κατα την διαρκεια της..
    σιγουρα εαν συνεβαινε αυτο θα ειχαν μεγαλυτερες αναγκες σε πρωτεινη,κ αρα θα αφομοιωναν περισοτερο χωρις να γινει σε τετοια ποσοστα λιπος..
    τουλαχιστον ειναι μια υποθεση που μπορουμε να κανουμε με βεβαιοτητα,πανω στις γνωσεις που εχουμε οσον αφορα της αυξημενες αναγκες ληψης πρωτεινης σε αθλουμενους..

    εντιτ..οσον αφορα την πρωτη ερωτηση σου για τα 35γρ πρωτεινης ανα γευμα,δεν ισχυει κατα την δικη μου γνωμη..παλια μπορει να το ελεγαν,αλλα πλεον υπαρχουν μελετες που το καταριπτουν..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-04-12 12:38 #49
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Ωραίος beefmeup, αυτα ήθελα να ακούσω και εγω
    Εαν απλοι συμμετέχοντες είχαν αύξηση μυικης μάζας με παραπανήσια λήψη πρωτεινης, αντιλαμβανόμαστε πως ένας αθλουμενος που κάνει bodybuilding θα έχει ακόμα περισσότερα οφέλη.

    beefmeup αν θα μπορούσαμε να έχουμε μια μελέτη σε σχέση με τη μέγιστη λήψη πρωτεινης ανα γεύμα, θα ήταν πολύ καλό! Τα 35γρ ανα γεύμα παλιά αναφερόντουσαν σε ανθρωπους που ακολουθουν απλη ζωη και όχι αθλούμενους. Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους το ίδιο.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-04-12 12:45 #50
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εδω εχει γινει αρκετη κουβεντα κ με διαφορες μελετες πανω στο θεμα..η τουλαχιστον αρκετες που εχουν εμμεσες αναφορες..

    3 Γευματα Vs 6 Γευματα

    βεβαια,επειδη υπαρχει κ μια αποψη οτι μπορει να αφομοιωσει το σωμα ποσοτητες οπως 100γρ σε ενα γευμα,εκει δεν ξερω τι γινεται..ουτε κανεις μας νομιζω.
    κ βασικα δεν πιστευω οτι σε τοσο μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης εχει ισχυ..αν κ παιζουν πολλα ρολο οπως η πηγες της,τα μακρος απο τα υπολοιπο γευμα κλπ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-04-12 00:52 #51
    Το avatar του χρήστη Apollonas

    Εγγραφή
    11-04-2012
    Περ.
    Mostar, Hercegovina
    Μηνύματα
    255
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδω εχει γινει αρκετη κουβεντα κ με διαφορες μελετες πανω στο θεμα..η τουλαχιστον αρκετες που εχουν εμμεσες αναφορες..

    3 Γευματα Vs 6 Γευματα

    βεβαια,επειδη υπαρχει κ μια αποψη οτι μπορει να αφομοιωσει το σωμα ποσοτητες οπως 100γρ σε ενα γευμα,εκει δεν ξερω τι γινεται..ουτε κανεις μας νομιζω.
    κ βασικα δεν πιστευω οτι σε τοσο μεγαλες ποσοτητες πρωτεινης εχει ισχυ..αν κ παιζουν πολλα ρολο οπως η πηγες της,τα μακρος απο τα υπολοιπο γευμα κλπ..

    Beef, εγώ μετά από κάθε προπόνηση παίρνω 65 γραμμάρια πρωτείνη και τα γεύματα μου είναι φουλ σε πρωτείνη και διπλό υδατάνθρακα τουλάχιστον...μόνο όταν έχω υπέρογκα ποσά πρωτείνης βλέπω πρόοδο και άμα την ελαττώσω τα κιλά μου πέφτουν δραματικά... πηγές μου: Αυγά, κοτόπουλο, ψάρι σε καθημερινή βάση έχω και παίζω με μοσχάρι και γαλοπούλα γιατί το κόκκινο το κρέας ανεβάζει τον σίδηρο στα μπαμ...!! Πάντως χωρίς την Ιερή πρωτείνη δεν πάς βήμα, όσο για υδατάνθρακα μπορεί να είναι κακός μπελάς αλλά για τον όγκο είναι ο καλύτερος φίλος.
    YOU FEELIN' LUCKY PUNK...???
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-04-12 12:18 #52
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    65γρ ειναι οκ για γευμα αν σου βγαινουν ετσι οι χρονισμοι των γευματων κ φυσικα αναλογα το σωμα που εχεις..
    με την προυποθεση οτι ειναι απο διαφορες πηγες,κ τα ανακατευεις με λιπαρα κλπ..
    ο παλουμπο στις διατροφες του προτεινει σε 3 γευμτατα μεσα στην μερα καπου 70γρ πρωτεινη εκ των οποιων τα 50γρ ειναι απο σκονη isolate,κ τα υπολοιπα απο λιπαρα..κ να φανταστεις οτι ειναι κετο διατροφη,που εκει δεν θες να ξεφυγεις πολυ σε ληψη πρωτεινης,τουλαχιστον σε μονα γευματα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-04-12 12:34 #53
    Προεπιλογή
    Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 28-04-12 16:59 #54
    Προεπιλογή
    Πολυ ωραια μελετη,
    να συμφωνησω οτι και εγω απο οταν αυξησα προσληψη πρωτεινης περιπου στα 2-2,5 γρ ανα κιλο σωματικου βαρους,ειδα καλυτερα αποτελεσματα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234