Σελίδα 51 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 4149505152 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 751 έως 765 από 768
  1. 21-01-17 12:07 #751
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο psonara Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγω θεωρω οτι η ορθη ληψη συμπληρωματων απο αξιοπιστες εταιριες δεν θα προκαλεσουν ζημια.βεβαια δεν ειμαι ειδικος,απλα αυτη τη γνωμη εχω.παντως εκανα προχθες εξετασεις και βγηκαν πολυ αυξημενες και οι 2 χοληστερινες,η ουρια και η βιταμινη 12.
    εγω να σημειωσω οτι λαμβανω οχι καθημερινα 15γρ καθαρης πρωτεινης της εταιρειας ινκο.δεν εχω δοκιμασει κατι αλλο ουτε αλλη εταιρεια.
    ο γιατρος για να βγαλει λεει πορισμα θελει να δει την ετικετα της πρωτεινης και μετα να αποφανθει.
    εγω παλι δεν νομιζω να οφειλεται σε αυτο αλλα τα την παω να την δει.καμια αποψη?
    Κρεατινινη απο οσο ξερω ειναι ποιο αξιοπιστη τιμη.
    Ουρια ειχα κι εγω αυξημενα 64 αν θυμαμε σωστα μετα απο διακοπη 2 βδωμαδων απο συμπληρωματα με καλη ενυδατωση ηρθαν στα ισα τους...!

    Εχω περιεργια αν καποιος κοψει το συμπληρωμα αλλα τρωει ιδιες ποσοτητες πρωτεινης απ9 φαγητο,θα ναι ιδιες οι τιμες στις εξετασεις?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-01-17 13:02 #752
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Οι τιμες των εξετασεων ειναι ασχετες με τα συμπληρωματα, εφ οσον μιλαμε για απλα συμπληρωματα τυπου πρωτεινη, αμινοξεα, κρεατινη κλπ..εχω κανει εξετασεις με ληψη ολων των απο πανω κ χωρις κ οι τιμες ηταν ιδιες πανω κατω..
    Αν ειναι κατι να βρεθει αυξημενο θα βρεθει ειτε ετσι, ειτε αλλιως..
    Προφανως ομως αν γινεται υπερμετρη ληψη πρωτεινης μπορει να βρεθει μια σχετικη τιμη αυξημενη, αλλα το ιδιο ισχυει κ αν η ληψη της πρωτεινης γινεται μονο απο τροφη..
    Αδυνατω να καταλαβω τη λογικη που υπαρχει οτι τα συμπληρωματα εχουν να κανουν με τις τιμες αυτες..δεν υπαρχει καμια ενδειξη πουθενα σε μελετες, αλλα εμεις ξερουμε παντα καλυτερα κ υποθετουμε ο,τι μας αρεσει..

    Επιπλεον, ο παραγοντας 'προπονησεις' εχει να κανει περισοτερο με τις αυξομοιωσεις στις τιμες αυτες, αλλα για καποιο λογο εχουμε κολλησει με τα συμπληρωματα...ενα αλλο πραγμα που επισης δειχνουν οι μελετες, αλλα εμεις παλι ξερουμε καλυτερα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-01-17 14:25 #753
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι τιμες των εξετασεων ειναι ασχετες με τα συμπληρωματα, εφ οσον μιλαμε για απλα συμπληρωματα τυπου πρωτεινη, αμινοξεα, κρεατινη κλπ..εχω κανει εξετασεις με ληψη ολων των απο πανω κ χωρις κ οι τιμες ηταν ιδιες πανω κατω..
    Αν ειναι κατι να βρεθει αυξημενο θα βρεθει ειτε ετσι, ειτε αλλιως..
    Προφανως ομως αν γινεται υπερμετρη ληψη πρωτεινης μπορει να βρεθει μια σχετικη τιμη αυξημενη, αλλα το ιδιο ισχυει κ αν η ληψη της πρωτεινης γινεται μονο απο τροφη..
    Αδυνατω να καταλαβω τη λογικη που υπαρχει οτι τα συμπληρωματα εχουν να κανουν με τις τιμες αυτες..δεν υπαρχει καμια ενδειξη πουθενα σε μελετες, αλλα εμεις ξερουμε παντα καλυτερα κ υποθετουμε ο,τι μας αρεσει..

    Επιπλεον, ο παραγοντας 'προπονησεις' εχει να κανει περισοτερο με τις αυξομοιωσεις στις τιμες αυτες, αλλα για καποιο λογο εχουμε κολλησει με τα συμπληρωματα...ενα αλλο πραγμα που επισης δειχνουν οι μελετες, αλλα εμεις παλι ξερουμε καλυτερα..
    Σωστοτατα αυτα που λες .
    Εγω να ρωτησω κατι απλα και μονο απο καχυποψια....
    Τα συμπληρωματα εφοσον ειναι επιχείρηση με δισεκατομυρια τζιρο....κατα ποσο ευκολο θα ηταν να ενοχοποιηθούν για κατι?ακομα και απο τις μελετες....
    Πιστευω δε ρωταω κατι το παραλογο!
    Θα με ενδιεφερε να διαβασω την απαντηση σου

    Δε τα ενοχοποιω,κι εγω παιρνω συμπληρωματα και δεν αποδιδω τις τιμες στις εξετασεις εκει τοσο οσο στην κουραση που ειχε εκεινη την περιοδο το σωμα μου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-01-17 15:08 #754
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Ναι κοιτα, το να δωσουμε ψευδη στοιχεια για ενα αποτελεσμα απο μελετη για λογους κερδους, εμπιπτει σε θεωρια συνομοσιας..αν θες να πιστεψεις κατι τετοιο fine by me, απλα το θεμα με τις θεωριες συνομοσιας ειναι οτι δεν μπορεις να πιστευεις σε ορισμενες που σε βολευουν, ενω σε αλλες οχι..αρα μας ψεκαζουν, ο γεροντας ειχε δικιο σε οσα ελεγε, οι εξωγηινοι υπαρχουν στην περιοχη 47 κ.ο.κ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-01-17 15:53 #755
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κοιτα, το να δωσουμε ψευδη στοιχεια για ενα αποτελεσμα απο μελετη για λογους κερδους, εμπιπτει σε θεωρια συνομοσιας..αν θες να πιστεψεις κατι τετοιο fine by me, απλα το θεμα με τις θεωριες συνομοσιας ειναι οτι δεν μπορεις να πιστευεις σε ορισμενες που σε βολευουν, ενω σε αλλες οχι..αρα μας ψεκαζουν, ο γεροντας ειχε δικιο σε οσα ελεγε, οι εξωγηινοι υπαρχουν στην περιοχη 47 κ.ο.κ..
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
    Οχι δεν πιστευω κατι τετοιο και ειμαι κι εγω της αποψης οτι η ορθη χρηση συμπληρώματος δε μπορει να σε βλαψει εκτος κι αν προϋπήρχε θεμα,χωρις αυτο να σημαινει ομως οτι δε θα μπορουσε να υσχιει. Εδω που τα λεμε ορο γαλακτος σε σκονη ακομα και κρεμες μωρου εχουν...αλλα δεν ειδα κανενα γιατρο να λεει μη δινετε νουνου στα μπεμπε
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-01-17 17:06 #756
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FitPal Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ
    Εδω που τα λεμε ορο γαλακτος σε σκονη ακομα και κρεμες μωρου εχουν...αλλα δεν ειδα κανενα γιατρο να λεει μη δινετε νουνου στα μπεμπε
    Το πρόβλημα δεν είναι ο ορός γάλακτος καθαυτός, όσο το γεγονός αν κάποια συμπληρώματα πρωτεΐνης περιέχουν μόνο ορό γάλακτος ή και άλλες -όχι αθώες- ουσίες (μη αναγραφόμενες στην ετικέτα) που μπορεί να συμβάλλουν στη μεγιστοποίηση του αποτελέσματος στην αύξηση της μυϊκής μάζας. Οι βρεφικές τροφές -θεωρητικά- έχουν αυστηρότερους ελέγχους από τις αθλητικές διατροφές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-01-17 18:24 #757
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χαράλαμπος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα δεν είναι ο ορός γάλακτος καθαυτός, όσο το γεγονός αν κάποια συμπληρώματα πρωτεΐνης περιέχουν μόνο ορό γάλακτος ή και άλλες -όχι αθώες- ουσίες (μη αναγραφόμενες στην ετικέτα) που μπορεί να συμβάλλουν στη μεγιστοποίηση του αποτελέσματος στην αύξηση της μυϊκής μάζας. Οι βρεφικές τροφές -θεωρητικά- έχουν αυστηρότερους ελέγχους από τις αθλητικές διατροφές.
    Τι αγχώνεσαι? Εχεις την labdoor(γελαει ο κοσμος)
    Βγηκαμε πολυ off toπικ και αμα αρχίσουμε κι αυτα θα μας μαλωσουν
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 21-01-17 19:08 #758
    Προεπιλογή
    Να προσθεσω στο θεμα σαν πληροφορια για οποιον ενδιαφερεται , μιας που μολις ειδα που μολις ειδα το συγκεκριμενο θεμα κ μολις προχθες πηρα τα αποτελεσματα των εξετασεων μου.

    Διατροφη τελευταιων μηνων υποθερμιδικη , πρωτεινη πανω απο 2γρ ανα κιλο βαρους , συμπληρωματα , πρωτεινη 1-2 σκουμπ καθημερινα + πολυβιταμινη φαρμακειου +εξτρα βιτ C 500mg.
    Η διατροφη ηταν ιδια ακομη κ την προηγουμενη των εξετασεων , τα αποτελεσματα βγηκαν φυσιολογικοτατα , καμια απολυτως τιμη πανω 'η κατω των οριων του εργαστηριου
    Επειδη καθε 1-2 χρονια κανω εξετασεις τα απολεσματα ειναι παρομοια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-01-17 19:52 #759
    Προεπιλογή
    Εγω θα κανω εξετασεις τωρα μεσα στις 2 βδομαδες(χωρις συμπληρωμα), και θα ξανακανω μετα απο 2-3 μηνες με χρηση συμπληρωματων ,θα ποσταρω εδω περα τις τιμες αμα δω καποια δισφορα η κατι περιεργο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-01-17 21:28 #760
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Beef είσαι λάθος... Για πρώτη φορά με απογοητεύεις

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι εξωγηινοι υπαρχουν στην περιοχη 47 κ.ο.κ..
    Στη περιοχή 51 βρίσκονται υποστεγο 18, συμφωνα με τους Megadeth



    Για να μη βγω off topic, όσον αφορά τα 15 γρ. ημερησίως της ψωναρας, εγω με 100+ γρ κάθε μέρα μόνο από τις σκόνες ( συν ότι έχουν οι τροφές μου) και οι αιματολογικές μου είναι φυσιολογικοτατες.
    Πάντως, έχω περιέργεια τι θα σου πει άμα δει την ετικέτα της πρωτεΐνης σου
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 22-01-17 12:25 #761
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    φαταουλα συμφωνω μαζι σου οπως και με τον beef.αν και δεν ειμαι ειδημων και γενικα δεν ειμαι και ανθρωπος που ζει με συμπληρωματα,θεωρω οτι ειναι υπερβολικο να ενοχοποιηθουν τα 15γρ πρωτεινης που λαμβανω.επισης δεν εχω παρει ποτε κατι αλλο στη ζωη μου,ουτε βιταμινες ...τποτα.γι'αυτο και εδω και 1 ετος παιρνω της ινκο και μαλιστα καποιους μηνες σταματω,ξαναρχιζω μετα...τεσπα δεν προσπαθω να δικαιολογησω κατι απλα μου φανηκε υπερβολικο,γι'αυτο το εγραψα.η διατροφη μου επισης ειναι πολυ καθαρη τα τελευταια ετη και τρωω καθημερινα τα ιδια χωρις τσιτ και ολα στον ατμο.απο ζωικης πηγης τροφες εχω καθημερινα αυγα,γαλοπουλα,κοτοπουλο,γιαουρτι 2% και τυρι χαμηλων λιπαρων.
    βασικα θεωρω οτι ο παραγοντας κακη ψυχολογια,αγχος,στρες και ελλειψη υπνου παιζουν σημαινοντα ρολο.εγω οσες φορες εχω αρρωστησει ειναι απο εντονο στρες και πεσμενο ανοσοποιητικο.τεσπα μην πλατιαζω απλα θεωρω ειδικα σε μενα οτι δεν οφειλονται στην ληψη πρωτεινης οι αυξημενες τιμες.θα δουμε τι θα αποφανθουν και οι επιστημονες.το κακο ειναι οτι δεν μπορω να τους πεισω οτι η πρωτεινη που λαμβανω δεν ειναι αναβολικο
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-06-17 21:07 #762
    Το avatar του χρήστη basilis(cult)

    Εγγραφή
    07-06-2015
    Περ.
    Παντου
    Μηνύματα
    263
    Προεπιλογή
    Έτοιμες και οι εξετασεις.Λοιπον αυτες ειναι οι πρωτες μου εξετασεις μετα απο 1.5χρονο συνεχόμενης χρήσης πολλών συνπληρωματων(πρωτεινη,αμινοξεα,κρεατινη,νιτρικο,HMB,ZMA,ω3,cal,Κιτρουλινη).Ευτηχως που βρηκα κομπλε γιατρο χωρις κομπλεξ με τα συμπληρωματαΑυτον τον 1.5χρονο ειμαι υπέρ θερμιδικά με 4400θερμιδρς καθημερινά και 3γρ πρωτεινη ανα κιλο(235γρ).Ααα Επισης πινω και 4.5λιτρα νερο τη μερα3 τιμες ειναι μονο αυξημένες οι οποίες μ ειπε οτι ειναι για 3 λογους:ψηλώνω ακομα,γυμναζομαι,στίγμα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-06-17 01:55 #763
    Προεπιλογή
    Περνω συμπληρωματα σχεδον 40 χρονια ,κυριως πρωτεινες ,πολυβιταμινες ,χωριστες , αμινοξεα κ μαγικα συστατικα της εποχης που θα σε εκαναν τερας ,οπως Dibeconzide ,Smilax ,Gamma oryzanol κ τα πιο συγχρονα οπως Tribulus , Pre workout γενικα ,Αfter ,Maca ,Kρεατινη. Αλλες φορες περισσοτερο αναλογα με τις αναγκες των στοχων μου ,αλλες λιγοτερο κ αλλες καθολου.
    Ε λοιπον ποτε δεν παρατηρησα καποια επιβαρυνση των τιμων στις εξετασεις μου που εκανα 1-2 φορες τον χρονο κ να εχω ενδειξη οτι φταινε τα συμπληρωματα.
    Γελαω η μαλλον αγανακτω οταν συστηνω σε καποιον να παρει καποιο συμπληρωμα που πιθανον χρειαζεται κ λεει ''οχι δεν περνω εγω τετοια ,δεν κανουν καλο'' ,ακομα κ αν προκειται για Βιταμινη C η Ω3
    Ανεβασμενη ουρια αιματος μου εδειχνε καποτε οταν επαιζα 3 ωρες κ την επομενη μερα πηγαινα να δωσω αιμα για εξετασεις ,οταν μετα το επεσημανα κ 3-4 μερες πριν δεν εκανα τπτ ,ολα Οκ.
    Τωρα οτιδηποτε βεβαια καταναλωνεις σε υπερβολη θα εχει τις παρενεργειες του κ πρωτα απ ολα το κανονικο φαγητο....το κακο φαγητο!

    Ωφειλω ομως να πω πως μονο μια φορα πριν καμια 10ρια χρονια περνοντας μια συγκεκριμενη πρωτεινη (μην με ρωτησετε ποια ,δεν θυμαμαι...μονο το μαγαζι που τις εφερνε) κ χωρις να κανω κατι αλλο υπερβολικο η διαφορετικο στην διατροφη μου ,αισθανομουν ενα ελαφρυ βαρος στο σημειο του συκωτιου. Κανω μια εξεταση κ οντως οι τρασαμινανσες ηταν ελαφρα τσιμπιμενες.
    Την σταματαω την συγκεκριμενη το ''βαρος'' φευγει ,συνεχιζω ομως με διαφορετικη κ μετα απο κανενα μηνα δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ξανακανω. Οι τιμες τωρα ηταν μεσα στα ορια. Δεν ξερω τι μπορει να συνεβαινε με την συγκεκριμενη η ηταν απλως συμπτωση αλλα την εμπειρια μου επρεπε να την πω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος Τριανταφύλλου : 13-06-17 στις 01:58
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-06-17 12:48 #764
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...κ μαγικα συστατικα της εποχης που θα σε εκαναν τερας ,οπως Dibeconzide ,Smilax ,Gamma oryzanol .
    Αν δεν ειχες παρει Aminovit, δεν εχεις δοκιμασει τιποτα
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-06-17 15:25 #765
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν ειχες παρει Aminovit, δεν εχεις δοκιμασει τιποτα
    Εννοεις την Aminovit την πρωτεινη; Σιγα μη δεν την ειχα παρει ,δεν ηταν κ τοσο χαλια ιδιως οι πρωτες της εκδοσεις ηταν καλες κ νοστιμες ,μετα ηταν καπως διαφορετικες...δεν ξερω ,πιο γλυκες νομιζω. 60% πρωτεινη ηταν.
    Που να δεις μια Weider Ισπανικης προελευσεως Big λεγοταν που ηταν τοσο αλμυρη που ανετα την εβαζες για να νοστιμιζουν τα φαγητα αντι για αλατι ,δεν ειχα ξαναδει τετοιο πραγμα (ενω οι Weider οι Αμερικανικες ηταν the top τοτε). Φυσικα την πεταξα...τσαμπα τα λεφτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 51 από 52 ΠρώτηΠρώτη ... 4149505152 ΤελευταίαΤελευταία