Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 96
  1. 01-02-13 12:54 #1
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή Fataoula's Δια(σ)τροφη....
    Παιδια εγω επρεπε να ζουσα το 1912 και να επεβαινα στο Τιτανικο... ξερετε ποσοι θα ειχαν γλυτωσει το πνιγμο
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    αν ειχαν πιαστει απο το σωσιβιο μου?

    Παμε στο παρασυνθημα. Περισυ ειχα φτασει 99 κιλα οταν ξεκινησα γυμναστικη. Το καλοκαιρι ειχα πεσει στα 89 (με καθημερινη αεροβια, ελλειπτικο 40 λεπτα μετα τα βαρη για κανα 2μηνο)

    Ενω δεν εχω αλλαξει και πολυ το τι τρωω απο το καλοκαιρι, πριν κανα μηνα ετυχε να ζυγιστω και η ζυγαρια σκαρφαλωσε παλι στα 99 κιλα.
    Μη τα πολυλογω, εδω και 2 βδομαδες ξεκινησα 5 γευματα, με ταπερακια κτλ κτλ αλλα η ζυγαρια παιζει απο 97 εως 99 κιλα. Σιγουρα κανω κατι λαθος, και θελω τη βοηθεια σας να το βρουμε για να το διορθωσω

    Εχουμε και λεμε

    09.00 Πρωινο. 5 γεματες κουταλιες σουπας quakers με χυμο μηλο, 1 ωμεγα3, 1 σκουπ πρωτεινης σε νερο

    12.00 Δεκατιανο. Ενα μπωλακι με αμυγδαλα/καρυδια/κορνφλεικς/σταφιδες/παστελι (ποσοτητα οσο χωραει σε μια κουπα τσαγιου περιπου)

    14.30 - 15.00 Μεσημεριανο. Νορμαλ ποσοτητα φαγητου μαζι με σαλατα (λαχανο, τονος, καλαμποκι, ελιες, κρουτονς)


    Υπνος για καμια ωρα (μετα το μεσημεριανο..... ξερω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο)


    19.00 Απογευματινο. 1 κομματι στηθος κοτοπουλο, μαυρο ρυζι, σαλατα απο το μεσημερι

    21.30 Γυμναστικη

    22.30 1 σκουπ πρωτεινης (μετα τη γυμναστικη)

    23.00 1 γιαουρτι με 2 κουταλιες μελι και ισως ξηρους καρπους




    Τι κανω λαθος?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-02-13 13:52 #2
    Προεπιλογή
    Φίλε αν και είμαι κ εγώ αρχάριος ακόμα έχω δοκιμάσει εδώ και 4 μήνες κάποια πραγματάκια που με βοήθησαν ΠΑΡΑ πολύ στο να αυξήσω το βάρος μου κατά 9 κιλά, με αποθήκευση λίπους και υγρών μπορώ να πω πολύ μικρή....Και συνεχίζω για ακόμα 2 μηνάκια. Λοιπόν
    1) Προσπαθώ να κάνω 6-7 γέυματα τη μέρα ξεκινώντας από τις 8.00 π.μ. ώστε μέχρι τις 15.00 να έχω κάνει τα 4 από αυτά.
    2) Πριν την προπόνηση τρώω 50λεπτά νωρίτερα κάτι ελαφρύ με πρωτείνη και υδατάνθρακα, πχ ένα ριζόγαλο, φρούτο με ξηρό καρπό.
    3) Καπάκι μετά την προπόνηση μπανάνα και σκουπ πρωτείνης
    4) Το βραδινό 30-45λεπτά μετά την προπόνηση και όχι μετά τις 21.00.
    5) Γεύματα όσο γίνεται πιο καθαρά (εννοήται γλυκά, λιπαρά κομμένα).
    6) Για χάσιμο λίπους εκτός από την αερόβια στο γυμν. το απόγευμα περπατάω ΚΑΙ το πρωί διανύοντας αποστάσεις μέσα στην πόλη με τα πόδια.
    7) ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....Σύνεπεια στο πρόγραμμα και στη διατροφή και πάνω από όλα ΥΠΟΜΟΝΗ τα αποτελέσματα θα έρθουν σίγουρα αν έχεις συνέπεια και πειθαρχία.

    Από κει και πέρα διατροφολόγος δεν είμαι αλλά εάν τα γεύματά σου είναι μικρά, τακτικά και καθαρά από λίπη και βλακείες και να προπονήσαι με συνέπεια ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην έχεις αποτελέσματα.......
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-02-13 14:01 #3
    Προεπιλογή
    Μη τα πολυλογω, εδω και 2 βδομαδες ξεκινησα 5 γευματα, με ταπερακια κτλ κτλ αλλα η ζυγαρια παιζει απο 97 εως 99 κιλα.





    2 βδομάδες δεν είναι τίποτα!!!κατά τη γώμη μου είτε μιλάμε για χάσιμο κιλών είτε για προσθήκη βάρους πρέπει να παίζουμε στα 2 κιλά το μήνα, προκειμένου να κάνουμε σοβαρή δουλειά που θα διαρκέσει...να μην βάλουμε μόνο λίπος και νερά και να μην χάνουμε μόνο υγρά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-02-13 14:02 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εγω επρεπε να ζουσα το 1912 και να επεβαινα στο Τιτανικο... ξερετε ποσοι θα ειχαν γλυτωσει το πνιγμο
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    αν ειχαν πιαστει απο το σωσιβιο μου?

    (
    Όχι κι ετσι,ενταξει!!!

    Βασικά θεωρώ-από την ταπεινη μ εμπειρία μετα απο απώλεια 30 κιλών- πως δεν νοείται υποθερμιδκη διαιτα χωρίς υπολογισμό θερμίδων....Θα πρεπει σε πρωτη φαση να υπολογίσεις τις θερμιδες πο υχρειαζεσαι καθημερινα κι επειτα της διατροφής,ετσι ειναι πολύ γενικό το πλάνο για να μπορεσει να σου πει καποιος που ειναι το λάθος(εκτός απο το δεκατιανο που ειναι λίγο off και την πρωτείνη που ειναι χαμηλα)...Επισης μην κανεις το λάθος και πλακωθείς στις αεροβιες,3 εως 4 το πολύ ειναι υπεραρκετες την εβδομάδα....Ξεκίνα τους υπολογισμούς και θα δεις γρηγορα αισθητη διαφορά!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-02-13 14:07 #5
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Τις θερμιδες συντηρησης τις εχω υπολογισει στις 3100 ημερησιως (συμφωνα παντα με τα αρθρα που εχω βρει εδω στο φορουμ)

    Αεροβια (συγκεκριμενα ελλειπτικο) κανω ως εξης
    Τελειωνω τη γυνμαστικη κατα τις 10μιση-11 το βραδυ, και μετα παω σπιτι και κανω 20 λεπτα ελλειπτικο.
    Μετα παιρνω τη πρωτεινη μου, και στη συνεχεια το βραδυνο (γιαουρτι) οπω εγραψα στην αρχη

    Σιγουρα αν εβαζα και γραμμαρια στη πιο πανω περιγραφη θα ηταν πιο ευκολο να δουμε ποσες θερμιδες παιρνω ημερησιως

    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-02-13 14:53 #6
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    (εκτός απο το δεκατιανο που ειναι λίγο off και την πρωτείνη που ειναι χαμηλα)...
    Για δεκατιανο συνηθιζα να τρωω μια μπαρα δημητριακων, αλλα απο οτι καταλαβα ηταν 100-110 αχρηστες θερμιδες και γι'αυτο και το κοκτειλ ξηρων καρπων. Ναι μεν θερμιδες πολλες, αλλα με καλα λιπαρα

    Για τη πρωτεινη, οπως τα ειχα υπολογισει ειναι
    25 γρ το πρωι, 25 γρ μετα τη προπο, συν οση πρωτεινη εχει το κομματι κοτοπουλο και το κεσεδακι γιαουρτι του βραδυνου.
    Αν αναλογιστεις οτι βαση βαρους θελω 150-200 γρ τη μερα, εχεις δικιο, ειναι λιγο και πρεπει να την αυξησω

    (αυτη τη στιγμη εφτιαξα ενα σκουπακι με νερο και πινω )
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-02-13 15:14 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Ναι αλλά το θεμα ειναι αν εχεις υπολογίσει ποσα γρμ.καλά λιπαρα θες τη μερα γιατί δεν ειναι δυσκολο με τα ξηροκάρπια να ξεφύγεις...Σε διαιτες επειδη ο οργανισμός στερειται τείνει να ''κανιβαλίσει'' τον μυικό του ιστο για να βρει εξτρα ενέργεια,οποτε ακομα και ποσοτητες πρωτείνης κοντα στο 1,5 ανα κιλό θεωρούνται σχετικά χαμηλές....
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-02-13 15:51 #8
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    σε πρωτη φαση για μενα ριξε το μπολακι με τα ξηροκαρπια στο μισο κ προσθεσε ενα μηλο. τωρα θες κ εξτρα πρωτεινουλα θα λεγα.κανεις πολλες ωρες αεροβιο ομως ρ συ μεσα στη βδομαδα...προσωπικα οι 3100 για συντηρισης μ φενονται πολλες...τωρα νταξει αναλογα κ το μεταβολισμο.σε πρωτη φαση θα εβγαζα οπως σ πα τα μισα ξηροκαρπια θα βαζα ενα φρουτο κ θα βαζα λιγο παραπανω πρωτεινη(πχ 1μισι σκουπ αντι για 1 αν δν παιζει απο φαγητο.η θα βαζα 2 αυγα καπου ενδιαμεσα.τα ασπραδια)
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-02-13 19:31 #9
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Ο μεταβολισμος μου Τολη δε νομιζω οτι ειναι και οτι καλυτερο, ασε που και η καθιστικη δουλεια με σκοτωνει.

    Καπου σε ενα αρθρο ελεγε για να υπολογισουμε τις θερμιδες συντηρησης, και απο εκει εβγαλα τον αριθμο.
    (Να πω οτι εχω υψος 1.84 98 κιλα και 37 ετων

    Να και το μπωλακι με το κοκτειλ των λιπαρων

    Όνομα: nuts.jpg Εμφανίσεις: 756 Μέγεθος: 101,7 KB



    Θα προσπαθησω ολα αυτα που τρωω να τα ζυγισω ωστε να παρετε μια καλυτερη εικονα και να υπολογισουμε ποσες θερμιδες καταναλωνω, αστε να μπορεσω να διαμορφωσω τα γευματα μου

    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-02-13 20:40 #10
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Αυτό το μπολάκι με τα ξηροκάρπια έχει τόσες θερμίδες όσες όλα τα υπόλοιπα γεύματά σου μαζί! Καλά η κακά λιπαρά, όλα 9 θερμίδες το γραμμάριο!
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-02-13 20:44 #11
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Θα το ζυγισω αυριο Μπιλυ να δω ποσα γραμμαρια ειναι.... και θα ριξω μαυρο δακρυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 02-02-13 14:56 #12
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    10000 φορες ενα γιαουρτι με ενα μηλο. τις μισες θερμιδες παιζει να χει.αυτο μανι μανι παιζει να χει κ ενα 500αρακι αν ειναι 885 γρ τα ξηροκαρπια.
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 02-02-13 16:13 #13
    Προεπιλογή
    παιδια,σορρυ π παρεμβαινω..εγω τρωω μια χουφτα πριν κοιμηθω κασιους...μια χουφτα ποσαν γραμμαρια ειναι περιπου και ποσες θερμιδες παιρνω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-02-13 16:22 #14
    Προεπιλογή
    Fataoula αυτό το κουβαδάκι αφαίρεσέ το εντελώς. Έχει περισσότερες θερμίδες από όσες χρειάζεσαι όλη την ημέρα για να μπορείς να χάνεις οι οποίες δεν σου προσφέρουν τίποτα. Από λιπαρά άφησε μόνο το λάδι στη σαλάτα και ό,τι έχουν τα κρέατα και τα ψάρια. Τους ξηρούς καρπούς τους εντάσσεις στη διατροφή σου αργότερα, για όταν καταφέρεις να χάσεις μερικά κιλά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 02-02-13 16:48 #15
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Kαταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

    Μολις ζυγισα το μπωλακι. Δεν ειναι πια blend αλλα οι ποσοτητες ειναι για κλαμματα

    (με αποκλιση +-2 γρ καθε φορα)


    19 γρ παστελι
    18 γρ σταφιδες
    20γρ αμυγδαλα
    20 γρ καρυδια
    45 γρ κορν φλεικς

    συνολο 120 γρ τα οποια αν τα λαβουμε ολα ως λιπαρα τοτε μιλαμε για... 1100 θερμιδες
    Και μετα αναρωτιεμαι γιατι δε πεφτει η κοιλια
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία