Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 96
  1. 07-02-13 13:16 #31
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    φιλε σκιλ καπου εισαι λαθος.... το μελι εχει 30 θερμιδες το κουταλακι τ γλυκου 60 της σουπας.ενα μηλο εχει 80 κ μια μπανανα 100. το μπασματι το ρυζι εχει μη σ πω παραπανω θερμιδες κ οχι λιγοτερες. ολα τα ρυζια 350-380 στα 100γρ παιζουν. το γαλα για να σ δωσει 9 γρ πρωτεινης θες 200-250 μλ.κ εχει 66-70 θερμιδες στα 100.αρα παμε στις 150 κ οχι στις 90... το αν θα κανει διαλλειματικη η σταθερη αεροβια δε ξερω ποσο θα τν βοηθησει αλλα οτι η διαλλειματικη κανει καλυτερη δουλεια σε σχεση με την κανονικη ναι.αλλα μιλαμε για αρκετη ωρα.κ υπαρχει ενα πινακακι εδω μεσα π διχνει οτι αν κανουμε μικρη χρονικη διαρκεια αεροβια πχ 20-30 λεπτα καλο ειναι να κανουμε διαλλειματικη(προς την αρχη καις περισσοτερα).αν ξεπερναμε το 45λεπτο η κλασικη αεροβια στον ιδιο ρυθμο αποδειδει καλυτερα (προς το τελος της ασκησης)
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-02-13 13:24 #32
    Προεπιλογή
    ποιοι ειναι οι στοχοι σου??

    Αν εχεις σαν στοχο να χασεις κιλα τοτε η διατροφη σου ειναι καλη (οχι πολυ καλη αλλα ουτε και χαλια)...

    Αν εχεις σαν στοχο να χασεις ΛΙΠΟΣ διατηρωντας/αυξανοντας μυικοτητα, η διατροφη σου ειναι επιεικως ΚΑΚΗ


    my 2 cents : Περιορισε τους ζαχαρωδης υδατανθρακες στο πρωινο σου ΜΟΝΟ..
    Στη διατροφη σου για καποιο λογο δινεις περισσοτερο βαση σε υδατανθρακες παρα σε ΠΡΩΤΕΙΝΗ το σημαντικοτερο , ειδικα για τους σκοπους σου.. Γραφεις "μοσχαρι με ρυζι" και βλεπω στη φωτο το μοσχαρι που εννοεις οτι ειναι κυριολεκτικα 2-3 μπουκιες κρεατος διαλυμενες στο ρυζι... Χρειαζεσαι πολυ περισσοτερη πρωτεινη , δυσκολα να εχεις ημερισιως 80γρ ζωικης πρωτεινης!

    θα στα αναλυσω 1-1

    09.00 Πρωινο. 5 γεματες κουταλιες σουπας quakers με χυμο μηλο, 1 ωμεγα3, 1 σκουπ πρωτεινης σε νερο (ζωικη πρωτεινη max 10 gr)..

    12.00 Δεκατιονο 1 τοστακι σικαλεως με μια φετα τυρι, 1 σκουπ πρωτεινης σε νερο (ζωικη πρωτεινη maximum 12,5 γρ)

    15.00 Μεσημεριανο. Μοσχαρι ρολο με ρυζι και σαλατα και 1 κομματι τυρι (ζωικη πρωτεινη maximum 25 γρ)

    19.00 Απογευματινο. Μοσχαρι ρολο με ρυζι (ακολουθει φωτο) (max 20)

    21.30 πριν τη προπο αμινοξεα. Γυμναστικη (5 gr?)

    22.30 αεροβια 20λεπτο ελλειπτικο, και μετα 1 σκουπ πρωτεινης σε νερο (10gr)

    Πριν τον υπνο. 1 μπωλ γιαουρτι με μια κουταλια μελι (12 gr?)

    και παλι ειμαι επιεικης στις ποσοτητες που γραφω.. 2 γευματα σου δν θεωρουνται καν γευματα .. Τι θα εκανα εγω:

    Το γιαουρτι αλλαξε το σε στραγγιστο και οπως ειναι το τελευταιο σου γευμα μετεφερε το στο πρωινο μαζι με βρωμι, βγαλε το χυμο μηλου απο το πρωινο.. Πιστεψε με , με προβληματα λιπους δεν θες η ινσουλινη σου να χορευει trance πριν κοιμηθεις.... Οι περισσοτεροι υπερβαροι ειναι υπερβολικα ευαισθητοι στην ινσουλινη...

    Δεκατιανο: Παρε μερικες φετες γαλοπουλα + scoop πρωτεινη (καντα 2 αμα γινεται).. Βγαλε τελειως ψωμια κτλ... Υπολογιζε οτι /φετα γαλοπουλα= 2.5 γρ πρωτεινη

    Μεσημεριανο : Αν το μοσχαρι σου ΜΕΤΑ το μαγειρεμα δν ζυγιζει τουλαχιστον 100 γρ δν θεωρειται γευμα..150 γρ θα ηταν ειδανικο αλλα ξερω οτι οι εποχες ειναι δυσκολες.. 100-150 λοιπον ΜΕΤΑ το μαγειρεμα.. Βγαλε το τυρι τελειως απο κει

    Απογευματινο : Το ιδιο ^

    Μετα την προπονηση αυξησε τα scoop σε 3 ...

    Τελευταιο γευμα 4-5αβγα ολοκληρα (αν εχεις θεματα χοληστερινης πες μου.. αν δεν εχεις πιστεψε με δεν εχεις τπτ να φοβασαι) + Σαλατα


    Ενα τελευταιο που θελω να πω ειναι αν σου ειναι ευκολο να κανεις τη γυμναστικη σου αναμεσα στο μεσημεριανο και στο απογευματινο σου... Αν αυτο ειναι εφικτο τοτε θα ηταν ο,τι καλυτερο... Το συνολικο ρυζι το μοιραζεις πριν και μετα την προπονηση , με περισσοτερο ρυζι ΜΕΤΑ... Αν οχι , τοτε καντα ετσι οπως σου λεω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-02-13 13:34 #33
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Επειδη μαλλον ημουν ασαφης, το χυμο μηλο το πινω μαζι με τα κουακερς Γινεται ενα πραμα σα λασπη, αλλα μου αρεσει

    Φυσικα ομως, τη πρωτεινη αντι για νερο μπορω ανετα να τη χτυπησω με ενα ποτηρι γαλα
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-02-13 13:40 #34
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιοι ειναι οι στοχοι σου??


    Αν εχεις σαν στοχο να χασεις ΛΙΠΟΣ διατηρωντας/αυξανοντας μυικοτητα, η διατροφη σου ειναι επιεικως ΚΑΚΗ


    Ο στοχχος μου ειναι ο αποπανω

    Μελετω οτι μου εγραψες, και αν εχω απορια ρωταω
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-02-13 14:01 #35
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    loukiss απο ποτε ενα σκουπ πρωτεινης δινει 10 γρ? και τι εγινε με το iifym ? εννοω οτι αν παιρνει επαρκη ποσοτητα πρωτεινης κ μενει υποθερμιδικα θα χασει. επισης τι εγινε με το οτι σε υποθερμιδικη κατασταση ο υδατανθρακας το βραδυ βοηθα στο να μεταβολιστει περισσοτερο λιπος?

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...-λίπους.
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-02-13 14:14 #36
    Προεπιλογή
    1) Δεν παιρνει επαρκη ποσοτητα πρωτεινης. Το scoop που εχω δει στις πρωτεινες του εμποριου δινει 10-12 (αν ειναι 90% τοτε δινει 12). Τωρα αν εχει την αλλη την κοτρονα τη μεγαλη (ποσα cc δν θυμαμαι ) ας το αναφερει
    2) Που κολλαει το iifym? Eπειδη τον ειπα να βγαλει τα ψωμια του τοστ? Ειπα εγω οτι δεν θα χασει? Ειπα εγω να αλλαξει τα φαγητα που τρωει?
    3) Γιαουρτι + μελι το κοβεις εσυ με τετοιο Insulin spike να διαχειριζεται καλυτερα το χασιμο λιπους...? Το παιδι εχει θεμα λιπους και τελευταιο γευμα πριν τον υπνο τιγκα στα ζακχαρα πιστευεις οτι ειναι καλη ιδεα?? Ξανα σκεψου αυτο που λες

    Ειναι χαζο το οτι πιασατε κουβεντα για το ποσες θερμιδες εχει 1 κουταλια μελι τι στιγμη που ελειπαν καποιες βασικες αρχες στη διατροφη... Αυτο για μενα ειναι εντελως παραδοξο αν και αναμενομενο με το τι παιζει γενικα με την παραπληροφορηση που υπαρχει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-02-13 14:21 #37
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παιδια, ας το παραδεχτουμε, ελατε, ομολογηστε....
    .
    .
    .
    .
    Πιο ευκολο ειναι να καταλαβεις πως σκεφτεται μια γυναικα παρα να βγαλεις μια διατροφη




    (Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, τις μελεταω και επανερχομαι )
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-02-13 15:01 #38
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Just for the record, το σκουπ που εχει μεσα η xcore ειναι 28γρ, και περιεχει 25 γρ πρωτεινης (90%)

    Εγω παντα το σκουπ το γεμιζω για τα καλα (35 γρ σιγουρα )
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-02-13 15:58 #39
    Προεπιλογή
    οκ τοτε μην αυξανεις τα scoop εκει που σ ειπα.. κρατα τα ετσι
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-02-13 16:03 #40
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Δεν παιρνει επαρκη ποσοτητα πρωτεινης. Το scoop που εχω δει στις πρωτεινες του εμποριου δινει 10-12 (αν ειναι 90% τοτε δινει 12). Τωρα αν εχει την αλλη την κοτρονα τη μεγαλη (ποσα cc δν θυμαμαι ) ας το αναφερει
    2) Που κολλαει το iifym? Eπειδη τον ειπα να βγαλει τα ψωμια του τοστ? Ειπα εγω οτι δεν θα χασει? Ειπα εγω να αλλαξει τα φαγητα που τρωει?
    3) Γιαουρτι + μελι το κοβεις εσυ με τετοιο Insulin spike να διαχειριζεται καλυτερα το χασιμο λιπους...? Το παιδι εχει θεμα λιπους και τελευταιο γευμα πριν τον υπνο τιγκα στα ζακχαρα πιστευεις οτι ειναι καλη ιδεα?? Ξανα σκεψου αυτο που λες

    Ειναι χαζο το οτι πιασατε κουβεντα για το ποσες θερμιδες εχει 1 κουταλια μελι τι στιγμη που ελειπαν καποιες βασικες αρχες στη διατροφη... Αυτο για μενα ειναι εντελως παραδοξο αν και αναμενομενο με το τι παιζει γενικα με την παραπληροφορηση που υπαρχει.
    οταν τ πες να βγαλει το ψωμι να αλλαξει αυτα π τρωει δεν εννοεις? τωρα για το 3ο π λες. το παιδι μπορει να τρωγε πολυ οχι να εχει θεμα με την ινσουλινη τ γιατι να εχει θεμα με την ινσουλινη τ? οσο για το ολο το τελευταιο π λες σε χανω τελειως δε καταλαβαινω τι εννοεις
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-02-13 17:07 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε σκιλ καπου εισαι λαθος.... το μελι εχει 30 θερμιδες το κουταλακι τ γλυκου 60 της σουπας.ενα μηλο εχει 80 κ μια μπανανα 100. το μπασματι το ρυζι εχει μη σ πω παραπανω θερμιδες κ οχι λιγοτερες. ολα τα ρυζια 350-380 στα 100γρ παιζουν. το γαλα για να σ δωσει 9 γρ πρωτεινης θες 200-250 μλ.κ εχει 66-70 θερμιδες στα 100.αρα παμε στις 150 κ οχι στις 90... το αν θα κανει διαλλειματικη η σταθερη αεροβια δε ξερω ποσο θα τν βοηθησει αλλα οτι η διαλλειματικη κανει καλυτερη δουλεια σε σχεση με την κανονικη ναι.αλλα μιλαμε για αρκετη ωρα.κ υπαρχει ενα πινακακι εδω μεσα π διχνει οτι αν κανουμε μικρη χρονικη διαρκεια αεροβια πχ 20-30 λεπτα καλο ειναι να κανουμε διαλλειματικη(προς την αρχη καις περισσοτερα).αν ξεπερναμε το 45λεπτο η κλασικη αεροβια στον ιδιο ρυθμο αποδειδει καλυτερα (προς το τελος της ασκησης)
    ναι εχεις δικιο μπερδεψα το ποτηρι με τα 100 ml στο γαλα

    το μπασματι εχει λιγοτερες θερμιδες απο το ασπρο ρυζι στον θερμιδομετρητη μου,και ακομα καλυτερο επειδη τρωγεται ευκολοτερα χωρις λαδι!
    η κσ μελι στον θερμιδομετρητη μου εχει 135 θερμιδες

    γιαυτο ειπα μεχρι 45' η αεροβια
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-02-13 17:13 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loukiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Δεν παιρνει επαρκη ποσοτητα πρωτεινης. Το scoop που εχω δει στις πρωτεινες του εμποριου δινει 10-12 (αν ειναι 90% τοτε δινει 12). Τωρα αν εχει την αλλη την κοτρονα τη μεγαλη (ποσα cc δν θυμαμαι ) ας το αναφερει
    2) Που κολλαει το iifym? Eπειδη τον ειπα να βγαλει τα ψωμια του τοστ? Ειπα εγω οτι δεν θα χασει? Ειπα εγω να αλλαξει τα φαγητα που τρωει?
    3) Γιαουρτι + μελι το κοβεις εσυ με τετοιο Insulin spike να διαχειριζεται καλυτερα το χασιμο λιπους...? Το παιδι εχει θεμα λιπους και τελευταιο γευμα πριν τον υπνο τιγκα στα ζακχαρα πιστευεις οτι ειναι καλη ιδεα?? Ξανα σκεψου αυτο που λες

    Ειναι χαζο το οτι πιασατε κουβεντα για το ποσες θερμιδες εχει 1 κουταλια μελι τι στιγμη που ελειπαν καποιες βασικες αρχες στη διατροφη... Αυτο για μενα ειναι εντελως παραδοξο αν και αναμενομενο με το τι παιζει γενικα με την παραπληροφορηση που υπαρχει.
    μια για αυτο ακριβως ηρθαμε στην κουβεντα με το μελι,γιατι ειπαμε να το βγαλει απ το βραδινο του και να βαλει αλλου αυτες τις θερμιδες οσο για την πρωτεινη ηδη του χω προτεινει αρκετα ποστ να την ανεβασει υπολογιζοντας το καθε σκουπ 30 γρ,οποτε το χουμε ηδη καλυψει αυτο φιλε μου

    παντως για να μην σε μπερδευουμε φιλε φαταουλα, ειναι καλο να διαβασεις και μονος σου τα βασικα αρθρα διατροφης στο φορουμ για ν καταλαβεις τι παιζει κ να τα αξιοποιησεις μονος σου!

    υγ:επιμενω ακομα οτι 3100 θερμιδες ενδεχεται να ειναι πολλες για υποθερμιδικη και οτι μαλλον εισαι γυρω στις 2700..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-02-13 17:14 #43
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    τι θερμιδομετρητη εχεις ? για την αεροβια συμφωνω κ επαυξανω κιολας εκει δε θελει υπερβολη για κανενα λογο μπορει οντως το μπασματι να χει 350 πχ κ το κανονικο 380 δε τα θυμαμαι αυτα.παντως αυτο π σε φουλαει απιστευτα ειναι το αναποφλοιωτο.μιλαμε να σκας.θελει καμια ωρα μουλιασμα σε χλιαρο νερο πριν το βρασεις αλλα πραγματικα ειναι για σκασιμο αυτο το πραμα
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-02-13 17:58 #44
    Προεπιλογή
    Για εμένα καλαμπόκι και ξηροί καρποί αποκλείονται δια ροπάλου.
    Αμύγδαλα ή καρύδια το βράδυ πριν κοιμηθείς ΑΝ ΘΕΣ, ΑΛΛΑ μόνο σε μικρή ποσότητα (καμιά 10αριά κομμάτια).
    Πιές πολύ νερό κατά την διάρκεια της ημέρας (το λιγότερο 2,5 με 3 λίτρα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-02-13 18:58 #45
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    (αντιγραφω απο το αρθρο "διατροφη για γραμμωση" του Παναγιωτη)


    2η μέθοδος: Αυτή η μέθοδος υπολογίζει τον βασικό μεταβολικό ρυθμό BMR (Basal Metabolic Rate) στηριζόμενη στο ύψος, βάρος και την ηλικία σας. Να θυμάστε ότι καταναλώνετε θερμίδες-ενέργεια ανεξάρτητα του τι κάνετε, ακόμη και όταν κοιμάστε.
    Με λίγα λόγια λοιπόν ο BMR είναι ο αριθμός θερμίδων που θα καταναλώνατε αν καθόσασταν όλη μέρα στο κρεβάτι!

    Άνδρες: 67 + (13.728 x βάρος σε κιλά) + (5.0 x ύψος σε εκατοστά) - (6.9 x ηλικία)= BMR



    οποτε εχουμε και λεμε

    67+(13,728 Χ 98) + (5.0 Χ 184) - (6,9 Χ 37) = BMR

    67 + 1345,344 + 920 - 255,3 = 2077.044




    Έπειτα υπολογίζουμε το επίπεδο δραστηριότητάς μας από τις παρακάτω τιμές και το πολλαπλασιάζουμε με τον BMR.

    1.2-1.3 = Πολύ ελαφριά καθημερινή δραστηριότητα
    1.5 Μέσο επίπεδο δραστηριότητα
    1.6-1.7 Βαριά δραστηριότητα
    1.8-2.1 Πολύ έντονη καθημερινή δραστηριότητα



    Επιλεγοντας μεσο επιπεδο δραστηριοτητας, 2077.044 Χ 1,5 = 3115
    Ξερω οτι δεν ειναι 100% ακριβειας, αλλα βασιζομενος σε αυτο το τυπο εγραψα για 3100 θερμιδες. Αν εχω κανει κατι λαθος, πλιιιζ διορθωστε με


    Α, και μια φωτο σημερινη (φρεσκια φρεσκια δηλαδη) Τα ψωμακια στη μεση μαρτυρουν και το σωσιβιο μπροστα

    Όνομα: 2013-02-07-0031.jpg Εμφανίσεις: 156 Μέγεθος: 87,8 KB
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία