Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 26 από 26
  1. 24-05-14 09:51 #16
    Προεπιλογή
    Δεν παίζουμε με τέτοια συμπτώματα ειδικά αν επιμένουν. Επιβάλλεται η επίσκεψη σε καρδιολόγο αρχικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-05-14 10:34 #17
    Προεπιλογή
    Το σοφότερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα γιατρό, κοίτα και τις αιματολογικές σου.

    Μικρός είχα παρόμοιο σύμπτωμα (ταση για λιποθυμια και λιποθυμία) όταν ήμουν συνήθως νηστικός και στεκόμουν μέσα σε πολύ κοσμο(πχ εκκλησία ).

    Τεσπα είχα γενικά χαμηλό σίδηρο. Τώρα δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Αλλά, πιστεύω σε όλους ισχύει αυτό, μερικές φορές όταν κάθονται χαλαροί (οπως στις διατάσεις )και σηκωθούν απότομα τους πιανει μια μικρη ζαλάδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-05-14 10:53 #18
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leftko Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... και στεκόμουν μέσα σε πολύ κοσμο(πχ εκκλησία ).


    Αυτο να το κοιταξεις.... Ισως να χρειαζεσαι επειγοντως εξορκισμο

    Πλακα κανω (αυτο ελειπε) το παθαινω και γω μεσα σε εκλησια να λιποθυμω στα καλα καθουμενα, (απο πολυ μικρος θυμαμαι το ειχα πρωτοπαθει) και αυτο οφειλεται στο οτι ο χωρος ειναι κλειστος, το οξυγονο ειναι περιορισμενο, πολυς κοσμος που μετατρεπει το λιγοστο οξυγονο σε Co2, και τα κερια/λιβανια/θυμιατα που και αυτα συμβαλουν στη μειωση του οξυγονου.

    Εγω απορω πως ολοι δε πεφτουν σα τραπουλοχαρτα εκει μεσα
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-05-14 11:06 #19
    Προεπιλογή
    Χαχα. Offtopic αλλά θυμάμαι(βασικα μου το λέγανε γιατί εκείνη την στιγμη δεν θυμασαι τι και πώς ) μια φορά ήταν γεμάτη και εγώ στη μέση μέση και πέφτω κάτω. Ο παπάς φοβήθηκε και έλεγε κάτι προσευχές. Ε οταν συνήλθα με είχαν βγάλει έξω, με σηκωμενα τα πόδια και λίγα λίτρα νερό χυμένο νερό γυρω μου.
    Αυτό με τα πόδια να το ξέρετε σε τέτοιες περιπτώσεις. Και πολύ βασικό, πάντα να βγάζετε τον λιπόθυμο σε ανοιχτό χώρο και πότε να μην κάνετε κυκλο(απο ανθρώπους )γυρω του.

    Πάντως ναι ένας από τους λόγους που το παθαίνα στην εκκλησία ήταν στις που λες. Χαίρομαι που βρήκα και άλλον γιατί έχω συναντήσει ελάχιστους.

    Πάντως το έχω πάθει και σε άλλες περιπτώσεις αλλά πάντα έπρεπε είτε να έχει πολύ κόσμο είτε να είναι εξουθενωμένος και πχ εκεί που είμαι χαλαρός να σηκωθώ απότομα, αλλά αυτό συνήθως προκαλει μεγάλη ζάλη και σπάνια να ειχα πέσει κάτω ,σίγουρα πρέπει να ξανακατσω όμως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-05-14 13:02 #20
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Γιατρό σίγουρα, τάσεις λιποθυμίας μπορεί να οφείλονται σε πάρα πολλά πράγματα.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-05-14 16:48 #21
    Προεπιλογή
    XristinaFox όλα αυτα που μας περιεγραψες πες τα σε εναν παθολογο,να δεις τι θα σου πει.κανε και εξετασεις αιματος να δεις που ειναι οι δεικτες σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-09-15 22:48 #22
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Tα λιποθυμικά επεισόδια έχουν αιτιολογία κυρίως στην αρτηριακή πίεση και τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα.Υπόταση και υπογγαιμία προκαλούν collapsus,ενώ υπογλυκαιμία οδηγεί σε σκοτοδίνη και ζαλάδες.
    Υπόταση μπορεί να συμβεί σε εκτεταμένη αγγειοδιαστολή,κάτι που λαμβάνει χώρα τους καλοκαιρινούς μήνες με την αγγειοδιαστολή.
    Υπογγαιμία μπορεί να προκληθεί είτε από υπονατριαιμία,εξαιτίας δηλητηρίασης με νερό (κατά την απογλυκογόνωση),είτε από δίαιτα χαμηλή σε νάτριο κατά τους καλοκαιρινούς μήνες,όπου με την εκτεταμένη εφίδρωση χάνεται αρκετό NaCl.
    Η χρήση διουρητικών επίσης οδηγεί σε υπογγαιμία λόγω αποβολής ηλεκτρολυτών με τη διούρηση,αλλά και εξαιτίας χαμένου όγκου πλάσματος μέσω αυξημένης διούρησης και αποβολής ενδοκυττάριου και εξωκυττάριου υγρού (νάτριο-κάλιο).
    Τέλος η υπογλυκαιμία είτε έχει αίτια σε απότομη έκκριση ινσουλίνης λόγω κατανάλωσης υπεργλυκαιμικού υδατάνθρακα,είτε λόγω παρατεταμένης νηστείας,είτε λόγω χρήσης ινσουλίνης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 15-09-15 00:52 #23
    Προεπιλογή
    Μετά από προλυποθυμικό επεισόδιο στο γυμναστήριο και ταχυκαρδίες ξαπλωμένος στο σπίτι επισκέφτηκα , με ασθενοφόρο το νοσοκομείο υγεία.Παρέμεινα 3 ημέρες για πλήρη έλεγχο κυρίως καρδιολογικό.Τα μόνα ευρήματα ανησυχητικά ήταν το πολύ πηκτό αίμα πριν μπεί ορός , καθώς και ουρία στο 65 και κρεατινίνη στο 1,50.
    Τις επόμενες μέρες η ουρία ήταν στο 30 και η κρεατινίνη στο 1,15.
    Τεστ κόπωσης κλπ ήταν άψογα.
    Πέραν της αφυδάτωσης έχετε ιδέα γιατρέ τι άλλο μπορεί να ήταν ?
    Μέχρι και σήμερα 6 μήνες μετά δεν έχω άλλο σύμπτωμα ενώ ποτέ μέχρι και τότε , 40 ετών , δεν είχα συμπτώματα λυποθυμίας .
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-12-16 03:31 #24
    Προεπιλογή Ταση λυποθυμιας
    Καλησπέρα ήρθα και εγώ να πω το πρόβλημα μου που ειναι σχεδόν παρομιο με το δικο σας επειδη με ταλεπωρησε κ με ταλεπωρει ακομα και με στελνουν σε διαφορους γιατρους να δουν τι εχω, κ τα ραντεβου κλεινονται για 1 μηνα μετα στην ελλαδα μας δεν εχω τι να κανω παρα μονο να ψαξω μια λογικη απαντηση μεσα στο ιντερνετ. Ειμαι αθλητης γυμναστηριου εδώ και 2 χρονια +. Τελευται ειχα σταματησει για 1η φορα για 1αν μηνα. Αρχισα εκανα ενα προγραμμα 1 μιση μηνα περιπου, μπενω σε 2ο προγραμμα ογκου αυτην την φορα στα καπακια κ στην 3η η 4η βδομαδα επαθα αυτο. Στην τελευταια ασκηση οταν σηκωθηκα ζαλιστηκα λιγο κοντεψα να λιποθυμισω, εκατσα 4 λεπτα εστρωσα και εφυγα, 2η μερα προπονησεις ζαλιστικα παλι στα τελευταια της προπονησης παλι δεν λυποθυμισα ομως. Επομενη μερα ειχα ολη μερα ταση λυποθυμιας μικρο ζαλαδες κ τετοια. Επομενη μερα πηγα στα επιγοντα σηκοτος καθως η κατασταση εγινε χειροτερη και ειχα κ μια ουρολιμοξη. Συμπληροματα παιρνω τα ιδια που παιρνω εδώ και χρόνια. Μετα απο καποιες εξετασεις αιματος δεν μου βρηκαν τπτ παρα μονο την ουρολιμοξη κ μ ειπαν να παω να το ψαξω εξω. Τις επομενες μερες ενιωσα λιγο καλιτερα πηγα γυμναστηριο ξανα και το ξανα παθα απο την 3η μονο ασκηση. ΑΠΟ τοτε εχω παει σε καπιους γιατρους καρδιολογο παθολογο κ τετοια κ δεν εχουν βρει ακομα τι παιζει. Μονο ο παθολογος μου ειπε οτι η πιεση μου η μικρη ειναι 6,5 κ να την μετραω.... την μετραω κ κιμενετε σε 6.2 με 6,7. Δεν ξερω αν ειναι αυτό η τπτ αλλο. Θελω να πω κ οτι η διατροφη μου ηταν σχεδον μιδενικη σε αλατια κ ζαχαρες τον τελευταια καιρο πριν τα παθω πραγμα που δεν ειχα συνηθησει πριν. Μηπως φταιει αυτο; Ή η πίεση; Αναμενω να παω σε νευρολογο και οφθαλμιατρο. Συγγνωμη για το ΣΠΑΜ οποιος το διαβασει ειναι ποιο αρρωστος απο εμενα <3
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-12-16 23:06 #25
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lost Talent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ήρθα και εγώ να πω το πρόβλημα μου που ειναι σχεδόν παρομιο με το δικο σας επειδη με ταλεπωρησε κ με ταλεπωρει ακομα και με στελνουν σε διαφορους γιατρους να δουν τι εχω, κ τα ραντεβου κλεινονται για 1 μηνα μετα στην ελλαδα μας δεν εχω τι να κανω παρα μονο να ψαξω μια λογικη απαντηση μεσα στο ιντερνετ. Ειμαι αθλητης γυμναστηριου εδώ και 2 χρονια +. Τελευται ειχα σταματησει για 1η φορα για 1αν μηνα. Αρχισα εκανα ενα προγραμμα 1 μιση μηνα περιπου, μπενω σε 2ο προγραμμα ογκου αυτην την φορα στα καπακια κ στην 3η η 4η βδομαδα επαθα αυτο. Στην τελευταια ασκηση οταν σηκωθηκα ζαλιστηκα λιγο κοντεψα να λιποθυμισω, εκατσα 4 λεπτα εστρωσα και εφυγα, 2η μερα προπονησεις ζαλιστικα παλι στα τελευταια της προπονησης παλι δεν λυποθυμισα ομως. Επομενη μερα ειχα ολη μερα ταση λυποθυμιας μικρο ζαλαδες κ τετοια. Επομενη μερα πηγα στα επιγοντα σηκοτος καθως η κατασταση εγινε χειροτερη και ειχα κ μια ουρολιμοξη. Συμπληροματα παιρνω τα ιδια που παιρνω εδώ και χρόνια. Μετα απο καποιες εξετασεις αιματος δεν μου βρηκαν τπτ παρα μονο την ουρολιμοξη κ μ ειπαν να παω να το ψαξω εξω. Τις επομενες μερες ενιωσα λιγο καλιτερα πηγα γυμναστηριο ξανα και το ξανα παθα απο την 3η μονο ασκηση. ΑΠΟ τοτε εχω παει σε καπιους γιατρους καρδιολογο παθολογο κ τετοια κ δεν εχουν βρει ακομα τι παιζει. Μονο ο παθολογος μου ειπε οτι η πιεση μου η μικρη ειναι 6,5 κ να την μετραω.... την μετραω κ κιμενετε σε 6.2 με 6,7. Δεν ξερω αν ειναι αυτό η τπτ αλλο. Θελω να πω κ οτι η διατροφη μου ηταν σχεδον μιδενικη σε αλατια κ ζαχαρες τον τελευταια καιρο πριν τα παθω πραγμα που δεν ειχα συνηθησει πριν. Μηπως φταιει αυτο; Ή η πίεση; Αναμενω να παω σε νευρολογο και οφθαλμιατρο. Συγγνωμη για το ΣΠΑΜ οποιος το διαβασει ειναι ποιο αρρωστος απο εμενα <3
    Ιατρική από το google δε γίνεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-12-16 02:02 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Γιά Όλα τα προβλήματα αν εντοπιστούν υπάρχουν λύσεις και όπως σωστα είπε και ο γιατρός πιο πάνω ιατρικές γνωματεύσεις μέσα απο ιντερνετ δεν γίνονται , αλλα ιδέες μόνο και κατεθέσεις εμπειριών μόνο , όπου μόνο ιατρός μπορεί να κρίνει αν είναι παρόμοιες και κατόπιν εξετάσεων

    εφόσον έκανες εξετάσεις που όμως υποτίθεται έγιναν με βάση το ιατρικό ιστορικό σου γιατι αν δεν εξετάστηκαν όλες οι παράμετροι που μπορεί να φέρουν τετοια συμπτώματα , τότε είναι ελλιπής
    Αν δηλαδη λείπουν μέταλλα απο τον οργανισμό , η πεσμένος σίδηρος και φεριτινη , η ζάχαρο , η η πίεση είναι μόνιμα χαμηλή

    εφοσον λοιπόν εγιναν όλα αυτα και δεν βρέθηκε πρόβλημα η έλλειψη σε κάτι , τότε η επόμενη κίνηση είναι να ενημερωθεί ο θεράπων ιατρός και να γίνει το επόμενο βήμα χωρίς καθυστέρηση , ακόμα μπορεί να χρειαστεί να κάνεις άμεσα κάποιες εξετάσεις αμέσως μόλις εντοπιστεί το πρόβλημα .

    Αφού έκανες την κίνηση να πάς σε γιατρό , τότε συνέχισε μέχρι να βρεθεί το πρόβλημα και όταν θα βρεθεί τότε θα βρεθεί και η λύση στο πρόβλημα , αλλιως θα λέμε ο καθένας το δικό του
    Και ότι έχει σχέση με ζαλάδες και τάσεις λιποθυμίας δεν το περνάμε στο ντούκου

    Εμένα με έτυχε να έρθει κάποιος διευθυντής τράπεζας όπου έκανε δίαιτα και τον λέω τωρα που γυμνάζεσαι φαε κάτι παραπάνω και αυτός λέει τρώω καλα και δεν έχω ανάγκη παραπάνω
    Την δεύτερη μέρα που έκανε λίγο παραπάνω τον βλέπω ζαλίζετε και χάνετε και πάει να πέσει , όπου τον πρόλαβα στο παρα πέντε , τον έδωσα ενα ισοτονικό με θερμίδες και υδατανθρακα και συνήλθε και λέει μα πως το έπαθα αφου τρωω και τον είπα αυτό που τρως σε φτάνει μόνο για να κάθεσαι όλη μέρα σε μια καρέκλα σαν τον Βούδα , όχι να κάνεις και άσκηση , γιατι φανηκε που μόλις πήρες λίγο γλυκογόνο ζωντάνεψες
    Αυτο είναι κατι απλό εσύ μπορεις να έχεις κάτι άλλο, οπότε ψάξιμο
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12