Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 62
  1. 08-05-15 11:42 #16
    Προεπιλογή
    Καλημέρα και πάλι παιδιά

    Καλό καλοκαίρι να έχουμε.

    Πείρα τηλέφωνο το γυμναστήριο και μίλησα και με την υπεύθυνη αλλά δυστυχώς δεν πήγε καλά. Με λίγα λόγια μου είπε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι και να διακοπή το συμβόλαιο.

    Αυτό που ξέχασα να αναφέρω το οποίο είναι πολύ σημαντικό είναι ότι εγώ πριν ένα μήνα έκανα επέμβαση κύστη κόκκυγα οπότε ούτως η άλλος και να θέλω να γυμναστώ για τους επόμενους μήνες δεν μπορώ.

    Η κυρία από το γυμναστήριο μου είπε ότι αν μου φέρεις το χαρτί θα σου δώσω ένα μήνα παράταση αλλά εγώ προσπάθησα να τις εξηγήσω ότι δεν θα ξαναπάω στο γυμναστήριο μέχρι την λήξη της συνδρομής.

    Κοντολογίς δεν γίνετε με τίποτα.

    Οπότε μάλλον θα πρέπει να προχωρήσω όπως προαναφέρατε και εσείς.

    Τώρα ακριβώς πως το πάω;

    1) Παίρνω επιτροπή καταναλωτή και τους εξηγώ την κατάσταση μου και μου λένε αν είμαι καλυμμένος η όχι?
    2) Παίρνω την τράπεζα και καταγγέλλω την συναλλαγή?

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-05-15 14:09 #17
    Banned
    Εγγραφή
    01-04-2015
    Μηνύματα
    168
    Προεπιλογή
    Περίμενε ποιο χαρτί σου ζήτησε, μη μου πεις από τον γιατρό ότι όντως έχεις πρόβλημα; Αυτό είναι ιατρικό απόρρητο, δεν μπορεί να στο ζητάει η κάθε τυχαία-ος γυμνάστρια. Τα πράγματα είναι απλά κατέφυγε στην επιτροπή του καταναλωτή και ρώτα τι μπορείς να κάνεις. Πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει άμεση λύση και πχ δε νομίζω, να σε συμφέρει ακόμα κ αν έχεις το νόμο με το μέρος, σ να κινηθείς νομικά, μόνο αν τους εκφοβίσεις με κάποιο έγγραφο από το νόμο που να λέει πως ισχύουν αυτά που λες και πχ να τους πεις θα σας κάνω μήνυση αν δε μου δώσετε ένα μέρος των χρημάτων μου δηλ να μπλοφάρεις. Μπορεί να φοβηθούν και να σου δώσουν 1 ποσό. Η τράπεζα δε νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει, όταν κάνεις 1 συναλαγή υπογράφεις ή την κάνεις με την ταυτότητά σου, ποιο το το νόημα να την καταγγείλεις στην τράπεζα, όταν δεν είναι δικαιοδοσία δική της το τι γίνεται μετά. Απαξ κ συμφώνησες για τη συναλλαγή κ σου δώσανε απόδειξη, δε νομίζω ότι μπορείς να την καταγγείλεις. Μόνο αν δε σου δώσαν απόδειξη. Καλή τύχη
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-05-15 14:26 #18
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Valentino Rossi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίμενε ποιο χαρτί σου ζήτησε, μη μου πεις από τον γιατρό ότι όντως έχεις πρόβλημα; Αυτό είναι ιατρικό απόρρητο, δεν μπορεί να στο ζητάει η κάθε τυχαία-ος γυμνάστρια. Τα πράγματα είναι απλά κατέφυγε στην επιτροπή του καταναλωτή και ρώτα τι μπορείς να κάνεις. Πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει άμεση λύση και πχ δε νομίζω, να σε συμφέρει ακόμα κ αν έχεις το νόμο με το μέρος, σ να κινηθείς νομικά, μόνο αν τους εκφοβίσεις με κάποιο έγγραφο από το νόμο που να λέει πως ισχύουν αυτά που λες και πχ να τους πεις θα σας κάνω μήνυση αν δε μου δώσετε ένα μέρος των χρημάτων μου δηλ να μπλοφάρεις. Μπορεί να φοβηθούν και να σου δώσουν 1 ποσό. Η τράπεζα δε νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει, όταν κάνεις 1 συναλαγή υπογράφεις ή την κάνεις με την ταυτότητά σου, ποιο το το νόημα να την καταγγείλεις στην τράπεζα, όταν δεν είναι δικαιοδοσία δική της το τι γίνεται μετά. Απαξ κ συμφώνησες για τη συναλλαγή κ σου δώσανε απόδειξη, δε νομίζω ότι μπορείς να την καταγγείλεις. Μόνο αν δε σου δώσαν απόδειξη. Καλή τύχη
    +1 στον φίλο.
    Δυστυχώς είναι μπλέξιμο και επειδή εαν δεν έχεις ξανασχοληθεί ή δεν ξέρεις δεν μπορείς να κάνεις σωστές κινήσεις,απευθύνσου στον συνήγορο του καταναλωτή (νομίζω έτσι λέγεται) αυτοί έχουν νομικό να σε καθοδηγήσει.
    καλή δύναμη αδερφέ.

    υ.γ. εαν θέλεις στείλε μου με π.μ. για ποιό γυμναστήριο μιλάμε.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-05-15 14:54 #19
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    ΔΕΝ θα πληρωσεις δικηγορο. Εσυ θα κανεις την καταγγελια με ολες τις λεπτομερειες.

    Εγω οταν τα εβαλα με τον ΟΤΕ , δεν εκανα στην ουσια τιποτα. Εχουνε δικους τους δικηγορους
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-05-15 14:11 #20
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα παιδιά

    Έστειλα στην επιτροπή καταναλωτή και μου απάντησαν τα παρακάτω:

    Κώδικας:
    Σε απάντηση του από x/x/2015 e-mail σας, σας ενημερώνουμε ότι:
    
    Η ακύρωση της συνδρομής μπορεί να γίνει οποτεδήποτε και για οποιοδήποτε 
    λόγο με την υποβολή σχετικού εντύπου Δήλωσης Υπαναχώρησης στην 
    εταιρεία. Αν η υποβολή της καταγγελίας γίνει μετά την παρέλευση 30 ημερών 
    από την υπογραφή της σύμβασης, ο έμπορος δικαιούται να παρακρατήσει 
    ποσό που αντιστοιχεί στο 2,5% του ποσού της σύμβασης, πέραν του ποσού 
    που αντιστοιχεί στις ήδη εκτελεσθείσες υπηρεσίες. 
    
    Η παρακράτηση του 2,5% δεν ισχύει στην περίπτωση της υποβολής της 
    δήλωσης υπαναχώρησης πριν από την παρέλευση 30 ημερών από την 
    υπογραφή της σύμβασης ( Y.A. Z1-1262/2007).


    Από ότι καταλαβαίνω έχω κάθε δικαίωμα να διακόψω την σύμβαση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-05-15 14:20 #21
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Σώπα ρε....

    Φυσικά και μπορείς να φύγεις και μάλιστα πρέπει να σου επιστρέψουν όλα τα χρήματα κρατόντας μόνο το 2,5% του ποσού της σύμβασης.
    Πήγαινε την απάντηση στο γυμναστήριο να δεις τι θα τους πεις και αν τους δεις ιστορίες πες τους πως θα το πας νομικά και μίλα με τον συνήγορο του καταναλωτή πάλι.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 14-05-15 14:56 #22
    Προεπιλογή
    Αν τους ζητήσεις εγγράφως ό,τι τους ζητάς θα δεις πώς αλλάζουν οι συμπεριφορές.
    Πάρε τον συνήγορο του καταναλωτή.

    Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις εγγράφως την καταγγελία στο γυμναστήριο ζητώντας τους επιστροφή χρημάτων και έπειτα να ενημερώσεις την τράπεζά σου.

    Αν θελήσεις βοήθεια για το πώς να συντάξεις την καταγγελία (δλδ τη διακοπή της σύμβασης) προς το γυμναστήριο, στείλε pm. Όσο πιο τυπική και αναλυτική είσαι στο έγγραφο που θα τους δώσεις/στείλεις (πάντως με κάθε τρόπο είτε θα πρέπει να έχεις ένα αντίγραφο που θα σου υπογράψουν ότι το έλαβαν, είτε να το στείλεις με μέιλ ώστε να μην μπορούν να αρνηθούν ότι το έλαβαν) τόσο το καλύτερο.

    Δικηγόρο δεν θα πληρώσεις, ο συνήγορος κάνει πολύ καλή δουλειά. Θα σου τα εξηγήσουν πολύ απλά στο τηλέφωνο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-05-15 16:21 #23
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σώπα ρε....

    Φυσικά και μπορείς να φύγεις και μάλιστα πρέπει να σου επιστρέψουν όλα τα χρήματα κρατόντας μόνο το 2,5% του ποσού της σύμβασης.
    Πήγαινε την απάντηση στο γυμναστήριο να δεις τι θα τους πεις και αν τους δεις ιστορίες πες τους πως θα το πας νομικά και μίλα με τον συνήγορο του καταναλωτή πάλι.
    συγνωμη δεν ξερω αν καταλαβα κατι λαθος δηλαδη κανεις μια ετησια συνδρομη της ταξης των 150 ευρω και πες οτι φευγεις στο τριμηνο τετραμηνο για καποιους λογους και θες να διακοψεις κρατανε μονο το 2,5% της συνδρομης και σου επιστρεφουν το 97,5%?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 14-05-15 16:28 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μισα τα διαβαζεις..ξαναδιαβασε τι γραφει
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 14-05-15 17:25 #25
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giomanda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά

    Έστειλα στην επιτροπή καταναλωτή και μου απάντησαν τα παρακάτω:

    Κώδικας:
    Σε απάντηση του από x/x/2015 e-mail σας, σας ενημερώνουμε ότι:
    
    Η ακύρωση της συνδρομής μπορεί να γίνει οποτεδήποτε και για οποιοδήποτε 
    λόγο με την υποβολή σχετικού εντύπου Δήλωσης Υπαναχώρησης στην 
    εταιρεία. Αν η υποβολή της καταγγελίας γίνει μετά την παρέλευση 30 ημερών 
    από την υπογραφή της σύμβασης, ο έμπορος δικαιούται να παρακρατήσει 
    ποσό που αντιστοιχεί στο 2,5% του ποσού της σύμβασης, πέραν του ποσού 
    που αντιστοιχεί στις ήδη εκτελεσθείσες υπηρεσίες. Η παρακράτηση του 2,5% δεν ισχύει στην περίπτωση της υποβολής της 
    δήλωσης υπαναχώρησης πριν από την παρέλευση 30 ημερών από την 
    υπογραφή της σύμβασης ( Y.A. Z1-1262/2007).


    Από ότι καταλαβαίνω έχω κάθε δικαίωμα να διακόψω την σύμβαση.
    Eδώ είσαι vaggan. Αν έχεις κάνει 4μήνες κρατάει ποσοστιαία με βάση την σύμβαση το ό,τι αντιστοιχεί στους 4μήνες +2,5%.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 14-05-15 21:40 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    απλα είναι τα πράματα κρατάνε το ποσό για τις υπηρεσίες μέχρι την ημέρα που έχει σταματήσει κάποιος και το υπόλοιπο το επιστρέφουν κρατώντας μία προμήθεια της τάξης του 2,5%

    η υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές λύσεις να συνεχίσει κάποιος άλλος το συμβόλαιο να το πουλήσεις δηλαδή σε συνενόηση με το γυμναστήριο με μεγαλύτερο όφελος και για τούς δύο , η σε περίπτωση που θέλει κάποιος να επιστρέψει μετα απο καιρό να γίνει παύση και να μετρήσει απο κεί και μετα το συμβόλαιο

    εγω πιστεύω σε περιόδους κρίσης που περνάμε θα πρέπει να είναι πιο ελαστικοί και συνεργάσιμοι οι επιχειρηματίες και αν υπάρχει θέληση υπάρχουν λύσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 15-05-15 12:21 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fatty Acid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τους ζητήσεις εγγράφως ό,τι τους ζητάς θα δεις πώς αλλάζουν οι συμπεριφορές.
    Πάρε τον συνήγορο του καταναλωτή.

    Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις εγγράφως την καταγγελία στο γυμναστήριο ζητώντας τους επιστροφή χρημάτων και έπειτα να ενημερώσεις την τράπεζά σου.

    Αν θελήσεις βοήθεια για το πώς να συντάξεις την καταγγελία (δλδ τη διακοπή της σύμβασης) προς το γυμναστήριο, στείλε pm. Όσο πιο τυπική και αναλυτική είσαι στο έγγραφο που θα τους δώσεις/στείλεις (πάντως με κάθε τρόπο είτε θα πρέπει να έχεις ένα αντίγραφο που θα σου υπογράψουν ότι το έλαβαν, είτε να το στείλεις με μέιλ ώστε να μην μπορούν να αρνηθούν ότι το έλαβαν) τόσο το καλύτερο.

    Δικηγόρο δεν θα πληρώσεις, ο συνήγορος κάνει πολύ καλή δουλειά. Θα σου τα εξηγήσουν πολύ απλά στο τηλέφωνο.
    Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την βοήθεια που μου δώσατε, να πώ την αλήθεια δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση και φιλικότητα και αυτό γιατι λόγο δουλειάς γράφω αρκετές φορές σε διάφορα φόρουμ που υποτίθεται είναι πολύ δυνατά αλλά η ανταπόκριση είναι τραγική..και σε ποιότητα και σε ποσότητα.

    @Fatty Accid Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να με καθοδηγήσεις στο να συντάξω τη επιστολή.

    Και πάλι σας ευχαριστώ όλους
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-06-15 14:10 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fatty Acid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τους ζητήσεις εγγράφως ό,τι τους ζητάς θα δεις πώς αλλάζουν οι συμπεριφορές.
    Πάρε τον συνήγορο του καταναλωτή.

    Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις εγγράφως την καταγγελία στο γυμναστήριο ζητώντας τους επιστροφή χρημάτων και έπειτα να ενημερώσεις την τράπεζά σου.

    Αν θελήσεις βοήθεια για το πώς να συντάξεις την καταγγελία (δλδ τη διακοπή της σύμβασης) προς το γυμναστήριο, στείλε pm. Όσο πιο τυπική και αναλυτική είσαι στο έγγραφο που θα τους δώσεις/στείλεις (πάντως με κάθε τρόπο είτε θα πρέπει να έχεις ένα αντίγραφο που θα σου υπογράψουν ότι το έλαβαν, είτε να το στείλεις με μέιλ ώστε να μην μπορούν να αρνηθούν ότι το έλαβαν) τόσο το καλύτερο.

    Δικηγόρο δεν θα πληρώσεις, ο συνήγορος κάνει πολύ καλή δουλειά. Θα σου τα εξηγήσουν πολύ απλά στο τηλέφωνο.
    Παιδιά τα πήρα πίσω τα χρήματά μου τελικά.

    Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά και ειδικά τον "γιούζερ" fatty acid που μου έγραψε την επιστολή και ψάρωσα μέχρι και εγώ όταν την διάβασα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-06-15 14:26 #29
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    H IΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΗ!!!
    Εδώ μέσα θα βρεις πολλόύς αξιόλογους ανθρώπους φίλε...

    Χαίρομαι που έβγαλες άκρη.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-01-17 21:32 #30
    Προεπιλογή Επιστροφή χρημάτων γυμναστήριο
    Γεια σας. Εδώ και 5 μήνες είμαι σε ένα γυμναστήριο με 12μηνη συνδρομή το οποίο δε με ικανοποιεί καθόλου. Βασικό για μένα πρόβλημα είναι τα αποδυτήρια που δεν έχουν βρύσες ζεστό-κρύο, αλλά μια βρύση η οποία είτε έχει παγωμένο νερό, είτε βραστό! Οι διάδρομοι τρεξίματος είναι προβληματικοί. Άλλοι κολλάνε, άλλοι έχουν λακούβες και είναι σκισμένοι και άλλοι δε λειτουργούν καν. Τραυμάτισα το αριστερο μου πόδι τρέχοντας εκεί. Για μένα που μ αρέσει να τρέχω είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα. Να μην αναφέρω τη θερμοκρασία του γυμναστηρίου που το καλοκαίρι ήταν σάουνα γιατί δεν άνοιγαν το air-condition όσο έπρεπε. Θέλω να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει, μπορώ να διακόψω τη συνδρομή μου και να ζητήσω πίσω τα χρήματα που πλήρωσα για τους επόμενους μήνες; Έχω αυτό το δικαίωμα; Δε θυμάμαι κατά την εγγραφή να υπέγραψα κάτι επίσημο που να αφορά τη συνδρομή. Οι υπεύθυνοι δεν μου έδωσαν ποτέ κάποιο χαρτί που να αναγράφει το διάστημα συνδρομής μου.

    ΥΓ: Το γυμναστήριο θεωρείται ως ένα από τα καλύτερα της πόλης που διαμένω.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία