Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 22
  1. 16-10-15 23:40 #1
    Προεπιλογή Αρχαριος στη διατροφη
    Οσο και αν σας φανει παραξενο πηγαινω γυμναστηριο πανω απο 10 χρονια αλλα ποτε δεν προσεξα ιδιαιτερα την διατροφη μου.Τα πιο πολλα χρονια ηταν σαν να εκανα καποιο ειδος συντηρησης γιατι δεν ειχα κουραγιο , ψυχολογια οποτε ηταν κατι σαν διεκπαιραιωση.

    Αποτελεσμα των παραπανω ειναι ενω να ειναι σφιχτο το σωμα μου στα περισσοτερα σημεια δεν φαινεται και το κυριοτερο να κουβαλαω κοιλομπιτσα και στηθος με λιπακι.

    Ωσπου μου την καρφωσε πριν κανα διμηνο και αρχισα να ψαχνομαι.

    Το πηρα λιγο σοβαρα και βελτιωσα τα παντα!

    Μετρησα τα κατωθι στις 20/9
    Βαρος 84
    Υψος 1.72
    Λιπος 24,5 %
    Περιμετρος χεριων 38,5 + 39 (αριστεροχειρας)
    Bmr 1700
    Ημ θερμ 2.600

    Ταυτοχρονα πηρα μια πρωτεινη καθαρη και λιποδιαλυτη για βοηθημα.
    Στοχος συνδυαστικος : μειωση λιπους και αν οχι αυξηση ,διατηρηση μυικου ιστου.

    Προπονητικα αλλαξα αρδην , σε παραπανω ασκησεις ,παραπανω σετ , παραπανω κιλα τουλαχιστον 30%!

    Διατροφη
    5-6 γευματα ολα κατα προσεγγιση κοβωντας καθε ειδους σαβουρας και αισθητη μειωση υδατανθρακων.
    -ροφηματα πρωτεινης
    -Αυγα
    -αμυγδαλα
    -μπιφτεκια γαλοπουλας/μοσχ.
    -στηθος κοτοπουλο
    -Τονος
    -γλωσσα
    -μαρουλι/αγγουρι
    - νερο 3 λιτρα ημερ.
    Υπολογιζα οτι επαιρνα περιπου 1500 θερμ ημερησιως

    Σημερα 17/10 κανω μετρηση
    Βαρος 79 κιλα
    Περιμετρο χεριων σταθερη
    Λιπος 23%

    Εδω θελω τη γνωμη σας !
    Το παω καλα;
    Αν κανω κατι λαθος
    Αν τα αποτελεσματα δεν ειναι τα αναμενομενα
    Τι πρεπει να αλλαξω
    Νομιζω οτι ειναι δυσκολο να αντιληφθω αν πετυχαινω και τους δυο στοχους
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-10-15 23:49 #2
    Το avatar του χρήστη Feth

    Εγγραφή
    04-05-2013
    Περ.
    Under A pale grey sky
    Μηνύματα
    2.164
    Προεπιλογή
    Γραψε κανονικά την διατροφή σου και τι τρώς και όχι από τι αποτελείται, έτσι είναι πολύ κουτουρού τα πράγματα.
    Επισης, παρολο που έχεις αρκετο σωματικο λίπος δεν θα είχα προσωπικά ελλειμα 1100 θερμιδες και ας εχανα λιγοτερο λίπος και κιλά, τωρα με τετοιο λίπος που έχεις σε παιρνει να χτυπάς ελλειμα τοσο υψηλο διοτι το περισσοτερο υποθετω θα είναι λίπος που χάνεις αλλά όταν κατεβεις και αλλο να το μικρύνεις το ελλειμα σε 500 ? καπου εκει τελος πάντων.
    I was LOST somewhere in SMALLVILLE for 24 days till my F.R.I.E.N.D.S. came from THE O.C,found me and became HEROES...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-10-15 00:17 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω καταρχην για την απαντηση σου.

    6:30 ροφημα πρωτεινης

    10:00 τοστ με μαρουλι , 2 φετες γαλοπουλα βραστη και αυγο

    13:00 μια χουφτα αμυγδαλα

    15:30 τονο νερου, αυγο ,2παξιμαδακια

    17:00 εναν ελληνικο γλυκι βραστο

    19:00- 20:00 προπονηση

    20:30 ροφημα πρωτ με μπανανα

    21:30. 3 μπιφτεκια γαλοπουλας με μαρουλι /αγγουρι

    23:30 αν ειμαι ξυπνιος γιαουρτι με με μια κουταλια μελι

    Επειδη τα χω παρει κρανιο σκεφτομαι οτι αν χασω αρκετα τοτε να βαλω περισσοτερους υδατ/κες
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-10-15 00:19 #4
    Banned
    Εγγραφή
    13-12-2014
    Μηνύματα
    37
    Προεπιλογή
    Γυναίκα είσαι; μόλις περιέγραψες απλά το μεσημεριανό μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-10-15 00:23 #5
    Προεπιλογή
    Εσυ εισαι ο οβελιξ ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-10-15 12:06 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο πασχος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γυναίκα είσαι; μόλις περιέγραψες απλά το μεσημεριανό μου.
    προσπαθησε να μην απαντας με αυτο το υφος.
    η αν το κανεις, ας ειναι μονο εισαγωγη στο ποστ κ απο κατω να δινεις κ καμια καλη συμβουλη μιας κ φαινεσαι οτι θα εχεις κ καμια καλη συμβουλη να δωσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-10-15 12:44 #7
    Banned
    Εγγραφή
    13-12-2014
    Μηνύματα
    37
    Προεπιλογή
    Λοιπόν κοιτά... χμμμμ παίζω στις βαριές κατηγορίες, χοντρό όμως δεν με λες.
    Τώρα αν το 1976 είναι το έτος γεννήσεώς σου, μη έχοντας άλλες πληροφορίες θα σου απαντήσω με βάση αυτό. Εκτος κι αν είσαι ο Dexter Jackson, όσο πιο μεγάλο (ηλικιακά) είναι ένα σώμα τόσα καλύτερα δείχνει με κιλά πάνω του.'Οταν λέμε κιλά , νορμάλ πράματα να έχει μια καμπυλότητα σφριγηλή. Αν τώρα είσαι άνδρας 40 χρονών που τρως σαν κορίτσι 20 χρόνων,είσαι πολύ λεπτός, ας πούμε γραμωμένος, αυτό από μόνο του κατ' εμέ είναι όχι τόσο αισθητικό, πόσο μάλλον όταν συνδυάζετε με έμπειρη ηλικία. Είσαι σε μια no mans land. Μικρότεροι ηλικιακά άνδρες θα δείχνουν καλύτερα με την ίδια γράμμωση, στην ίδια ηλικία ή παραπάνω πιο εύσωμοι άνδρες θα δείχνουν ρωμαλέοι δίπλα σου. Στο τέλος βέβαια ο καθένας κάνει ότι του αρέσει και νιώθει άνετα.Βάλε και καμιά 3-bit σοκολάτα στο πρόγραμμα, κανα πακέτο Oreo κανα burger.
    Όπα μόλις διάβασα ότι προσπαθείς να διώξεις λίπος από συγκεκριμένα σημεία.Γράψε λάθος στα παραπάνω δεν ισχύουν για σένα.Σε αυτό το θέμα δεν έχω εμπειρία, πάντα προσπαθούσα να βάλω κιλά, δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτο που κάνεις πρέπει να είναι αρκετό.Με υπομονή θα φτάσεις τον στόχο.Μην το αφήσεις ήδη έχασες 1,5% λίπους , λειτουργεί.Απλά θέλει χρόνο.Και να μην αφήσεις το μυαλό σου να σου βάζει παγίδες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη πασχος : 17-10-15 στις 12:55
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-10-15 14:10 #8
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

    Οπως γραφω και στο αρχικο ποστ το σωμα μου ειναι "πετρα" αλλα :
    -δεν ειναι ορατο και
    -εχω αρκετο τοπικο παχος

    Σκεφτομαι να παρω και μια ζυγαρια για την ποσοτητα που καταναλωνω γιατι μεχρι τωρα παιζω με το ματι.

    Δηλαδη καλα το παω το γραμμα ρε παιδες;
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 17-10-15 14:30 #9
    Banned
    Εγγραφή
    13-12-2014
    Μηνύματα
    37
    Προεπιλογή
    Ναι ρε συ αφού σου είπαν και τα παιδιά ότι δουλεύει, έχασες 1,5% λίπος.Απλά θέλει χρόνο.Άμα θεωρείς ότι η ζυγαριά θα σε βοηθήσει πάρτη, δεν είναι κακό να έχεις μια τελείως ακριβής εικόνα της διατροφής τη στιγμή που έχεις ένα τόσο ειδικό σκοπό, ίσως να είναι και μονόδρομος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-10-15 22:45 #10
    Προεπιλογή
    Νομιζω εχεις μεγαλο ελλειμμα στις θερμιδες..2000 θα ηταν πολυ καλα πιστευω.Το σωμα αποθηκευει λιπος για ενεργεια οταν δεν τρεφεται καλα..επισης βαλε υδατανθρακα στο γευμα μετα την πρπονηση..150γρμμαρια ρυζι μαυρο η 100γρ.πατατα θα ηταν καλα μαζι με τα μπιφτεκια σου...Μελι καλυτερα πρωι η μετα την προπονηση..το βραδυ δεν αφομοιωνεται απο τον οργανισμο ειδικα αν πας για υπνο..και γενικα απεφυγε τα σακχαρα τις βραδυνες ωρες..Στο πρωινο θα σου προτεινα και 80 γραμμαρια κουακερ με ενα ποτηρι γαλα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-12-15 19:10 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos1976 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μετρησα τα κατωθι στις 20/9
    Βαρος 84
    Υψος 1.72
    Λιπος 24,5 %
    Περιμετρος χεριων 38,5 + 39 (αριστεροχειρας)
    Bmr 1700
    Ημ θερμ 2.600



    Σημερα 17/10 κανω μετρηση
    Βαρος 79 κιλα
    Περιμετρο χεριων σταθερη
    Λιπος 23%
    Update

    18/12/15
    Βαρος 73,5
    Λιπομετρηση 21,1%
    Περιμετρος 37,7

    Με προβληματιζει το ποσοστο λιπους που μεταβαλεται με δυσκολια.

    Καμια γνωμη εχετε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-12-15 19:16 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    που ειναι η δυσκολια?
    -3.5% σε 3 μηνες εαν υποθεσουμε οτι ειναι ακριβεις οι μετρησεις, δεν ειναι κατι δυσκολο..ισα ισα μια χαρα ειναι.

    για το υψος σου, εισαι σε καλο επιπεδο με αυτο το βαρος..καλυτερο απο πριν σιγουρα..αυτο που θα πρεπει να σε απασχολει, ειναι να τρως σωστα για να μην χασεις κ μυικο ιστο στην πορεια..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-12-15 19:41 #13
    Προεπιλογή
    Προβληματιζομαι στα ποσα κιλα πρεπει να φτασω για να πιασω ενα ικανοποιητικο ποσοστο λιπος(ποιο ειναο αυτο.Αν ειναι εφικτο...

    Σε αυτα τα κιλα τωρα παιζω με 150γρ πρωτεινη ημερησιως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-12-15 22:08 #14
    Προεπιλογή
    Τα κιλά δεν εχουν να κάνουν απαραίτητα με το λίπος.. Εγω πάντα 50 κιλα ήμουν πχ κ καποτε ειχα λίπος 23-24%
    Τώρα για να φανεί η γραμμωση πρέπει να πέσεις αρκετά στ λίπος πιστεύω γιατί κ γω γ αυτο παλεύω.. Σφιχτη σφιχτη αλλα δεν φαίνεται οσο θα θελα.. Τα παιδιά θα μπορούν να σου πουν καλύτερα στο τι πρέπει να κάνεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-12-15 22:28 #15
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Μην μπεις στο τρυπάκι να πας 60 κιλά για να πέσεις σε λίπος.

    Ουσιαστικά ο στόχος που πρέπει να έχεις για αρχή είναι με ρεκομπ (δηλαδή βάζοντας μυς και χάνοντας λίπος) να είσαι τουλάχιστον 70 κιλά με κανένα 12% και από κει και πέρα να αρχίσεις να δουλεύεις για το καλύτερο. Αυτό φυσικά δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να δώσεις μεγάλη βάση στο να αποκτήσεις μυικότητα (η οποία θα σου ανεβάσει τη ζυγαριά αντισταθμίζοντας τα κιλά λίπους που χάνονται), εκτός από το να χάσεις λίπος, οπότε μην κοιτάς απλώς να πέφτουν τα νούμερα στη ζυγαριά.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία