Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 22 από 22
  1. 19-12-15 13:22 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπεις στο τρυπάκι να πας 60 κιλά για να πέσεις σε λίπος.

    Ουσιαστικά ο στόχος που πρέπει να έχεις για αρχή είναι με ρεκομπ (δηλαδή βάζοντας μυς και χάνοντας λίπος) να είσαι τουλάχιστον 70 κιλά με κανένα 12% και από κει και πέρα να αρχίσεις να δουλεύεις για το καλύτερο. Αυτό φυσικά δε γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη.

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να δώσεις μεγάλη βάση στο να αποκτήσεις μυικότητα (η οποία θα σου ανεβάσει τη ζυγαριά αντισταθμίζοντας τα κιλά λίπους που χάνονται), εκτός από το να χάσεις λίπος, οπότε μην κοιτάς απλώς να πέφτουν τα νούμερα στη ζυγαριά.
    Πως στο διαλ@ θα φτασω 70 με 12% οταν τωρα ειμαι 73,5 με 21,1% ; γινεται;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-12-15 13:33 #17
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    για το υψος σου, με μια σχετικα καλη μυικοτητα πανω σου, θα πρεπει να πεσεις κατω απο 70 κιλα με ενα χαμηλο ποσοστο λιπους.
    η ουσια ειναι να μην καθεσαι να σχολεισαι με τις μετρησεις κ τα ποσοστα, αλλα να κοιταξεις να αυξησεις την μυικοτητα σου οσο γινεται, κ παραλληλα να χασεις κ κατι ψιλα απο λιπος..
    αν ομως τα ποσοστα που δινεις ισχυουν, κ οντως εχεις 21% στα κιλα αυτα, αυτο σημαινει οτι δεν ειχεις κ πολλους μυς πανω σου..
    οποτε κοιτα να βαλεις, εμενα αυτο θα με απασχολουσε περισοτερο, οχι το να χασω λιπος χωρις μυικοτητα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-12-15 20:32 #18
    Προεπιλογή
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    Για να το πετυχω αυτο , τι διατροφη πρεπει να κανω; υπερ υπο ή συντ/σης;

    Μεχρι και τωρα κανω υπο , χανοντας περιπου 3 κιλα/μηνα.


    Υγ δεν πιστευω να χω αλλη απορια για να σας ζαλισω
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-01-16 00:49 #19
    Προεπιλογή
    20/9 84 κιλα, 20,58 κιλα λιπος
    17/10 79 κιλα, 18,17 κιλα λιπος

    Απωλεια βάρους 5 κιλα, απώλεια λίπους 2,41 κιλα. Δηλαδη περίπου 50% της απωλειας ειναι λίπος

    18/12 73,5 κιλα, 15,5 κιλα λιπος
    Απωλεια βάρους 5,5 κιλα, απώλεια λίπους 2,6 κιλα. Δηλαδη λιγοτερο απο 50% της απωλειας ειναι λίπος.

    Ο ρυθμός απώλειας βάρους ειναι καλος καθώς δεν ξεπερνά το 1 κιλό ανα εβδομάδα. Αρα για να μεγιστοποιήσεις την απώλεια λίπους θα πρέπει να κάνεις προπόνηση με βάρη γιατι ίσως να τα έχεις αμελήσει ρίχνοντας περισσότερο βάρος στην αερόβια άσκηση. Αν συνεχίσεις με αυτό το ρυθμό θα καταλήξεις σκελετός χωρίς λίπος μεν αλλα μόνο κόκκαλα δε...

    Επίσης αν οι μετρησεις εγιναν με μετρηση ηλεκτρικης εμπεδησης υπάρχει θεμα αξιοπιστίας. Καλυτερα να χρησιμοποιεις τη μεθοδο του αμερικανικου ναυτικου. Και αυτή δεν ειναι πολυ ακριβής (3% σφαλματος) αλλα ειναι αξιοπιστη καθως η μεταβολη μεταξυ διαδοχικων μετρήσεων ειναι ακριβής (δηλαδή αν μετρηθεις και έχεις την πρωτη φορα 25% και τη δεύτερη φορα 21% η μεταβολη 4% ειναι ακριβής).
    Στην φάση στην οποια είσαι νομίζω οτι ακολουθεις πάντως λάθος διαδρομή. Εστω οτι χάνεις το βάρος που θέλεις, στη συνέχεια για να βάλεις ογκο παλι θα ανέβεις και σε λίπος και μετα θα πρέπει να ξανακάνεις τη φάση γράμμωσης. Νομίζω οτι πρέπει να βάλεις πρώτα μυικό όγκο με κάποια επιπλέον κιλα λίπους αναγκαστικά (αν προσέχεις μπορει να ειναι λίγα) και μετα να κάνεις αυτό που κάνεις τώρα για να στεγνώσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-12-16 20:30 #20
    Προεπιλογή
    Καταρα να εισαι ενδομορφος...
    Ευαισθητος στον υ/α , ευκολακι να παιρνεις κιλα , πολυ λιπος fuck!

    Επεσα στα 68 κιλα τον Αυγουστο (απο 86-87 )και με ειδα "κρεμασμενο" , μηδαμηνο μυικο συστημα και τα ωμακια μου εξαφανισμενα , ενω ημουν προσεχτικος στην ημερησια προσληψη πρωτεινης χαχαχα ας γελασω

    Τωρα ειμαι 72 και δουλευω σε αυτα τα κιλα .Δε νομιζω να επιδιωξω για παραπανω γιατι θα μεγαλωσει παλι η μπακα μου αν και πιστευω οτι κανω σωστη διατροφη.


    Οριστε και δυο φωτο
    Όνομα: Screenshot_2016-12-06-19-03-57.jpg Εμφανίσεις: 111 Μέγεθος: 45,1 KB
    Όνομα: Screenshot_2016-12-06-19-07-54.jpg Εμφανίσεις: 140 Μέγεθος: 75,8 KB

    Ξερω οτι το σωστο ειναι να κοιταζω μονο εμενα αλλα ξεφευγει που και που καμια ματια και λεω shiit!

    Τελος παντων το ταξιδι ειναι που μετραει....
    Every day...Its gains day!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-01-17 00:45 #21
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αν κ καθυστερημενα..
    οπως τις βλεπω τις φωτο εχεις εμφανη διαφορα προς το καλυτερο..
    αν θα επικεντρωνομουν καπου, δεν ειναι τοσο στην διατροφη, αλλα στην προπονηση, γιαυτο κ αυτο το θεματακι με την μυικοτητα που αναφερεις..
    γενικα πρεπει να βρεις ενα καλο προγραμματακι να σου ταιριαζει κ να ακουλουθησεις..καλο ειναι να εχεις αρκετη συχνοτητα ανα μυικη ομαδα, οποτε θα σου προτεινα ενα upper/lower, 4 φορες την βδομαδα, 2 προπονησεις ανω κορμου κ 2 ποδιων..
    δες το προγραμμα αυτο στην αναλογη ενοτητα..μπορεις να το προσαρμοσεις στις αναγκες σου, υπαρχουν αρκετες ιδεεας μεσα στο θεμα του, εχω ποσταρει κ γω κανα δυο που χρησιμοποιω..

    το καλο ειναι οτι εχασες καποια περιτα κιλα..αυτο ειναι η αρχη, τωρα πρεπει να μεινεις σταθερος, αλλα να αυξησεις την μυικοτητα σου..αυτο, δεν θα στο κανει η πρωτεινη απο μονη της, ουτε η προσεγμενη στο γραμμαριο διατροφη..αλλα οι σωστες προπονησεις..
    ποσες θερμιδες, εχεις την μερα για να διατηρεισαι στα κιλα αυτα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-01-17 22:22 #22
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου !

    Περιπου 2500 θερμιδες.

    Κοιτα , εδω και 8 με 10 μηνες κραταω log στο κινητο μου και πιεζω τον εαυτο μου σε καθε προπονηση να σημειωνω προοδο στα κιλα γιατι πριν "ακουγα" το σωμα μου και εκανα οτι να ναι χωρις προσανατολισμο, κοινως σκ@τ@.

    Επισης ξεκινησα dl k sq δειλα δειλα οταν διαβασα τη σημασια που εχουν.

    Θελω να πω με τα παραπανω,ετσι νομιζω, οτι δεν ειναι τοσο πολυ το ειδος προγραμματος αλλα το volume ,οι compound και η προοδος που εχουν μειζων σημασια.

    ο πουστ@ς εχω δυσκολο σωμα ...
    Every day...Its gains day!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12