Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 18-07-16 19:58 #1

    Εγγραφή
    19-09-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    25
    Προεπιλογή Κεικ βρωμης-πρωτεινης. Γευστικοτατο χωρις ζαχαρη και γλυκαντικα.
    Υλικα:
    - 4 κουταλιες της σουπας φυστικοβουτυρο.
    - 1 κουταλια της σουπας μελι.
    - 1 ολοκληρο αυγο.
    - 2 σκουπ πρωτεινη ορου γαλακτος (οτι γευση θελετε εγω εβαλα σοκολατα).
    - 230 γραμμαρια ασπραδι.
    - 250 γραμμαρια βρωμη (εγω την εβαλα κανονικη οχι αλεσμενη).
    - Μιση σοκολατα υγειας παυλιδου (οχι με αμυγδαλα κτλ, καθαρη μαυρη σοκολατα).
    - 1 κουταλια της σουπας κακαο.
    - λιγο μπεικιν παουντερ (εγω εβαλα περιπου 3/4 της κουταλιας του γλυκου).
    - Ενα φορμακι για κεικ μακρους περιπου 30 εκατοστων

    Εκτελεση:

    1. Παιρνουμε τα αυγα (1 ολοκληρο + τα ασπραδια) και τα χτυπαμε καλα σε ενα μπολακι μεχρι να διαλυθει τελειως ο κροκος και να βγαλει αφρο το μειγμα.

    2. Σε ενα μουλτι βαζουμε το φυστικοβουτυρο, το μελι, την whey, την σοκολατα υγειας κομμενη σε κομματακια και το κακαο και τα χτυπαμε ολα μαζι μεχρι να γινουν χυλος. Εδω προσθετουμε και μπεικιν παουντερ (προαιρετικο αλλα βοηθαει)

    3. Βαζουμε την βρωμη στο μπολακι με τα χτυπημενα αυγα και τα ανακατευουμε καλα με ενα κουταλι μεχρι να γινει ενα ενιαιο μειγμα.

    4. Μετα προσθετουμε και τον χυλο απο το βημα 2 στο μπολακι με τα αυγα και την βρωμη. Για να ανακατεψουμε ολα αυτα εδω θελει να βαλετε χερι αναγκαστικα. Γι'αυτο πριν βαλουμε το χερι στο μειγμα λαδωνουμε λιγο τα χερια μας με ελαιολαδο και μετα βουταμε και πλαθουμε το μειγμα μεχρι να γινει η τελικη μας ζυμη.

    5. Αφου ολοκληρωθει η ζυμωση , πλενουμε καλα τα χερια μας. Περνουμε το φορμακι για κεικ που εχουμε (εγω εχω ενα αντικολλητικο της πυρεξ) και το λαδωνουμε απο μεσα με ενα πινελακι.

    6. Απλωνουμε την ζυμη μας στο φορμακι και με ενα κουταλι ισοπεδωνουμε την ζυμη ωστε η πανω επιφανεια της να γινει επιπεδη.

    7. Θερμαινουμε το φουρνο στους 220 βαθμους για κανα 10 λεπτο και επειτα τοποθετουμε το φορμακι στη σχαρα της κουζινας γυρνωντας την ενδειξη στην "κατω" θερμανση και αφηνουμε το κεικ να ψηθει στους 220 βαθμους για 20 λεπτα.

    8. Μετα ακριβως απο τα 20 λεπτα γυρναμε την ενδειξη της κουζινας στην θερμανση "πανω-κατω" για ενα δεκαλεπτο.

    9. Στο τελος κανουμε το τελικο τεστ για να δουμε αν εχει ψηθει το κεικ. Βαζουμε ενα μαχαιρι καθετα στο κεικ μεχρι να πιασει πατο και το βγαζουμε αργα. Αν το μαχαρι παραμενει καθαρο σημαινει οτι εχει ψηθει το κεικ. Αν οχι το αφηνουμε ακομα για ενα πενταλεπτο η οσο χρειαστει ακομα.



    Συνολικα macros συνταγης:
    - Θερμιδες ----> 2143
    - Υδατ/κα ----> 224 γρ
    - Λιπη ----> 80 γρ
    - Πρωτεινη ----> 124 γρ


    Εγω το εκοψα σε πεντε κομματια οποτε το καθε κομματι βγαζει τα παρακατω macros:
    - Θερμιδες ----> 428
    - Υδατ/κα ----> 45 γρ
    - Λιπη ----> 16 γρ
    - Πρωτεινη ----> 26 γρ


    Σχεδον ενα πληρες γευμα δηλαδη ανα κομματι. Το αποτελεσμα βγαινει γευστικοτατο χωρις την χρηση βουτυρων, ζαχαρης η γλυκαντικων. Το αποτελεσμα προσωπικα με εντυπωσιασε.

    Το ερωτημα που εχω ειναι αν κανει το συγκεκριμενο κεικ για περιοδο γραμμωσης-χασιματος κιλων . Εχω την εντυπωση οτι ειναι οριακα ok. Τι λετε ??
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-07-16 21:53 #2
    Banned
    Εγγραφή
    27-02-2016
    Περ.
    Π.Φαληρο
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή
    Πες τωρα αληθεια πως ειναι απο γευση. Τρωγεται ευκολα η ειναι απλα αποδεκτο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-07-16 22:08 #3

    Εγγραφή
    19-09-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες τωρα αληθεια πως ειναι απο γευση. Τρωγεται ευκολα η ειναι απλα αποδεκτο;
    Το γραφω και στο original post οτι ειναι απλα υπεροχο. Εμενα να σου πω την αληθεια μου αρεσε περισσοτερο απο το να τρωω κλασικο κεικ με σοκολατα και πορτοκαλι. Αλλο πραγμα η γευση του και υγιεινο απο θεμα υλικων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-07-16 00:22 #4
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    καλο φαινεται αλλα για γραμμωσεις καλυτερα να το ξεχασεις
    Απάντηση με παράθεση