Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 28-11-16 00:38 #1
    Arrow Διατροφή 180/72κγ για όγκο
    Καλησπέρα σε όλους, είμαι ο Αλέξης, 21 χρονών, 1.80cm, 72κγ (περίπου 13% bodyfat). Έκανα μερικές αλλαγές στη διατροφή και θέλω να μου πείτε τις γνώμες σας και ίσως κάποιες συμβουλές, αλλαγές που έχετε να προτείνετε. Καίω αρκετές θερμίδες καθημερινά οπότε ίσως να χρειαστεί να ανεβάσω τις θερμίδες. Ο στόχος μου είναι να φτάσω τα 80 κιλά αρχικά.

    Η διατροφή που έφτιαξα είναι 2881 θερμίδων (378γρ υδατανθρακες, 223γρ προτεινη, 53γρ λιπαρα)

    9:00-9:30
    4 ασπράδια, 1 ολόκληρο αυγό, 100γρ βρώμη με αποξηραμένα φρούτα, 1 omega3 pill, 1 πολυβιταμίνη

    Προπόνηση - 5γρ bcaa
    Μεταπροπονητικό - 30γρ whey, 57γρ δεξτρόζη

    12:00-12.30
    Γιαούρτι με μέλι και καρύδια, 1 EggPro Fitness

    2:15
    Κοτόπουλο 100γρ, Ρύζι 100γρ (ή μακαρόνια 100γρ), (ίσως να προσθέσω σαλάτα εδώ)

    5:15-5:30
    2 τόστ ολικής γαλοπούλα και κότατζ (η κασέρι χαμηλων λιπαρών), 20γρ Whey

    8:00
    Κοτόπουλο 100γρ, Ρύζι 100γρ (ή μακαρόνια 100γρ)

    11:00
    Καζείνη (ή Whey) 30γρ, 40γρ βρώμη, καρύδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-11-16 19:46 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Ως βάση μια χαρά είναι

    Προσωπικά στη θέση σου θα ανέβαζα τα λιπαρά, σίγουρα στο 1γρ ανά κιλό βάρους, και ίσως να κατέβαζα λίγο τη πρωτείνη που είναι οριακά υψηλή στα 3γρ/bw.
    Ακόμη και στα 2.2-2.5γρ να έπεφτες πάλι μια χαρά θα έκανες καλό και στην τσέπη σου. Όταν φτάσεις στο επιθυμητό και έρθει η ώρα της δίαιτας την ανεβάζεις στο x3.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-11-16 01:14 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ως βάση μια χαρά είναι

    Προσωπικά στη θέση σου θα ανέβαζα τα λιπαρά, σίγουρα στο 1γρ ανά κιλό βάρους, και ίσως να κατέβαζα λίγο τη πρωτείνη που είναι οριακά υψηλή στα 3γρ/bw.
    Ακόμη και στα 2.2-2.5γρ να έπεφτες πάλι μια χαρά θα έκανες καλό και στην τσέπη σου. Όταν φτάσεις στο επιθυμητό και έρθει η ώρα της δίαιτας την ανεβάζεις στο x3.
    Και εγώ το κατάλαβα ότι χρειάζεται και άλλα λιπαρά αλλά δεν έχω ιδέες στο τί να προσθέσω που να μην με επηρεάσει στην πείνα
    Εχεις κάτι να προτείνεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-11-16 17:10 #4
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Κανένα κρόκο παραπάνω;;
    Εναλλακτικά εξτρα ξηρούς καρπούς και ελαιόλαδο στις σαλάτες σου.
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-11-16 23:47 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένα κρόκο παραπάνω;;
    Εναλλακτικά εξτρα ξηρούς καρπούς και ελαιόλαδο στις σαλάτες σου.
    Πολύ ωραία, κάθε πότε προτείνεις να ανεβάζω τις θερμίδες και πόσο για να μην θολώσω πολύ; Επειδή παίρνω δύσκολα λίπος την προηγούμενη φορά που μπήκα στον όγκο ανέβαζα απότομα θερμίδες με αποτέλεσμα να βάλω 10 κιλά σε 1 μήνα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-11-16 14:21 #6
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kmsds Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία, κάθε πότε προτείνεις να ανεβάζω τις θερμίδες και πόσο για να μην θολώσω πολύ; Επειδή παίρνω δύσκολα λίπος την προηγούμενη φορά που μπήκα στον όγκο ανέβαζα απότομα θερμίδες με αποτέλεσμα να βάλω 10 κιλά σε 1 μήνα
    οχι ρε φιλε τι 10 κιλα σε ενα μήνα στις θερμίδες που εισαι τωρα δες πως παει μετα απο κανα 2 βδομάδες και προσάρμοσε την αναλογα. αυτο που σου ειπε ο polyneikos να ανεβάσεις λιπαρά δεν ισουτε με το να ανεβάσεις θερμίδες. στο λεει κι ολας, ριξε λιγο πρωτεινη στα 2γρ ανα κιλο εισαι πολυ καλα. ανεβασε λιγο λιπαρα και εχε ως βάση 2900-3000 θερμίδες. δες πως παει , αν δεις οτι βαζεις λιπος αποτομα ριχνεις θερμίδες. αν δεις ολα καλα μένεις ίδιες. και ανα 1-2 κιλα σωματικού βάρους (εννοώ οσο ανεβαινεις κιλα) ανέβαζε και λίγο θερμίδες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-11-16 14:37 #7
    Banned
    Εγγραφή
    25-02-2016
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    Θες ογκο κ τρως μονο ενα κροκο κ πετας τους αλλους 3, τι φαση;

    Ξεπερασμενη διατροφη, που στηρίζεται σε χαμηλα λιπαρά κ υψηλες πρωτείνες. Σε μενα προσωπικα δε λειτουργεί, αισθανομαι παντα πεινασμενος, κουρασμένος κ χωρίς ενέργεια με τέτοιες διατροφές. Αλλα αν ταιριαζει σε σενα παω πασο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-11-16 19:14 #8
    Προεπιλογή
    Εγω θα εβαζα παραπανω κοτοπουλο και ρυζι..180-200γρ κοτοπουλο και 120-150 ρυζι πχ στα 2 κυριως γευματα και θα εκοβα θερμιδες απο τοστ και σκονες για να κρατηθω στισ θερμιδες που θελω..επισης θα το εβαζα το κυριως γευμα μια ωρα μετα το μεταπροπονητικο..εκτοσ απο καρυδια μπορεισ να βαλεισ και αμυγδαλα για ποικιλια η και κανα φυστικοβουτηρο..γενικα ομως εχει καλη βαση
    Απάντηση με παράθεση