Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 31-12-16 10:59 #1
    Προεπιλογή Whey πριν την προπόνηση?
    Στην εικόνα που επισυνάπτω φαίνεται ένα μέρος του προγράμματος διατροφής που εδώ και μια εβδομάδα ακολουθώ, δε ζυγίζω κάθε γεύμα (το έκανα τις πρώτες φορές) και τώρα περίπου το εκτιμώ μιας και κάποια γεύματα αντικαθίστανται από άλλα λόγω δουλειάς - χρόνου κλπ!

    Θέλω άλλες 200 kcals & ~30 γρμ πρωτεϊνών ανά ημέρα, θα ήταν λάθος η λήψη μιάς δόσης πρωτεΐνης 1,5 ώρα πριν την προπόνηση (3ο γεύμα) ?
    Με την ένοια ότι μετά την προπόνηση είναι το κυρίως γεύμα μου και ότι προσθέτοντας οτιδήποτε άλλο 1,5 ώρα πριν στο gym δεν το νιώθω καλά!

    Ακόμη έχουν μεγάλη σημασία τα 30 γρ πρωτείνης / ή αν πάρω αυτές τις 200 θερμίδες από carbs σε κάποια άλλη στιγμή της ημέρας ή το ψάχνω παραπάνω από όσο χρειάζεται?
    Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση ευπρόσδεκτη!
    Όνομα: DIATROFI.jpg Εμφανίσεις: 321 Μέγεθος: 153,8 KB
    Με εκτίμηση
    Στέφανος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-01-17 16:13 #2
    Προεπιλογή
    Στην εικόνα που επισυνάπτω φαίνεται ένα μέρος του προγράμματος διατροφής που εδώ και μια εβδομάδα ακολουθώ, δε ζυγίζω κάθε γεύμα (το έκανα τις πρώτες φορές) και τώρα περίπου το εκτιμώ μιας και κάποια γεύματα αντικαθίστανται από άλλα λόγω δουλειάς - χρόνου κλπ!

    Θέλω άλλες 200 kcals & ~30 γρμ πρωτεϊνών ανά ημέρα, θα ήταν λάθος η λήψη μιάς δόσης πρωτεΐνης 1,5 ώρα πριν την προπόνηση (3ο γεύμα) ?
    Με την ένοια ότι μετά την προπόνηση είναι το κυρίως γεύμα μου και ότι προσθέτοντας οτιδήποτε άλλο 1,5 ώρα πριν στο gym δεν το νιώθω καλά!

    Ακόμη έχουν μεγάλη σημασία τα 30 γρ πρωτείνης / ή αν πάρω αυτές τις 200 θερμίδες από carbs σε κάποια άλλη στιγμή της ημέρας ή το ψάχνω παραπάνω από όσο χρειάζεται?
    Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση ευπρόσδεκτη!
    Συνημμένο Αρχείο 112978
    αν δεν ζυγιζεις δυσκολο να υπολογισεις..Τωρα την whey καλυτερα αμεσως μετα την προπονηση μαζι με την μπανανα και μετα απο 1 ωρα φαγητο..εκει στο 3ο γευμα που λες μπορεις να βαλεις ενα γιαουρτι πχ..Δεν νμζω να κανεις να χονεψεισ ενα γιαουρτι 1μιση ωρα..Αλλα δεν αναφερεισ ουτε κιλα ουτε στοχο ουτε τιποτα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-01-17 20:50 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jjohny Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν ζυγιζεις δυσκολο να υπολογισεις..Τωρα την whey καλυτερα αμεσως μετα την προπονηση μαζι με την μπανανα και μετα απο 1 ωρα φαγητο..εκει στο 3ο γευμα που λες μπορεις να βαλεις ενα γιαουρτι πχ..Δεν νμζω να κανεις να χονεψεισ ενα γιαουρτι 1μιση ωρα..Αλλα δεν αναφερεισ ουτε κιλα ουτε στοχο ουτε τιποτα...
    Αρχικά να αναφέρω ότι είμαι 85 κιλά με λίπος λίγο λιγότερο από 16%, (τόσο μου είχε βγάλει πριν κανένα 8μηνο & σήμερα είμαι καλύτερα). Όσο αφορά στις θερμίδες στις 2900 είμαι οκ δε θέλω να αλλάξω βάρος.
    Στόχος μου είναι κατεβάσω λίγο ακόμη το σωματικό λίπος χωρίς αλλαγή στο βάρος!
    αν προσέξεις τα γεύματα 2ο & 5ο είναι τοστ (μεγάλο) φάση για να μπορώ να τα τρώω & στο δρόμο, έτσι δε με παίρνει να αφήσω το κυρίως γεύμα για μια ώρα αργότερα!

    Να το θέσω και κάπως αλλιώς!

    Για να πας από bf 15% κοντά στο 10% σε αυτή τη φάση, έχει σημασία / μεγάλη διαφορά το p/c/f 31/43/26 όπως στο παραδειγμα μου από ένα 36/38/26 (τρίτη στο πχ)! ή απαιτείται & κάτι παραπάνω?

    Με λίγα λόγια βλέπω ότι κάπως έχω κολλήσει και λέω μήπως δεν είναι αρκετά?
    Με εκτίμηση
    Στέφανος
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-01-17 16:22 #4
    Προεπιλογή
    Αρχικά να αναφέρω ότι είμαι 85 κιλά με λίπος λίγο λιγότερο από 16%, (τόσο μου είχε βγάλει πριν κανένα 8μηνο & σήμερα είμαι καλύτερα). Όσο αφορά στις θερμίδες στις 2900 είμαι οκ δε θέλω να αλλάξω βάρος.
    Στόχος μου είναι κατεβάσω λίγο ακόμη το σωματικό λίπος χωρίς αλλαγή στο βάρος!
    αν προσέξεις τα γεύματα 2ο & 5ο είναι τοστ (μεγάλο) φάση για να μπορώ να τα τρώω & στο δρόμο, έτσι δε με παίρνει να αφήσω το κυρίως γεύμα για μια ώρα αργότερα!

    Να το θέσω και κάπως αλλιώς!

    Για να πας από bf 15% κοντά στο 10% σε αυτή τη φάση, έχει σημασία / μεγάλη διαφορά το p/c/f 31/43/26 όπως στο παραδειγμα μου από ένα 36/38/26 (τρίτη στο πχ)! ή απαιτείται & κάτι παραπάνω?

    Με λίγα λόγια βλέπω ότι κάπως έχω κολλήσει και λέω μήπως δεν είναι αρκετά?
    Χθες, 17:13jjohny
    Για να πας το bf απο 15% στο 10% θες διαιτα και οχι αυξηση θερμιδων οπως λες στο πρωτο ποστ..Το 36/38/26 θα σε βοηθησει ποιο πολυ να γραμμωσεισ μια κ θα μειωσεις τον υδατανθρακα και θα αυξησεις την πρωτεινη..ομως οι θερμιδες πρεπει να ειναι τουλαχιστον ιδιες η λιγο λιγοτερες..αν ο στοχος ειναι μειωση λιπους ομως δεν βλεπω τροπο χωρις να χασεις κιλα..Δεν ξερω αν σε βοηθησα αλλα δεν καταλαβαινω ακριβως τι θελεις να κανεις..Για μενα αυξησε λιγο πρωτεινη και καλα λιπαρα μειωσε υδατανθρακα και κανε και λιγο αεροβια παραπανω...Και βλεπεις πως παει..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-01-17 16:29 #5
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Η διαφοροποίηση των ποσοστών p/c/f μπορεί να βοηθήσει στο να ξεκολλήσει το σώμα και να κάνεις περισσότερες καύσεις. Καλό είναι φυσικά να παραμείνεις στις ίδιες θερμίδες ή για σοκάρισμα, να ανεβάσεις για 2-3 μέρες τις θερμίδες μέχρι το ποσοστό του 20%. Διατηρείς στην ίδια ένταση της προπόνηση και το αερόβιο.
    Πολλές φορές η αιτία που δεν βοηθάει να αλλάζει το σώμα είναι η υπερκόπωση που επιφέρει μη επιθυμητή κατακράτηση υγρών. Σαυτη την περίπτωση, δεν αλλάζεις τίποτα, παρά μόνο να φροντίσεις να κοιμηθείς ικανοποιητικά και να απέχεις για 1-2 μέρες από την προπόνηση.
    Η όλη διαδικασία επίτευξης των στόχων όταν δεν γίνεται με ορμονική-χημική υποστήριξη, είναι πιο χρονοβόρα. Έπειτα στους χρόνους που αντιδράει ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικοί. Αυτό το αναφέρω για να μην υπάρχει σύγχυση με όσα διαβάζουμε στο διαδίκτυο.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-01-17 00:10 #6
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τροποποίησα λίγο τη διατροφή και θα επανέλθω με αποτελέσματα!
    Με εκτίμηση
    Στέφανος
    Απάντηση με παράθεση