Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 29
  1. 03-01-17 02:01 #1
    Προεπιλογή Μονιμα κουρασμενα ποδια
    Καλησπερα στην παρεα... ισως καπιοι σαν πιο εμπειροι να μπορεσουν να μου δωσουν καποιες συμβουλες.. μ αρεσει το τενις και η γιογκα ειμαι 40 χρονων 1,80 και 80 κιλα,, εδω και πολυ καιρο νιωθω τα ποδια μονιμα κουρασμενα και μουδιασμενα,,, ο λογος ειναι το πολυ τενις και μετα η γιογκα.. εχω σταματησει κανα μηνα το τενις αλλα η κουραση παραμενω ,, με πιο τροπο να ξεκουρασω τα ποδια μου? μηπως καπιο συμπληρωμα? ενας φιλος ειπε ηλεκτρολυτες, εγω νομιζω γλουταμινη,, ας βοηθησει καποιος που ειχε παρομοιο προβλημα να μου πει τι εκανε .... ευχαριστω παιδια
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-01-17 02:45 #2

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    θα προτεινα να δεις αν εχεις ελλειψη μαγνησιου ...
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-01-17 22:48 #3
    Προεπιλογή
    σ ευχαριστω,,, πηρα το Flexit σκονη και μαγνησιο σιροπι τελικα.. αυτο υποψιαζομουν κ εγω... θα ακολουθησω 20 μερες πρωι flexit για αρθρωσεις και βραδι μαγνησιο για τους μυς
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-01-17 02:09 #4

    Εγγραφή
    30-11-2014
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    1.953
    Προεπιλογή
    ωραια ...περιμενουμε νεα σου
    Έρωτας είναι να αφήσει στη μέση το πιτόγυρο για να σου απαντήσει στο μήνυμα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-01-17 16:44 #5
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Ότι και να κάνεις, για να έχεις ισορροπία και ανάρρωση, εξαρτάται από τη διατροφή που ακολουθείς όπως και την ποσότητα υγρών που καταναλώνεις. Δώσε μας και ένα τυπικό πλάνο διατροφής σου, για να έχουμε πλήρη εικόνα.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-01-17 17:10 #6
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Μια εξεταση αιματος ισως σε βγαλει απο τις υποθεσεις.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-01-17 18:30 #7
    Προεπιλογή
    εξετασεις εχω κανει , ειμαι 40 1,80 80κιλα μου βρηκανε χολιστερινη 250 και μαγνησιο λιγο πεσμενο.. τη διατροφη μου τη προσεχω αρκετα,, τρωω καθε πρωι γιαουρτακι με βρωμη μεσημερινο αποφευγω κρεατα κανονικα μαζι με σαλατα και απογευμα οσπρια .. παιζω τεννις 1,5 ωρα σχεδον καθε μερα και παω και γιογκα 7με9 ... δεν ξερω αν δινω αρκετα στοιχεια,, νομιζω η χολιστερινη ανεβηκε διοτι επινα αλκοολ αρκετο καθε μερα τωρα ομως εχω 6 μηνες που δεν πινω καθολου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 14-01-17 21:24 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitriseas Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποφευγω κρεατα κανονικα μαζι με σαλατα και απογευμα οσπρια .. παιζω τεννις 1,5 ωρα σχεδον καθε μερα και παω και γιογκα 7με9 ...
    Γιατί αποφεύγεις κρέατα; κάνε μια εξέταση σιδήρου και φεριτινης, πιο πιθανό αυτό να συμβαίνει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 15-01-17 23:45 #9
    Προεπιλογή
    Κρεατα αποφευγω γιατι οπως σου ειπα εχω χολιστερινη 250 . Αυτο νομιζω επιρεαζει τη φυσικη κατασταση . Οσο για συμπλήρωμα πηρα το flexit το gold για τις αρθρωσεις και μαγνησιο για τους μυς .. Για σιδηρο δεν το χω ψαξει και το αλλο που λες. Αν παω να κνω εξετασεις τι να πω. Πηρα ενα τηλ μια μερα τους ειπα θελω να δω αν μου λειπει καμια πρωτεινη η καμια βιταμινη και μου ειπαν ειναι παρα πολλες εξατασεις και μπερδευτηκα.. ευχαριστώ για το ενδιαφερον
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-01-17 02:16 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Το κρεας δεν εχει σχεση με την χοληστερινη φιλε..προφανως κ δεν θα τρως κοψιδια κ γυρους..
    Κοτοπουλο, ψαρια, καθαρο χοιρινο ειναι μια χαρα, κακως κανεις κ δεν τρως..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-01-17 02:30 #11
    Προεπιλογή
    Άσε που η χοληστερίνη στα τρόφιμα δεν έχει σχέση με τη χοληστερίνη στο αίμα, αφού περνάει απ το συκώτι και αυτό την εκκρίνει

    Αν θες να αυξηθούν οι δείκτες υγείας θες πιο έντονη δραστηριότητα και σωματική άσκηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-01-17 11:21 #12
    Προεπιλογή
    Δεν ειπα οτι δεν τρωω καθόλου κρεας απλως προσεχω ννα μην τρωω πολυ. Συνηθως κοτόπουλο και ψαρι περιλαμβάνει. Οσο για αθληση λεω να την ελατωσω εφοσος κανω συνηθως τεννις και γιογκα 4 ωρες καθημερινα.. ευτυχως χαλασε ο καιρος και βρηκα ευκαιρια να ξεκουραστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-01-17 12:22 #13
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.602
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dimitriseas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπα οτι δεν τρωω καθόλου κρεας απλως προσεχω ννα μην τρωω πολυ. Συνηθως κοτόπουλο και ψαρι περιλαμβάνει. Οσο για αθληση λεω να την ελατωσω εφοσος κανω συνηθως τεννις και γιογκα 4 ωρες καθημερινα.. ευτυχως χαλασε ο καιρος και βρηκα ευκαιρια να ξεκουραστω
    Δημήτρη καλημέρα.
    Επειδή τυγχάνει να είμαστε ακριβώς στην ίδια ηλικία, πάνω -κατω το ορμονολογικό σου προφίλ το αντιλαμβάνομαι..
    Γνώμη μου τωρα..
    Επειδή λές ότι μέχρι και πρίν 6 μηνες έπινες καθημερινά αλκοόλ, πιθανολογώ ότι έκανες μια αποτομη στροφή προς την βελτίωση της φυσικής σου κατάστασης (και πολύ καλά έκανες)
    Πιθανόν να πέρασες στην υπερβολή και σε συνδυασμό με την 4ωρη απασχόληση σου με τένις και γιόγκα να σε περασε σε κάποιο πρωιμο μικρής υπερκόπωσης.
    Για να το συνοψίσουμε , θα πρέπει πρώτον να δείς λίγο την διατροφή σου να αποκτήσει ένα όσο το δυνατόν πιο πλήρες προφίλ σε αναλογίες και από εκεί και πέρα κάποιες αιματολογικές που σου πρότειναν τα παιδιά να σου δώσουν κάποιες ενδείξεις.
    Επίσης δεν μας έχεις αναφέρει την πλήρης ημέρα σου, αν δλδ εργάζεσαι, πόσες ώρες ξεκουράζεσαι κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-01-17 14:02 #14
    Προεπιλογή
    Βασικα καθιστικη δουλειά κανω. 8 με 3 . Μετα στις 3:30 με 5:30 tennis και 7με 9 γιογκα . Βεβαια αυτες τις μερες μονο γιογκα αφου χιονισε εδω. Βασικα δεν εκοψα το ποτο και πλακωθηκα στην αθληση. Εκανα σκι απο τα 15 ..τεννις παιζω καμια 10ρια χρόνια ...γιογκα 2 χρονια ..οποτε δεν μπηκα αποτομα στην αθληση. Κανονικο σωματοτυπο . Καθολου λιπος . 180υψος 80κιλα . Φαγητα τρωω μαγειρευτα. Με τα φρουτα μου με τα λαχανικα μου και τα οσπρια και κρεας 3 φορες τη βδομαδα σχεδον. Δεν εχω κανενα τρελο πονο στα ποδια απλα τα νιωθω πολυ δουλεμενα . Αυτο με τις εξετασεις με απασχολει . Πηρα τηλ και δεν ξερω τι να τους απαντησω . Μου λενε τι εξετασεις θελεις και δεν ξερω τι να τους πω να ψαξουν. Σιδηρο μαγνησιο ασβέστιο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-01-17 14:51 #15
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Ζήτα γενικές αιματολογικές εξετάσεις και βιοχημικές εξετάσεις με ότι είναι δυνατό να περιέχουν. Συνήθως μέχρι σίδηρο και φερριτίνη. Στη διατροφή σου θα πρέπει να περιλαμβάνεις τα καλά λιπαρά από ελαιόλαδο και ιχθυέλαιο, ώστε να έχεις επαρκή λήψη Ω3, Ω6, Ω9. Αυτά βοηθάνε αν πέσει η χοληστερίνη συνολικά και να αυξηθεί η HDL, αυτή που αποκαλούμε καλή χοληστερίνη.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία