Θέμα: Αμινοξεα

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 15-01-17 16:42 #1
    Το avatar του χρήστη FatCap

    Εγγραφή
    26-11-2013
    Περ.
    Gym Rat
    Μηνύματα
    127
    Προεπιλογή Αμινοξεα
    Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα διαβαζοντας σε καποια θεματα για τα αμινοξεα και γυρω απο αυτα δεν εβγαλα ακρη.
    Εχω καμποσες αποριες

    1)Απο οτι εχω καταλαβει τα αμινοξεα βοηθανε στην γρηγοροτερη αναρρωση και σε υποθερμιδικες διαιτες στο να μην καταβολιζεις μυικο ιστο. Αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι να μην τα παρει καποιος, πχ. σε περιοδο ογκου πριν την προπονηση η κατα την διαρκεια για να μειωσει το DOMS; Για μετα την προπονηση να φανταστω μπαινει η whey οπου τα καθιστα "ψιλοαχρειαστα".

    2)Καπου ειδα για μια πρωτεινη peptopro ποια η διαφορα της απο μια whey;

    3)Ειναι τελικα η χρηση της γλουταμινης "αχρειαστη" για τους μυς αν δεν παιρνεται ενδοφλεβικα; Γιατι διαβασα οταν την παιρνεις σε οποιαδηποτε αλλη μορφη σε βοηθαει μονο στο ανασοποιητικο συστημα, στο στομαχι και στο γαστρεντερικο σωληνα και οχι στους μυς. Γιατι μεχρι τωρα ακουγα πιανεσαι στην προπονηση κλπ. παρε γλουταμινη.

    4)Διαβασα σε ενα παλιο αρθρο εδω στο φορουμ οτι σε περιοδο ογκου και για καλυτερη οικονομια σε λεφτα ειναι προτιμοτερο να παρεις ξεχωριστα λευκινη παρα bcaas. Αλλα διαβαζα οτι ειχε γινει μια ερευνα που εδειξε το αντιθετο, δηλαδη δουλευει καλυτερα η λευκινη μαζι μετα αλλα 2 αμινοξεα και το καλυτερο θα ηταν να παρεις bcca με ψηλη δοση λευκινης. Ισχυει;

    5)Δεν θα ταν καλυτερο να παρω HMB που ειναι παραγωγο απο την λευκινη και σου βγαινει σε καλυτερες ποσοτητες; Γιατι τα για να παρεις 3γρ ΗΜΒ θα πρεπει να καταναλωσεις 60γρ λευκινης.

    Και η τελευται ερωτηση

    6)Βλεπω στην πρωτεινη μου της on gold standard whey λεει περιπου 11gr EEAs, 7.7gr CAAs, 5.3NAAs και οτι τα BCAAs ειναι 5.5gr.
    Να φανταστω οτι αυτο που θελει να πει τωρα ειναι οτι τα αμινοξεα αυτα ειναι συνδεδεμενα με πεπτιδικους δεσμους ως τεταρτοταγη δομη και οταν στην τελικη διασπαστουν θα σου δωσουν αυτες τις ποσοτητες αμινοξεων;

    Ευχαριστω πολυ!!
    Weakness is a choice
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-01-17 00:34 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    συνοπτκα
    1)αν θεωρεις οτι σε βοηθανε με τα DOMS μπορεις να τα χρησιμοποεις κ οπως λες..
    2)υποτιθεται οτι ειναι υδρολυμενη αυτη που αναφερεις..αλλα δεν ισχυει απαραιτητα οτι υπερτερει σε σχσεη με μια whey, υπαρχει κ μια σχετικη μελετη

    Γαστρικη κενωση , γαστρικη εκριση και ορμονικη ''απαντηση'' μετα τη χορηγηση πρωτεϊνων γαλακτος ή υδρολυμενων


    3)οι μελετες διιστανται..αλλες λενε οτι βοηθαει, αλλες οτι δεν κανει κατι..δοκιμαζεις κ βλεπεις...καμια φορα η προσωπικη εμπηρια, ειναι η καλυτερη λυση σε τετοια διλειματα.
    4)
    Η λευκινη τελικα κανει την διαφορα..?


    τωρα, ειτε την παρεις σκετη, ειτε σε συμπληρωμα με συνδιασμο κ το υπολοιπων bcaa, αποψη μου το ιδιο θα ειναι, γιατι ουσιαστικα οι περισοτερες μελετες, ριχνουν το βαρος μονο στη λευκινη οσον αφορα τα αποτελεσματα..

    5)η λευκινη υπαρχει παντου, σε πρωτεινουχα τροφιμα, το hmb, ειναι συμπληρωμα..οποτε ετσι κ αλλιως θες δεν θες θα εχεις αυξημενη προσληψη λευκινης απο το φαγητο σου..σαν συμπληρωματικο του φαγητου, δεν εχει νοημαβνα παρεις σκετο hmb, ενω μια σκονη πρωτεινης που εχει ψηλες συγκεντρωσεις σε λευκινη ταιριαζει καλυτερα, αλλα και σε καλυπτει καλυτερα διατροφικα..
    μην μενεις μονο στο κομματι "λευκινη" οσον αφορα το συνολο της διατροφη σου, που η πρωτεινη αποτελει ενα μερος..
    αν θες το βαζεις σαν εξτρα συμπληρωμα..

    6)η πρωτεινη οταν διασπαστει θα σου δωσει αυτες τις ποσοτητες αμινοξεων..αυτο αν ειναι οπως το γραφεις κ δεν το αποδιδει καπως διαφορετικα η ετικετα της, οποτε εκει μπορει κ να πηγαινουμε αλλου..
    Απάντηση με παράθεση