Σελίδα 1 από 16 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 226
  1. 07-06-09 02:14 #1
    Προεπιλογή Πόσα γραμμάρια πρωτεΐνης ανά γεύμα?
    ανοιγω αυτο το τοπικ, διοτι απ τη μια διαβαζω ας πουμε 100γραμμαρια κοτοπουλο =32 γραμμαρια πρωτεινη και απ την αλλη βλεπω σε διατροφικα προγραμματα μελων του φορουμ 200-250 γραμμαρια τροφης (κοτοπουλου) και παει λεγοντας..με λιγα λογια 60-80 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα και οχι 35-40 που τυπικα επεξεργαζεται ενας οργανισμος το 3ωρο..

    αν καποιος ειναι νατουραλ μεχρι ποσα γραμμαρια πρωτεινης μπορει να χρησιμοποιησει ανα γευμα?

    να τρωμε περισσεια πρωτεινης που μπορει να την αποβαλλουμε ή να γινει λιπος πανω μας (καθενας λεει τα δικα του σ αυτο, η βιοχημεια υποστηριζει το δευτερο)???

    αλλα και εκτος των αλλων 70 γραμμαρια ανα γευμα καθε 3 ωρες δεν ειναι και το καλυτερο για το συκωτι του καθε νατουραλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-06-09 02:29 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    εγω φιλε Levrone απο ανεκαθεν ετρωγα 100 με 120 γραμμαρια κοτοπουλο, ειμαι νατουραλ, ουτε καν κρεατινη δε χρησιμοποιω, μονο πρωτεινη κιαυτη 1 για μετα την προπονηση και
    2 γιατι βαριεμαι να μασαω ολη μερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-06-09 02:58 #3
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    100γραμμαρια κοτοπουλο =32 γραμμαρια πρωτεινη και
    ξεχνας το thermal effect of food και την βιολογική αξία.... 32 δολαρια παιρνεις μισθο προ φόρων, με τους φόρους παιρνεις ενα σαντουιτσ κ 2 καφεδες

    αυτός ο μύθος πότε θα πεθάνει επιτέλους να τελειώνουμε. όσο περισσότερη τρως, τόσο καλύτερα προσαρμόζεται ο οργανισμός σου σε αυτή κ τη χρησιμοποιεί καλύτερα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    και οχι 35-40 που τυπικα επεξεργαζεται ενας οργανισμος το 3ωρο..
    παρακαλώ θα ήθελes να μου αναφερεις μια έρευνα που να το αποδεικνύει ή βιβλιογραφία στην οποία θα μπορούσα να το κοιτάξω.

    δλδ ένας κυριούλης που κάθεται όλη μερα σε μια καρεκλα έχει 25% λίπος και η μόνη του γυμναστική είναι η διαδρομή απο το ασανσερ στο τουτου και ένας αθλητης στα ίδια κιλά με 7% έχουν την ίδια δυνατότητα επεξεργασίας πρωτείνης???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν καποιος ειναι νατουραλ μεχρι ποσα γραμμαρια πρωτεινης μπορει να χρησιμοποιησει ανα γευμα?
    γιατί αν δεν είναι πως θα δεσμευσει περισσότερη ο οργανισμός του? εκτός κ αν αναφέρεσαι σε περισσότερη μυική μάζα που πιθανόν να έχει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    να τρωμε περισσεια πρωτεινης που μπορει να την αποβαλλουμε ή να γινει λιπος πανω μας (καθενας λεει τα δικα του σ αυτο, η βιοχημεια υποστηριζει το δευτερο)???
    θα ήθελες να επεξηγήσεις πως η πρωτείνη θα γίνει λίπος και πως θα απορριφθει? επίσης θα ήθελες να αναφέρεις τι ακριβώς υποστηρίζει η βιοχημεία?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα και εκτος των αλλων 70 γραμμαρια ανα γευμα καθε 3 ωρες δεν ειναι και το καλυτερο για το συκωτι του καθε νατουραλ
    προφανώς αναφέρεσαι σε μη ύπαρξη προδιάθεσης. επίσης, θα ήθελες παρακαλώ να εξηγήσεις πως η επεξεργασία της πρωτείνης κάνει κακό στο συκώτι.

    Σε κουράζω, αλλά έχω κ άλλη μία ερώτηση, αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι το συκώτι έχει τη δυνατότητα να αυτοθεραπευεται και γενικά ότι είναι ανθεκτικό ως όργανο, θα ήθελες να μου εξηγήσεις παρακαλώ πως γίνεται αυτή η αυτοθεραπεία, εννοώ χρησιμοποιεί κάποια διατροφικά στοιχεία, κάποιες βιταμίνες ή αντιοξειδωτικά ή κάτι άλλο???
    Κ κάτι άλλο, επειδή τώρα τελευταία τοχω ρίξει στα πειράματα και στα ανορθόδοξα, αντί να κάνω 5-7 γεύματα που συνήθιζα, κάνω 3-4, στα 3 πχ χτες στο 1ο γευμα έφαγα 200 γρ κοτόπουλο, στο 2: 200γρ κοτόπουλο + 300γρ τόνο, στο 3: 100γρ κοτα,+300γρ γιαούρτι + 200γρ cottage. θα ήθελες να με προειδοποιήσεις αν κάνω γενικές εξετάσεις τι να κοιτάξω ότι θα έχω ανεβασμένα.

    Ευχαριστώ για το χρόνο σου!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leangains : 07-06-09 στις 03:06
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-06-09 03:15 #4
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    η ποσοτητα πρωτεινης που μπορει να αφομοιωσει καποιος εξαρταται απο την μυικη μαζα που κουβαλαει και φυσικα αν ειναι νατυραλε.
    το 30 γραμμαρια ανα γευμα ειναι κοινως αποδεκτο για τους περισσοτερους γιατι μπορουνε να την αφομοιωσουν..ειναι σχετικα χαμηλος αριθμος γραμμαριων πρωτεινης οποτε ειναι για ολους οκ...
    ο μοος τροπος να δεις ποσο μπορεις να αφομοιωνεις ειναι να ακολουθησεις μια διαιτα για χ χρονικο διαστημα με συγκεκριμενο αριθμο γρΑΑΜΑΡΙΩΝ πρωτεινης ανα καθε γευμα και μετα να πας νΑ κανεις εξετασεις ουρων για λευκωματα και ουρια...
    αν δεις οτι ειναι οκ τοτε συνεχισε αλλιως θελει μειωση...

    leangains τα λευκωματα στα νεφρα θα σου ειναι πανω..
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-06-09 03:18 #5
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    έλα που δεν είναι
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-06-09 03:18 #6
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Αυτο που λεει ο lean,δεν εχω πετυχει ουτε εγω καποια ερευνα που να λεει οτι μπορουμε να απορροφουμε μεχρι Χ γραμμαρια πρωτεινης.Αλλα θα αφομοιωσει καποιος με 10% λιπος και 130 κιλα,αλλα καποιος με 100 κιλα και 25% λιπος,αλλα αυτος που τρωει γλυκο μετα το γευμα,αλλα αυτος που δεν τρωει κ.ο.κ...Επισης,σχετικα με το συκωτι,ουτε ερευνα πανω σ'αυτο εχω δει,δηλαδη που να λεει οτι η πολλη πρωτεϊνη πειραζει το συκωτι.Αν ηταν ετσι ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες bodybuilders ή και οι ανθρωποι που το κανουν ερασιτεχνικα και απλα ασχολουνται πιο σοβαρα απο καποιους αλλους,ολοι αυτοι θα ειχαν προβλημα και πολλοι θα πεθαιναν.

    Επισης,κι εγω γνωριζω οτι οσο περισσοτερη παιρνεις,τοσο καλυτερα αφομοιωνεται σταδιακα.Αυτο,συν την ερευνα του Norton που λεει οτι η πρωτεϊνοσυνθεση ανεβαινει οταν τρως ανα 4-6 ωρες και οχι ανα 2-3,νομιζω θα φερει καλυτερα αποτελεσματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-06-09 03:20 #7
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλα που δεν είναι
    τοτε φιλε μου εισαι οκ...

    απλα εγω ετρωγα 40-45 γραμμαρια σε καθε γευμα και οταν εκανα εξετασεις τα λευκωματα ηταν πολυ πανω οποτε ο οργανισμος μου δεν τα αφομοιωνε...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-06-09 03:26 #8
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    οχι κρεατινινη ηταν καλα..τεσπα μην βγαινω εκτος..με εμενα επαιζαν και αλλα... οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια..
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-06-09 04:29 #9
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερευνα του Norton που λεει οτι η πρωτεϊνοσυνθεση ανεβαινει οταν τρως ανα 4-6 ωρες και οχι ανα 2-3,νομιζω θα φερει καλυτερα αποτελεσματα.
    στο άρθρο στο οποίο αναφερεται ο Βασίλης ο Νορτον προτείνει 5-10g branch chain amino acids ανάμεσα στα γευματα και γύρω στα 50γρ ή κ περισσότερα πρωτείνη ανά γεύμα, με μικρότερη συχνότητα, ανά 4-6ώρες όπως λεει κ ο ΒΙλλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-06-09 11:27 #10
    Προεπιλογή
    Πιστευω πως αν ανεβαζεις σταδιακα την πρωτεινη που προσλαμβανεις σε ενα χρονο π.χ να πας απο τα 160 στα 250γρ ημερισιως δε νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα(μιλαω για ατομο 85~ κιλων 10% bf),τα νεφρα ειναι δεδομενο οτι ζοριζονται με τοσο λευκωμα και ας μη το δειχνουν οι δεικτες(προς το παρων)για αυτο πρεπει να ειναι αναλογη η μειωση της προσληψης τις οφφ μερες,και καμια εβδομαδα παυση καθε 3-4 μηνες δε βλαπτει.(ερευνα που ειχα διαβασει εδειξε οτι αυξανονται οι μυικες ινες τυπου ΙΙΑ ή ΙΙΒ(δε θυμαμαι ποια απο τις 2) την ΟΦΦ εβδομαδα)
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-06-09 20:47 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξεχνας το thermal effect of food και την βιολογική αξία.... 32 δολαρια παιρνεις μισθο προ φόρων, με τους φόρους παιρνεις ενα σαντουιτσ κ 2 καφεδες

    αυτός ο μύθος πότε θα πεθάνει επιτέλους να τελειώνουμε. όσο περισσότερη τρως, τόσο καλύτερα προσαρμόζεται ο οργανισμός σου σε αυτή κ τη χρησιμοποιεί καλύτερα.

    ομολογω οτι δεν το ηξερα..

    παρακαλώ θα ήθελes να μου αναφερεις μια έρευνα που να το αποδεικνύει ή βιβλιογραφία στην οποία θα μπορούσα να το κοιτάξω.

    δλδ ένας κυριούλης που κάθεται όλη μερα σε μια καρεκλα έχει 25% λίπος και η μόνη του γυμναστική είναι η διαδρομή απο το ασανσερ στο τουτου και ένας αθλητης στα ίδια κιλά με 7% έχουν την ίδια δυνατότητα επεξεργασίας πρωτείνης???

    σε καθε βιβλιο αθλητικης διατροφης που εχω κοιταξει λεει για 35-40 ανα γευμα, αρα υπεθεσα οτι και ο αθλητης για τον οποιο με ρωτας με 35-40 ανα γευμα ειναι οκ..

    γιατί αν δεν είναι πως θα δεσμευσει περισσότερη ο οργανισμός του? εκτός κ αν αναφέρεσαι σε περισσότερη μυική μάζα που πιθανόν να έχει.

    δεν εχω υπαρξει μη-νατουραλ και δεν ξερω τι ισχυει εκει..απλα ακουω ολους τους μη-νατουραλ να λενε για 80-90 γραμμαρια πρωτεινης ανα γευμα και γι αυτο το πρωτο που ηθελα ηταν να ξεκαθαρισω οτι μιλαω για νατουραλ..για να μη γινει κανενα μπερδεμα.

    θα ήθελες να επεξηγήσεις πως η πρωτείνη θα γίνει λίπος και πως θα απορριφθει? επίσης θα ήθελες να αναφέρεις τι ακριβώς υποστηρίζει η βιοχημεία?

    οσο για τη βιοχημεια που με ρωτας θα σου αντιγραψω ενα κομματι απο τη ΒΙΟΧΗΜΕΙΑ του Lubert Stryer τριτη εκδοση, πρωτος τομος κεφαλαιο 21..σελιδα 525..ειναι το βιβλιο που μας δινουν στο πανεπιστημιο Κρητης οποτε ισως ετσι μπορεις να βρεις και να διαβασεις οτι θες! λεει λοιπον..


    "Τα αμινοξεα που ειναι σε ποσοτητες μεγαλυτερες αυτων που απαιτουνται για τη συνθεση των πρωτεινων και αλλων βιομοριων δεν ειναι δυνατον να αποθηκευτουν σε αντιθεση με τα λιπαρα οξεα και τη γλυκοζη ουτε ειναι δυνατον να απεκκριθουν. Η περισσεια αμινοξεων χρησιμοποιειται μαλλον ως μεταβολικο καυσιμο απομακρυνεται η α-αμινομαδα και ο υπολοιπος ανθρακικος σκελετος μετατρεπεται σε ενα αο τα κυρια μεταβολικα ενδιαμεσα. Η πλειοψηφια των αμινομαδων των αμινοξεων σε περισσεια μετατρεπεται σε ουρια ενω οι ανθρακικοι σκελετοι μετατρεπονται σε ακετυλο-CoA , ακετοακετυλο-CoA, πυροσταφυλικο ή σε ενα ενδιαμεσο του κυκλου του κιτρικου οξεος. Ετσι, τα λιπαρα οξεα, τα κετονοσωματα και η γλυκοζη μπορει να παραχθουν απο αμινοξεα."


    προφανώς αναφέρεσαι σε μη ύπαρξη προδιάθεσης. επίσης, θα ήθελες παρακαλώ να εξηγήσεις πως η επεξεργασία της πρωτείνης κάνει κακό στο συκώτι.

    Σε κουράζω, αλλά έχω κ άλλη μία ερώτηση, αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι το συκώτι έχει τη δυνατότητα να αυτοθεραπευεται και γενικά ότι είναι ανθεκτικό ως όργανο, θα ήθελες να μου εξηγήσεις παρακαλώ πως γίνεται αυτή η αυτοθεραπεία, εννοώ χρησιμοποιεί κάποια διατροφικά στοιχεία, κάποιες βιταμίνες ή αντιοξειδωτικά ή κάτι άλλο???

    δεν καταλαβαινω γιατι με ρωτας οποτε αν θες απαντησε μου εσυ..



    Κ κάτι άλλο, επειδή τώρα τελευταία τοχω ρίξει στα πειράματα και στα ανορθόδοξα, αντί να κάνω 5-7 γεύματα που συνήθιζα, κάνω 3-4, στα 3 πχ χτες στο 1ο γευμα έφαγα 200 γρ κοτόπουλο, στο 2: 200γρ κοτόπουλο + 300γρ τόνο, στο 3: 100γρ κοτα,+300γρ γιαούρτι + 200γρ cottage. θα ήθελες να με προειδοποιήσεις αν κάνω γενικές εξετάσεις τι να κοιτάξω ότι θα έχω ανεβασμένα.

    οποιος κανει τα πειραματα δινει και τις απαντησεις του πειραματος του, αρα εσυ που πειραματιζεσαι θα δεις τις τιμες και θα μας ενημερωσεις και εμας που σαφως δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να το ξερουμε.



    Ευχαριστώ για το χρόνο σου!
    εγω σ ευχαριστω, διοτι με προβληματισες με αυτα που μου ειπες σε σημαντικο βαθμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-06-09 21:26 #12
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thegravijia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο μονος τροπος να δεις ποσο μπορεις να αφομοιωνεις ειναι να ακολουθησεις μια διαιτα για χ χρονικο διαστημα με συγκεκριμενο αριθμο γρΑΑΜΑΡΙΩΝ πρωτεινης ανα καθε γευμα και μετα να πας νΑ κανεις εξετασεις ουρων για λευκωματα και ουρια...
    αν δεις οτι ειναι οκ τοτε συνεχισε αλλιως θελει μειωση...

    ..
    γιατι το κουραζεται με ερευνες...
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-06-09 21:35 #13
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    ελα ντε, η μια αναιρεί την αλλη.............................................
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-06-09 22:05 #14
    Το avatar του χρήστη skrwz21

    Εγγραφή
    19-01-2009
    Περ.
    Athina
    Μηνύματα
    458
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανοιγω αυτο το τοπικ, διοτι απ τη μια διαβαζω ας πουμε 100γραμμαρια κοτοπουλο =32 γραμμαρια πρωτεινη .
    Για ωμο λες η ψημενο ?
    Practice makes perfect !
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-06-09 22:08 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skrwz21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ωμο λες η ψημενο ?
    για ψημενο, το ωμο απ οσο ξερω ειναι 20-22..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 16 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία