Σελίδα 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 226
  1. 08-06-09 00:09 #16
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    "Τα αμινοξεα που ειναι σε ποσοτητες μεγαλυτερες αυτων που απαιτουνται ..."

    πως καθορίζεται αυτή η ποσότητα η οποία απαιτείται??

    περισσεια αμινοξεων χρησιμοποιειται μαλλον ..."

    θα ήθελες να εξηγήσεις λίγο περισσότερο το μάλλον.

    "Η πλειοψηφια των αμινομαδων των αμινοξεων σε περισσεια μετατρεπεται ..."

    θα ήθελες να εξηγήσεις το πως καθορίζεται το περισσεια.

    Ευχαριστώ για το κείμενο και για το βιβλίο, να βρω ΠΕΚ δε μπορώ, αλλά θα βρω κάτι αντίστοιχο, ΤΝχ!

    Αν θα μπορούσες να απαντήσεις για τη μεθοδο αυτοθεραπειας του συκωτιού παρακαλώ.


    Για να μην ανεβάζουμε ολόκληρο το άρθρο και βαριόμαστε, μια περίληψη όμορφη κ ωραία από τον ίδιο τον Νορτονα σε μια συνέντευξη που έδωσε.

    we examined the issue of meal frequency in regards to protein intake. We actually have data from our lab that suggests constant elevations in amino acids are a BAD thing. In fact, it appears that keeping amino acids constantly elevated causes protein synthesis to become refractory to the anabolic effects of amino acids. Our research showed that the time course of protein synthesis in response to a meal only lasted 3 hours, despite amino acids being elevated for 5 hours! So protein synthesis returned to baseline in the face of elevated amino acids. This suggests that consuming 8-10 small meals per day in an attempt to keep amino acids constantly elevated may actually be a bad thing and that it may be better to consume larger protein doses spread further throughout the day that allow amino acid levels to peak and fall, rather than remain constantly elevated. Additionally, we presented evidence that consuming a free amino acid supplement between meals may augment the anabolic response to a meal, though the mechanism is largely unknown. We plan to investigate the ‘refractory’ nature of protein synthesis in response to constant elevations in amino acids to see if there is a way to overcome it, but in the meantime, we really know very little about optimal meal frequency for maximum gains. My suggestion is to consume large 35-50g doses of protein rich in leucine content and space those meals out by 4-6 hours. Consuming a BCAA supplement like Xtend in between meals may augment the anabolic response to the meal and having carbohydrates with your meal has also been shown to have a synergistic effect with dietary protein on protein synthesis.

    Εκεί που αναφέρει την εταιρεία που είναι χορηγός του, το προσπερνάμε, οποιαδήποτε ΒΣΑΑ αμινοξέα με όσο το δυνατόν περισσότερη λευκίνη.

    Very interesting, how much BCAA’s would you recommend taking in between meals to be most beneficial and should they be taken between all meals?

    Good question. The amino acid drink the researchers used contained 2.8g of leucine, which is the amino acid responsible for stimulating protein synthesis. So I believe consuming 5-6g of BCAA (containing about 2.5-3g leucine) would be optimal to consume between each meal.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-06-09 02:06 #17
    Προεπιλογή
    πως καθορίζεται αυτή η ποσότητα η οποία απαιτείται??

    συγνωμη αλλα αν προσεξες αυτη ειναι η αρχικη μου ερωτηση. δηλαδη ποσα γραμμαρια πρωτεινης τρωμε ανα γευμα.

    θα ήθελες να εξηγήσεις λίγο περισσότερο το μάλλον.

    θα ήθελες να εξηγήσεις το πως καθορίζεται το περισσεια.

    φιλε leangains εγραψα αρχικα κατι και εβαλα μεσα και τη βιοχημεια, μου ζητησες την πηγη μου προφανως για να διαπιστωσεις αν εχω δικιο ή ειμαι λαθος , σου αποκαλυψα την πηγη μου που ειναι μακραν το πιο εγκυρο βιβλιο βιοχημειας που υπαρχει και θες να σου αναλυσω τις λεξεις . πιστευω καταλαβαινεις οτι αυτα που ρωτας ειναι αβασιμα , διοτι εκτιμω οτι εισαι αρκετα ψαγμενος αρα και μορφωμενος και μπορεις να ερμηνευσεις την παραγραφο που παρεθεσα..αν αμφισβητεις το κυρος του βιβλιου ειναι αλλο θεμα, και μακαρι να ημασταν στην ιδια πολη και με χαρα να σου το δωσω χωρις να χρειαστει να ψαξεις να το βρεις.


    να σου πω και για το ηπαρ αφου επιμενεις.

    το ηπαρ εχει αναγεννητικη ικανοτητα που δεν εξαρταται απο βιταμινες , ιχνοστοιχεια και αλλα διατροφικα συστατικα, αλλα εξαρταται απο σηματα του ιδιου του οργανισμου..οπως για παραδειγμα ειναι ο TNF-α , η ΙL-6 και ο HGF οι οποιοι επιδρουν στον υποδοχεα p-75 των αστροκυτταρων ,τα οποια βρισκονται στο χωρο του Disse, με αποτελεσμα τα αστροκυτταρα αυτα να μετασχηματιζονται σε ηπατοκυτταρα..επισης υπαρχουν μελετες που λενε οτι αμιγως αιμοποιητικα αρχεγονα κυτταρα εχουν την ικανοτητα να διαφοροποιηθουν σε ηπατοκυτταρα (δευτερος τροπος αναγεννησης ηπατος)..

    σε καθε περιπτωση αν στην ερωτηση σου ("χρησιμοποιεί κάποια διατροφικά στοιχεία, κάποιες βιταμίνες ή αντιοξειδωτικά ή κάτι άλλο???") οι bbers και οσοι παιρνουν συμπληρωματα θα επρεπε να εχουν ενα ηπαρ σαν την οθονη του υπολογιστη.


    [/QUOTE]
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-06-09 03:12 #18
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    αφου δε ξερουμε ποια είναι αυτη η ποσότητα, τα 35-40 γρ που επεξεργαζεται ο οργανισμός το 3ωρο πως βγηκαν??

    Δεν αμφισβητώ το βιβλίο, δε στο έγραψα καλά. το κειμενο λεει μαλλον, τι σημαινει μαλλον? διερευναται? ξερουμε στο περιπου ότι είναι ετσι, αλλα υπάρχουν και κάποια παραθυρα στα οποια πρεπει να δωσουμε καποιες απαντησεις? η θεωρία ειναι solid και τα παραθυρα θα κλεισουν καποιες μικρες λεπτομεριες? το μαλλον εκφραζει καποια πιθανότητα? Η μαλλον αυριο θα εχει καλο καιρο?

    "Τα αμινοξεα που ειναι σε ποσοτητες μεγαλυτερες αυτων που απαιτουνται για τη συνθεση των πρωτεινων και αλλων βιομοριων "

    Και μου λες ότι ειναι αβασιμο, πως είναι αβασιμο, για να ορίσει μεγαλύτερες ποσότητες κ συνεπώς περισσια πρεπει να εχει ποσότητα, αφου δε ξερεις ποια είναι η ποσότητα πως ορίζεις περισσια? εκτός κ αν λεει κοιτα αν φας έχτω Χ+10 το 10 θα είναι η περισσια. Ωραία μια χαρά. το χ γιατί να είναι 35-40? και να μην είναι 100-200? Επίσης το αυτών που απαιτούνται εγώ το καταλαβαίνω ως :

    . ένας κυριούλης που κάθεται όλη μερα σε μια καρεκλα έχει 25% λίπος και η μόνη του γυμναστική είναι η διαδρομή απο το ασανσερ στο τουτου και ένας αθλητης στα ίδια κιλά με 7% έχουν την ίδια δυνατότητα επεξεργασίας πρωτείνης? όσο περισσότερους μυς έχεις τόσο περισσότερη απαιτείται και όσο περισσότερη διασπάται κατά μια επίπονη άσκηση τόσο περισσότερη + το χτισιμο απαιτείται.

    "για να διαπιστωσεις αν εχω δικιο ή ειμαι λαθος "

    Επίσης δεν εχω ούτε τις γνωσεις ούτε τη διαθεση να το παιξω εξεταστικη επιτροπή, απλως επειδη μαρεσει να διαβαζω και αν κάποιος μου δωσει ενα κειμενο, αντι να μου πει μια φραση, βρισκω κ άλλα πράγματα κ μαθαινω περισσότερα, δεν εχει να κανει με σενα, αλλα με μενα

    Ευχαριστώ για το ηπαρ, αυτό ήθελα να μου γραψεις, είχα ακουσει κατι και δεν ειχα βρει κανεναν να ρωτήσω, καποιοι έλεγαν το υπαρ τρεφεται με αμινοξεα, δεν το καταλαβαινα και μου φαινόταν κάπως άκυρο και ήθελα μια άποψη με βαση. τνχ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-06-09 03:20 #19
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    κοιτα κ αυτη τη συζήτηση έχει μια πολύ όμορφη αιτιολόγηση πως μπορεί να βγηκε το 3ωρο κ πως το 35-40 και κάποια άλλα πραγματα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pushhead Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα 75γρ πρωτεινης???απο οτι ξερω ο οργανισμος μπορει αφομοιωσει γυρω στα 30γρ σε καθε γευμα....ολα τα αλλα τα κατουρας!!!αλλα πες μου κατι...τα 8 ασπραδια ποσα γρ πρωτεινης θεωρεις εσυ οτι εχουν???νομιζω οτι καπου υπαρχει λαθος!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sprinter60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρείς ότι ο οργανισμός ενός ατόμου 60 Kg που κάνει καθιστική ζωή και ενός αθλητή 100 kg "αφομοιώνει" την ίδια ποσότητα πρωτείνης; Μια μερίδα κρέας ή ψάρι έχει συνήθως περισσότερο από 75 gr πρωτείνη. Άσε που το τι σημαίνει "αφομοιώνει" είναι μια συζήτηση απο μόνη της...

    Και για την ιστορία αυτά τα 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα έχουν προκύψει ως εξής:

    Κάποιος έκανε την ΥΠΟΘΕΣΗ ότι ένας αθλητής βάρους 90 Kg χρειάζεται 2 gr πρωτείνης / Kg σωματικού βάρους. Συνεπώς ο υποθετικός αυτός αθλητής χρειάζεται 180 gr πρωτείνης. Στη συνέχεια μοίρασε το ποσό αυτό σε 6 γεύματα και... ορίστε τα 30 gr ανά γεύμα. Είναι μια καλή πρακτική συμβουλή το να στοχεύεις σε τουλάχιστον 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα αλλά έχει παρεξηγηθεί σε τέτοιο βαθμό που πολλοί νομίζουν ότι αποτελεί κάποιο ακλόνητο επιστημονικό συμπέρασμα... Όχι, απλά αποτελεί μία συμβουλή βασισμένη σε τρεις αυθαίρετες υποθέσεις.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pushhead Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε σου μιλαω για υποθεσεις αλλα για γεγονοτα!!!αυτο που εκανες μολις πιστευω οτι ειναι υποθεση...για τον επιστημονα που υπεθεσε οτι ενας αθλητης 90 κιλων...πρεπει να τρωει 6 φορες...για αυτο μιλαω!!!πρωτη φορα το ακουω!!!σιγουρα ενας αθλητης θα πρεπει να περνει περισσοτερα συστατικα απο καποιον που κανει καθιστικη ζωη αλλα ποιος ειπε οτι ο μεσος ανθρωπος αφωμιωνει 30 γρ πρωτεινης στο γευμα?και οταν λες μια μεριδα κρεας η ψαρι εχει 75 γραμμαρια πρωτειηνης...ποσα γραμμαρια θεωρεις εσυ την μια μεριδα κρεας η ψαρι δηλαδη?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sprinter60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έγραψα είναι ότι τα 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα αποτελούν μια απλή συμβουλή και όχι ένα επιστημονικό συμπέρασμα. Επίσης έγραψα με ποιές απλές υποθέσεις θα μπορούσε να οδηγηθεί κανείς στο αυθαίρετο συμπέρασμα των 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα (όχι δεν μίλησα για κάποιον "επιστήμονα" - πως σου ήρθε αυτό; ). Αφού νομίζεις ότι δεν είναι υπόθεση αλλά γεγονός, πρέπει να μου εξηγήσεις από που προκύπτει αυτό το νούμερο. Περιμένω.

    Μιά μερίδα κρέας ή ψάρι θεωρώ ότι είναι 300-400 gr. Εύκολα αυτό δίνει 75 gr πρωτείνης. Εσύ πόσο κρέας τρώς; Το ζυγίζεις και πολλαπλασιάζεις με το ποσοστό πρωτείνης που περιέχει έτσι ώστε να μην ξεπεράσεις τα 30 gr πρωτείνης; Μην ξεχάσεις ότι και το ψωμί, ζυμαρικά κ.λ.π. έχουν πρωτείνη. Πρέπει να αφαιρέσεις και από εκεί, γιατί αλλιώς μπορεί να φτάσεις τα 35 gr... Όσοι γνωστοί σου δεν γυμνάζονται τι κάνουν; Προφανώς δεν αφομοιώνουν τόσο πολύ πρωτείνη και φαντάζομαι ότι ακολουθούν την ίδια διαδικασία. Έτσι ένα κοτόπουλο πρέπει να το μοιραστούν καμμιά 20αρα άνθρωποι και με ένα κοτέτσι την βολεύει μιά πόλη για ένα μήνα. Όλα αυτά για να μην ξεπεράσουμε τα 30 gr πρωτείνης ανά γεύμα...

    Αυτό που λέει ο Muscleboss είναι σωστό. Πρωτείνη πρέπει να περιλαμβάνουν όλα τα γεύματα και βέβαια η ποσότητα (και το είδος) θα καθοριστούν από την χρονική στιγμή που θα καταναλωθούν καθώς και από την συνολική ποσότητα πρωτείνης που χρειάζεται κάποιος. Όμως δεν ήρθε το τέλος του κόσμου αν κάποιος φάει μια φυσιολογική ποσότητα κρέατος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-06-09 09:32 #20
    Προεπιλογή
    αφου δε ξερουμε ποια είναι αυτη η ποσότητα, τα 35-40 γρ που επεξεργαζεται ο οργανισμός το 3ωρο πως βγηκαν??

    κοιτα, η χειρουργικη λεει οτι η ημερησια συνιστωμενη ποσοτητα ειναι 0,8 ανα κιλο μυικης μαζας. αν σε εναν απο μας πεις κατι τετοιο απλα θα γελασει διοτι παιρνουμε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες. η βιοχημεια λεει οτι απο μια τιμη και πανω υπαρχει περισσεια. ποια ειναι η τιμη αυτη δεν το ξερω και το ρωτησα. και οσο για το 35-40 απλα σου λεω οτι εχω ανοιξει 3 βιβλια διατροφης (σου λεω 3 για να μη σου πω 5 ας πουμε, δηλαδη ολα τα βιβλια) και λενε πανω κατω "σε καθε γευμα αφομοιωνεις 35-40 γραμμαρια πρωτεινης".

    Δεν αμφισβητώ το βιβλίο, δε στο έγραψα καλά. το κειμενο λεει μαλλον, τι σημαινει μαλλον? διερευναται? ξερουμε στο περιπου ότι είναι ετσι, αλλα υπάρχουν και κάποια παραθυρα στα οποια πρεπει να δωσουμε καποιες απαντησεις? η θεωρία ειναι solid και τα παραθυρα θα κλεισουν καποιες μικρες λεπτομεριες? το μαλλον εκφραζει καποια πιθανότητα? Η μαλλον αυριο θα εχει καλο καιρο?

    κοιαξε οπως ξερεις καθε επιστημονικο βιβλιο μπορει αυριο, σε 5 χρονια ή σε δεκα τα δεδομενα να αλλαξουν και κατι που ειναι υπο αμφισβητηση να παψει να ισχυει.ή μπορει να γινονται ερευνες σε εξελιξη την ωρα που γραφονται οι γραμμες του βιβλιου.


    . ένας κυριούλης που κάθεται όλη μερα σε μια καρεκλα έχει 25% λίπος και η μόνη του γυμναστική είναι η διαδρομή απο το ασανσερ στο τουτου και ένας αθλητης στα ίδια κιλά με 7% έχουν την ίδια δυνατότητα επεξεργασίας πρωτείνης? όσο περισσότερους μυς έχεις τόσο περισσότερη απαιτείται και όσο περισσότερη διασπάται κατά μια επίπονη άσκηση τόσο περισσότερη + το χτισιμο απαιτείται.

    θα σου πω πως μου καθεται εμενα στο μυαλο , πως το φανταζομαι τελοσπαντων..ο αθλητης εχει σαφως αλλες αναγκες, απλα ισως υπαρχει ενας μηχανισμος που σου λεει "κυριε αθλητη, εχεις περισσοτερες αναγκες και θα αφομοιωσεις περισσοτερη πρωτεινη ημερησιως, ΑΛΛΑ μη νομιζεις οτι θα αφομοιωσεις περισσοτερη πρωτεινη ανα γευμα απ τον κυριουλη..θες να κανεις 30 γευματα για να εχεις αυξημενη ποσοτητα πρωτεινης συνολικα??? γουστο σου καπελο σου κανε, αλλα σε καθε γευμα οτι δυνατοτητες εχεις εσυ τοσες εχει και ο κυριουλης"...λεμε τωρα..φτιαχνω ενα μοντελο τελοσπαντων..δε σου λεω ντε και καλα οτι ισχυει αυτο..

    "για να διαπιστωσεις αν εχω δικιο ή ειμαι λαθος "

    ναι οκ, εγω το εγραψα λαθος, μου ζητησες την πηγη για να τσεκαρεις και εσυ τι παιζει.μην κολλας σ αυτο.

    υγ..επειδη την ολη φαση με το bb τη βλεπω σαν ενα πειραμα, θα μπω σε μια διαδικασια σε καθε γευμα να παιρνω 35 γραμμαρια πρωτεινης αυστηρα..δηλαδη π.χ...100 γραμμαρια κοτοπουλο=31 και ρυζι ισα ισα να κανω 3-4 γραμμαρια πρωτεινης..να δω πως θα αντιδρασει το σωμα μου..ετσι και αλλιως κανω 7 γευματα τη μερα αρα παιρνω ενα 250αρι που ειναι πιστευω καλο για τα 103 κιλα που ειμαι.. θα το μοιρασω ομοιομορφα να μην κανω υπερβολες και να δω τι θα μου βγει..γιατι και εγω ως τωρα ετρωγα 200 και 250 γραμμαρια κοτοπουλο στο γευμα..γι αυτο και ανοιξα το τοπικ και ρωτησα αυτα.. μπορει το 35αρι ανα γευμα να ειναι πιο αποδοτικο για το μυικο συστημα απ το 60ρι ή το 75ρι..θα το κανω και τι εχω να χασω? νομιζω τιποτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-06-09 12:49 #21
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    ^^ εξαιρετικός!! δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο από αυτό που έγραψες στο υ.γ.

    trial and error η εξελιξη μόνο ετσι ερχεται

    επειδη με εφτιαξες, θα ήθελα να σου πω κάτι (που το ξέρεις, αλλά θα το υπενθυμίσω απλά)

    Υπενθύμιση 1. Η πρωτείνη απορροφάται σε όξινο περιβάλλον και μειώνει την αλκαλικότητα και ο υδατάνθρακας σε βασικό και αυξάνει την αλκαλικότητα δλδ αυξάνει την τιμή του pH (επειδή θα το διαβάσει ίσως κ κάποιος άλλος)
    2. η ζωική πρωτείνη δεν είναι whey, δεν επεξεργάζεται στο 3ωρο.
    3. λίγο μαγικό μηλόξυδο ρυθμίζει τα επίπεδα του pH


    Βεβαια στα παραπάνω μπορεί να κάνω κ λαθος ή να έχω καταλάβει πράγματα λάθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-06-09 13:05 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υπενθύμιση 1. Η πρωτείνη απορροφάται σε όξινο περιβάλλον και μειώνει την αλκαλικότητα και ο υδατάνθρακας σε βασικό και αυξάνει την αλκαλικότητα δλδ αυξάνει την τιμή του pH (επειδή θα το διαβάσει ίσως κ κάποιος άλλος)
    2. η ζωική πρωτείνη δεν είναι whey, δεν επεξεργάζεται στο 3ωρο.
    3. λίγο μαγικό μηλόξυδο ρυθμίζει τα επίπεδα του pH

    ωπα! το ρανταρ μου μυριζει εξτρα γνωση! το 1 το ξερω.

    το 2 σχεδον το ηξερα (εννοω οτι περιμενα η whey να επεξεργαζεται πιο γρηγορα λογω του οτι ειναι τεχνητη, οσο για τη ζωικη μηπως τελικα μια ποσοτητα 35-40 ειναι καλυτερη απο 65-70 το 3ωρο?)

    το 3 δεν το ξερω..υπρχει επεξηγηση-αναλυση (οχι αιτιολογηση)? βασικα δεν ξερω το μηλοξυδο τι ειναι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-06-09 13:29 #23
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    α. προ φόρων ή μετά ? για να έχεις αυτή την ποσότητα μετά των κρατήσεων, πρέπει να τρως αρκετά και αν καταφερεις να φτάσεις στην περισσια σημαίνει ότι έχεις μεγάλη όρεξη, μεγαλύτερο στομάχι κ ακόμα μεγαλύτερο πορτοφόλι. επιπλέον αν τρως λίπος με αυτή όπως θα πρεπει (σύμφωνα με τα όσα κηρυτε ο μακαρίτης ο gironda) η επεξεργασία επιβραδύνεται, αν τρως κ φυττικές ίνες επιβραδύνεται επιπλέον. 3ωρο? για τη χωνεψη μπορεί αν δεν είναι καζείνη, για την απορρόφηση... δεν εχω ιδεα.

    β. google it 1.μηλόξυδο 2.apple cider vinegar
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leangains : 08-06-09 στις 13:33
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-06-09 20:50 #24

    Εγγραφή
    12-03-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    222
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. προ φόρων ή μετά ? για να έχεις αυτή την ποσότητα μετά των κρατήσεων, πρέπει να τρως αρκετά και αν καταφερεις να φτάσεις στην περισσια σημαίνει ότι έχεις μεγάλη όρεξη, μεγαλύτερο στομάχι κ ακόμα μεγαλύτερο πορτοφόλι. επιπλέον αν τρως λίπος με αυτή όπως θα πρεπει (σύμφωνα με τα όσα κηρυτε ο μακαρίτης ο gironda) η επεξεργασία επιβραδύνεται, αν τρως κ φυττικές ίνες επιβραδύνεται επιπλέον. 3ωρο? για τη χωνεψη μπορεί αν δεν είναι καζείνη, για την απορρόφηση... δεν εχω ιδεα.

    β. google it 1.μηλόξυδο 2.apple cider vinegar
    ο Norton αναφέρεται πουθενά σε κατανάλωση υδατανθράκων? Δηλαδή σε πόσο χρόνο καλό είναι,μεταπροπονητικά, να λαμβάνουμε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-06-09 18:35 #25
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    http://www.bodybuilding.com/fun/layne44.htm

    http://www.bodybuilding.com/fun/layne2.htm

    υδατάνθρακες αμέσως μετά την προπόνηση, τωρα για το αν είναι σκέτη γλυκόζη εχώ αρχίσει να εχω αμφιβολίες, αλλά δε θα τις αναφερω εδω, μια κ αυτα ειναι παλιο ΒΒινγ και δε θεωρούνται μαινστρεαμ. ό,τι προτεινεται απτον ΜΒ Στεφ στο άρθρο μεταπροπονητική διατροφή.

    Υ.Γ είμαστε οφ κ οι 2, και θα στεωεχωρήσουμε κάποιον Μοντ, Μοντ εγω δε φταίω, να μην αγνοήσω την κοπέλα ή να την αγνοήσω την επόμενη φορά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-06-09 00:57 #26
    Προεπιλογή
    κατα την διαρκεια της προπονησης υδατανθρακες κανουνε δουλεια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-06-09 03:09 #27
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    ειμαστε οφ ή ειμαστε οφ.

    δλδ τι δουλειά να κανουν Κυριακε?

    Αν θες μπορείς να βάλεις γλυκόζη, αμινοξέα (κ κρεατίνη) σε σεικερ του λίτρου να πίνεις γουλια γουλια κ σε κάθε γουλιά να προθετεις νερό για να έχει μικρή συγκεντρωση το δ/μα κ να μην υποστεί διαδικασία πεψης.

    τωρα για το δουλειά, δοκίμασε να δεις πως αναποκρίνεσαι εσύ σε αυτό, αλλα με αυτό το κάνει δουλειά, πρεπει να σου πω ότι στραβωσα.

    αλλες απόψεις για κατι σχετικό με αυτό που ρωτάς υπάρχουν εδω

    http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=2820
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-06-09 18:39 #28
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    λεβρόνι μια ερώτηση υδατάνθρακας=αυξηση αλκαλικότητας, πρωτείνη=μείωση,
    πρωτείνη+υδατάνθρακας=??

    θα χωνευτεί η πρωτείνη?

    edit: το μειγμα πρωτείνη-υδατάνθρακας προκαλει μεγαλύτερο σπαικ στην ινσουλίνη απότι υδατάνθρακας σκέτος, μήπως ξερεις γιατί?

    edit2: οταν η πρωτείνη δε χωνευεται μετατρεπεται σε σάκχαρα ή κετόνες, αν κατάλαβα αυτό που έγραψες, με πια αναλογία ξέρουμε? σε ποιες περιπτώσεις η πρωτείνη δε χωνεύεται ξέρουμε? προφανώς όταν είναι περα απο αυτή που μπορείς να χωνέψεις. οκ.αλλη περίπτωση αν είμαστε σε αυτα τα χ γρ που μπορούμε να χωνέψουμε υπάρχει??

    edit3: ευχαριστώ πολύ !

    εδιτ4: Ρουλη τι έκανες κ σε βαναρανε??????

    εδιτ5: Ρουλη ή νταλακια θα έκανες ή θα τσαντισες κάποιον που δεν ειχε ορεξη, αρε ρουλη.....

    εδιτ 6: Ρουουουουλη! Ρρρρουουουληηηηηηηηηηη!

    εδιτ 7: εδιτ στο 2 κ ή λιπαρά οξεα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leangains : 11-06-09 στις 21:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-06-09 20:58 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    λεβρόνι μια ερώτηση υδατάνθρακας=αυξηση αλκαλικότητας, πρωτείνη=μείωση,
    πρωτείνη+υδατάνθρακας=??

    θα χωενευτεί η πρωτείνη?
    Εχω την εντυπωση οτι και ο υδατανθρακας ριχνει το pH
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-06-09 21:02 #30
    Το avatar του χρήστη iliaspap88

    Εγγραφή
    15-05-2009
    Περ.
    περαμα
    Μηνύματα
    90
    Προεπιλογή
    παιδια ενα παλικαρι μου ειχε πει οτι πρωτα να τρωω τους υδατανθρακες κ μετα την πρωτεινη... μετα απο κανα 20λεπτο για να αποφυγουμε να γινει λιπος μου'χε πει... σορυ για το οφ τοπικ...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 16 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία