Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 26
  1. 20-01-14 21:40 #1
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή Κυκλος πρωτεϊνης 1 φορα την εβδομαδα?
    Συζητηση για αυτην τη μεθοδο:
    1 μερα την εβδομαδα τρως πολυ λιγο πρωτεϊνη (δλδ 1γρ/κιλο σωματικου βαρους και κατω) και την αλλη μερα βαζεις περισσοτερο απο οτι συνηθως π.χ. 2,5χ-3χ(το πολυ)
    Εχει δοκιμασει κανεις και τι εντυπωσεις εχει?
    Σε μερα προπονησης ή σε μερα ξεκουρασης.
    Πως ηταν περιπου το διατροφικο πλανο?
    Ποιες ειναι οι τελικες εντυπωσεις σας ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-01-14 21:42 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    δλδ μονο μια μερα κατεβαζεις την πρωτεινη κ ολες τις αλλες την εχεις ψηλα?
    η εναλαξ?
    κ γιατι να το κανει καποιος αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-01-14 21:43 #3
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    κύκλος πρωτείνης?
    μη ξεχασεις να κάνεις pct
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-01-14 21:56 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    2 φορες την εβδομαδα (οχι συνεχομενες μερες)προτεινομενο 0,8-1 γρ χαμηλα και το πολυ 3χ υψηλα(με τα φυτικα δλδ) Αλλες 3 μενουν μεσαια πρωτεϊνη.
    Στη χαμηλη πρωτεϊνη πολυ υ/α στην υψηλη λιγοτερο τα λιπαρα περιπου ιδια
    Οταν εισαι χαμηλα σε πρωτεϊνη εχεις διατηρηση της πρωτεϊνης (1η φαση) και μετα ενεργοποιεις την αποθηκευση της περα απτα ορια(των φυσικων δυνατοτητων παντα) [2η φαση]
    Ετσι εχουμε αποτελεσμα στρετ και φορτωμα.
    Αυτα τωρα ετσι θεωρητικα.
    Οποιος το εχει δοκιμασει μου ειναι ενδιαφερον να ακουσω ,γιατι σκεφτομαι να δοκιμασω κατι αναλογο , αλλα και να μη δοκιμασω ενδιαφερον ειναι , πολυ συχνα μιλανε για τον υ/α , αλλα την πρωτεϊνη παντα τη κραταν σταθερη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-01-14 22:13 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    πρωτη φορα το διαβαζω αυτο το πραγμα..
    που το εχεις δει αν θες,για να διαβασω κατι περισοτερο..δεν εχει κ πολυ λογικη παντως αν θες την αποψη μου.
    η πρωτεινη ειναι κατι που αποθηκευεται συστηματικα στο σωμα κ υπαρχει σε αποθεμα οπως το γλυκογονο..το να του στερησεις για 1-2 μερες του σωματος την πρωτεινη δεν σημαινει αυτοματα οτι θα εχεις καλυτερο rebound οσον αφορα την αποθηκευση κ αφομοιωση της τις υπολοιπες μερες..
    το μονο που θα καταφερεις ειναι τις μερες που θα εισαι χαμηλα,να μην εχεις την βελτιστη πρωτεινοσυνθεση στο σωμα , χωρις φυσικα να σημαινει οτι θα καταβολισεις απαραιτητα..
    αλλα κ παλι μεσα σε διαφορες παραμετρους αυτο που εχουν να κανουν με τις προπονησεις την υπολοιπη διατροφη κ τις αναλογιες λιπους/μυικοτητας που κουβαλαει ο καθενας.

    με τον υ/α φυσικα κ δεν ισχυει το ιδιο μιας κ η αρχη διαχειρισης των 2 αυτων μακροσυστατικων ειναι διαφορετικη στο σωμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-01-14 22:47 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Δεν εχω και καποια μελετη ή τπτ να διαβασεις ,απλα θυμαμαι απο παλια πμ σε αλλο φορουμ ενας βιοχημικος εχει 10 χρονια εμπειρια υποστηριζομενος ΙΦ με εγραψε π.μ. για να με πει 2 λογια για το τι να κανω και μου εξηγουσε αυτα , απλα τοτε δεν με πολυενδιαφεραν και τοσο γιατι δεν ηθελα πειραματισμους , γιατι ημουν οκ με την διατροφη μου γιατι ειχα μονο σχολειο-διαβασμα-γυμναστηριο-διατροφη και ποτε-ποτε βγαινω εξω,αλλα τωρα δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
    για μενα που δεν ξερω τωρα αν ισχυει μου φαινεται λογικο,αλλα τι να πω τωρα,πριν 2-3 χρονια μου φαινοταν λογικο και οσο περισοστερο τρως τοσο μεγαλυτερος γινεσαι ή οσο περισσοτερη πρωτεϊνη τοσο μεγαλυτερος θα γινεις και αλλα παρομοια,επειδη δεν ηξερα την αληθεια.
    Επισης θυμαμαι καπου μεσα στο φορουμ που εχει πει οτι (νατουραλ παντα) ανετα γινεσαι 1.80 80 κιλα με 5-6% λιπος μεσα σε 1 χρονο (το πολυ 1,5-2 εξαρταται απο τον σωματοτυπο τον ανθρωπο κτλπ) και αλλα με 1 γρ πρωτεϊνη/κιλο σωματικου βαρους που το'χει κανει ο ιδιος με ΙΦ . Εγω ακομα δεν το εχω κανει και ας εχω πανω απο 1 χαχα ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-01-14 22:52 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οχι δεν θελω κατι σε μελετη,ενα αρθρο καπου θα ηταν αρκετο αλλα οκ με καλυψε αυτο που απαντησες..
    οπου ακους χαμηλα bf να κρατας μικρα καλαθια..5-6% με τετοια μυικοτητα νατουραλ δεν γινεται οποιος κ να το πε,οποτε μαλλον κ τα υπολοιπα που ελεγε μ@λ@κιες ηταν.
    γενικα μια αρχη που ισχυει ειναι πως οσο περισοτερη πρωτεινη τρως τοσο περισοτερο/καλυτερα μπορει να την διαχειριστει το σωμα..μεσα σε καποιαπ λαισια ειπαμε παντα ομως..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-01-14 23:44 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Απλα μου ειναι ενδιαφερον η μεθοδος ..
    Εγω θελω κατι λιγο πιο ψηλα σε bf ,δλδ 7-8% παλι τοσα κιλα δλδ 80 κιλα 7-8% με 1.80 ακριβως πρεπει να'χω καλους διαχωρισμους στα ποδια ,δεν ξερω με 7% θα'χω ινες ,αυτος ειναι ο κυριως στοχος.. Και με ειχε πει 'ειδικα για τους ββ' (γιατι υπαρχουν και αλλα ατομα που ασχολουνται π.χ. μποξ,κικ μποξ,μμα κτλπ)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-01-14 00:10 #9
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    χαμηλα πρωτεινη και θερμιδες ?
    ή παιρνεις 1χ πρωτεινη και ανεβαζεις υδατανθρακα?

    Γιατι να κανεις refeed 1 φορα την βδομαδα μου φαινεται πιο λογικο και να μην καταλαβες εσυ καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-01-14 00:15 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    χαμηλη πρωτεϊνη , αλλα υψηλα σε θερμιδες σιγουρα . Δλδ μιλαμε π.χ. για 600υ/α και μεσαια λιπαρα στη χαμηλη πρωτεϊνη καπως ετσι δλδ

    1μερα χαμηλη
    1υψηλη
    1μεσαια
    1μεσαια
    1χαμηλη
    1υψηλη
    1μεσαια

    κ.ο.κ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-01-14 00:23 #11
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Εφοσον οι θερμιδες παραμενουν σταθερες εμενα δεν μου φαινεται τοσο σαν κυκλος πρωτεινης αλλα υδατανθρακων. βασικα ειναι το ιδιο πραγμα σχεδον γραμμενο διαφορετικα

    Να αξιοποιησεις και να παιζεις με υδατανθρακα σε μερες υψηλης εντασης για να κερδισεις σε αποθεματα ενεργειας κτλ αλλα πρωτεινη γιατι?

    Δηλαδη προτινει 5μερες χαμηλο υδατανθρακα και 2 refeed υδατανθρακα και χαμηλη πρωτεινη . Εκτος και αν ανταλαζεις θερμιδες απο πρωτεινη με θερμιδες απο λιπαρα

    *εδιτ: εφοσον δεν αλλαζεις τα λιπαρα , ναι προκειται για refeed υδατανθρακων
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-01-14 00:27 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή

    worst φιλε,τι 600γρ υ/α ο ψωλεμαν εισαι?

    κ μετα αυτο το πραγμα ειναι μια ζαλαδα κ μιση..ουτε νοημα εχει ουτε λογο να το κανει καποιος..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-01-14 00:30 #13
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαμηλη πρωτεϊνη , αλλα υψηλα σε θερμιδες σιγουρα . Δλδ μιλαμε π.χ. για 600υ/α και μεσαια λιπαρα στη χαμηλη πρωτεϊνη καπως ετσι δλδ

    1μερα χαμηλη
    1υψηλη
    1μεσαια
    1μεσαια
    1χαμηλη
    1υψηλη
    1μεσαια

    κ.ο.κ.
    εχεις τοσο ελευθερο χρονο για να κανεις ολα αυτα τα μαθηματικα?!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-01-14 00:31 #14
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    @beef ε σιγα , στον ογκο ετρωγα καθημερινως 650-700 υ/α. Δεν ειναι τοσο μεγαλο νουμερο. Δηλαδη ενα πλανο καθαρης διατροφης σχετικα για 650 υ/α περιπου
    200 βρωμη 500 μλ γαλα 200 γρ μακαρονια 250 ρυζι 100-150 σταφιδες 50 μελι. Γραφω μονο τον υ/α.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-01-14 00:38 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    τα ζυμαρικα ωμα τα υπολογιζεις η βρασμενα?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία