Σελίδα 39 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 293738394041 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 571 έως 585 από 611
  1. 18-11-14 09:45 #571
    Προεπιλογή απογοήτευση
    Παρακολούθησα με προσοχή τους αγώνες στο NOVOTEL και μάλιστα καθόμουν μαζί με άλλους 3 φίλους μου (πρώτη φορά ήρθαν σε τέτοιο αγώνα) με σκοπό να δούμε απο κοντά την όλη αγωνιστική διαδικασία.Με βαθύτατη θλίψη θέλω να εκφράσω προς τους κριτές και την διοργανώτρια ομοσπονδία,τον ΑΠΟΤΡΟΠΙΑΣΜΟ ΜΟΥ για το αποτέλεσμα !!!
    Ολοι όσοι ήταν δίπλα μας φώναζαν αγανακτισμένοι για το αποτέλεσμα και την μεγάλη αδικία που έγινε στον Λευτέρη Σιδηρόπουλο.Δεν γνωρίζω τον κ.Κολιγκιώνη και ούτε γνωρίζω αν έχει κερδίσει ξανά τον συγκεκριμένο αγώνα,αλλά στη θέση του δεν θα καταδεχόμουν να ΚΛΕΨΩ ενα κύπελλο απο εναν αθλητή που ήταν - τουλάχιστον - 30% καλύτερος τη συγκεκριμένη ημέρα !! Δεν χρειάζεται να δώ φωτογραφίες ..ήμουν μπροστά και τα είδα όλα....ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.....Δεν πρόκειται να παρακολουθήσω ξανά αγώνα της συγκεκριμένης ομοσπονδίας και λυπάμαι για τους αθλητές που κατεβαίνουν σε αυτήν....Και το χειρότερο....και οι φίλοι μου συμφωνούν μαζί μου... δεν θα ξαναπατήσουν σε αγώνα οχι μόνο της συγκεκριμένης ομοσπονδίας αλλά σε οποιονδήποτε αγώνα bodybuilding.....κρίμα....
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-11-14 01:42 #572
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anninosart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακολούθησα με προσοχή τους αγώνες στο NOVOTEL και μάλιστα καθόμουν μαζί με άλλους 3 φίλους μου (πρώτη φορά ήρθαν σε τέτοιο αγώνα) με σκοπό να δούμε απο κοντά την όλη αγωνιστική διαδικασία.Με βαθύτατη θλίψη θέλω να εκφράσω προς τους κριτές και την διοργανώτρια ομοσπονδία,τον ΑΠΟΤΡΟΠΙΑΣΜΟ ΜΟΥ για το αποτέλεσμα !!!
    Ολοι όσοι ήταν δίπλα μας φώναζαν αγανακτισμένοι για το αποτέλεσμα και την μεγάλη αδικία που έγινε στον Λευτέρη Σιδηρόπουλο.Δεν γνωρίζω τον κ.Κολιγκιώνη και ούτε γνωρίζω αν έχει κερδίσει ξανά τον συγκεκριμένο αγώνα,αλλά στη θέση του δεν θα καταδεχόμουν να ΚΛΕΨΩ ενα κύπελλο απο εναν αθλητή που ήταν - τουλάχιστον - 30% καλύτερος τη συγκεκριμένη ημέρα !! Δεν χρειάζεται να δώ φωτογραφίες ..ήμουν μπροστά και τα είδα όλα....ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.....Δεν πρόκειται να παρακολουθήσω ξανά αγώνα της συγκεκριμένης ομοσπονδίας και λυπάμαι για τους αθλητές που κατεβαίνουν σε αυτήν....Και το χειρότερο....και οι φίλοι μου συμφωνούν μαζί μου... δεν θα ξαναπατήσουν σε αγώνα οχι μόνο της συγκεκριμένης ομοσπονδίας αλλά σε οποιονδήποτε αγώνα bodybuilding.....κρίμα....
    Aminostart για να διαμαρτυρεσαι τοσο εντονα σιγουρα φαινεται οτι ετσι ειναι.
    Ομως ,ειτε το πιστευεις ειτε οχι, υπαρχουν ανθρωποι που πιστευουν η θελουν να πιστευουν οτι το αποτελεσμα ειναι σωστο.
    Αυτο γινεται γιατι η κριση στο αθλημα αυτο ειναι υποκειμενικη,και ετσι η κρισεις-αποφασεις ειναι ιδιαιτερα δυσκολες.
    Οπως ομως υπαρχει μια λυση σε καθε προβλημα ετσι υπαρχει και σε αυτο.(Η λυση δεν ειναι σιγουρα το να αποτραβηχτεις απο το αθλημα οπως σκεφτεσαι να κανεις.)
    1ον)Να μην επιτρεπεται σε μελος οποιασδηποτε Ομοσπονδιας να αγωνιζεται σε αυτη,γιατι και δικαιο να ειναι το αποτελεσμα οι περισσοτεροι θα
    νομιζουν οτι κατι εχει γινει.
    2ον) Η κριτικη Επιτροπη να προερχεται ολη απο το εξωτερικο ωστε να μην υπαρχουν γνωριμιες με αθλητες η φιλων τους κλπ.

    Σ.Σ Εμεις ειμαστε ηδη σε επικοινωνια με την διεθνη NAC ,ωστε απο τον επομενο κιολας διαγωνισμο μας να το εφαρμοσουμε.

    Σ.Σ Ελπιζω με αυτα που σου ανεφερα να σε πεισαμε να μην αποσυρθεις για το καλο του αθληματος μας που μας χρειαζεται ολους.

    Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
    Ο Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-11-14 14:53 #573
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Είναι παράλογο να φτάσουμε στο σημείο να ζητάμε κριτική επιτροπή από το εξωτερικό. Δηλαδή τόσο ανίκανοι είμαστε στην Ελλάδα στο να έχουμε μια έντιμη κριτική επιτροπή? Θα αναφέρω πως μέχρι και πέρσι σε διοργανώσεις πανελληνίου της ΕΟΣΔ που γινόντουσαν ταυτόχρονα με διεθνή διοργανώσεις, η κριτική επιτροπή ήταν από την IFBB που ήρθαν ως κριτές των διεθνή πρωταθλημάτων. Και τότε ακούγονταν παράπονα εκ μέρους των αθλητών... γιατί? Απλά γιατί δεν αντιλαμβάνονται πως πρέπει να κρίνονται οι ίδιοι ή ο καθένας δεν έχει αυτογνωσία στο τι παρουσιάζει.
    Η αποδοχή της κριτικής γίνεται εφόσον ο αθλητής ανεβαίνει στη σκηνή. Παράπονα από τους ίδιους διαγωνιζόμενους αθλητές είναι παράλογα. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και την έχω επαναλάβει κατά επανάληψη. Είναι θέμα αθλητικής παιδείας και ήθους. Εκτός αν αποδέχεται ο καθένας πως κάνει απλά ένα σόου, ξεσπάει με δηλώσεις και μέχρι την επόμενη σεζόν που θα ανέβει στη σκηνή δεν τρέχει τίποτα...
    Ο ξεχωριστός πρωταθλητής είναι νικητής όπου και να παρουσιαστεί. Έπειτα μια φορά πρωταθλητής μια ζωή πρωταθλητής με το έτσι θέλω, δεν γίνεται... Στόχος είναι να προοδεύουμε για να αποδείξουμε την αξία μας.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-11-14 22:46 #574
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Κάποτε ο Ανδρέας Ζαπατίνας, ενώ από αρκετους κατακρίθηκε, ήταν πρωτοπόρος σε αρκετά πράγματα.
    Τι εννοώ :
    Ανακοίνωνε στα περιοδικά τις κρίσεις των κριτών. Απο εκεί και πέρα φαινόταν οι βαθμολογίες και το τι ψηφίζει ο καθένας.
    Ατομα με χαμηλα ποσοστά, κάτω από 70%, θα μπορούσαν να μην επιλέγονται στους επόμενους αγώνες.
    Είμαστε έτοιμοι για κάτι τετοιο;
    Να δείχνουν οι κριτές τις πραγματικές τους γνώσεις και κρίσεις;
    Και φυσικά να μην γίνονται διπλωμάτες όταν οι αθλητές τους ρωτάνε τι ψηφισανε και σε όλους μπορεί να πουν εγώ σε έβγαλα πρώτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-11-14 00:02 #575
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    αυτο βέβαια θα ήταν το καλύτερο και εμείς παλια θυμάμαι υπήρχαν κριτες δόκιμοι που αν οι βαθμολογίες συνεπεφταν όχι απόλυτα αλλα κοντα στο τελικό αποτέλεσμα τότε επιλεγόταν στον επόμενο αγώνα να κρινουν κανονικά , πχ τον πρώτο να τον είχε δεύτερο ενω ήταν κοντα λές οκ αλλα τον πρώτο να τον έχει 3ο η 4ο και να μπεί και την επόμενη φορα χλωμό το βλέπω

    η ουσία είναι πως αν υπάρχει συνείδηση σ αυτούς που κάθονται επιτροπή και αντικειμενικότητα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μερικές φορες συμβαίνει κριτής να μην έχει δεί αγώνα Ελληνικό σε βίντεο εκτός απο κανένα ολύμπια και θα καθίσει να κρίνει ερασιτέχνες

    και καλα θα κάνουν και μερικοί αθλητες παλιοί να το βουλώνουν γιατι μπορει οι νέοι να μην ξέρουν την ιστορία τους αλλα οι παλιοί ξέρουν που όταν χάνανε ερχόταν και κάναν παράπονα λέγοντας μάλιστα όλοι οι δικοί μου για πρώτο με είχαν και μετα πουλάνε ιδεολογία !!χαίρω πολύ και μενα οι δικοί μου όλοι για πρωτο με είχαν

    απλα είναι τα πράματα συνείδηση και αυστηρότητα σε ορισμένα πράγματα , αυτο και για προστασία των κριτών αλλα και αθλητών , με το να κάνω εγω τον καλό και να γίνουν οι άλλοι κακοί δεν διορθώνετε τίποτε
    εγω δεν θα είχα ποτε την απαίτηση να σκεφτονται και να έχουν όλοι τα ίδια κρητήρια με μένα , αρκεί να μην κρίνουν σκόπιμα μεροληπτώντας υπέρ κάποιου η κατά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-11-14 00:41 #576
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    αυτο που έκανε ο Ανδρέας Ζαπατίνας το θυμάμαι πολύ καλα , αλλα μήπως δημοσιοποιώντας τα αποτελέσματα την φυλούσαν σε μερικούς κριτες και πέφταν και μερικές ψιλές και γι αυτο σταμάτησε? γιατι όλα παίζουν και μάλιστα μερικοί αθλητες κάποιες αντιδράσεις έχουν το ελαφρυντικό της δίαιτας και των νεύρων , γιατι αυτο ήταν πολύ καλό αλλα για να σταματήσει κάτι παίχτηκε , άλλωστε το ββ εκείνα τα χρόνια ήταν σε πιο αγνή μορφή

    και κατα κάποιο τρόπο οι ομοσπονδίες να κάνουν κάποια σεμινάρια κριτών σύμφωνα με τα νέα στάνταρ των κατηγοριών , ώστε να μην είναι στα χαμένα και πολλες φορες ενω δεν γίνετε σκόπιμα , βγαίνουν στραβα αποτελέσματα
    εγω θυμάμαι πως κρίναν κάποιοι κριτες στο παγκόσμιο η στο γιούνιβερς της ΝΑΒΒΑ , είχα πάθει πλάκα σε δευτερόλεπτα ψυχροι εκτελεστες ούτε να κοιτάζουν ονόματα ούτε τίποτε , μάλιστα 2 μεγάλης ηλικίας απο αυτούς έκριναν λένε απο την εποχή του Αρνολντ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-11-14 00:47 #577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Polyneikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε ο Ανδρέας Ζαπατίνας, ενώ από αρκετους κατακρίθηκε, ήταν πρωτοπόρος σε αρκετά πράγματα.
    Τι εννοώ :
    Ανακοίνωνε στα περιοδικά τις κρίσεις των κριτών. Απο εκεί και πέρα φαινόταν οι βαθμολογίες και το τι ψηφίζει ο καθένας.
    Ατομα με χαμηλα ποσοστά, κάτω από 70%, θα μπορούσαν να μην επιλέγονται στους επόμενους αγώνες.
    Είμαστε έτοιμοι για κάτι τετοιο;
    Να δείχνουν οι κριτές τις πραγματικές τους γνώσεις και κρίσεις;
    Και φυσικά να μην γίνονται διπλωμάτες όταν οι αθλητές τους ρωτάνε τι ψηφισανε και σε όλους μπορεί να πουν εγώ σε έβγαλα πρώτο.
    Κωστα,ειμαστε δεν ειμαστε ετοιμοι,κατι δραστικο πρεπει να γινει γιατι η κατασταση εχει ξεφυγει.Τωρα στην WABBA ειχαμε την περιπτωση του Λευτερη.Πριν τρεις εβδομαδες στην IFBB ειχαμε την περιπτωση της Πατελα,και περυσι παλι στην IFBB ειχαμε την περιπτωση της Κολλια.
    Αυτο το κακο πρεπει να σταματησει ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ.
    Εμεις θα προχωρησουμε με την λυση που προαναφεραμε γιατι αυτη η λυση ειναι δοκιμασμενη.Ποσες αδικιες εχουν γινει ποτε σε ερασιτεχνικα Παγκοσμια και Universe οποιασδηποτε Ομοσπονδιας η Συνδεσμου?ΚΑΜΜΙΑ Η ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΜΙΑ.(και αυτο το λενε ολοι οι αθλητες που εχουν συμμετασχει σε τετοιους διαγωνισμους η αγωνες.)
    Αλλοι μπορουν να εφαρμοσουν την λυση που προανεφερες.Το θεμα ειναι οτι οποια Ομοσπονδια αφησει τα πραγματα οπως ειναι θα μεινει πολυ πισω και θα τελματωσει.
    Εμεις θα προσπαθησουμε να αλλαξουμε το υπαρχον status quo.Επεξεργαζομαστε τα σημεια των καιρων και βελτιωνομαστε.
    Μακαρι να ακολουθησουν και οι αλλοι.

    Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
    Ο Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-11-14 02:23 #578
    Προεπιλογή
    Τι σας φταιει παλι η ΕΟΣΔ κυριε Σοφοκλη....?Θεμα δεν εγινε σχεδον απο κανεναν ουτε στη μια ουτε στην αλλη περιπτωση και εαν εχουμε θεμα εδω εχει να κανει περισσοτερο με τη συγχηση διαφορετικων κριτηριων αξιολογησης σε τοσες πολλες κατηγοριες γυναικων που υπαρχουν κατι το οποιο θα λυθει με την εκπαιδευση που γινεται στην σχολη προπονητικης της ΙFBB.Eπισης να σας θυμισω πως εαν καποιος κριτης στην ομοσπονδια βαθμολογησει με μεγαλη αποκλιση απο τους αλλους κριτες αποκλειεται σε επομενη διεξαγωγη αγωνων οποτε η ΕΟΣΔ εχει λαβει τα μετρα της για ''περιεργες'' περιπτωσεις.Την Κυριακη ειχαμε μια πολλη διαφορετικη περιπτωση και αποδειξη η μεγαλες διαστασεις που πηρε το θεμα.Δεν θελουμε κριτες απο το εξωτερικο αλλα κριτες με συνειδηση....
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-11-14 02:44 #579
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο barbell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σας φταιει παλι η ΕΟΣΔ κυριε Σοφοκλη....?Θεμα δεν εγινε σχεδον απο κανεναν ουτε στη μια ουτε στην αλλη περιπτωση και εαν εχουμε θεμα εδω εχει να κανει περισσοτερο με τη συγχηση διαφορετικων κριτηριων αξιολογησης σε τοσες πολλες κατηγοριες γυναικων που υπαρχουν κατι το οποιο θα λυθει με την εκπαιδευση που γινεται στην σχολη προπονητικης της ΙFBB.Eπισης να σας θυμισω πως εαν καποιος κριτης στην ομοσπονδια βαθμολογησει με μεγαλη αποκλιση απο τους αλλους κριτες αποκλειεται σε επομενη διεξαγωγη αγωνων οποτε η ΕΟΣΔ εχει λαβει τα μετρα της για ''περιεργες'' περιπτωσεις.Την Κυριακη ειχαμε μια πολλη διαφορετικη περιπτωση και αποδειξη η μεγαλες διαστασεις που πηρε το θεμα.Δεν θελουμε κριτες απο το εξωτερικο αλλα κριτες με συνειδηση....
    Kαλα barbell.Ας το πουμε και ετσι.
    Θα σου αναφερω ομως κατι για να καταλαβεις τι εννοουμε.Για να υπαρχει συνειδηση πρεπει να υπαρχει Παιδεια.Παιδεια δεν εχει υπαρξει ποτε στην νεωτερη Ελλαδα,αλλα και να υπηρχε, τα περισσοτερα νεα παιδια πριν πανε καν σχολειο ειναι ηδη διαβρωμενα απο τις οικογενειες τους.(Οι κορυφαιοι ψυχολογοι αποφαινονται οτι η προσωπικοτητα ενος παιδιου ειναι ηδη διαμορφωμενη σε ηλικια 5 ετων και για αυτο τον λογο ακριβως στις Αγγλοσαξωνικες χωρες τα παιδια πηγαινουν σε σχολειο απο την ηλικια των 4 ετων.)
    Οποτε που θα βρεις ατομα με συνειδηση?Και αν υποθεσουμε οτι υπαρχουν,οι κριτες τους δεν θα εχουν συνειδηση.(κριτες σε αυτη τη περιπτωση,εννοουμε τους αθλητες.)
    Οποτε η περιπτωση αυτη αποκλειεται,τουλαχιστον για μας.
    Συνεπως,μεχρι ολοι οι υπολοιποι στην Ελλαδα να το καταλαβουν και αυτοι, εμεις θα προχωρησουμε με το μοντελο που προαναφεραμε.
    Τωρα αν μεινουν ολοι τους πολυ πισω δεν θα φταιμε εμεις.Εμεις τους ενημερωσαμε.

    Απο το Προεδρειο της NAC HELLAS,
    Ο Προεδρος της,Σοφοκλης Ταιηλορ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-11-14 03:04 #580
    Προεπιλογή
    Kαι για να κλεισω γιατι εγινα κουραστικος.Ο πρωτος αγωνας που παρακολουθησα στην ηλικια των 16 λιγες μηνες μετα την πρωτη μου επαφη και ερωτα με το αθλημα ηταν το πρωτο Πελοποννησιακο gp στην Καλαματα υπο την αιγιδα της Wabba..Μια συγκλονιστικη μερα για μενα με πρωτογνωρα αισθηματα να βλεπω τοτε να μονομαχουν Αντρεικο Ζωης και διπλα μου να καθεται ο Σιωτης και να κοιταω το χερι του και να μην πιστευω αν ειναι αληθινο,μετα ο πρωτος αγωνας στην Αθηνα παλι της wabba και για χρονια αρκετα δεν ηξερα καν αν υπαρχει ΕΟΣΔ...Εχω δει μεγαλες μαχες στο ξενοδοχειο εχω κανει πολλες γνωριμιες με το παρασκηνιο και εχω συνδεθει με την εν λογω διοργανωση και οτι εχω ψωνισει το εχω ψωνισει απο παραγοντες που εμπλεκονται με τη wabba...Οτι εκφραζω το εκφραζω απο λυπη λοιπον και οχι απο δολο επειδη ''ανηκω'' αλλου....Αποδειξη το οτι δε χανω αγωνα και δε μενω Αθηνα και ουτε οικονομικα μου τρεχουν...απεναντειας...Γι'αυτο θελω να βλεπω αγωνες δικαιους οπως αξιζουν στη διοργανωση,δε μπορουν καποιοι να την υποβιβαζουν στα ματια του κοσμου ενω λιγες ωρες πριν εβγαζαν λογο και ζωγραφιζαν την IFBB πως διχαζει τον κοσμο...Ναι λαθη γινονται και πολλες φορες τυχαινει οι αθλητες να ειναι παρα πολυ κοντα και να μη βγει ο αγαπημενος μας αλλα εδω ειδαμε κατι αλλο,κατι που πρεπει να φροντισουμε να μη ξαναγινει...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-11-14 14:02 #581
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εγω θα ηθελα να εκφρασω μια ευλογη απορια που την εχω ξαναεκφρασει στο παρελθον.
    αφου καποιες ομοσπονδιες χαλανε τοσο πολυ τον κοσμο με τον τροπο τους η τα σκαρτα αποτελεσματα τους,γιατι οσοι διαμαρτυρεστε ακομα πηγαινετε στους αγωνες σαν θεατες,κ απο την πλευρα των αθλητων ακομα κατεβαινετε σε αυτες τις ομοσπονδιες?
    δλδ ολοι εδω μιλατε για αλλαγες,αλλα πως να αλλαξει κατι που οι ιδιοι συνεχιζετε να συντηρειτε ,ενω μετα κατοπιν εορτης εκφραζετε παραπονα πανω σε αυτο,κ μετα παλι τουμπαλιν?
    δλδ ποση λογικη υπαρχει πανω σε αυτο?

    απομονωστε τους "προβληματικους" γιατι ετσι μονο θα δωθει ενα μηνυμα..αποσο ξερω στην ελλαδα επιλογη ομοσποδιων υπαρχει,οποτε καντε την επιλογη σας εκει που σας αντιπροσωπευουν καλυτερα κ σαν αθλητες αλλα κ σαν θεατες.

    κ ας μη γελιομαστε μη γραψει καποιος για προοπτικες επαγγελματια αθλητη μεσω ομοσπονδιας..γιατι αν αυτο ειναι το κριτηριο για επιλογη ομοσπονδιας απο καποιον αθλητη,τοτε η περνει παραισθησιογονα η καπου αλλου ζει κ απλα ερχεται στην ελλαδα για να παρει μερος σε ενα διαγωνισμο χωρις επιγνωση των πραγματων..

    εγω προσωπικα οταν παω καπου κ χαλιεμαι δεν καθομαι να γκριναζω με τη λογικη οτι καπως καποτε απο μονο του αυτο θα διορθωθει..
    απλα δεν ξαναπαω κ δεν το υποστηριζω με αυτο τον τροπο.
    το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου..
    μετα ομως μην ζητατε τα ρεστα καποιοι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-11-14 14:43 #582
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς μέχρι και εδώ που συζητάμε δεν υπάρχει επίπεδο αντίληψης και κρίσης το τι συμβαίνει είτε στην ΕΟΣΔ είτε στο μαγαζάκι τους. Και από ότι βλέπω μερικοί επιμένουν να τοποθετούνται σε θέμα κριτικής και δείχνουν πιο άσχετοι από αυτούς που κρίνουν, ενώ έχουν δοθεί εξηγήσεις. Δεν γίνεται να παίζεις τον Καραγκιόζη στο κουκλοθέατρο και να θέλεις να σε βαθμολογήσουμε για όσκαρ, το βλέπει ο κόσμος... Δηλαδή αν η Airis Kylie έπαιζε στη body fitness πρέπει να την βγάλουμε πρώτη λόγο μυικότητας...? Στην IFBB υπάρχουν όρια σε κάθε κατηγορία, όταν ξεφεύγεις από αυτά απλά ακυρώνεσαι.
    Η ΕΟΣΔ ήδη έχει ξεκινήσει σεμινάρια παράλληλα με τη σχολή προπονητών, για ότι αφορά την κρίση στο άθλημα. Οι παλαιότεροι ήδη έχουν ενημερωθεί. Και εννοείται πως έχει υπάρξει λάθος στην κρίση τους αλλά όχι εσκεμμένα. Σας πληροφορώ σε πρωταθλήματα σε άλλες χώρες της Ευρώπης οι αδικίες είναι τρανταχτότερες και εκεί γίνονται εσκεμμένα!
    Σίγουρα είναι και θέμα παιδείας... Η ελληνική παιδεία είναι ανώτερη από κάθε άλλη στην Ευρώπη και μην γράφουμε ασυναρτησίες... Και μην το μπερδεύουμε με το εκπαιδευτικό σύστημα μιας χώρας. Στην Αγγλία τα παιδιά πάνε από τα 4 και στη Φινλανδία στα 7 και όμως η Φιλανδία έχει το ανώτερο σύστημα εκπαίδευσης στον κόσμο. Το αν η ελληνική εκπαίδευση έχει αρνητική εικόνα αυτό οφείλεται στην ανέκαθεν οικονομική ανικανότητα υποστήριξης της. Ωστόσο το επίπεδο των πανεπιστημίων στην Ελλάδα είναι από τα ανώτερα και ας θέλουν κάποιοι να τα υποβιβάζουν. Σας πληροφορώ σε πρωταθλήματα σε άλλες χώρες της Ευρώπης οι αδικίες είναι τρανταχτότερες.
    Η ΑΘΛΗΤΙΚΗ παιδεία είναι κάτι που επίσης καλλιεργείται σε αθλητικό περιβάλλον, είτε αυτό λέγεται στίβος, είτε κολυμβητήριο είτε σε άλλη αναγνωρισμένη μορφή άθλησης! Και επαναλαμβάνω... η συμπεριφορά των ανθρώπων στο χώρο του bodybuilding είτε στην ΕΟΣΔ είτε σε άλλη διοργάνωση, διαχωρίζεται στον τρόπο που αντιλαμβάνονται το bodybuilding. Άλλοι το βλέπουν άθλημα και άλλοι σόου. Το σόου η ΕΟΣΔ δεν το επιτρέπει και το θέτει στο καταστατικό της. Γενικά όμως η εικόνα που βγαίνει προς τα έξω επισκιάζει όλους.
    Αν είναι κάτι ΕΚΤΟΣ ομοσπονδίας που μπορεί να δώσει πιο έμπιστη επιλογή για κριτική επιτροπή, είναι η ΠΕΣΔ που στελεχώνεται από τον Νίκο Σιγάλα και κ. Καπετανάκη. Εκεί οι ενεργοί αθλητές-διαγωνιζόμενοι, παλαίμαχοι και νέοι μπορούν να συνεδριάσουν και να λαμβάνουν αποφάσεις για τις διοργανώσεις συνδέσμους στην Ελλάδα. Το θέμα κριτικής επιτροπής πιστεύω πως είναι καιρός να τεθεί σε αυτό το ουδέτερο τραπέζι. Το αν θα δημοσιεύονται μετά οι αποφάσεις τους ή εν τέλη η βαθμολογία μιας κριτικής επιτροπής, αυτό μπορεί επίσης να γίνεται σε ουδέτερο χώρο όπως το forum.bodybuilding.gr που μερικοί την προηγούμενη σεζόν έθιξαν ως αναξιόπιστο δημόσια σε άλλες ιστοσελίδες που ασχολούνται με το άθλημα. Σήμερα αυτοί οι κύριοι είναι επίκεντρο διαφθοράς στο θέμα κριτικής επιτροπής.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-11-14 01:26 #583
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    εγω θα απαντήσω στην απορία του Διονύση και θα πω πως δεν είναι ότι υπάρχει μνήμη χρυσόψαρου αλλα εκτός 1-2 περιπτώσεων που βγάζουν μάτι ούτε οι ίδιοι κατα βάθος πιστεύουν ότι αδικήθηκαν και ξανασυμμετέχουν για κάτι καλύτερο και αν πάρουν καλή θέση και σε άλλες κατηγορίες αδικηθούν πέρα βρέχει , η γνωστή νοοτροπία δηλαδη πρέπει να πάρω κύπελο όπωσδήποτε , που αν ήταν όπως παλια που πάρα πολυ καλοί αθλητες αν ήταν στην τριάδα και πολλες φορες στην εξάδα ήταν επιτυχία , αλλα όταν μάθεις με 2-3 συμμετοχες να παίρνεις θεση μετα κακοφαίνετε

    και πατάνε στο γεγονός μιας απόφασης κριτών που έρχετε σε κόντρα με όλο το φίλαθλο κοινό και μπαίνουν κι αυτοί στο κλάμπ των αδικημένων και βολεύει μάλιστα

    και η εοσδ ότι και να μας πεί δεν μας πείθει για τον εξής λόγο ότι όχι μόνο δεν καλλιεργεί παιδεία αλλα μόνο με το αποφασίζουμε και διατάσουμε καλλιεργεί διχόνιες και αντιπάθειες και αυτο δεν το λέω εγω πρός θεού τα αποτελέσματα
    γιατι αν είχε σωστη προσέγγιση και έπειθε ποιός ο λόγος να πάνε στα άλλα σόου όπως λένε να συμμετέχουν

    και όταν οι ίδιοι κατηγορούν όλες τις διοργανώσεις σαν σόου , ενω ακριβώς το ίδιο θέαμα βλέπουμε και στούς αγώνες της , τότε βγάλε τη σκούφια σου και βάρα.
    ας πεί κάποιος τι διαφορετικό παρουσιάζει στούς αγώνες της να το καταλάβουμε και εμείς και να σταματήσει όλο αυτο το γαιτανάκι , εκτός την καραμέλα εμείς είμαστε οι αναγνωρισμένοι και οι άλλοι οι μη αναγνωρισμένοι , επι της ουσίας ποια η διαφορα σε έναν αγώνα , γιατι βλέπω και βερμούδες και μπικίνια και όλα ίδια με διαφορετικές ονομασίες

    ξέρετε ποιός είναι ο ευκολότερος τρόπος να σβήσεις όλους τούς άλλους? όταν δεν ασχολείσαι μαζί τούς ούτε με καταγγελίες ούτε με τίποτε , τούς απαξιώσεις τελείως , κοιτάς τα τού οίκου σου πώς μπορείς να γίνεις καλύτερος και να δελεάσεις με σωστο τρόπο το άθλημα που εκπροσωπείς και να τηρείς το καταστατικό ομοσπονδίας και συλλόγων που είναι η καλλιέργεια και προώθηση τού αθλήματος της σωματικής διάπλασης
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-11-14 01:33 #584
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    επίσης όσα σεμινάρια κριτών και να γίνουν αυτο απο την μία θα βοηθήσει να μην γίνονται λάθη αλλα απο την άλλη όταν αυτοί οι ειδήμονες που κάνουν τις κατηγορίες ανομοιογεννείς , οι κριτες που υποτίθετε ξέρουν να κρίνουν απο τα σεμινάρια , εκεί τι θα κρίνουν ανόμοια πράγματα?

    και μεμπτο δεν είναι ούτε αδικία να δεί κάποιος με δικό του μάτι και να αιτιολογήσει μια θέση , γιατι ακόμα και σε επαγγελματικούς αγωνες όλοι οι κριτες δεν έχουν σύμφωνη γνώμη , γι αυτο είναι και πάνω απο ένας στην επιτροπή
    μεμπτο θεωρείτε μόνο όταν υπάρξει αλλοίωση εσκεμένη αποτελέσματος η κάποια πολιτική ποιός να βγεί , αλλιώς υπάρχει και η υποκειμενικότητα στην κρίση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-11-14 12:16 #585
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    και η εοσδ ότι και να μας πεί δεν μας πείθει για τον εξής λόγο ότι όχι μόνο δεν καλλιεργεί παιδεία αλλα μόνο με το αποφασίζουμε και διατάσουμε καλλιεργεί διχόνιες και αντιπάθειες και αυτο δεν το λέω εγω πρός θεού τα αποτελέσματα
    γιατι αν είχε σωστη προσέγγιση και έπειθε ποιός ο λόγος να πάνε στα άλλα σόου όπως λένε να συμμετέχουν

    και όταν οι ίδιοι κατηγορούν όλες τις διοργανώσεις σαν σόου , ενω ακριβώς το ίδιο θέαμα βλέπουμε και στούς αγώνες της , τότε βγάλε τη σκούφια σου και βάρα.
    ας πεί κάποιος τι διαφορετικό παρουσιάζει στούς αγώνες της να το καταλάβουμε και εμείς και να σταματήσει όλο αυτο το γαιτανάκι , εκτός την καραμέλα εμείς είμαστε οι αναγνωρισμένοι και οι άλλοι οι μη αναγνωρισμένοι , επι της ουσίας ποια η διαφορα σε έναν αγώνα , γιατι βλέπω και βερμούδες και μπικίνια και όλα ίδια με διαφορετικές ονομασίες
    Συμφωνώ πως με τον τρόπο της έχει αντιπάθειες και διχόνοιες. Το ότι δεν πείθει είναι επειδή δεν ικανοποιεί τα θελήματα όσων συμμετάσχουν... όπως επαγγελματικές κάρτες, πληρωμένα έξοδα για συμμετοχή σε διεθνή διοργανώσεις ή το ελάχιστο να γίνεται σόου για προσωπική προβολή αθλητής και αυτοαποκαλούμενων ''προπονητών''. Το ερώτημα είναι αν αυτά που απαιτούν οι αθλητές έχουν μια λογική υπόσταση. Να πάρεις επαγγελματική κάρτα να πας που και να κάνεις τι? Απαιτήσεις να πηγαίνεις σε διεθνή διοργανώσεις που το επίπεδο σου δεν μπορεί να ανταπεξέλθει και θέλεις να είναι πληρωμένα... Θέλεις σόου, υπάρχουν και άλλες επιλογές εκτός των αγώνων... Ίσως το μόνο λάθος είναι πως η ομοσπονδία θα πρέπει να διαχωριστεί από τους κανονισμούς της IFBB. Δηλαδή οι πρωταθλητές που προκρίνονται με την αξία τους, καλό θα ήταν να έχουν μια οικονομική ελάφρυνση. Οι υπόλοιποι που απλά θέλουν να δοκιμάσουν το επίπεδο τους, να αναλαμβάνουν και το κόστος.

    Οι classic, bikini και physique είναι κατηγορίες που πρώτη η IFBB έβγαλε και οι υπόλοιποι τις αντέγραψαν. Και εγώ απορώ εδώ γιατί αντέγραψαν? Γιατί δεν ακολουθούν διαφορετική προσέγγιση στο bodybuilding και fitness? Γιατί αυτές οι κατηγορίες έχουν περισσότερη ανταπόκριση στην IFBB?
    Η διαφορά στη διεξαγωγή του αγώνα έγκειται στη συμπεριφορά που πρέπει να έχει ο αθλητής. Ευπρεπή μαγιό για άντρες και γυναίκες, υπακοή στο κάλεσμα επί της σκηνής, στα παραγγέλματα και εκτέλεση, στο χρόνο που δικαιούται η εξάδα να προβάλει την εικόνα της. Πριν φτάσουν στη μέρα που θα ανέβουν στη σκηνή πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι σε συλλόγους αλλά το πιο βασικό είναι πως το δελτίο αθλητή εγκρίνεται εφόσον ο αθλητής έχει περάσει ιατρικές εξετάσεις. Με λίγα λόγια οι αθλητές πρέπει να βγάζουν μια ευπρεπή εικόνα και πειθαρχία. Για παράδειγμα και στο ποδόσφαιρο που είναι δημοφιλές άθλημα και υπάρχει πολύ διαφήμιση και επιχειρηματική εκμετάλλευση, οι αθλητές-ποδοσφαιριστές αν παρατυπήσουν, τιμωρούνται με στέρηση συμμετοχής για κάποιο χρονικό διάστημα. Τέλος οι τίτλοι από διεθνή διοργανώσεις της IFBB έχουν διαφορετική βαρύτητα λόγο επιπέδου, μέχρι και την διεκδίκηση επαγγελματικής κάρτας, κάτι που έχουμε αναλύσει, αλλά δεν έχει νόημα να αναλύσουμε ξανά.
    Η εικόνα που θέλει η ΕΟΣΔ να προβάλλει στους αγώνες της, σε πολλούς δεν αρέσει λόγο της αυστηρότητας. Προτιμούν την εικόνα που έχουμε μάθει διαχρονικά να βλέπουμε στο Νοβοτέλ, με σόου χορογραφιών, με κόντρες μεταξύ πρωτοκλασάτων αθλητών και επί σκηνής, μέχρι και εσκεμμένη καθυστέρηση να βγουν επί σκηνής για να κερδίσουν τις εντυπώσεις. Συμμετοχές τύπου Γαρμπή επίσης απαραίτητες. Ακόμα και η παρουσίαση από καλό εκφωνητή παίζει ρόλο στο καλύτερο feeling της διοργάνωσης που περνάει στον θεατή. Και φυσικά να πιάσει μεσάνυχτα να τελειώσει το σόου για να θεωρηθεί ένα γεμάτο Σαββατοκύριακο, άσχετα αν κουράζει.

    Το λάθος είναι πως όλοι θέλουν να φωτογραφίζουν πρόσωπα και όχι σύνολο προσώπων. Για μένα όλοι όσοι στελεχώνουν είτε ομοσπονδία είτε σύνδεσμο είτε διοργάνωση, φέρουν ευθύνη. Και προσωπικά πιστεύω πως όλοι είναι καλό να υπάρχουν και ως επιλογή και ως μέτρο σύγκρισης και επιλογών. Έχω προαναφέρει την ΠΕΣΔ ως μέσο λύσεων προβλημάτων και αυτό δεν σημαίνει πως την υποστηρίζω, γιατί αν λειτουργούσε σωστά θα φαινόταν η ύπαρξη της ή θα υπήρχαν λιγότερα προβλήματα και παρεξηγήσεις.

    Και μια ερώτηση από εμένα προς όλους. Ποιος και ποια είναι over all πρωταθλητές και κυπελλούχοι Ελλάδας για το 2014? Ένας συμπολίτης που θα ρωτήσει από απορία, τι θα του απαντούσατε?
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 39 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 293738394041 ΤελευταίαΤελευταία