Θέμα: Dennis Newman

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 39 από 39
  1. 01-03-16 04:25 #31
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    Σε κάποιες φώτο όπως η παρακάτω προσωπικά μου θυμίζει Steve Reeves σε μεγάλο μέγεθος

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-03-16 22:38 #32
    Προεπιλογή
    Σίγουρα είχε τα ωραία χαρακτηριστικά προσώπου όπως ο Ριβς, αν και δεν υστερούσε και στη συμμετρία σωματικά........όπως και Μπομπ Πάρις
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-03-16 22:49 #33
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    22 ετών κερδίζει το overall Mr California 1992

    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-03-16 01:20 #34
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολυ καλός ββερ και κρίμα που σταμάτησε άδοξα , γιατι πίστευα ότι ίσως μπορούσε να αλλάξει και κάποια δεδομένα στο αγωνιστικο ββ και να δώσει νέα πρότυπα , γιατι είχε όλο το πακέτο , σωστη ανάπτυξη που κέρδιζε αγώνες χωρίς να είναι κάτι το εξτρίμ
    και δικαιολογημένα παρομοιάζετε με Ρήβς , η Πάρης , απλα είναι σε νέα πιο εξελιγμένη έκδοση με περισσότερες μάζες
    και το ότι 22 ετων κέρδισε τετοιο αγωνα σε υψηλό επίπεδο τα λέει όλα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-08-19 00:55 #35
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Dennis Newman - O αθλητής με τις περισσότερες προοπτικές που δεν αναδείχθηκε ποτέ!




    Κάθε φορά που προκύπτει συζήτηση στο ποιος ήταν ο bodybuilder με τις περισσότερες προοπτικές στο άθλημα που δεν εξελίχθηκαν , στο τραπέζι πέφτουν τα ονόματα των Matt Mendenhall, Edgar Fletcher, Rory Leidelmeyer, Gunnar Rosbo, Jim Haislop, Manny Perry, Victor Richards οι οποιοι είναι μέρος της συζήτησης.
    Αλλά ένας bodybuilder που ξεπερνά αυτή τη λίστα πραγματικά, αντίθετα με τους προαναφερθέντες και ποτέ δεν πήρε μια ευκαιρία για να προχωρήσει με την καριέρα του ήταν ο Dennis Newman.
    Όχι γιατί δεν ήθελε να μπει στις διαδικασίες των αγώνων ή ότι δεν μπορούσε να πεινάσει για έναν αγώνα ή να προπονηθεί σκληροπυρηνικά αλλά γιατί η καριέρα του έφτασε στο απρόσμενο τέλος της ενάντια στις επιθυμίες του.

    Εάν ζητηθεί από έναν υπολογιστή να φτιάξει σε ένα σκίτσο μια προσομοίωση του πρότυπου για τις αρχές της δεκαετίας του 2020 του τέλειου bodybuilder, το αποτέλεσμα πιθανότατα θα περιείχε τα εξής:
    Έναν αθλητή με ύψος γύρω στο 1.80 με μεγάλα χέρια και ώμους (χαρακτηριστικές μυικές ομάδες ενός bodybuilder) με αγωνιστικό βάρος γύρω στα 115 κιλά με ατού την συμμετρία και αναλογίες , με φυσική φωτογένεια και ωραίο πρόσωπο, φιλικό προς τις κάμερες και τις συνεντεύξεις στα μέσα μαζικής ενημέρωσης.
    Ενώ ο κόσμος του Bodybuilding θα τον έβλεπε ως τον νέο Mr Olympia δεν θα έβλαπτε εάν ήταν πρώην πρωταθλητής surfing της Νότιας Καλιφόρνιας.
    Βingo! Aυτό που περιγράφουμε συνέβη όταν ο Dennis Newman κέρδισε τον τίτλο των βαρέων βαρών των ΗΠΑ στις 25 Ιουνίου 1994 και έγινε ο πιο καυτός νέος επαγγελματίας της εποχής και ο κάτοχος του τέλειου χαρτοφυλακίου ώστε να γίνει superstar





    ΜΙΑ ΣΥΝΤΟΜΗ ΛΑΜΠΕΡΗ ΚΑΡΙΕΡΑ

    Τη νύχτα της Νέας Ορλεάνης, ο 24χρονος Dennis είχε τον κόσμο του bodybuilding στα πόδια του.
    Δέκα εβδομάδες αργότερα, η λαμπρή σταδιοδρομία που είχε δει κάποτε γι 'αυτόν τελείωσε πριν αρχίσει και ο Dennis αγωνιζόταν για τη ζωή του ενάντια στη λευχαιμία.
    Τις εβδομάδες που ακολούθησαν της νίκης του στις ΗΠΑ, ο Dennis είχε πληγεί από μια σειρά αδιαθεσιών: υπερβολική κόπωση, ζάλη, υψηλή θερμοκρασία, ζεστό ιδρώτα, ερεθισμένα μάτια και δυσκολία στην ακοή του. Είχε αρχικά σκεφτεί οτι αυτά τα συμπτώματα ήταν συνέπειες της προετοιμασίας του διαγωνισμού, αλλά είχαν παραμείνει πάρα πολύ καιρό.
    Το βράδυ της 4ης Σεπτεμβρίου, συνοδευόμενος από τη σύζυγό του πήγε στα Έκτακτα περιστατικά στο Νοσοκομείο Mission στο Mission Viejo της Καλιφόρνια.
    Υπενθυμίζει ότι εκείνη την μοιραία ημέρα, οι γιατροί τον έβαλαν να κάνει ένα τεστ αίματος και είπαν ότι πρόκειται για μονοπυρήνωση (μια σοβαρή αναπνευστική δυσλειτουργία).
    Στη συνέχεια, έκαναν κάποιες άλλες εξετάσεις και μετά από μερικές ώρες ο γιατρός ανέφερε στον ίδιο και στον κύκλο του:« Ο Dennis δεν έχει μονοπυρήνωση αλλά πάσχει από λευχαιμία».
    Όπως ο ίδιος περιγράφει, "Είχα ξεφύγει και ήρθα σε κατάσταση σοκ, κοίταξα τη σύζυγό μου και αναρωτήθηκα: Γιατί σε εμένα; "
    Ο Dennis εισήλθε αμέσως στο νοσοκομείο και την επόμενη ημέρα ξεκίνησε η χημειοθεραπεία του. Υποβλήθηκε σε δίωρες συνεδρίες δύο φορές την ημέρα, ενώ ταυτόχρονα λάμβανε ημερήσια μετάγγιση αίματος σε μια προσπάθεια να σταθεροποιήσει τον αριθμό των αιμοκυττάρων.
    Μετά από το πρώτο σοκ που τον έσφιξε το προηγούμενο βράδυ, ο Dennis αναφέρει : «Μέχρι τη στιγμή που οι γιατροί και οι νοσηλευτές ξεκίνησαν με τις μεταγγίσεις μέσα μου, είχα υιοθετήσει μια στάση ότι θα ανταπεξέλθω στην δύσκολη αυτή κατάσταση».




    Εξηγώντας πώς αντιλήφθηκε αυτό το απειλητικό - για την ίδια του την ζωή- δίλημμα, ο Dennis είπε χαρακτηριστικά: «Δεν υπήρχε άλλη εναλλακτική λύση παρά να σκέφτομαι θετικά. Δεν θα καθόμουν άπραγος- χωρίς να πολεμήσω. Στην πραγματικότητα υπήρξε ένας άντρας που έγινε δεκτός στο νοσοκομείο την ίδια μέρα και εκείνος με λευχαιμία. Συζητούσε αν θα περάσει το πρόβλημα με την χημειοθεραπεία και με όλη αυτή την αρνητικότητα που περνούσε από το κεφάλι του, αντέδρασε πολύ χειρότερα από ό, τι εγώ στη θεραπεία.
    Έκανε εμετούς, είχε διάρροια.Εγώ δεν είχα αυτά τα συμπτώματα, πιστεύω επειδή είδα την χημειοθεραπεία ως ένα θετικό πράγμα. Ενώ βρισκόμουν στο νοσοκομείο, ο γιατρός μου έδειξε βιβλιογραφία απο παιδιά που είχαν λάβει αυξητική ορμόνη και αργότερα είχε εκδηλωθεί σε αυτά λευχαιμία. Είπε ότι υπήρχε συσχέτιση μεταξύ αυξητικής ορμόνης και λευχαιμίας.
    Μου είπε επίσης ότι είχα το γονίδιο λευχαιμίας στο σύστημά μου και ότι σε κάποιο σημείο της ζωής μου (ανεξάρτητα από το ότι ήμουν bodybuilder) η πιθανότητα ήταν ότι θα το πάθω. Η αυξητική ορμόνη ίσως την επιτάχυνε.»

    Η ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΜΙΑΣ ΝΕΑΣ ΖΩΗΣ

    Στις 26 Σεπτεμβρίου 1994, ο Dennis πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο με τη λευχαιμία υπό έλεγχο. Μια μεταμόσχευση μυελού των οστών (η οποία μειώνει την πιθανότητα επανεμφάνισης της λευχαιμίας) σχεδιάστηκε για τον Οκτώβριο, πριν από την οποία θα έπρεπε να υποβληθεί σε περαιτέρω συνεδρίες χημειοθεραπείας.

    Μέχρι τα μέσα Οκτωβρίου, οι επιπλοκές και τα συμπτώματα της ασθένειάς του και η απαιτούμενη θεραπεία τον έκαναν να χάσει γύρω στα 20 κιλά από τα 115 που είχε το καλοκαίρι.
    Η ειρωνία της κατάστασης ήταν ότι -λαμβάνοντας υπόψη την καθυστέρηση στην αναφορά των διαγωνισμών που επικρατούσαν στη βιομηχανία των περιοδικών (αυτό ήταν πριν το Internet γίνει το βασικό μέσο ενημέρωσης- ο πολύ ελαφρύτερος Dennis είδε περιοδικά bodybuilding γεμάτα με εξώφυλλα και φωτογραφίες με την εικόνα που είχε όταν κέρδισε το Ερασιτεχνικό Πρωτάθλημα. Ανάμικτα συναισθήματα.
    Έλεγε χαρακτηριστικά: «Κοίταγα τις φωτογραφίες μου στα περιοδικά και εντάξει ήταν ωραίο να είμαι μεγάλος και να αισθάνομαι υπέροχα. Αλλά σκέφτομαι επίσης τι έπρεπε να κάνω για να φτάσω έτσι. Το ανταγωνιστικό bodybuilding τελείωσε για μένα. Τώρα θα επικεντρωθώ στο πως θα προσανατολίσω την ζωή μου έξω από το bodybuilding. Σκέφτομαι τα πράγματα που θα μπορέσω να κάνω, όπως το κάμπινγκ και το σκι, που η καριέρα μου στο bodybuilding δε μου επέτρεψε να κάνω. Αυτές οι σκέψεις μου βοηθούν να διατηρήσω την θετική μου σκέψη.»




    Ωστόσο, ήταν ακόμα αρκετά θαρραλέος και ειλικρινής για να αποκαλύψει: «Μερικές φορές αυτή η προσέγγιση κλονίζεται και ξεσπώ σε κλάματα γιατί δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω τι μου έχει συμβεί και γιατί. Παρόλα αυτά δεν θα κλειστώ στο σπίτι και στον εαυτό μου. Έχω την αγάπη της οικογένειάς μου να με υποστηρίζει μέρα και νύχτα. Με τη λευχαιμία, μπορείς είτε να απογοητευτείς, να παραιτηθείς και να πεθάνεις είτε να το παλέψεις. Κάνω το δεύτερο!»

    Ήταν προφανές ότι το αγωνιστικό bodybuilding είχε τελειώσει για τον Dennis και γραφόταν στα περιοδικά: «Ποτέ δεν θα μάθουμε πόσο καλός θα μπορούσε να γίνει ο Dennis Newman. Ποτέ δεν θα ανταγωνιστεί σε διαγωνισμό Mr Olympia και ποτέ δεν θα ξαναβρεθεί στο προσκήνιο του bodybuilding.
    Εκείνη η νύχτα του Ιουνίου στη Νέα Ορλεάνη έμελλε να μείνει στην ιστορία ως μια στιγμιαία λάμψη της καριέρας του και μαζί και το φινάλε, όχι η αρχή του.
    Η μοίρα του είχε παίξει ένα σκληρο παιχνίδι και πλέον αντιμετώπιζε έναν πιο επικίνδυνο εχθρό από οποιοδήποτε άλλο που είχε αντιμετωπίσει ως αθλητής.
    Αλλά με τον τρόπο που αντιμετωπίζει εκείνο τον εχθρό στο μυαλό του, έχει μετατραπεί από ένα πρότυπο αθλητή σε έναν πρότυπο για τους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν δυσκολίες και η ζωή τους αλλάζει από την μια στιγμή στην άλλη ».




    ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ

    Μετά την επιτυχή θεραπεία με βλαστοκύτταρα, ο Newman ανακοίνωσε ότι ήθελε να αγωνιστεί ξανά το 1996!
    Η IFBB ήταν απρόθυμη να του επιτρέψει να επιστρέψει λόγω των κατανοητών ανησυχιών για την υγεία του.
    Μια αμήχανη στιγμή για αθλητές, διοργανωτές και θεατές συνέβη στο Mr Olympia το 1996 οταν η τελική εξάδα έκανε το καθιερωμένο Posedown , εμφανίστηκε ο Dennis Newman βγάζοντας τα ρούχα του, πηδώντας κυριολεκτικά μεταξύ των έξι φιναλίστ, ποζάροντας ανάμεσά τους. Μια τρέλλα της στιγμής; Ήθελε να περάσει ένα μήνυμα ότι ήταν ακόμα ζωντανός και ικανός να ανταγωνιστεί με τους καλύτερους; Kάποιοι το είχαν δικαιολογήσει λόγω της ασθένειας και της περίεργης ψυχολογίας του, κάποιοι διαγωνιζόμενοι αθλητές όμως το είχαν δει ως ασέβεια.
    Το 1998 η κάρτα του επαγγελματία της IFBB ανανεώθηκε και επέστρεψε στους αγώνες , αλλά απείχε πολύ από τον Newman που φαινόταν να απειλεί σοβαρά τους κορυφαίους και να κατακτά τίτλους.
    Τελείωσε 7ος στο Ironman του 1998, 18ος το 1999 στο Toronto Pro, 13ος το 2000 στο Ironman και στην ηλικία των 31 ετών δεν τερμάτισε στο Τοp-17 στη Νύχτα των Πρωταθλητών του 2001.


    Ο DENNIS NEWMAN ΣΗΜΕΡΑ


    Σήμερα ζει υγιής στο Laguna Beach, 45 μίλια νότια του Λος Άντζελες, όπου διαχειρίζεται μια επιχείρηση υπηρεσιών προσωπικής εκγύμνασης υψηλού επιπέδου.
    Στην ηλικία των 49 λέει: «Είμαι χαρούμενος που ξεπέρασα την ασθένειά μου και δεν με στεναχωρούν πλέον ασήμαντα και μικρά πράγματα. Μου αρέσει να δουλεύω με ανθρώπους για να αλλάξω τη φυσική τους κατάσταση και τη ζωή τους. Μου αρέσει ακόμα το bodybuilding και μερικές φορές όταν βρίσκομαι σε έναν αγώνα αισθάνομαι ότι θα έπρεπε να είμαι εκεί πάνω με τους αθλητές. Αλλά μάλλον δεν ήταν γραφτό να συμβεί!

    Οι αγώνες του Dennis Newman ως Ερασιτέχνης
    1989 NPC California Championships Teen, 1st
    1989 NPC Teen USA Championships HeavyWeight, 1st
    1991 NPC Musclemania HeavyWeight, 1st
    1993 NPC Nationals HeavyWeight, 2nd
    1993 NPC USA Championships HeavyWeight, 6th
    1994 NPC USA Championships HeavyWeight & Overall, 1st

    Οι αγώνες ως επαγγελματίας
    1998 IFBB Ironman Pro Invitational 7th
    1999 IFBB Toronto Pro Invitational 18th
    2000 IFBB Ironman Pro Invitational 13th
    2001 IFBB Night of Champions Did not place




    Το αφιέρωμα εμπνεύστηκε και αποδόθηκε από το άρθρο του Peter McGough (Μuscular Development)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-08-19 15:48 #36
    Προεπιλογή
    Ωραίο άρθρο Κώστα,δυστυχώς αυτά είναι τα απρόβλεπτα "παιχνίδια" τις ζωής,αλλιώς τα υπολογίζεις και αλλιώς σου έρχονται, τουλάχιστον τώρα είναι καλά ο άνθρωπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-08-19 16:45 #37
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Ο Ντενις Νιούμαν είχε το εξής παράδοξο ότι ήταν δημοφιλής και πολυσυζητημένος ενω δεν έφτασε καν στο απόγειο της καριέρας του όπως άλλοι πρωτοκλασάτοι ββερ , ούτε εξέλιξε τις δυνατότητές του , γιατι έτσι τα έφερε η μοίρα με την υγεία του που κλονίστηκε
    Ντυμένος με κοστούμι έμοιαζε σαν λογιστής και αγωνιστικά χωρίς να είναι υπερβολικός ήταν ανώτερος απο τεράστιους αθλητες , με καθαρο σώμα χωρίς ιχνος τατουάζ μαλλιά και πρόσωπο σαν μοντέλο , όλοι περιμέναμε τοτε την εξέλιξη αυτου του αθλητή και που μπορεί να φτάσει και δυστυχώς η μοίρα του επιφύλαξε άλλα παιχνίδια
    Ας είναι καλα τωρα ο άνθρωπος με υγεία και ψυχική ισορροπία και ηρεμία και με το πέρασμα του απο το αγωνιστικό ΒΒ δημιούργησε όμορφα πρότυπα και κέρδισε πολλούς θαυμαστές
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-09-23 22:33 #38
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Dennis Newman, φοβερή γενετική και σωματικές προδιαγραφές!

    Όνομα: 370226815_836282608215027_1595420931983815144_n.jpg Εμφανίσεις: 125 Μέγεθος: 155,0 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-11-23 01:13 #39
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Όνομα: 402501351_3559613017619777_2439994459780649431_n.jpg Εμφανίσεις: 72 Μέγεθος: 229,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123