Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 38
  1. 18-04-07 13:33 #1
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή Muscle water and glycogen !
    Εχω βαρεθει να ακουω συζητησεις περι μυικου γλυκογονου και μυικη κατακρατηση νερου.
    Μυστικα κολπα περι carb load και bigger muscles ή οτι το βαρος που χανεται με τις low carb διαιτες ειναι το νερο επειδη εκανες carb depletion κτλ.

    Επισης κυκλοφορει και μαθηματικος τυπος που λεει οτι για καθε γραμμαριο γλυκογονου ο μυς και το συκωτι κρατανε 2.4g νερο. Ο Tom Venuto κιολας υποστηριζει οτι αυτο ειναι 3g. Aλλοι λενε ότι είναι 2.7g.

    ----------------- FACT 1 -----------------
    (Η συγκεκριμενη ερευνα εγινε σε ποντικια και το αποτελεσμα δειχνει οτι δεν μπορει να εκφραστει με καποια μαθηματικη εκφραση το water loss και επισης δειχνει οτι δεν εχει αμεση σχεση με τον τροπο που το εννοουν ολοι)
    Muscle glycogen storage and its relationship with water.

    This study examined the relationship between muscle glycogen and muscle water content. Exercise dietary manipulations were used to vary skeletal muscle glycogen levels in four groups of rodents: (1) eight animals were sedentary controls (SC); (2) ten animals were treadmill familiarized and allowed to recover 24 h before sacrifice (F); (3) ten animals were treadmill familiarized and exercised to exhaustion (E); (4) ten animals were treadmill familiarized, exercised to exhaustion, and allowed to recover with food and water ad libitum for 72 h (ER). All animals were sacrificed in a resting state to normalize intracellular, extracellular, and interstitial water compartments; thus, the E group was sacrificed 45 m in following their run. The treatments altered skeletal muscle glycogen to values ranging from 10.0 to 30.2 mumol glucosyl units/g wet tissue weight. Neither muscle triglyceride nor protein levels were affected by the treatments. Muscle water content expressed as mumol H2O lost/g wet tissue weight or made relative to protein content showed no consistent relationship to the glycogen content. These data, therefore, do not support the commonly accepted muscle glycogen-to-water ratio of 1.0:2.7 (g:g). Further work is necessary to quantify the exact amount of water that is actually associated with the glycogen complex.
    PMID: 7068293 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    ----------------- FACT 2 -----------------
    (Αυτη η ερευνα εγινε σε ανθρωπους οι οποιοι γυμναστικαν για 4 μερες. Βεβαια δεν εγινε για τον σκοπο που γραφω σε αυτο το τοπικ αλλα για να δουμε αν η μειωμενη προσληψη Καλιου επηρεαζει καποια πραγματα. Στην φωτο βλεπουμε οτι το group που ειχε κανονικη προσληψη Καλιου και ακολουθησε ενα προγραμμα γυμναστικης για 4 μερες οτι παρολου που το μυικο γλυκογονο μειωθηκε η μυικη κατακρατηση νερου αυξηθηκε)






    ----------------- FACT 3 -----------------
    (Σε αυτην την ερευνα σε λαγουδακια παρατηρουμε οτι στο συκωτι παρολου που τα επιπεδα γλυκογονου σε πολες περιπτωσεις ειναι χαμηλα εχουμε αρκετα %γραμμαρια νερου στο συκωτι)




    .
    .
    MYTH BUSTED or WHAT ?
    .
    .
    .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες   
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2.  

  3. 18-04-07 14:16 #3
    Το avatar του χρήστη Teo70

    Εγγραφή
    07-03-2007
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    154
    Προεπιλογή
    Δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα εκεί με τους πίνακες και τα γραφήματα
    Μάλλον πρέπει να ανοίξω κάνα βιβλίο βιοχημείας
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-04-07 14:20 #4
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    ναι ειναι λιγο advanced... αλλα κοιτα πχ στον 2ο πινακα εκει που λεει "control diet" στις τιμες "muscle glycogen" και το νερου στους μυς "H2Om". Παρολου που μειωθηκε το γλυκογονο δλδ στους μυς το νερο αυξηθηκε !
    Δεν θα επρεπε να συμβαινει κατι τετοιο συμφωνα με τις θεωρειες οτι το γλυκογονο κραταει νερο.

    Στην 1η ερευνα βαλανε τα ποντικια να κανουν γυμναστικη και μετα μετρουσαν το γλυκογονο και το νερο στους μυς και λενε οτι δεν βρηκαν ντε και καλα μια αναλογια αναμεσα στο γλυκογονο που μειωνοταν και την μυικη απωλεια νερου.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-04-07 14:31 #5
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Κατα την γνωμη το πρηξιμο που εχεις στους μυς οταν κανεις carb load μετα απο διαιτα low carb οφειλεται κυριως στο Καλιο(potasium) που περιεχεται σε μεγαλες ποσοτητες στα τροφιμα με υψηλα ποσοστα υδατανθρακων. Αυτο γινεται γιατι οταν δεν προσλαμβανεις καλιο ενεργοποιουνται οι μηχανισμοι αμυνας του οργανισμου ωστε να διατηρησει το ηδη υπαρχον και οταν εσυ ξαφνικα στουπωνεσαι στο καλιο αυξανονται οι συγκεντρωσεις καλιου μεσα στον μυ και λογο ωσμωσης πρεπει να μπει νερο μεσα στον μυ ωστε να εξισωθουν οι εξωκυτταρικες με τις ενδοκυτταρικες συγκεντρωσεις.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-04-07 18:36 #6
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω βαρεθει να ακουω συζητησεις περι μυικου γλυκογονου και μυικη κατακρατηση νερου.
    Μυστικα κολπα περι carb load και bigger muscles ή οτι το βαρος που χανεται με τις low carb διαιτες ειναι το νερο επειδη εκανες carb depletion κτλ.

    Kι όμως αυτά που έχεις βαρεθεί να ακούς συμβαίνουν.
    Με τις low carb diets δεν χάνεται το νερό αν δεν το θέλεις, το νερό χάνεται με water depletion αν μπορουμε να το πούμε έτσι.
    Και υπάρχουν όντως μυστικά κόλπα για πρησμένους μυες με carb loading και δεν ευθύνεται μόνο το κάλιο.
    Άλλο το νερό που χάνεται υποδόρεια και άλλο αυτό απο τους μυς.
    Άλλη η κατακράτηση νερού υποδόρεια και άλλη η κατακράτηση μέσα στους μυς.
    Οι μυες αποτελούνται απο νερό στο μεγαλύτερο μέρος τους.

    Χωρις παρεξήγηση, φτασε σε αυτό το σημείο όπως προαγωνιστικά και κάνε απογλυκογόνωση και carb loading και τέτοια, βγάλε συμπεράσματα, συγκρινέ τα και με αυτά που ακούς και μετα δες αν πράγματι βαρέθηκες να ακούς κάτι τέτοια.

    Απο την άλλη θα μου πεις, ο Venuto λεει έτσι, o BRaWNy λέει αλλιώς, τελικά μόνο εσυ όταν το "ψαξεις" και το κάνεις θα το δεις.
    Εγω πάντως, το να γεμίζουν οι μυες με νερό μεσω γλυκογόνου σε φαση carbloading μετα απο carb depleting σε εβδομάδα στεγνώματος στο τέλος μιας προετοιμασίας και να "τσιτώνονται" το έχω δει με τα μάτια μου και το έχω αισθανθεί κιόλλας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-04-07 19:24 #7
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Βrawny δεν καταλαβες μαν.
    Δεν λεω οτι δεν συμβαινει αλλα οτι οι κυριοι μηχανισμοι δεν ειναι αυτοι που αναφερονται.
    Δλδ το γλυκογονο.

    Δεν αναφερα υποδοριο νερο ουτε ογκο πλασματος. Aυτα δεν εχουν καμια σχεση με το γλυκογονο και ρυθμιζονται απο βασοπρεσινη, αλδοστερονη και αγγειοτασίνη.
    Αλλα μιας και το ανεφερες...με το carb load που κανεις ριχνεις την κορτιζολη σου η οποια κτυπαει κοκκινα στην τελευταια φαση γραμμωσης. Η κορτιζολη ειναι η κυρια ορμονη που δινει εντολη στο συκωτι για γλυκονεογενεση οποτε οσο περισσοτερο ριχνεις τους carbs τοσο αυξανονται τα επιπεδα της στο αιμα.
    Η κορτιζολη τωρα δενει ακριβως στους ιδιους υποδοχεις που δενει και η αλδοστερονη προκαλοντας κατακρατηση Νατριου και νερου. Εξου και αυτοι που παιρνουν φαρμακα οπως η υδροκορτιζονη φουσκωνουν.
    Οταν η κορτιζολη τωρα στο αιμα ειναι σε λογικα επιπεδα τα κυτταρα που εχουν υποδοχεις αλδοστερονης εχουν ενα ενζυμο που μετατρεπει την κορτιζολη σε κορτιζονη ή οποια εχει ελαχιστο affinity για τον υποδοχεα της αλδοστερονης ετσι κρατιεται ο ελεγχος. Οταν ομως αυξηθουν τα επιπεδα κορτιζολης το ενζυμο δεν προλαμβαινει και εχεις κατακρατηση νατριου και νερου λογο κορτιζολης και οχι αλδοστερονης.
    Οταν κανεις το carb load δεν υπαρχει πια τοσο μεγαλη αναγκη για γλυκονεογενεση και ετσι τα επιπεδα κορτιζολης πεφτουν και φευγει σιγα σιγα το νερο και βλεπεις τα αποτελεσματα της διαιτας σου.

    Επισης η κορτιζολη και γενικα τα κορτικοστερεοειδη αυξανουν την αγγειοτασινη που με την σειρα της προκαλει εκκριση της αντιδιουρητικης ορμονης(βασοπρεσινη).

    Δεν αμφησβητισα το φαινομενο αλλα προσπαθησα να το εξηγησω επιστημονικα και οχι μεσω "μαγγανιας".
    Figure it out και θα δεις...
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-04-07 19:40 #8
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Και πάλι διαφωνώ, ειδικά στο σημείο που το νερό που αποβάλλεται σχετίζεται με την κορτιζόλη, διότι σε μια τέτοια φάση δεν παίζεις μόνο με του υδατάνθρακες αλλά εξίσου και με τις ποσότητες νερού και νατρίου.
    Μιλάμε για το υποδόρειο νερό.
    Έχω διαβάσει στο νετ άλλο άρθρο σχετικά με αυτά και μου φάνηκε πιό λογικό απο ότι αυτό που παρέθεσες, διότι ταίριαζε και με τα παιχνίδια με το νερό , νάτριο και υδατάνθρακες.

    Και πάλι άλλο θέμα το νερό που θα πάει στους μυς μεσω γλυκογόνου.
    Τεσπα, εμένα δεν μου αρέσουν και πολύ τα επιστημονικά αφου δεν είμαι επιστήμωνας, μου αρκούν τα απλά πράγματα και αυτά που δουλεύουν πάνω μου και δεν ψαχνω και πολυ΄για εξηγήσεις.

    Κακώς εξ'αρχης αναφερθηκα στο θέμα, διότι σηκώνει μεγάλη συζήτηση και πολλών σελίδων και δεν εχω και τον χρόνο για κάτι τέτοιο.

    Θα παρέθετα ίσως και το άρθρο που είπα, όμως νομίζω οι περισσότεροι εδω μέσα δεν είναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-04-07 19:47 #9
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Μα η εκκριση αλδοστερονης ρυθμιζεται απο την προσληψη νατριου χεχε.

    Αν μπορεις δωσε το λινκ για το αρθρο που διαβασες...
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-04-07 19:48 #10
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    Μα η εκκριση αλδοστερονης ρυθμιζεται απο την προσληψη νατριου χεχε.

    Αν μπορεις δωσε το λινκ για το αρθρο που διαβασες...
    Παιζοντας με τους carbs παιζεις με την κορτιζολη, καλιο και παιζοντας με το Νατριο παιζεις με την αλδοστερονη.


    Επισης μπορεις να παιξεις και με καλιο... Ο Tom Venuto το κανει στο contest prep.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-04-07 19:54 #11
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Aμα νομιζεις οτι ειναι το γλυκογονο παρε hydrocortisone φαρμακο και μετα κανε οσα carb loads και οτι αλλο θες. Σταματα να πινεις και νερο αμα θες... σου λεω γιατι το εχω δοκιμασει λολ.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-04-07 20:05 #12
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Ξέρεις κάτι, στην τελική δεν με ενδιαφέρει αν είναι το γλυκογόνο ή κάτι άλλο, μου φτάνει το αποτέλεσμα που επιτυγχάνεται άσχετα με ποιούς μηχανισμούς.

    Αν με χτυήσεις στο κεφάλι με ένα σφυρί δυνατά, θα πονέσω πολύ, αν με χτυπήσεις ελαφρά θα πονέσω λιγότερο.
    Αυτό που ξέρω είναι ότι θα πονέσω και ότι θα νοιωσω διαφορά στα δύο χτυπήματα.
    Το που οφείλεται η διαφορά αυτή και γιατι πονάω δεν το ξέρω, αλλά και δεν με ενδιαφέρει κιόλλας.

    Όπως είπα, κακώς αναφερθηκα στο θέμα, ξέρεις η έλειψη χρόνου (άρα και η βιασύνη μου)αλλά και αυτό που έγραψες ότι βαρέθηκες να ακους κάποια πράγματα και το ότι είδα αναφορά στο όνομα του Venuto, με αναγκάσανε να απαντησω, το άρθρο/πόστ που παρέθεσες σχετικά ουτε καν το διάβασα για να λέμε την αλήθεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-04-07 20:08 #13
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Ακριβως Mike... ξερω οτι ξες πως να το κανεις και αυτο σου φτανει. Ενταξει εγω μπορω να το κανω αλλα οχι τοσο με natural τροπο γιατι δεν πειραματιστηκα αρκετα natural.

    P.S "Δλδ γουσταρεις ή δεν γουσταρεις τον Tom ?"
    P.S 2 "Εμενα προσωπικα δεν με ενθουσιαζει παντως. Αν και μπορει να πεισει ακομη και γιαγιαδες να ανεβουν σε bike και να κανουν αεροβικη..."
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-04-07 20:15 #14
    Το avatar του χρήστη wolf

    Εγγραφή
    27-07-2006
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    146
    Προεπιλογή
    "Eκκριση αλδοστερονης","hydrocortisone", "κορτιζολη","υποδόρειο νερό","ογκο πλασματος","απογλυκογόνωση"..(?)

    Πάω για κάνα καλύτερα να το διαβάσω μετά με πιο καθαρό κ "γυμνασμένο" μυαλό γιατί ειμαι απτο μεσημεριανό ύπνο
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-04-07 20:20 #15
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wolf
    Eκκριση αλδοστερονης,hydrocortisone, κορτιζολη,υποδόρειο νερό,ογκο πλασματος,απογλυκογόνωση..
    χαχαχααχαχα

    wolf ΜΗΝ μασας μαν...εγω απλα αναλυσα τι θα γινει στο σωμα σας οταν θα ακολουθησετε το μελοντικο αρθρο του BraWNy για carb load κτλ.
    Δεν χρειαζεται να τα αποστηθισεις εκτως και αν εισαι τπτ φοιτητης ιατρικης κτλ.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία