Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 114
  1. 19-04-07 22:38 #16
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο winny
    Επισης να ξερουν οσοι αθλητες εχουν υψος πανω απο 1,90 οπως και εγω, η αναγκη της ζωνης γινεται μεγαλυτερη λογω υψηλου κεντρου βαρους.
    Δεν νομίζω ότι έχουν κάτι το ιδιαίτερο όσοι είναι πάνω απο 1.90 αλλά τελωσπάντων

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-04-07 22:43 #17
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexmafia2
    δεν υπαρχει περιπτωση να διμιουργηθει καπιο προβλημα με το να σηκωνει τοσα κιλα απο τετοια ηλικια??
    Aν υπάρχει προοδευτική άνοδος στα κιλά γιατί να υπάρχει πρόβλημα? Στην άρση βαρών σηκώνουν πάρα πολλά κιλά για την ηλικία τους, βλέπεις να παθαίνουν τίποτα στην μέση τους η γενικότερα στο σώμα τους?

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-04-07 22:52 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gasturb
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο winny
    Επισης να ξερουν οσοι αθλητες εχουν υψος πανω απο 1,90 οπως και εγω, η αναγκη της ζωνης γινεται μεγαλυτερη λογω υψηλου κεντρου βαρους.
    Δεν νομίζω ότι έχουν κάτι το ιδιαίτερο όσοι είναι πάνω απο 1.90 αλλά τελωσπάντων

    Gt
    οχι Γκας, αυτο και γιατρο ορθοπεδικο εαν ρωτησεις θα στο επιβεβαιωσει. Εμεις οι ψηλοι εχουμε ευπαθεια στη μεση...δυστηχως δεν "κανουμε" για αυτο το αθλημα. Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι αρσιβαριστες ειναι κοντοι. Η προσπαθεια και η καταπονηση που εχει ενας ψηλος σε σχεση με ενα κοντιτερο στα ιδια κιλα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-04-07 22:58 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gasturb
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexmafia2
    δεν υπαρχει περιπτωση να διμιουργηθει καπιο προβλημα με το να σηκωνει τοσα κιλα απο τετοια ηλικια??
    Aν υπάρχει προοδευτική άνοδος στα κιλά γιατί να υπάρχει πρόβλημα? Στην άρση βαρών σηκώνουν πάρα πολλά κιλά για την ηλικία τους, βλέπεις να παθαίνουν τίποτα στην μέση τους η γενικότερα στο σώμα τους?

    Gt
    δεν ξερω γιαυτο ρωτισα φιλε μου.να μην ρωταο???
    i kaliteri mathisi einai i epanalipsi !!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-04-07 22:59 #20
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexmafia2
    δεν ξερω γιαυτο ρωτισα φιλε μου.να μην ρωταο???
    Ναι παλικάρι μου ρώτα ότι θέλεις

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-04-07 23:00 #21
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο winny
    οχι Γκας, αυτο και γιατρο ορθοπεδικο εαν ρωτησεις θα στο επιβεβαιωσει. Εμεις οι ψηλοι εχουμε ευπαθεια στη μεση...δυστηχως δεν "κανουμε" για αυτο το αθλημα. Δεν ειναι τυχαιο που οι περισσοτεροι αρσιβαριστες ειναι κοντοι. Η προσπαθεια και η καταπονηση που εχει ενας ψηλος σε σχεση με ενα κοντιτερο στα ιδια κιλα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη
    Eγώ που είμαι 1.87 σε τι κατηγορία είμαι

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-04-07 23:03 #22
    Προεπιλογή
    εισαι οριακα...3 ποντοι ακομα και καηκες
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-04-07 10:03 #23
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο winny
    για να επανερθουμε στο θεμα θα ψηφισω και εγω υπερ της ζωνης αλλα ΜΟΝΟ στις μεγαλες μεγαλες προσπαθειες και στις πιο επικυνδηνες ασκησεις. (οποιος καει απο το χυλο φυσα και το γιαουρτι ε?)
    Επισης να ξερουν οσοι αθλητες εχουν υψος πανω απο 1,90 οπως και εγω, η αναγκη της ζωνης γινεται μεγαλυτερη λογω υψηλου κεντρου βαρους. Ειδικα σε κατι ασκησεις τυπου πιεσεις μπαρας ορθιος (για ωμους) φανταστειτε τι πιεσεις δεχεται η μεση...
    Σε καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά έχω την εντύπωση ότι είσαι λιγο παραπάνω "προστατευτικός" με τον εαυτό σου.
    Αν μάθεις χωρις ζωνη, δεν θα καείς ποτε απο τον χυλό.
    Επίσης, κάποιες πιέσεις είναι επιθυμητές στην προπόνηση, αλλιως τι κάνουμε?
    Πρέπει να υπάρχουν πιέσεις ωστε να ανταποκριθούν και αυτά που πιέζονται με θετικές προσαρμογές.
    Τωρα για αυτό που είπες με τις όρθιες πιέσεις ωμων, να ρωτήσω :
    - Πως ειναι δυνατόν αν φορέσεις ζωνη να μην υπάρχει πάλι πίεση?
    - Δηλαδή η ζωνη "μειώνει" το βάρος της μπάρας και συνεπώς της πίεσης?
    - Η μήπως υπάρχει κάποιος μηχανισμός που η ζώνη μπαίνει ανάμεσα στους σπονδύλους και "ελαφρύνει" τις πιέσεις?
    Και αυτό το τελευταίο να γινόταν, θα σήμαινε ότι αυξάνεται η πίεση γιατι θα μικραιναν οι αποστάσεις αν με πιάνεις τι εννοώ.

    Καταλαβαίνω να το έλεγες αυτό για άρσεις θανάτου, όμως δεν κολλάει για πιέσεις όρθιος κατα την γνωμη μου, εκτός κι αν ο κορμός σου σε αυτές κινείται μπρος-πίσω.

    Δεν θέλω να απαντησεις στις ερωτήσεις αυτές, απλά να τις σκεφτείς και όποιες απαντήσεις δωσεις εσυ στον εαυτό σου.

    Εντελώς φιλικά, δεν εννοώ τίποτε "περίεργο", απλά θέλω να σε βοηθήσω να ξεπεράσεις ίσως μια φοβία που πιθανότατα σου δημιουργήθηκε, επειδή είχες τραυματισμούς.
    Να ξέρεις προσπαθω για το καλύτερο και όχι για το χειρότερο, δεν έχω κάποια πρόθεση να θελω να σακατευτείς, δεν βρισκω να υπάρχουν λόγοι για κάτι τέτοιο, το αντίθετο μάλιστα.

    Υ.Γ.Αν είναι έτσι όπως τα λένε με τις ζωνες, τότε να φοράμε ζωνη και στους αγκώνες όταν κάνουμε άσκηση με αυτούς ή ακόμη καλύτερα να φοράμε ζωνη στον θωρακα γυρω απο το στήθος όταν κάνουμε πάγκο, ή και πουλόβερ, να μας κραταει σταθερά τα πλευρά μας και φυσικά και την σπονδυλική στήλη.
    Και μην γυρίσει κανείς και πει, "φοράμε και στους αγκώνες και στα γόνατα κ.λ.π., όχι ζωνες αλλά τις ελαστικές επιγονατίδες κ.λ.π." γιατι αυτό είναι άλλο θέμα, και επίσης και σε αυτό έχω τις αντιρρήσεις μου.

    Θα συμπληρώσω και με κάτι πολύ off.
    Αν είναι φοράμε ζωνη και στον "Γιαννάκη" μας, να μην στραβοψ....σουμε,
    Μην δίνεται σημασια σε αυτό το τελευταίο, χιούμορ κάνω, εξάλλου ο "Γιαννάκης" μας, δεν έχει κόκκαλα και σπονδύλους, παρα μόνο δύο "φίλους".
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-04-07 10:07 #24
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexmafia2
    πωπω ρε τι ειναι αυτα που βλεπω!πωπω ρεζιλι κανω 10 κιλα μονο παραπανω απο την κορη σου που ειναι 14..ντροπη μου! και εγω που νομιζα οτι παω καλα.brawny δεν υπαρχει περιπτωση να διμιουργηθει καπιο προβλημα με το να σηκωνει τοσα κιλα απο τετοια ηλικια??
    Όχι.
    Εγω ξέρω ότι αυτά που κάνει τα κάνει για να μην έχει ποτέ πρόβλημα στο μέλλον.
    Η άσκηση και τα βάρη δημιουργούν γερά οστά, ειδικά σε περίοδο ανάπτυξης και σε ένα απο όσα θα βοηθήσουν είναι το ότι θα μειώσουν κατα πολύ μελλοντικά προβλήματα οστεωπορωσης.

    Και αυτά περι ύψους, ότι θα μεινει κανείς κοντός είναι ΜΥΘΟΣ, και απο τους πολύ μεγάλους μάλιστα, δεν είναι όμως θέμα αυτού του τόπικ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-04-07 12:56 #25
    Προεπιλογή
    Συμφωνω απολυτα με τον Brawny και υπαρχουν και ερευνες οι οποιες δειχνουν οτι η οστικη πυκνοτητα ατομων που γυμναζονται με βαρη συστιματικα εχουν διπλασια και πολλες φορες τριπλασια οστικη πυκνοτητα απο τους υπολοιπους ανθρωπους..Οσο για το υψος τα παιδια θελουν προσεκτικες επιβαρυνσεις..Εμενα και τα δυο μου αδερφια που ασκουνται με βαρη απο 13 ο ενας ειναι 1.85 και ειναι 15 ετων και ο αλλος 1.83 και ειναι 20 και ασκουνται αποπολυ μικρη ηλικια..


    Οσο για αυτο που ειπε ο Gast

    Aν υπάρχει προοδευτική άνοδος στα κιλά γιατί να υπάρχει πρόβλημα? Στην άρση βαρών σηκώνουν πάρα πολλά κιλά για την ηλικία τους, βλέπεις να παθαίνουν τίποτα στην μέση τους η γενικότερα στο σώμα τους?
    Στην αρση βαρων ολοι εχουν σπονδυλοκοιλες μα ολοι μηδενος εξαιρουμενου..Απλα ειναι τοσο γυμνασμενοι οι κοιλιακοι και οι ραχιαιοι δημιουργουν μια ζωνη δυναμης δεν ειναι τυχαιο οτι κανουμε παρα πολλους ραχιαιους καθημερινα..Οι σπονδυλοκοιλες αυτες δεν οφειλονται στην καμψη των ραχιαιων κατα την εκτελεση καθισματων αρσης θανατου η αλλων ασκησεων αλλα για την πιεση που δεχονται οι σπονδυλοι κατα την κινηση του επολε κατα κυριο λογο..Εκει η πιεση ειναι απολυτως κατακορυφη οποτε και ζωνη να φορας δεν μπορει να αντιμετωπιστει αυτο το φαινομενο..Η ζωνη αντιμετωπιζει μονο τις πλευρικες πιεσεις που μπορει να παρουσιαστουν απο πιθανο ξεσφιγμα των ραχιαιων..


    Για αυτο και η χρηση του παρακατω μηχανηματος αποτελει ενα must μετα το περας της προπονησης..Το λεγομενο Inversion Table τραβάει τους σπονδυλους και απελευθερωνει την πιεση..

    Vincit Qui Se Vincit
    He conquers who conquers himself
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-04-07 13:33 #26
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Εκει η πιεση ειναι απολυτως κατακορυφη οποτε και ζωνη να φορας δεν μπορει να αντιμετωπιστει αυτο το φαινομενο..

    Ακριβως αυτό που εννούσα για τις όρθιες πιέσεις ώμων στην απάντησή μου στον winny.


    http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...?p=14370#14370
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-04-07 00:07 #27
    Προεπιλογή
    Θα μιλησω καθαρα βαση προσωπικης εμπειριας.Ποτε δεν χρησιμοποιουσα ζωνη μεσης.Ειτε στις αρσεις,ειτε πιεσεις ειτε ακομα και σκουως.Ο λογος ηταν οτι ενιωθα πως με εγκλωβιζε.Οτι κατα καποιο τροπο μου κλειδωνε το σωμα και δεν μπορουσα να εκτελεσω σωστα την ασκηση.Ακομα και τωρα που κανω αρκετα κιλα στα βαθεια καθισματα δεν την χρησιμοποιω καθολου.Ποτε δεν ειχα ουτε την παραμικρη ενοχληση στη μεση.Το συμπερασμα στο οποιο θελω να καταληξω ειναι οτι πιστευω πως χρησιμοποιωντας την ζωνη μεσης πολλες φορες επαναπαυομαστε οσον αφορα την ορθη εκτελεση της ασκησης με αποτελεσμα καμια φορα ο τραυματισμος να ερθει πιο ευκολα απο οτι χωρις τη χρηση της.
    Επισης οπως πιστευω για ολα τα πραγματα στη ζωη μας και οχι μονο για τον αθλητισμο ο οργανισμος μας ειναι ενα καλοκουρδισμενο ρολοι,οπως θα το μαθουμε ετσι θα συνεχισει.Αν λοιπον εκτελουμε σωστα τις ασκησεις οι απαραιτητοι μυς θα λαβουν το ερισμα και θα αναπτυχθουν αναλογα με τις απαιτησεις.Οι ραχιαιοι και οι κοιλιακοι θα μπορουν να στηριξουν την μεση στις ζορικες ασκησεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-04-07 11:50 #28
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Very good, anastasisk
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-04-07 14:08 #29
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy
    Very good, anastasisk
    +1

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-01-09 19:57 #30
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή Ζώνη, τελικά βοηθάει ή όχι?
    μιλώντας τον τελευταίο καιρό με πολλά μέλη για το θέμα είπα να ανοίξω ένα τόπικ αφού έκανα σερτς και δε βρήκα σχετικό τόπικ. αν υπάρχει και δεν το είδα ενημερώστε.

    η ζώνη (υποτίθεται τουλάχιστον) προστατεύει τη μέση καθώς "σφίγγει" και δημιουργεί μία πίεση που τη στηρίζει.

    όμως όντως βοηθάει ή δημιουργεί μία ψευδαίσθηση ασφάλειας (λόγω αυξημένης αρτηριακής πίεσης) με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι πιθανότητες τραυματισμού? επίσης αν δουλεύει και κάποιος τη φοράει συνέχεια είναι πιθανό να αδυνατίσουν οι μύες και πάλι να οδηγήσει σε τραυματισμούς? τι γίνεται (δουλεύει δε δουλεύει) με τα σημεία της σπονδυλικής ακριβώς πάνω και κάτω από τη ζώνη?

    εδώ να πω ότι η γιαγιά μου απο πιτσιρίκα έχει πρόβλημα με τη μέση κι έχει κάνει 2 χειρουργεία σε μικρή ηλικία λόγω του ότι κουβαλούσε σαν το γαιδούρι πολύ βάρος σαν η μεγαλύτερη αδελφή 11 αδελφιών-φτώχεια κλπ.

    γιατί το αναφέρω?
    η ζώνη που της έχουν δώσει να φοράει για να ανακουφίζεται όταν κάνει δουλειές και να μην χειροτορεύει είναι πολύ διαφορετική απο αυτή που χρησιμοποιούν οι αθλητές. έχει πλάτος πάνω απο 50 εκατοστά και είναι πιο πολύ σαν σαμάρι με σκληρό σκελετό για να την εμποδίζει να κάμπτει τη σπονδυλική στήλη. αν και άλλη περιπτωση αυτή.

    οι ζώνες που χρησιμοποιούν οι αθλητές είναι πολύ μικρότερες σε μέγεθος και πολύ πιο μαλακές. κάνουν δουλειά? εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ και παίζω πάντα τόσα κιλά που να έχω καλή τεχνική (με προσεχτικό κλέψιμο ορισμένες φορές). πιστεύω καλύτερα να μη φοράει κάποιος παρά μόνο στο τελευταίο και πολύ "βαρύ" σετ.

    από την άλλη όλοι οι πάουερ λίφτερς-αρσηβαρίστες κλπ χρησιμοποιούν πάρα πολύ τη ζώνη. αν δεν ξέρουν αυτοί θα έλεγε κάποιος, ποιός ξέρει?
    με νευροχειρούργο που ρώτησα είπε απλά μην κάνεις βάρη άρα άκυρο, δε μας βοηθά.

    επίσης υπάρχουν πολλά είδη, ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη?
    δερμάτινη πχ? πλαστική? ποια? μάλλον οι πλατσικές θα έλεγα εγώ γιατί το δέρμα ξεχειλώνει έστω και λίγο και επίσης συνήθως οι δερμάτινες ζώνες έχουν φιξ τρύπες και μπορεί να μην τον βολεύουν κάποιον...

    ο Ηλίας σε άλλο τόπικ (http://forum.bodybuilding.gr/posting...e=newtopic&f=4) είπε το εξής σχετικό:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU
    η ζώνη όταν γίνετε σωστή χρήση βοηθάει πάρα πολύ ,απλά δεν βάζουμε την ζώνη και εντάξει , η ζώνη συνεργάζετε με κοιλιακούς και ραχιαίους και δημιουργεί ενα νάρθηκα σε συνεργασία με τους μυς για την σπονδυλική στήλη.
    δηλαδή την χαλαρώνουμε μετα το σετ και την σφίγγουμε πρίν μπουμε τόσο όσο να ελέγχουμε και να νιώθουμε τους μυς να πιέζουν περιμετρικά στην ζώνη.

    μια λάθος εκτέλεση όμως δεν την σώζει η ζώνη και μπορεί να πάθουμε μεγαλύτερη ζημια απο την υπερβολικη σιγουρια.
    μερικές φωτογραφίες:





    δώστε μας τα φώτας σας
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία