Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 114
  1. 25-01-09 20:12 #31
    Προεπιλογή
    η ζωνη βοηθαει πολυ στα μεγαλα κιλα... δεν πρεπει ομως να την φορατε συνεχεια μονο σε μεγαλα κιλα με δυσκολες ασκησεις π.χ(οταν παιζεις αρσεις θανατου με 150 κιλα θα φορεσεις γιατι αν δεν φορεσεις την γ.... μεγαλε) να μην γινετε συνηθεια να φορας ακομα και στον διαδρομο σε καμια περιπτοση γιατι μακροπροθεσμα δεν θα σε βοηθησει αλλα το αντιθετο!! γι αυτο οπου τα δουμε δυσκολα και ζωριστουυμε μονο ζωνη!!!! τωρα τη ζωνη θα φορεσεις ειναι αναλογα με τις αναγκες που την θες και το τι χρηση θα της κανεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-01-09 20:42 #32
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Μάθετε να γυμνάζεστε χωρίς ζώνη, για να δυναμώσετε και την δική σας "φυσική" ζώνη στην περιοχή.

    Σε αντίθετη περίπτωση, ενδέχονται κίνδυνοι τραυματισμών της μέσης, ακόμη και εκτός gym με άλλες δραστηριότητες ή κινήσεις.

    Η ζώνη απομωνόνει και βγάζει εκτός παιχνιδιού τους μυες της μέσης, και κάνει αυτη την δουλειά τους.
    Με αποτέλεσμα να δυναμώνουν απο τις ασκήσεις οι άλλοι μυες και σε αναλογία με αυτούς, η μέση να μενει πίσω, δημιουργώντας έτσι έναν αδυναμο κρίκο.

    Η χρήση της ζώνης μπορεί μόνο να αυξησει την χρησιμοποίηση περισσοτερων κιλών σε ασκήσεις όπως Σκουωτ και Άρσεις, απο όσα θα σηκώνατε χωρις αυτήν.
    Επίσης μπορει να χρησιμοποιηθεί απο πολύ προχωρημένους για εκγύμναση του πυρήνα, καθως και απο άτομα που ξέρουν να το κάνουν, και όπως καταλαβαίνετε, αυτό γινεται περιοδικά.

    Αυτα κατα την δική μου άποψη, την οποία εξέφρασα (ίσως και πιό λεπτομερειακά) ξανά εδω σε αυτό το φόρουμ αρκετά παλαιότερα, αλλά δεν θυμάμαι που.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-01-09 20:50 #33
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    μιλώντας τον τελευταίο καιρό με πολλά μέλη για το θέμα είπα να ανοίξω ένα τόπικ αφού έκανα σερτς και δε βρήκα σχετικό τόπικ. αν υπάρχει και δεν το είδα ενημερώστε.
    Βρήκα τα λινκς.
    Μέσα σε αυτά και απόψεις μου.
    http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1553
    http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...?p=11601#11601
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-01-09 20:53 #34
    Προεπιλογή
    ωραια υπογραφη φιλε μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-01-09 21:02 #35
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    ok thnx Brawny! το search με τον όρο ζώνη δε δούλεψε
    αν μπορεί κάποιος μοντ να το μεταφέρει εκεί να είναι όλα μαζεμένα ή ας το σβήσει κιόλας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-01-09 22:45 #36
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    φιλε νικο νομιζω το συζητουσαμε κ μαζι. οταν λεμε δουλευει, δουλευει αλλα με την ενια του οτι πχ μπορει να κανεις κοπιλατικη με 60κιλα κ να θες να παιξεις με 70 που δεν τα πολυ περνεις. οποτε οταν ερθει η ωρα να παιξεις με τα 70 τοτε την φορας, την σφιγκεις κ φουσκονεις/σφιγκεις την κοιλια οστε να γινει ενα με τους ραχεους κ να σφιξει εκεινη η περιοχη. απο μονη της την φορας δεν την φορας δεν νομιζω να κανει κατι
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-01-09 22:57 #37
    Προεπιλογή
    Εγω μεχρι τωρα φορουσα ζωνη σε κωπιλατικες και αρσεις θανατου αλλα θα σταματησω γιατι νομιζω καλα τα λεει ο Μιχαλλης.Εξαλου εγω ποτε δεν εσφυγκα την ζωνη γιατι δεν ημουν ανετος και δεν μπορουσα να κανω την κινηση καλα και την ειχα καπως ασφηχτη οποτε και παλι τι νοημα εχει?
    Οποτε ζωνουλα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-01-09 01:03 #38
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    τι νοημα εχει?
    Ψιχολογικο πλασεμπο ασφαλειας 8) 8) 8)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-01-09 10:12 #39
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Πρόταση:
    Δώστε έμφαση σε ασκήσεις για το posterior chain, εκει που είναι η βάση και τα θεμέλεια δύναμης για ολόκληρο το σώμα.
    Αν αυτό έχει αδυναμίες, θα βγαίνουν σε όλο το σώμα.

    Υπάρχουν αρκετές ασκήσεις και παραλλαγές:
    Goodmorning Bent
    Dead-Stop Goodmorning Bent
    Rack Romanian Deadlift
    Sumo Deadlift
    Hamstring Deadlift (stiff-Legged)
    Hyperextension
    Reverse Hyperextension
    Glute-Ham Raise
    Pull Through
    Power Snatch
    Power Clean
    Power Shrug (Clean Pull)
    and
    Lying Leg Curl (σε μικρότερο βαθμό)

    Do not do any of them at Smith Machine
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-07-09 01:09 #40
    away
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Περ.
    Burkina Faso
    Μηνύματα
    962
    Προεπιλογή
    Το βαρος εννοειται οτι το σηκωνουν η μεση και τα γονατα και πρεπει να ειναι γυμνασμενοι και αυτο μειωνει τις πιθανοτητες τραυματισμου. Αλλωστε αυτο φαινεται και στις ασκησεις, δηλ. στο squat δεν προκειται να τραβηξεις ποτε πολα κιλα αν δεν κανεις αρσεις θανατου. Εγω ομως δεν προκειται ποτε να σταματησω να φοραω ζωνη, σε λιγες ασκησεις (αρσεις, squat, στρατιωτικες) και μονο κατα τη διαρκεια των επαναληψεων. Δεν πιστευω οτι καποια σημεια δεν γυμναζονται επειδη περιοριζονται απο τις ζωνες και τα γαντια. Αυτο πραγματικα δεν παιζει. Αυτα αναπτυσσονται στον υπνο, οχι στην προπονηση. Και πραγματικα πιστευω οτι δε γινεται χωρις ζωνη στα πολλα κιλα, στα πραγματικα πολλα κιλα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-08-09 11:39 #41
    Τhe nice guy
    Το avatar του χρήστη Exci

    Εγγραφή
    08-11-2008
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    1.750
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flowin_through Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα αναπτυσσονται στον υπνο, οχι στην προπονηση.
    Εμμ, κατσε. Οι μυες αναπτυσσονται στον υπνο ΑΝ εχουν παρει ερεθισμα. αυτο ελειπε να ειχαμε ολοι ογκο χωρις προπονηση. Συνεπως αν η ζωνη δινει απο μονη της στηριγμα χωρις να εχουν αρκετο εργο οι μυες του κορμου σου, δεν προκειται να αναπτυχθουν. (Δεν ξερω αν συμβαινει αυτο, απλα προσπαθω να διορθωσω το επιχειρημα σου)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-08-09 12:27 #42
    away
    Εγγραφή
    14-05-2009
    Περ.
    Burkina Faso
    Μηνύματα
    962
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεπως αν η ζωνη δινει απο μονη της στηριγμα χωρις να εχουν αρκετο εργο οι μυες του κορμου σου, δεν προκειται να αναπτυχθουν.
    Συγγνωμη, οταν φορας περικαρπια ή ζωνη ακυρωνεις την ασκηση των μυων που καλυπτουν? Δηλαδη τι ειναι η ζωνη?κανενα τεχνητο μελος που το βαζεις κατα τη διαρκεια της προπονησης και αντικαθιστα τους πραγματικους μυς? Η ζωνη δε σηκωνει κανενα βαρος αντι να το κανουν οι μυες. Απλα στηριζει τους σπονδυλους και τις ασθρωσεις να μην κρασαρουν, να μη λυγισουν πολυ και να μη σπασουν. Δεν κλεβει την προσπαθεια απο τους μυς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-08-09 16:50 #43
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    απο την μικρη μου εμπιρια πανω στο θεμα, αυτο που εχω καταλαβει απο την ζωνη ειναι οτι απλα στιριζει καπως παραπανω την μεση.. αν πχ ηταν να κανεις κοπιλατικη απο σκιφτη θεση με 80κιλα κ να σε βαρουσε η μεση η εστο να τραβουσε, με την ζωνη κ αμα σφυξεις τους ραχαιους τοτε αμα την εχεις σφυξει κ σωστα, θα σε βοηθησει καπως...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-08-09 18:03 #44
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Exci Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμμ, κατσε. Οι μυες αναπτυσσονται στον υπνο ΑΝ εχουν παρει ερεθισμα. αυτο ελειπε να ειχαμε ολοι ογκο χωρις προπονηση. Συνεπως αν η ζωνη δινει απο μονη της στηριγμα χωρις να εχουν αρκετο εργο οι μυες του κορμου σου, δεν προκειται να αναπτυχθουν. (Δεν ξερω αν συμβαινει αυτο, απλα προσπαθω να διορθωσω το επιχειρημα σου)
    Πάρα πολύ καλά τα λες, κάπως έτσι είναι.
    +1000


    Συγγνωμη, οταν φορας περικαρπια ή ζωνη ακυρωνεις την ασκηση των μυων που καλυπτουν? Δηλαδη τι ειναι η ζωνη?κανενα τεχνητο μελος που το βαζεις κατα τη διαρκεια της προπονησης και αντικαθιστα τους πραγματικους μυς? Η ζωνη δε σηκωνει κανενα βαρος αντι να το κανουν οι μυες. Απλα στηριζει τους σπονδυλους και τις ασθρωσεις να μην κρασαρουν, να μη λυγισουν πολυ και να μη σπασουν. Δεν κλεβει την προσπαθεια απο τους μυς.
    Ακριβώς για αυτό, όπως λέει και η εμπερία μου μεταξύ των άλλων.
    Επειδή η ζώνη "σφίγγει" εκτος των άλλων τα οστά της μέσης (που στην ουσία αυτά είναι που σηκώνουν το βάρος με την βοήθεια των μυων, αν δε το ήξερες), αντι να το κάνουν οι μυες, αφου η ζώνη είναι σαν μια επιπλέον "στρώση μυων" σε αυτή την περίπτωση και κάνει αυτή όλη τη δουλειά.
    Συνεπώς οι μυες της περιοχής δεν δέχονται ίσο ερέθισμα, όσο και οι αλλοι μυες που στοχεύει η άσκηση, (οι πρώτοι για να στηρίζουν τα οστά ισομετρικά κατα κάποιον τρόπο, και την μέση και οι άλλοι για τις συσπάσεις κλπ).
    Όπου και να διαβάσεις σχετικά απο έμπειρους προπονητές και αναλύτες και οτιδήποτε άλλο, θα δεις να μιλούν για αυτό το φαινόμενο κλπ.
    βέβαια εκεινοι το αναλύουν με καλύτερο τρόπο και σίγουρα είναι πιό πειστικοί και επεξηγηματικοί.

    Αν και καταλαβαίνω ότι δεν σου κάθονται καλά αυτά σαν λογική και το ότι είχες τέτοιες απορίες, προσωπικά και είναι άποψή μου, βρίσκω εντελώς άστοχη την αιτιολογία σου και ειδικά αυτό που είπες σχετικά με την ανάπτυξη στον ύπνο, που δεν ταίριαζε στο θέμα.

    Φυσικά συμφωνώ και το ότι δεν προσφέρουν κάτι απο πλευράς προστασίας, που ειπώθηκε νωρίτερα εδω στο τόπικ.
    Ζώνες προστασίας είναι μόνο αυτές που εχουν οι σερβιέτες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Perceptor : 03-08-09 στις 18:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-08-09 02:33 #45
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    αυτό το θέμα κάπου το έχουμε ξανααναφέρει , η ζώνη είναι ενα χρήσιμο εργαλείο μόνο αν ξέρει κάποιος να την χρησιμοποιεί και τι ενοώ και εγω δεν φοράω ζώνη , αλλα πολύ σπάνια , αλλα η ζώνη απο μόνη της δεν κάνει τίποτε αλλα πάντα σε συνεργασία με τους μυς κοιλιακούς και ραχιαίους την φοραμε και την σφίγκουμε σωστά ουτως ώστε να πιέζουν οι κοιλιακοί και ραχιαίοι και να σχηματίζουν ένα νάρθηκα για την σπονδυλική στήλη και μετα την εκτέλεση του σετ να την λύνουμε για να μην νοιώθουμε εγκλωβισμένοι και να έχουμε καλύτερη κυκλοφορία του αίματος .

    γι αυτό ακόμη και με την ζώνη ποιός είπε πως δεν συμετέχουν οι μυς αφού λέμε ότι πιέζουν και γίνονται ένα με την ζώνη ισομετρικά , πράγμα που δεν μπορεί να γίνει χωρίς αυτή με ασφάλεια και ακόμη και σε εγκάρσια φορτία κάνει δουλεια , γιατί κατα την συμπίεση έχουμε ακόμη μεγαλύτερα φορτία φυγοκεντρικά που αυτές τις δυνάμεις τις κρατάει η ζώνη .
    (τωρα μιλάω και σαν μηχανολόγος )

    με σωστή χρήση πραγματικά προστατεύει και ποτε δεν θα έλεγα σε κάποιον να μην την φοράει επειδή δεν φοράω εγω, που στο κάτω κάτω απο την φύση μου οι ραχιαίοι και οι κοιλιακοί μου είναι σαν σαμάρι , αλλα υπο προυποθέσεις και μόνο τότε είναι ενα συν στην ασφάλεια του αθλουμένου .

    γι αυτό και αθλήματα που έχει πέσει πολύ μελέτη και έρευνες όπως η άρση βαρών , όχι μόνο στις προπονήσεις αλλα και στούς αγώνες όλοι φοράνε ζώνη και δεν νομίζω να την φοράν για διακόσμιση .
    και πολύ βασικό ακόμη και με ζώνη είναι η σωστή εκτέλεση των ασκήσεων
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία