Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 122
  1. 08-09-10 20:04 #1
    Smile κατάλληλη πολεμική τέχνη για κορίτσι
    ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω να ρωτήσω κάποια πράγματα. όπως δείχνει και το username είμαι κορίτσι. είμαι 21, μικροκαμωμένη και 45 κιλά. θέλω,λοιπόν, να μάθω κάποια πολεμική τέχνη και θα ήθελα να μου πει κάποιος που ξέρει ποια πτ είναι η καλύτερη επιλογή για κάποια σαν εμένα. έκανα καράτε παλιά αλλά το άφησα γιατί ο δάσκαλος δεν το είχε πάρει το θέμα σοβαρά και εμένα δεν μου αρέσουν τα επιφανειακά. αυτό όμως που μου έμεινε απο το καράτε είναι οτι είμαι πολύ αδύναμη και σκέφτηκα να κάνω κικ μποξινγκ μαζί με την πολεμική τέχνη που θα κάνω για να δυναμώσουν ΄τα χέρια και τα πόδια μου, είναι καλή ιδέα? επίσης, δεν ενδιαφέρομαι να μάθω απλά αυτοάμυνα αλλά θέλω να είμαι ικανή ,αν χρειαστεί, να δείρω και κάποιον. λοιπόν, τι προτείνετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-09-10 20:19 #2
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    πρωτη πρόταση να βαλεις κιλά, οτι και να μάθεις με 45 κιλά δε γίνεται τίποτα, θα δόσεις δεκα χωρις να καταλάβει και πολλα ο αλλος, αντίθετα μολις φας μια θα σε μαζεύουν....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-09-10 21:30 #3
    The Descendant
    Το avatar του χρήστη Dreiko

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Monsterville
    Μηνύματα
    8.212
    Προεπιλογή
    καλησπερα,εχω περασει απο διαφορες πολεμικες τεχνες και μαχητικα σπορ.Αποψη μου ειναι οτι το κικ ή η πυγμαχια ακομα καλυτερα θα σε βοηθησουν πολυ παραπανω απο κατι αλλο.μια πολεμικη τεχνη που θα μπορουσε να βοηθησει ειναι το κενπο η αικιντο...ελπιζω να βοηθησα λιγο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-09-10 21:42 #4
    Το avatar του χρήστη hunteranimator

    Εγγραφή
    04-05-2010
    Περ.
    σαλαμινα
    Μηνύματα
    342
    Προεπιλογή
    αν μια γκομενα ειναι 45 κιλα δεν μπορει να κανει και πολλα ενα κτυπημα στο κεφαλι και τελος[τουλαχιστον αυτο κανουν οι βιαστες].Αλλα επειδει σχεδον παντα υποτιμουνται δεν γινετε αυτο.Το μονο που την σωζει ειναι ο στοιβος η τυχη το f.c.s ή η αυτοαμυνα για γυναικες.Παρε μια γευση http://www.youtube.com/watch?v=lV2_JikdLJk και αυτο εδω http://www.youtube.com/watch?v=8_OL4...eature=related
    ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...
    ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ...
    Η ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΥΧΕΡΗ...
    ΠΑΘΑΙΝΩ...ΜΕΤΑ ΑΚΟΥΩ...ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ...
    ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ...
    ...ΠΑΘΑΙΝΩ...ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ...ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΩ...ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-09-10 22:02 #5
    The Descendant
    Το avatar του χρήστη Dreiko

    Εγγραφή
    20-05-2010
    Περ.
    Monsterville
    Μηνύματα
    8.212
    Προεπιλογή
    ειπε οτι δεν θελει αυτομυνα,αν ηθελε αυτοαμυνα εχω να της προτεινω καμια ντουζινα σχολες(που λεει ο λογος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-09-10 22:32 #6
    Το avatar του χρήστη No Cash

    Εγγραφή
    30-12-2008
    Περ.
    Athena
    Μηνύματα
    610
    Προεπιλογή
    αν χρειαστει να δειρεις καποιον... δεν θα το καταφερεις και τοσο ευκολα με 45 κιλα..

    ακολουθα κατι που σε ενθουσιαζει... κι ας μην ειναι και η πιο "αποτελεσματικη" πολεμικη τεχνη...
    stealin dealin killin
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-09-10 22:34 #7
    Το avatar του χρήστη hunteranimator

    Εγγραφή
    04-05-2010
    Περ.
    σαλαμινα
    Μηνύματα
    342
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dreiko Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειπε οτι δεν θελει αυτομυνα,αν ηθελε αυτοαμυνα εχω να της προτεινω καμια ντουζινα σχολες(που λεει ο λογος)
    Οχ καλα οτι να ναι αλλα καταλαβα συγνωμη παιδια,και για την γλωσσα μου.Εγω liza.k θα σου προτεινα να εκανες βαροι με προγραμμα φτιαγμενο για εσενα.Κιck boxing δεν θα σου προτεινα διοτι θα χαλασεις τα καλαμια σου εαν το παρεις σοβαρα και χρόνια το αθλημα,κρημα ειναι.Θα σου προτεινα αικιντο αν και ειναι πολεμικη τεχνη με πολυ αυτοαμυνα.Παντως εαν γνωριζεις αυτοαμυνα μπορεις με καποια λαβη να ακινητοποιησεις τον αλλον και να τον κανεις μπιλιες κτυπωντας τον αλυπιτα.

    Να ξερεις το εξης,εαν ακινητοποιησεις καποιον και του σπασεις το χερι η καποιο κοκαλο του εχεις κανει την μεγαλητερη ζημια.Νικησες δεν θες κατι αλλο.
    Σου προτεινω f.c.s και αικιντο δεν θες βαρος ταχυτητα θες και εκρηκτικοτητα και να κανεις σωστα τις τεχνικες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hunteranimator : 08-09-10 στις 22:40
    ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ...
    ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ...
    Η ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΤΥΧΕΡΗ...
    ΠΑΘΑΙΝΩ...ΜΕΤΑ ΑΚΟΥΩ...ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ...
    ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ...
    ...ΠΑΘΑΙΝΩ...ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ...ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΩ...ΑΥΤΗ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-09-10 22:41 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liza.k Εμφάνιση μηνυμάτων
    ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω να ρωτήσω κάποια πράγματα. όπως δείχνει και το username είμαι κορίτσι. είμαι 21, μικροκαμωμένη και 45 κιλά. θέλω,λοιπόν, να μάθω κάποια πολεμική τέχνη και θα ήθελα να μου πει κάποιος που ξέρει ποια πτ είναι η καλύτερη επιλογή για κάποια σαν εμένα. έκανα καράτε παλιά αλλά το άφησα γιατί ο δάσκαλος δεν το είχε πάρει το θέμα σοβαρά και εμένα δεν μου αρέσουν τα επιφανειακά. αυτό όμως που μου έμεινε απο το καράτε είναι οτι είμαι πολύ αδύναμη και σκέφτηκα να κάνω κικ μποξινγκ μαζί με την πολεμική τέχνη που θα κάνω για να δυναμώσουν ΄τα χέρια και τα πόδια μου, είναι καλή ιδέα? επίσης, δεν ενδιαφέρομαι να μάθω απλά αυτοάμυνα αλλά θέλω να είμαι ικανή ,αν χρειαστεί, να δείρω και κάποιον. λοιπόν, τι προτείνετε?
    θα απαντήσει κάποια κοπέλα στο ερωτημά σου, αλλα εγω θα ήθελα να επισημάνω πως λάθος στόχος βάζεις όσο δυνατός και να είναι κάποιος η πολύ σιγουριά βλάπτει και μπορεί να πάει για μαλί και να βρεθεί κουρεμένος

    σαν πολεμική τεχνη που ταιριάζει σε γυναίκα γιατι δεν απαιτεί μυική δύναμη είναι το winchun κουνκφου , που χρησιμοποιείς την δύναμη τού αντιπάλου , είναι καθαρή τεχνική
    και σε συνδιασμό με βάρη θα βάλεις κάποια μυικά κιλά που θα σου δίνουν περισσότερη αυτοπεποίθηση.

    ο στόχος όμως να δείρεις κάποιον δεν είναι βάσιμος , αφού ως γνωστόν όταν δέρνεις με την γλώσσα πονάει περισσότερο (ενοώ με τα λόγια μην παρεξηγηθώ ) γι αυτο λένε η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-09-10 23:28 #9
    Προεπιλογή
    παντως, ο hunteranimator έχει δίκιο εγω μάλλον χρειάζομαι κάτι που δεν απαιτεί βάρος και μυική δύναμη αλλά ταχύτητα και τεχνική. τώρα όσον αφορά αυτό με την γλώσσα πιάνει μόνο στις ταινίες πιστέψτε με.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-09-10 23:39 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liza.k Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα όσον αφορά αυτό με την γλώσσα πιάνει μόνο στις ταινίες πιστέψτε με.
    εδω δεν εχεις κ πολυ αδικο να σου πω..

    χαντερ το βιντεο με την ρουθ ειναι λιγο placibo effect,γιατι κανενα απτα "θυματα"δεν αντιδρα,αλλα καθονται κ τις τρωνε αβερτα.

    στην πραγματικη κατασταση,μετα το πρωτο 2ο χτυπημα της,ο αλλος θα την ειχε γονατισει.

    οτι κ να κανεις λιζα,εχε υποψιν σου οτι ο,τι τεχνικη κ να χεις αν ο αλλος ειναι 90 κιλα 1.80 υψος,δεν μπορεις να κανεις κ πολλα.ειναι απλα θεμα δυναμης,κ...ξυλοχωρητικοτητας απο ενα σημειο κ μετα..πολυ δυσκολα θα τον γονατισεις με χτυπηματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-09-10 23:47 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liza.k Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως, ο hunteranimator έχει δίκιο εγω μάλλον χρειάζομαι κάτι που δεν απαιτεί βάρος και μυική δύναμη αλλά ταχύτητα και τεχνική. τώρα όσον αφορά αυτό με την γλώσσα πιάνει μόνο στις ταινίες πιστέψτε με.

    ο τρόπος μετράει όσο αναφορα την γλώσσα και η επικοινωνία της με το κέντρο ελέγχου που είναι ο εγγέφαλος και η αδιαφορία ακόμη πονάει ακόμη περισσότερο αλλα πολλοι τα λέν λίγοι τα εφαρμόζουν , όσο αναφορα αυτό το κομμάτι της συζήτησης .

    όσο αναφορα την πολεμική τέχνη αυτη που ανέφερα έχουμε και κάποιο τόπικ στο φόρουμ γι αυτο , δεν είναι άθλημα όπως το ταεκβοντο αλλα καθαρα πολεμική τέχνη και εγω προσωπικα εχω δεί άτομα χωρίς σωματικα προσόντα , δηλαδη να είναι κάποιος χοντρός και δύσκαμπτος και μετα απο καιρό να μην μπορείς να τον αντιμετωπίσεις , αυτα στην πράξη ενοείτε όχι τα άκουσα και μου τα είπαν .
    γιατι για να φτάσει μια γυναίκα να δείρει έναν άντρα νορμάλ , η πρέπει να έχει τρομερή φυσική κατάσταση και κατάρτηση τεχνικη απο άλλη πολεμική τέχνη , όπως κίκ μπόξ η ταεκβοντο , ή ο άλλος να είναι χαλβάς φαρσάλων , οπότε δεν αξίζει να ασχολείσαι καθόλου
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-09-10 23:50 #12
    Προεπιλογή
    και τι να κάνω δηλαδή 1. να βρω εναν μποντιμπιλντερά να καθαρίζει για μένα? 2.να κάτσω να τις τρώω? 3.να μη βγω έξω απο το σπίτι? ή καλύτερα να μάθω καποια πτ απλά αμα ο επιτιθέμενος δεν είναι κοντός και αδύνατος να αρχίσω να τρέχω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-09-10 23:53 #13
    Το avatar του χρήστη No Cash

    Εγγραφή
    30-12-2008
    Περ.
    Athena
    Μηνύματα
    610
    Προεπιλογή
    καλα ποια εισαι να πουμε.. η anjelina jolie?χααχαχ

    απεφευγε τις κακοτοπιες.... και μην κυκλοφορεις μονη σου.. βρες και γκομενο βαν νταμ





    .... η κατοχη paralizer διωκεται ποινικα(οπλοφορια).... σε προλαβα!
    stealin dealin killin
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-09-10 23:53 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liza.k Εμφάνιση μηνυμάτων
    και τι να κάνω δηλαδή 1. να βρω εναν μποντιμπιλντερά να καθαρίζει για μένα? 2.να κάτσω να τις τρώω? 3.να μη βγω έξω απο το σπίτι? ή καλύτερα να μάθω καποια πτ απλά αμα ο επιτιθέμενος δεν είναι κοντός και αδύνατος να αρχίσω να τρέχω?
    τα 3 πρωτα δεν ειναι λυσεις.

    το τελευταιο ειναι(να μαθεις καποια πραγματα),αλλα καλο θα ηταν να ειμαστε ρεαλιστες πανω σε αυτο..γιαυτο γραφουμε οτι γραφουμε,οχι για να σε αποθαρυνουμε.
    ισα ισα την καλυτερη επιλογη θα κανεις με αυτο που λες,αλλα ολα λειτουργουν συνδιαστικα.ειναι κ θεμα δυναμης οχι μονο τεχνικης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-09-10 23:56 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο No Cash Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ποια εισαι να πουμε.. η anjelina jolie?χααχαχ

    απεφευγε τις κακοτοπιες.... και μην κυκλοφορεις μονη σου.. βρες και γκομενο βαν νταμ





    .... η κατοχη paralizer διωκεται ποινικα(οπλοφορια).... σε προλαβα!
    απτο να την παθει...... ας πανε στα δικαστηρια..
    φανταζεσε να βγει και απο πανω ο κλεφτης?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίαΤελευταία