Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 43 από 43
  1. 18-05-16 08:09 #31
    Προεπιλογή
    Θέλω καθαρό υδατάνθρακες γι αυτό. Απλά έλεγα μήπως είναι πολύ 3 φορές τη μέρα πατάτα


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-05-16 09:52 #32
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    το πολυ το καθοριζει η ποσοστητα και εσυ με 300 γραμμαρια πατατα βαζεις μολις 115-120 γραμμαρια υδατανθρακα
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-05-16 12:33 #33
    Προεπιλογή
    Παιδιά από βδομάδα κόβω και την πρωτεΐνη στην γραμμωση μου αλλά θα αυξήσω τα γεύματα μου. Θελω να ρωτήσω μετά προπονητικό γεύμα τώρα ένα σκουπ πρωτεινησ όρου γάλακτος και μια μπανάνα μετά. Τη μπανάνα θα την κρατήσω. Τι άλλο μου πρότεινεται μαζί με μπανάνα?


     6s plus 
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-05-16 13:05 #34
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Φίλε μας δουλευεις??....

    μας ρωτάς για τις πατάτες..που αμφιβάλλω αν υπάρχει πιο καταλληλη πηγη υδκα για περίοδο γράμμωσης


    κ επειτα μας λές οτι θα κόψεις την πρωτείνη,και θα ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ τη ΜΠΑΝΑΝΑ....στη γράμμωση....μπανάνα....
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-05-16 13:53 #35
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Τάσο η μπανάνα δεν είναι κακή επιλογή στη γράμμωση όπως δεν είναι ούτε τα γαλακτομικά ούτε το αλάτι ούτε το κόκκινο κρέας. Το σωστό timing είναι που κάνει τη διαφορά. Σε αγωνιστική δίαιτα επίσης!
    Τώρα η πατάτα που τρωει 300γραμμαρια είναι 60 γραμμάια υδατάνθρακας. Για μένα είναι πολύ λίγο, εκτός αν μιλάμε πως έχει σωματικό βάρος 50 κιλά...
    Μεταπροπονητικά εφόσον τρώει την μπανάνα και ανεβάζει ινσουλίνη, αποφεύγει τον κύνδινο καταβολισμού που τν έχει με τόσο χαμηλό υδατάνθρακα. Επόμενη κίνηση είναι να φαει το συντομότερο στέρεο γεύμα ή να καταναλώσει ασπράδια αυγών που χωνεύονται γρήγορα, και μετά απο μια ώρα να ακολουθήσει γεύμα.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-05-16 14:06 #36
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Νασσερ μου ,κακη επιλογή δεν ειναι για κάποιον που εχει ΓΝΩΣΕΙΣ για να τη διαχειριστεί σωστά στην διατροφή του..ειδαλλιώς μπανανα και γράμμωση ας την ξεχασουν...Μετα καποιοι αναρωτιούνται γιατι δε γραμμώνουν-στεγνωνουν κ.ο.κ ,και λενε "τρωω 2 μπανανες τη μερα"...

    Συμφωνω οτι ολα ειναι θεμα timing κ σωστής κατανομης των θερμίδων,αλλα χρειάζεται και αναλογη εμπειρία...1000φορες να αντικαταστήσει την μπανανα με ξινόμηλα πλεον,αφου στοχευει στη γράμμωση...

    Επισης θεωρώ οτι τα γαλακτοκομικά (οπως και η μπανανα)θα τον κρατησουν πίσω απο το φινιρισμα που θέλει να πετυχει (που σίγουρα δεν ειναι αγωνιστικού επιπεδου) αλλα γνωριζεις και εσυ οτι εχουν την ταση (τα παραπανω φαγητα) να μας θολώνουν...οποτε θα πρότεινα να μεινει στην επιλογή της ISO πρωτείνης και του καθαρου φαγητου...

    τα 300γρ πατατα ναι ειναι πολύ λιγα...πρεπει να το μοιρασει καλυτερα μεσα στη μερα
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-05-16 14:21 #37
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Τάσο δεν είναι τόσο τραγικό να κρατήσει μια μπανάνα και ένα γιαούρτι ή τυρί στη διατροφή του. Αν δεν μάθει να το κάνει από την αρχή δεν θα το κάνει ποτέ. Δεν πάει για αγωνιστική δίαιτα για να μιλάμε για φινίρισμα.. που και αυτό να ήθελε 20-30 μέρες να τα κόψει προλαβαίνει άνετα. Κάποτε καταναλώναμε μόνο whey από γάλα που έκανε την ίδια κατακράτηση με γαλακτομικά και την κόβανε όλοι 2 εβδομάδες πριν και έβγαιναν πιο φινιρισμένοι οι αθλητές. Επομένως καιρός είναι να καταρίπτονται κάποιοι μύθοι.
    Μια λογική σκέψη είναι κάποιος να δοκιμάζει τι του ταιριάζει καλύτερα. Εγώ πχ δεν τα παω καλά με τις πατάτες αλλά τα παω πολύ καλά με το ρύζι. Ακόμα πιο καλά με όσπρια αν και δεν μου προσφέρουν την ανάλογη ενέργεια.
    Εφόσον μελετήσουμε και υπολογίσουμε μακροστοιχεία που χρειαζόμαστε έπειτα κάνουμε αυξομειώσεις θερμίδων και κυρίως στον υδατανθρακα. Αν είναι ήδη στον πάτο ο υδατάνθρακας, πρώτα δεν θα έχουμε σωστό μεταβολισμό και έπειτα δεν θα μπορούμε να κάνουμε αυξομειώσεις.
    Η πρωτεΐνη είναι η βάση για όσους κάνουν βάρη, τα λιπαρά τα θέλουμε για σωστή ισορροπία ορμονών και χολυστερίνης ενώ το κύριο συστατικό ενέργειας είναι ο υδατάνθρακας που στις φλώγες του καίγεται το λίπος. Γιαυτο είναι προτιμότερο να τον κατανέμουμε πριν και μετά τις δραστηριότητες.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-05-16 14:21 #38
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    πιστευω οτι για καποιον μη αγωνιστικου επιπεδου να κοβει την πρωτεινη ορου γαλακτος ειναι ακροτητες βεβαια ακραια μου φαινονονται και τα μολις 60 γραμμαρια υδατανθρακα γιαυτο οντως φαινεται αστειο να βγαλει τον ορο και να κρατησει την μπανανα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-05-16 20:30 #39
    Προεπιλογή
    Παιδιά συγνώμη αν λέω βλακείες αλλά τώρα αρχίζω να μαθαίνω. Λέτε να ανεβάσω περισσότερη πατάτα? Την πρωτεΐνη θα την σταματήσω 2 εβδομάδες να δω το σώμα και την κοιλιά μου χωρίς. έτσι είμαι και θέλω να καθαρίσω στην κοιλιά λίγο


     6s plus 
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-05-16 21:48 #40
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Γιατι δεν κανεις carb cycle?( κυκλική λήψη υδατανθρακα)?...να δείς πως θα σε παει...

    θα το προτιμουσα να το κανεις ετσι,δεδομενης της καταστασης που ειδα στη φωτο σου,που δεν ειναι και χάλια ,

    απο το να κάνεις ακρότητες και αταιριαστα πραγματα ,χιλιες φορές ξεκινα με κατι δοκιμασμενο και βλέπεις...

    Η μειωση της πρωτείνης θα εχει ως αποτελεσμα καταβολισμό σίγουρα,αφου δεν υπαρχει χημικη υποστήριξη στη μέση,και το σωμα θα προπονειται,

    Καθως επισης και το ''γεμισμα'' με πατατα θα δεις οτι δε θα σε φτάνει ,λογω ταχυτατης απορρόφησης..

    καθαρα αποψη προσωπικη τα παραπανω ,φυσικα δεκτο αν εχει καποιος να συμπληρώσει κατι
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-05-16 23:08 #41
    Προεπιλογή
    Πως γίνεται το carb cycle? Λέω να το δοκιμάσω γύρω στα μέσα Ιουνίου. Λες να βάλω περισσότερη βραστή πατάτα ? 77 κιλά είμαι


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-05-16 23:41 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Γιώργος Ν. Τουλιάτος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποια βασικά δεδομένα είναι η μείωση των υδατανθράκων και η καταστολή της λιπογενητικής ινσουλίνης (κυρίως υπεργλυκαιμικών-σακχάρων),ενώ η αύξηση ζωικού λευκώματος είναι επιτακτική για διάφορους λόγους.
    1) θερμογενητικό αποτέλεσμα,2) δομικός ρόλος υποστήριξης μυικού ιστού & μεταβολισμού,3) ορμονική υποστήριξη μέσω βιοσύνθεσης ορμονών (τριοδοθυρονίνης,σωματοτροπίνης,κατεχολαμινών).

    http://gtoul.com/%CE%BC%CE%B5%CF%84%...4%CF%81%CE%BF/

    http://gtoul.com/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%...3%CE%B7%CF%83/

    Ένα γενικό παράδειγμα χωρίς ποσότητες (αναλογία λευκώματος/υδατανθράκων=3/2)

    http://gtoul.com/%CF%80%CE%B1%CF%81%...-%CE%BB%CE%B9/
    κυριε τουλιατο γιατι το λιπος πρεπει να ειναι τοσο χαμιλα σε ποσοστα ?? 10% και επισης θα ειθελα αν μπορουσατε την γνωμη σας για αυτην την διατροφη που ειναι στο αρθρο σας ευχαριστο εκ τον προτερον
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-05-16 10:40 #43
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο parex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως γίνεται το carb cycle? Λέω να το δοκιμάσω γύρω στα μέσα Ιουνίου. Λες να βάλω περισσότερη βραστή πατάτα ? 77 κιλά είμαι


    Sent from my iPad using Tapatalk
    Δεν είσια σε κατάσταση που αν κόψεις την πρωτεΐνη θα δεις διαφορά. Δεν θα δεις τίποτα. Θέλεις 1,5 μήνα τουλάχιστον να συνεχίσεις διατροφή ισοθερμιδική τουλάχιστον γιαν αδεις διαφορά. Θα πρέπει να υπολογίσεις από την αρχή πρωεΐνη, υδατανθρακα και λιπαρά όπως και να έχεις ποικιλία στη διατροφή σου από γαλακτομικά, πουλερικα, ψάρι, κόκκινο κρέας και φρούτα. Λιπαρά όσο γίνεται απο ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς.
    ¨οσο θα φτάνεις πιο κοντά στο στόχο θα μειώνεις ότι μπορεί να προκαλεί κατακράτηση για να βλέπεις πιο εμφανή διαφορά.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123