Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 43
  1. 01-02-12 18:24 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jannous44 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι . εγω και σε υπο και σε υπερ πειναω. αλλα σε υπο ενας λογος παραπανω
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-03-12 14:04 #17
    Προεπιλογή
    Στην δίαιτα σας μπορείτε να προσθέσετε επίσης και λεκιθίνη την οποία βρίσκετε στα φαρμακεία...
    Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο σωστό είναι , αλλά το να ακολουθείτε το ίδιο πρόγραμμα διατροφής για πολλές μέρες/βδομάδες/μήνες , είναι λάθος . Εγώ προσωπικά κάνω ένα ελεύθερο γεύμα μέσα στην εβδομάδα ώστε ο μεταβολισμό μου να ξυπνήσει και να κάψει ακόμα περισσότερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-03-12 14:48 #18
    Προεπιλογή
    Εγώ που ξυπνάω 9 το πρωί, τρώω 3 γεύματα πριν την προπόνηση στις 9 στις 12 και στις 3, και 5.30-6 πάω προπόνηση. Post workout βάζω dextro και ξανατρώω στις 8 στις 11 και στις 2 που θα κοιμηθώ. Δηλαδή 7 γεύματα μοιρασμένα μέσα στη μέρα μου. Βάση του προγράμματος άφησα υδατάνθρακα στα γεύματα 1-3-5 και στο 4 που είναι η dextro στο post workout. Τα γεύματα χωρίς υδατάνθρακα είναι σκέτη whey λόγω περιορισμένου budget και ευκολίας μετακινήσεων σε σχολές και δουλειές. Προτείνετε να κόψω κάποιο απ τα 4 γεύματα με υδατάνθρακα ή να μετακινήσω κάποιο κάπου αλλού? Επίσης την τετάρτη και την Κυριακή κάνω κενό στο Gym. Καλύτερα είναι να βάλω εκείνες τις μέρες αερόβιο ή μετά την άσκηση τις υπόλοιπες μέρες? Επίσης είναι καλύτερο για γεύμα να χρησιμοποιώ whey ή 5 πηγών?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris362 : 18-03-12 στις 14:51
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-02-13 11:48 #19
    Προεπιλογή
    θα με ενδιεφερε να ακουσω τη γνωμη σας σαν πιο ψαγμενοι..διαβασα το αρθρο κ εκανα για πρωτη φορα υπολογισμο συμφωνα με τον τροπο που περιγραφει ο boss στην τριτη μεθοδο με την μετρηση απαχης μυικης μαζας κ αφου εχεις κανει λιπομετρηση κ εχεις το ποσοστο λιπους .

    εγω λιπομετρηση δεν εκανα με δερματοπτυχομετρα γιατι προσωπικα δεν τα θεωρω αξιοπιστα,και παντα σε βγαζουν πολυ λιγοτερο λιπος απο οτι εισαι, αλλα σε διαιτολογο με μηχανηματα .Βεβαια εχω να κανω καμποσο καιρο ,αλλα ηθελα απλα ενδεικτικα να δω τι θα μου βγαλει ο υπολογισμος σαν αποτελεσμα.

    Κανοντας λοιπον τους καταλληλους υπολογισμους συμφωνα με το παραδειγμα (αφαιρεσα τα κιλα λιπους ,μπλα μπλα μπλα) και μετρωντας με το 1,5 μεσο επιπεδο δραστηριοτητας (γυμναζομαι 5 φορες τη βδομαδα ) μου βγαζει συντηρηση 2334 θερμιδες. Και η διαιτολογος κατι αντιστοιχο μου ειχε πει . Προσωπικα δε μου φαινεται καθολου πολυ, δεν υποστηριζω το οτι οι γυναικες πρεπει να τρωνε 1500 ...τοσες τρωνε πολυ μεγαλυτερες για να συντηρηθουν κ να μη παχυνουν...


    Αυτο (το 2300κατι ) δε μετραει στην περιπτωση μου επειδη ειμαι γυναικα ??? Ναι αλλα μεχρι ενα χρονο πριν οταν ηρθα στο φορουμ ετρωγα τα απιστευτα σε καθημερινες θερμιδικες βομβες και ποτε δεν ημουν πανω απο 60 κιλα ..... αρα ποτε δεν με ελεγες παχια απλα ειχα περισσοτερο λιπος κ λιγοτερη μυικη μαζα ,σαφεστατα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-02-13 15:04 #20
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    ρωτησες και απαντησες μονη σου στον εαυτο σου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-05-13 16:33 #21
    Προεπιλογή
    Μπαρβο πολυ καλο αρθρο!!!

    Αλλα μια διορθωση στην 2η μεθοδο στο παραδειγμα καλο θα ηταν να διευκρινιζεται 90 κιλα ειναι μυικα η οχι ...
    διοτι αν ειναι και τα 90 κιλα μυικα τοτε καπια μεθοδος ειναι λαθος. Και εξιγω γιατι.

    Στην 2 μεθοδος μας δινει 90 κιλα οραια κανουμε τον υπολογισμο και βγαζει ΒΜR 2040 και τα πολλαπλασιαζουμε με το 1.5(μεσο επιπεδο) και εχουμε ως αποτελεσμα 3060 θερμιδες συνρηρισης οκ. τωρα αν πουμε οτι για 90 κιλα θελουμε 2.5 πρωτεινι βγαινει 225 γρ την μερα και τα υπολιπα υπολογιζουμε υδατανθρακες και λιπαρα....

    Στην μεθοδο 3 μας λεει αναλυτικα
    1. Μέτρηση του σωματικού σας λίπους. Ας πούμε για παράδειγμα ότι είστε 90 κιλά με 15% λίπος.
    2. Υπολογισμός της άπαχης μάζας. Στο παραπάνω παράδειγμα έχουμε: 90 x 15% = 13.5 κιλά λίπος. Τώρα το αφαιρούμε από το συνολικό βάρος και έχουμε: 90 – 13.5 = 76.5 κιλά άπαχης μάζας
    4. Το επόμενο βήμα είναι ο υπολογισμός του μεταβολισμού σας σε κατάσταση ηρεμίας ή βασικός μεταβολικός ρυθμός (ΒΜR) όπως τον ορίσαμε πιο πάνω. Αυτός δίνεται από τον παρακάτω τύπο: 500 + (22 x άπαχη μάζα) . Στο παράδειγμά μας, 500 + 22 x 76.5 = 2183 θερμίδες BMR

    Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο πολλαπλασιάσουμε με το συντελεστή δραστηριότητας.

    Στο παράδειγμα λοιπόν, αν επιλέξουμε το συντελεστή 1.5 για μέσο επίπεδο δραστηριότητας έχουμε 2183x1.5=3274 θερμίδες συντήρησης.
    Απορεια αν στην 2 μεθοδο 3060 συντηρισης για 90 κιλα ... γιατι στην 3η βγαινει 3274? ενω τα κιλα μας ειναι λιγοτερα??
    Και αν θελουμε 2.5 γρ πρωτ. ειναι 76.5 Χ 2.5= 191... οποτε καπιο λαθος υπαρχει η εγω δεν το καταλαβα καλα ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-03-14 22:28 #22
    Προεπιλογή
    Να κανω μια ερωτηση παρακαλω, εαν βάζουμε λάδι στην σαλάτα ή στον τόνο , οι θερμίδες του ελαιολαδου προσμετρούνται κανονικα; πχ 2 κουταλιες σούπας όντως δίνουν 238 θερμίδες;
    Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-03-14 00:41 #23
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    "Ναι" και στα δύο που ρωτάς
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-03-14 01:46 #24
    Προεπιλογή
    καλησπερα παιδια ειμαι 35 1.75 63 κ τωρα μπαινω σε προγραμμα γραμμωσης μπορει να μου προτηνει καποιος καποια καλη διατροφη? παω γυμναστηριο καθε μερα πρωινες ωρες ευχαριστω εκ των προτερων
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-03-14 15:55 #25
    Προεπιλογή
    Κανενας δε μπορει να σου προτεινει διατροφη απο εδω μεσα και μαλιστα θα ηταν και εντελως λαθος. Καθε ανθρωπος οπως αναφερει και το αρθρο, ειναι τελειως ξεχωριστος με διαφορετικες διατροφικες αναγκες. Καλο για μενα ειναι, πριν κανεις οτιδηποτε, να κανεις μια εξεταση αιματος, να πας σε εναν ειδικο, να μετρησεις το ποσοστο του λιπους σου, να του εξηγησεις το διατροφικο προφιλ και μαζι να βγαλετε μια διατροφη με τον στοχο που εσυ θες. Αλλη διατροφη πρεπει να εχεις αν εισαι υποτασικος, αλλη αν εισαι υπερτασικος, αλλη αν εχεις διαβητη, αλλη αν εχεις υψηλη χοληστερινη κτλ, περα απο το φαινεσθαι, καλο ειναι να κανουμε την διατροφη μας με βαση τις πραγματικες μας αναγκες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-03-14 01:19 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανενας δε μπορει να σου προτεινει διατροφη απο εδω μεσα και μαλιστα θα ηταν και εντελως λαθος. Καθε ανθρωπος οπως αναφερει και το αρθρο, ειναι τελειως ξεχωριστος με διαφορετικες διατροφικες αναγκες. Καλο για μενα ειναι, πριν κανεις οτιδηποτε, να κανεις μια εξεταση αιματος, να πας σε εναν ειδικο, να μετρησεις το ποσοστο του λιπους σου, να του εξηγησεις το διατροφικο προφιλ και μαζι να βγαλετε μια διατροφη με τον στοχο που εσυ θες. Αλλη διατροφη πρεπει να εχεις αν εισαι υποτασικος, αλλη αν εισαι υπερτασικος, αλλη αν εχεις διαβητη, αλλη αν εχεις υψηλη χοληστερινη κτλ, περα απο το φαινεσθαι, καλο ειναι να κανουμε την διατροφη μας με βαση τις πραγματικες μας αναγκες.
    σωστος φιλε μου σε ευχαριστω πολυ!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-05-16 20:07 #27
    Προεπιλογή
    δλδ εγω που κανω προπο στις 20:00 το βραδι το πλανο θα ειναι:


    1ο γευμα= πρωτ+υδατ
    2ο γευμα = πρωτ+υδατ
    3ο γευμα=πρωτ+σαλατα+λιπαρα
    προπονηση
    4ο γευμα= μεταπροπ
    5ο γευμα=πρωτ+σαλατα+λιπαρα
    6ο γευμα=πρωτ+σαλατα+λιπαρα

    ετσι λεει το αρθρο οτι τα προτα 2 γευματα της ημερας εχουν υδατανθρακας και αν καποιος κανει προπο το βραδι μεταφερει ΜΟΝΟ το μεταπροπονιτηκο shake?
    κανω καποιο λαθος?? αν γινοταν να μου απαντησει καποιος εμπειρος του θεματος ευχαριστω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-05-16 22:09 #28
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Κάποια βασικά δεδομένα είναι η μείωση των υδατανθράκων και η καταστολή της λιπογενητικής ινσουλίνης (κυρίως υπεργλυκαιμικών-σακχάρων),ενώ η αύξηση ζωικού λευκώματος είναι επιτακτική για διάφορους λόγους.
    1) θερμογενητικό αποτέλεσμα,2) δομικός ρόλος υποστήριξης μυικού ιστού & μεταβολισμού,3) ορμονική υποστήριξη μέσω βιοσύνθεσης ορμονών (τριοδοθυρονίνης,σωματοτροπίνης,κατεχολαμινών).

    http://gtoul.com/%CE%BC%CE%B5%CF%84%...4%CF%81%CE%BF/

    http://gtoul.com/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%...3%CE%B7%CF%83/

    Ένα γενικό παράδειγμα χωρίς ποσότητες (αναλογία λευκώματος/υδατανθράκων=3/2)

    http://gtoul.com/%CF%80%CE%B1%CF%81%...-%CE%BB%CE%B9/
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-05-16 00:27 #29
    Προεπιλογή
    Παιδιά κάνω γραμμωση θεωρείτε λάθος να κάνω 3 γεύματα βραστή πατάτας με κρεατικο τη μέρα? Δεν ξεπερναω τα 100 γραμμάρια πατάτα στο γεύμα


     6s plus 
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-05-16 01:07 #30
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Με ποιο σκεπτικό να θεωρείται λαθος? εαν τα γραμμαρια υδ/κα που λαμβανεις τα εχεις υπολογίσει για την συνολικη σου πρόσληψη?
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία