Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 69 από 69
  1. 21-11-12 18:55 #61
    Προεπιλογή
    Καταπληκτικη εμφανιση!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-11-12 20:47 #62
    Προεπιλογή
    Συγχαρητηρια στο Τασο.Πολυ καλα φορμαρισμενος.Ελπιζω να δουμε και αλλες φωτογραφιες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-11-12 23:32 #63
    Το avatar του χρήστη Gaspari

    Εγγραφή
    07-10-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    600
    Προεπιλογή
    Γεια σου ρε Τασο! Συγχαριτηρια ρε φιλε, μπραβο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-09-14 19:51 #64
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.610
    Προεπιλογή Τάσος Μηνίδης - Συνέντευξη Σεπτέμβριος 2014
    O Τάσος Μηνίδης είναι ένας καταξιωμένος αθλητής , γνωστός στο κοινό του Bodybuilding, με πολλές διακρίσεις στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.
    Για αυτούς που γνωρίζουν και ασχολούνται, δεν απαιτούνται πολλές συστάσεις !
    Με αυτή την συνέντευξη, θα δώσουμε μια ευκαιρία στους αναγνώστες του Bodybuilding.gr, να τον γνωρίσουν ακόμη καλύτερα !!




    Τάσο καλησπέρα.
    Ευχαριστούμε πολύ για την συνέντευξη που μας παραχωρείς. Ο κόσμος θα διαβάσει πιστεύουμε με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα λεγόμενα σου.

    Τ.Μ.: Καταρχήν ευχαριστώ για την χαρά και την τιμή που μου κάνει το Bodybuilding.gr και φυσικά εσένα !

    Ασχολιόσουν παλιά με το μπάσκετ από όσο γνωρίζουμε. Πως προέκυψε η προπόνηση με τα βάρη στην ζωή σου;

    Τ.Μ.: Ναι, όντως ήμουν ενεργός αθλητής στο μπάσκετ για 16 χρόνια περίπου, αφού πέρασα από τον χώρο του στίβου και των πολεμικών τεχνών, αλλά μετά με κέρδισε το μπάσκετ, ωσότου μετά από έναν σοβαρό τραυματισμό και αποχής από αυτό, με οδήγησε να στραφώ στον χώρο της σωματοδόμησης, με σκοπό πάντα φυσικά να επιστρέψω στον χώρο του μπάσκετ.
    Κάτι που έγινε, για έναν χρόνο περίπου, στην Γ΄Εθνική αλλά μετά με κέρδισε το Bodybuilding

    Από εκεί και πέρα τι σε ώθησε να ξεκινήσεις το αγωνιστικό bbing; Παρακολουθούσες αγώνες; Σε βοήθησε ή σε παρακίνησε κάποιος;

    Τ.Μ.: «Ηθικός αυτουργός» στο θέμα αυτό ήταν ο μέντορας και προπονητής μου, Τάσος Δημητριάδης, με μια ξεχωριστή φιλοσοφία στον χώρο του bodybuilding, με πρότυπα καθαρά εκτός Ελλάδας και με μια ιδιαίτερη κατάρτιση στο θέμα προπονητικής και διατροφής, κάτι που με παρακίνησε να το δω πιο σοβαρά και όχι ως ένα αντικείμενο «απλά να σηκώνω βάρη και θέμα εμφάνισης».
    Το αγωνιστικό κομμάτι εμφανίστηκε μετά από 3 χρόνια σκληρής δουλειάς και επειδή είμαι μαθημένος στο να είμαι «αγωνιστικός» , όπως στα άλλα αθλήματα, πάρθηκε η απόφαση να συμμετέχω για την ιδέα και την όλη διαδικασία




    Θες να μας αναφέρεις πότε αγωνίστηκες για πρώτη φορά;

    Τ.Μ.: Ο πρώτος μου αγώνας ήταν το 1997, με μια αξιόλογη θέση με αθλητές της εποχής που μονοπωλούσαν και ήμουν όντως η έκπληξη τότε!


    Πλέον έχεις αγωνιστεί σε πολλούς αγώνες:Ποιο είναι το κίνητρο να αγωνίζεσαι μετά από τόσα χρόνια και μάλιστα σε υψηλό επίπεδο;

    Τ.Μ.: Το κίνητρο…Δεν ξέρω ακριβώς να σου πω…
    Αλλά προφανώς όταν είσαι εκ πεποιθήσεως αθλητής θέλεις πάντα να βελτιώνεσαι και να είσαι καλύτερος από την προηγούμενη φορά !


    Ως γνωστόν , το άθλημα πέρα από προσωπικό χρόνο και μόχθο, έχει και ιδιαίτερο κόστος για τον κάθε αθλητή.
    Υποστήριξη είχες ή έχεις γενικά σε αυτό που κάνεις;

    Τ.Μ.: Όντως η υποστήριξη είναι ένας τομέας -μάλλον ο βασικότερος- ώστε να μπορείς να κάνεις αγωνιστικά είτε σε απλό επίπεδο είτε σε υψηλό.
    Και εγώ είμαι από τους τυχερούς πιστεύω καθώς έχω την εταιρία ΒοdyMaxx και φυσικά τον χορηγό μου Ντίνο Παπαζαχαρίου που είναι και η ίδια η εταιρία και χάρις σε αυτόν και τα προϊόντα του μπορώ να βρίσκομαι στο επίπεδο που είμαι σήμερα και τον ευχαριστώ





    IFBB και επαγγελματική κάρτα. Έχουν ακουστεί και γραφτεί αρκετά κατά καιρούς. .
    Τι σημαίνει για σένα , που γνωρίζεις τις θυσίες αλλά και τα εφόδια που πρέπει να έχει ένας αθλητής για να προχωρήσει τόσο ψηλά…

    Τ.Μ.: Σίγουρα η Pro Card είναι το όνειρο του κάθε αθλητή που έχει όνειρα και βλέψεις, είναι το αντίστοιχο για μένα ΝBA στο μπάσκετ αλλά με τις προϋποθέσεις και τις συνθήκες εκτός από όνειρο απατηλό νομίζω ότι είναι και χάσιμο χρόνου και ρίσκου -χωρίς αντίκρισμα- στα δεδομένα ειδικά που έχουμε στην Ελλάδα.

    Ελληνικές Διοργανώσεις Bodybuilding…
    Έχεις κατά καιρούς εκφράσει τις απόψεις σου, ανήκεις συνειδητοποιημένα χρόνια τώρα στην IFBB-ΕΟΣΔ, ενώ έχεις περάσει από παντού στο παρελθόν και έχεις καλή εικόνα.
    Πολλοί αγώνες, λίγοι αθλητές συνολικά, αναλογικά .Ποια η γνώμη σου;

    Τ.Μ.: Νομίζω ότι το θέμα των «Ομοσπονδιών» είναι και το μεγάλο αγκάθι ώστε να περνά δυσκολίες το άθλημα ,καθώς μόνο διχόνοια, φαγωμάρα και τελικά άδοξο τέλος σε καριέρες, αν μπορεί να πει κανείς, σε αθλητές που θα μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω, έστω για το «εγώ τους»


    Τις τελευταίες 2 χρονιές, έκανες ένα πέρασμα και στο Γερμανικό Πρωτάθλημα της IFBB. Πως προέκυψε αλήθεια ;

    Τ.Μ.: Το Γερμανικό Πρωτάθλημα της IFBB προέκυψε κυρίως γιατί είμαι γεννημένος εκεί και μέσω της FIBO καθώς και με την εταιρία BodyMaxx ήρθαμε σε επαφή με τον πρόεδρο της εκεί IFBB και μου έγινε η τιμή να συμμετέχω καθώς είχα και τις απαιτούμενες προϋποθέσεις !

    Τι διαφορετικό συνάντησες εκεί στις διοργανώσεις, στην νοοτροπία, στην απήχηση που έχει στον κόσμο;

    Τ.Μ.: Το επίπεδο και η αντιμετώπιση είναι ένας από τους λόγους που είμαι εκεί…
    Και ειλικρινά πιστεύω –όπως όλοι το λένε- ότι το Γερμανικό Πρωτάθλημα είναι από τα πιο υψηλά στάνταρ στην Ευρώπη



    Σε αντίθεση με παλιά , που κυριαρχούσε η ενημέρωση μέσω των περιοδικών του χώρου, πλέον υπάρχουν οι ιστοσελίδες (forums) που ασχολούνται εκτεταμένα ,αλλά και μέσω των social medias που προβάλλονται οι αθλητές.
    Θεωρείς ότι έχει βοηθηθεί ο χώρος και οι αθλητές; Υπάρχει ορθή προβολή;

    Τ.Μ.: Σίγουρα έχει βελτιωθεί απίστευτα το θέμα ενημέρωσης και γίνονται αξιόλογα βήματα.
    Ένας φυσικά από τους πρωτοπόρους είναι και το Bodybuilding.gr που νομίζω άνοιξε και την φιλοσοφία

    Κάτι που δεν έχεις συναντήσει στα μέσα ενημέρωσης για το άθλημα και θα ήθελες να υπάρχει , σαν πρόταση;

    Τ.Μ.: Να μπει το σπόρ πιο μέσα στο μυαλό του καθένα και ας μην ασχολείται σε επίπεδο αγωνιστικό!


    Πως γυμνάζεσαι όταν δεν προετοιμάζεσαι και πως κατά την προετοιμασία σου για κάποιον αγώνα; Αλλάζει η φιλοσοφία και η τακτική σου;

    Τ.Μ.: Η προπονητική μου φιλοσοφία δεν αλλάζει εκτός της περίοδο αγώνων που δεν πιέζομαι σε μεγάλα βάρη αλλά ακολουθώ την ίδια τακτική εκτός ότι αλλάζει το θέμα διατροφής και αερόβιας άσκησης

    Εσύ προετοιμάζεσαι για κάποιους αγώνες ;Θα σε δούμε προσεχώς;

    Τ.Μ.: Το Γερμανικό Πρωτάθλημα είναι κυρίως ο βασικός μου στόχος και μετά ότι διοργανώσεις γίνουν σε Εθνικό Επίπεδο μέσω ΕΟΣΔ και σε ελληνικό έδαφος, όπως πέρυσι το Πανελλήνιο Κύπελλο και το Weider Cup στο οποίο είχα 2 χρυσές θέσεις !

    Τάσο σε παρακολουθούμε στους αγώνες ακούραστο και πάντα σε φόρμα. Έχεις βάλει κάποιο όριο στις αγωνιστικές σου συμμετοχές;

    Τ.Μ.: Το θέμα αν θα σταματήσω το ενεργό αγωνιστικό θα εξαρτηθεί από την στιγμή που θα διαπιστώσω ότι πλέον δεν μπορώ να ακολουθήσω τον ρυθμό και το επίπεδο είναι πιο πάνω από ότι μπορώ.
    Ως τώρα πιστεύω αντέχω ακόμα !!

    Σου αρέσουν κάποιοι αθλητές που θα ήθελες να αναφέρεις; (Έλληνες ή ξένους, επαγγελματίες και μη)

    Τ.Μ.: Δεν μπορώ να πω ότι έχω ιδιαίτερες προτιμήσεις αλλά θέλω να αναφερθώ στον Μιχάλη Κεφαλιανό σαν μεγάλο κεφάλαιο και τον Μανώλη Καραμανλάκη που από τις συνθήκες και στην χώρα που ζούμε κάνανε αυτό που μάλλον , από δύσκολα εώς ποτέ ,θα δούμε ξανά σύντομα.

    Κατά καιρούς έχεις προετοιμάσει αθλητές για αγώνες. Αυτή την περίοδο ετοιμάζεις κάποιους;

    Τ.Μ.: Ναι, αν και η ταμπέλα του «προπονητή» δεν είναι από τους όρους που μου αρέσουν
    Ναι, βοηθάω όπως μπορώ κάποια άτομα που έχουν μεράκι και θέληση για να αγωνιστούν, πάνω απ΄ όλα γιατί θέλουν να ακουμπήσουν τα όρια τους.
    Για την ώρα είναι σε περίοδο προετοιμασίας τρία άτομα , ένας εκ των οποίων ο ανιψιός μου, Οδυσσέας Μηνίδης, που τελικά πήρε το μικρόβιο των αγώνων και η Εύα Κωστούλα, που πιστεύω ότι έχει όλο το πακέτο να κάνει στο μέλλον πολλά πράγματα και ίσως σε επαγγελματικό επίπεδο μιας και πληρεί και την ηλικία και πιθανόν να υπάρχει σοβαρός χορηγός για να συνεχίσει το έργο μας.






    Οι νέοι που μπαίνουν στο γυμναστήριο , ασχολούνται περισσότερο με το fitness ή στοχεύουν και στην ενασχόληση με το bbing;
    Είναι θετική ή αρνητική η εικόνα που λαμβάνεται για το άθλημα από τους νέους θεωρείς;

    Τ.Μ.: Xμμ..Μάλλον το θέμα στα γυμναστήρια έχει στραφεί προς το fitness καθώς είναι σαφώς πιο εύκολο και δεν χρειάζεται να έχεις ολοκληρωμένο πακέτο.
    Και ένας άλλος λόγος είναι η φιλοσοφία και η νοοτροπία που έχουν κάποιοι για τον χώρο. Κακώς για εμένα πλέον..
    Μιας και το θέμα γνώσης και αντίληψης είναι πλέον διαφορετικό και ας μιμηθούμε και τις άλλες χώρες σε αυτό το κομμάτι, για το καλό όλων

    Διακρίνεις ταλέντο στο έμψυχο υλικό των αγώνων;
    Μπορούν οι αθλητές να διακριθουν στο διεθνές στερέωμα σε υψηλό επίπεδο; (Ερασιτεχνικό ή επαγγελματικό)

    Τ.Μ.: Ταλέντα υπάρχουν. Αλλά θα πω το εξής αν και κάπως λαϊκίστικο : «Λεφτά δεν υπάρχουν και θέληση» και από εκεί και πέρα είναι τελειωμένη υπόθεση ,για σοβαρά πράγματα πάντα !

    Τόσα χρόνια που συμμετέχεις, έχεις παρακολουθήσει την εξέλιξη του αθλήματος.
    Τι θα ήθελες να δεις να αλλάζει στις ελληνικές διοργανώσεις; Ποιες οι προσδοκίες σου για το μέλλον;

    Τ.Μ.: Αν κάτι θέλω να αλλάξει είναι η νοοτροπία του «μονοπωλίου» γενικά.
    Και να γίνονται αγώνες ως Events με όλους μέσα και με έπαθλα ως κίνητρα και έτσι ίσως ξεκολλήσει το όλο έργο!

    Θα ήθελες να αναφέρεις ή να ευχαριστήσεις καποιους ανθρώπους; (Φίλους, συναθλητές, χορηγούς; )

    Θέλω , εκτός από το forum φυσικά που μου κάνει την τιμή να με φιλοξενεί, να ευχαριστήσω τον χορηγό μου και φίλο τόσα χρόνια Ντίνο Παπαζαχαρίου και την εταιρία του BodyMaxx , που με στηρίζει με τα προϊόντα τόσα χρόναι !

    Κάτι για το τέλος, για τα μέλη του Bodybuilding.gr;

    Τ.Μ.: Και προς τους φίλους του φόρουμ να στείλω τα θερμά μου χαιρετίσματα και σε όλους που ξεκινάνε με όνειρα και ελπίδες να κοιτάνε μπροστά και να αγαπάνε αυτό που κάνουν, μακριά από επίδοξους «δάσκαλους» και το βασικό είναι υπομονή και επιμονή.
    Το Bodybuilding είναι για έξυπνους ανθρώπους με υψηλά στάνταρ και με επίπεδο, όχι όπως κάποιοι ακόμα προσπαθούν να ισοπεδώσουν το άθλημα μας ως σπόρ των «φουσκωτών χωρίς μυαλό»
    Ευχαριστώ για μια ακόμη φορά και θα είμαστε πάντα κοντά σε αυτό που αγαπάμε , όπως μπορούμε !
    Με εκτίμηση, Τάσος Μηνίδης






    Οι βασικές διακρίσεις του Τάσου Μηνίδη :

    1997 Μιστερ Ελλας Ifbb -85κ. 3η Θεση
    1998 Πανελλ.Πρωταθλημα Nabba, Class 2, 2η Θεση
    2000 Πανελλ.Πρωταθλημα Nabba Class 2, 1η Θεση
    2001 Πανελλ.Κυπελο Nabba,Wabba Class 2, 1 Θεση
    2002 Παγκοσμιο Κυπελο Νabba Class 2, 6η Θεση
    2002 Πανευρωπαικο Πρωταθλημα Ναββα Class 2, 5η Θεση
    2003 Πανευρωπαικο Πρωταθλημα Nabba Class 2, 5η Θεση
    2003 Πανελλήνιο Κυπελο Ifbb -85 1 Θεση
    2005 Πανελλ.Πρωταθλημα ΝΑΒΒΑ Γενικος Νικητης
    2006 Mr Universe NΑΒΒΑ,7η Θεση
    2008 Πανελλ.Πρωταθλημα ΝΑΒΒΑ Γενικος Νικητης
    2008 Mr Universe NΑΒΒΑ,7η Θεση
    2009 Πανελλήνιο Κυπελο Nabba Γενικος Νικητης
    2009 Πανευρωπαικο Πρωταθλημα Nabba Class 2, 3η Θεση
    2009 Πανελλ.Κυπελο Ιfbb Γενικος Νικητης
    2010 Baλκανικο Πρωταθλημα Ifbb -90 5η Θεση
    2010 Πανελλ.Πρωταθλημα Ifbb -90κ., 1η Θεση
    2011 ΙFBB-ΕΟΣΔ Πανελληνιο Πρωτάθλημα Γενικός Νικητής
    2012 ΙFBB-ΕΟΣΔ Πανελληνιο Πρωτάθλημα -90κ., 1η Θεση
    2012 IFBB Mεσογειακό Πρωτάθλημα -90κ., 4η Θεση
    2012 ΙFBB International Rhein Neckar-Poka (Γερμανία) Μasters 1η θέση, Μen BB III 1η θέση, Γενικός Νικητής
    2012 IFBB ΠανΓερμανικό Πρωτάθλημα 4η θέση
    2013 ΙFBB International Rhein Neckar-Poka (Γερμανία) Μasters 1η θέση, Μen BB III 1η θέση
    2013 IFBB ΠανΓερμανικό Πρωτάθλημα 4η θέση
    2013 IFBB Πανελλήνιο Κύπελλο Λιβαδεια -90κ 1η θέση
    2013 Ben Weider Diamond Cup Μasters 1η θέση, -85κ 1η θέση
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες       
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-09-14 20:29 #65
    Προεπιλογή
    Ευχαριστούμε Κώστα για την πολύ όμορφη συνέντευξη με έναν σπουδαίο αθλητή, κόσμημα για το χώρο του σιδερένιου αθλήματος!
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-09-14 01:08 #66
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    πολύ ωραίο το αφιέρωμα στον Τάσο και επειδή τον ξέρω πιστεύει καθε λέξη αυτών που λέει και εκφράζει στην συνέντευξη
    καλα θα είναι να διορθωθούν κάποια κακώς κείμενα στο χώρο , αλλα δύσκολα τα πράματα γιατι ένας κούκος δεν φέρνει την ΄'ανοιξη και θέλει συλλογική δουλειά απ όλους σε θέματα τακτικής συμπεριφοράς ώστε να αλλάξει η εικόνα και η άποψη για το ββ και να το βλέπουν ένα άθλημα όπως τα άλλα

    ο Τάσος έχει στείρευτη αγάπη και όρεξη γι αυτο που κάνει γι αυτο και συνεχίζει ακάθεκτος χωρίς να έχει απολαβές και οφέλη όπως κάποιοι επαγγελματίες , είναι χόμπυ και τρόπος ζωής γι αυτον και δεν το κάνει για βιοποριστικούς λόγους γιατι κινητήριος δύναμή του είναι η σταθερή δουλειά που έχει
    καλή επιτυχία στούς επόμενους στόχους του αγωνιστικούς και προσωπικούς
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-09-14 05:56 #67
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.916
    Προεπιλογή
    Ωραίος ο Τάσος. Αθλητής με συνέπεια και συνέχεια. Στη λίστα των αγώνων του λείπει τουλάχιστον ένας αγώνας το 2004 NABBA&ΠΕΣΔ -90κ 1η θέση αν θυμάμαι καλά.

    Ακόμα να αναφέρω εδώ, οτι σε συζητήσεις μου με άλλους αθλητές, πολύ πριν τα φόρουμς, ο Τάσος ήταν πάντα το ζωνταντό παράδειγμα της έκφρασης "τετρακέφαλα και κοιλιακοί κερδίζουν αγώνα...", καθώς είναι τα δυνατά του σημεία.

    Πολλές επιτυχίες ακόμα ευχόμαστε.
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-09-14 13:37 #68
    Προεπιλογή
    Mπραβο Κωστα για την συνεντευξη,σε ευχαριστουμε πολυ!
    Johnny
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-09-14 19:35 #69
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Ομοιογεννές σύνολο χωρίς υπερβολές.
    Μπράβο τεμέτερον...υγεία να έχεις.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345