Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 35
  1. 10-10-10 23:34 #1
    Προεπιλογή !ΦΕΤΙΝΟΣ ΟΓΚΟΣ!(παρατηρήσεις,σχόλια,διορθώσεις)
    Ας ποστάρω και εγώ την διατροφή μου για τον φετινό όγκο..
    έχουμε και λέμε..22 ετών -- 1,75 ύψος -- 73 κιλά -- ένα χρονο πάω γυμναστήριο..χαμηλό ποσοστό λίπους..

    08:00
    100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5% +10γρ. Μέλι + 10γρ. Φυστικοβούτυρο (όλα στο multi)
    1 γρ. Βιταμίνη C
    1 Πολυβιταμίνη

    11:00
    100γρ. Μαύρο ψωμί + 100γρ. Σολομός ή τόνος

    14:00
    100-150γρ. Τόνος ή Σολομός ή Πέρκα ή Κοτόπουλο ή Γαλοπούλα ή Μοσχάρι ή Συκώτι
    100γρ. Ρύζι ή Μακαρόνια ή 400γρ. Πατάτα
    100γρ. Φασολάκια ή Χόρτα ή Μαρούλι + 10γρ. Ελαιόλαδο
    1 κάψουλα Ω-3

    17:00
    100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5%

    18:30
    3γρ. BCAA αμινοξέα

    19:00
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    στο τἐλος της προπόνησης κατά τις (19:45) 3γρ. BCAA αμινοξέα

    20:00 (στο σπίτι πλέον)
    40γρ. Whey + 70γρ. Δεξτρόζη

    21:00
    όπως το γέυμα στις 14:00 + 1γρ. Βιταμίνη C

    00:00
    300γρ. Γιαούρτι 2% +15γρ. Whey (για να πάρει γεύση το γιαούρτι) + 10γρ. Αμύγδαλα + 10γρ. Κάσιους + 1 κάψουλα Ω-3


    Περιμένω εντυπώσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FoTiS3 : 11-10-10 στις 13:41
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-10-10 00:58 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ποστάρω και εγώ την διατροφή μου για τον φετινό όγκο..
    έχουμε και λέμε..22 ετών -- 1,75 ύψος -- 73 κιλά -- ένα χρονο πάω γυμναστήριο..χαμηλό ποσοστό λίπους..

    08:00
    100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5% +10γρ. Μέλι + 10γρ. Φυστικοβούτυρο (όλα στο multi)
    1 γρ. Βιταμίνη C
    μετά από κανα 45λεπτο 1 πολυβιταμίνη

    εδω,βγαζεις το μελι,αφου εχεις υ/α απτην βρωμη.κ την βιταμινη την περνεις στα καπακια μετα οχι 45 λεπτα αργοτερα.

    11:00
    100γρ. Μαύρο ψωμί + 100γρ. Σολομός ή τόνος
    1 κάψουλα Ω-3

    τα ω-3 δεν τα θες αφου τρως ψαρι,κ το ψωμι αν καντο ρυζι/μακαρονια αφου εισαι για ογκο.κ πατατα καλη ειναι.

    14:00
    100-150γρ. Τόνος ή Σολομός ή Πέρκα ή Κοτόπουλο ή Γαλοπούλα ή Μοσχάρι ή Συκώτι
    100-120γρ. Ρύζι ή Μακαρόνια ή 400γρ. Πατάτα
    100γρ. Φασολάκια ή Χόρτα ή Μαρούλι + 10γρ. Ελαιόλαδο
    1 κάψουλα Ω-3

    17:00
    100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5%

    18:30
    3γρ. BCAA αμινοξέα

    19:00
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    στο τἐλος της προπόνησης κατά τις (19:45) 3γρ. BCAA αμινοξέα

    20:00 (στο σπίτι πλέον)
    40γρ. Whey + 70γρ. Δεξτρόζη

    21:00όπως το γέυμα στις 14:00 + 1γρ. Βιταμίνη C

    00:00
    300γρ. Γιαούρτι 2% +15γρ. Whey (για να πάρει γεύση το γιαούρτι) + 10γρ. Αμύγδαλα + 10γρ. Κάσιους + 1 κάψουλα Ω-3


    Περιμένω εντυπώσεις
    απο τι ειδα περνεις 2γρ βιτ c,ανα μερα κ λογικα θαχει κ η μουλτι μεσα.
    καντα 1γρ+την μουλτι.
    μετα την προπονα τα αμινο καντα 5γρ.
    αν θες να φας ψωμι μες την μερα,κοψε λιγο υ/α απο καποια γευματα σου,κ βαλε μεσα λιγο ολικης.


    εχεις υπλογισει συνολο,θερμιδων με τις ποσοτητες που εχεις βγαλει,κ πρωτεινων,υ/ων,λιπαρων μες την μερα σε γρ. να δεις που εισαι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-10-10 00:58 #3
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ποστάρω και εγώ την διατροφή μου για τον φετινό όγκο..
    έχουμε και λέμε..22 ετών -- 1,75 ύψος -- 73 κιλά -- ένα χρονο πάω γυμναστήριο..χαμηλό ποσοστό λίπους..

    08:00
    100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5% +10γρ. Μέλι + 10γρ. Φυστικοβούτυρο (όλα στο multi)
    1 γρ. Βιταμίνη C
    μετά από κανα 45λεπτο 1 πολυβιταμίνη

    11:00
    100γρ. Μαύρο ψωμί + 100γρ. Σολομός ή τόνος
    1 κάψουλα Ω-3

    14:00
    100-150γρ. Τόνος ή Σολομός ή Πέρκα ή Κοτόπουλο ή Γαλοπούλα ή Μοσχάρι ή Συκώτι
    100-120γρ. Ρύζι ή Μακαρόνια ή 400γρ. Πατάτα
    100γρ. Φασολάκια ή Χόρτα ή Μαρούλι + 10γρ. Ελαιόλαδο
    1 κάψουλα Ω-3

    17:00
    100γρ. Βρώμη + 30γρ. Whey + 250ml Γάλα 1,5%

    18:30
    3γρ. BCAA αμινοξέα

    19:00
    ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ
    στο τἐλος της προπόνησης κατά τις (19:45) 3γρ. BCAA αμινοξέα

    20:00 (στο σπίτι πλέον)
    40γρ. Whey + 70γρ. Δεξτρόζη

    21:00όπως το γέυμα στις 14:00 + 1γρ. Βιταμίνη C

    00:00
    300γρ. Γιαούρτι 2% +15γρ. Whey (για να πάρει γεύση το γιαούρτι) + 10γρ. Αμύγδαλα + 10γρ. Κάσιους + 1 κάψουλα Ω-3


    Περιμένω εντυπώσεις
    Αρκετά καλό πρόγραμμα διατροφής. Απλά νομίζω ότι μπορείς να μειώσεις λίγο τη λήψη πρωτεινών γιατί παίρνεις περίπου 300 gr την ημέρα. Το καλύτερο για μένα θα ήταν να βγάλεις την whey από το βραδινό. Αν θες ντε και καλά να την πάρεις, αύξησε σε 55 gr τη δόση μετά την προπόνηση.Στο βραδινό δεν βρίσκω λόγο υπαρξής της.. Γεύση δίνουν και οι ξηροί καρποί.
    Επίσης, νομίζω ότι είναι καλύτερα να παίρνεις 6 g ΒCAA'S πριν την προπόνηση γιατί μετά΄και η whey έχει σε ικανοποιητική ποσότητα λευκίνη,ισολευκίνη και βαλίνη(BCAA's).
    Τέλος διατηρώ μία επιφύλαξη για τα κάσιους...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-10-10 01:03 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τι ειδα περνεις 2γρ βιτ c,ανα μερα κ λογικα θαχει κ η μουλτι μεσα.
    καντα 1γρ+την μουλτι.
    μετα την προπονα τα αμινο καντα 5γρ.
    αν θες να φας ψωμι μες την μερα,κοψε λιγο υ/α απο καποια γευματα σου,κ βαλε μεσα λιγο ολικης.


    εχεις υπλογισει συνολο,θερμιδων με τις ποσοτητες που εχεις βγαλει,κ πρωτεινων,υ/ων,λιπαρων μες την μερα σε γρ. να δεις που εισαι?
    τα εχω υπολογισει...θα τα ποσταρω αυριο...οσο για το ψωμι εκεινη την ωρα ειμαι στη δουλεια και ειναι μια γρηγορη λυση...
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-10-10 01:04 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο FoTiS3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...οσο για το ψωμι εκεινη την ωρα ειμαι στη δουλεια και ειναι μια γρηγορη λυση...
    νταξ,κακο δεν ειναι αν δεν εχεις κατι αλλο..ετσι κ αλλιως κιλα θες να βαλεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-10-10 01:09 #6
    Προεπιλογή
    λίγο μέλι το πρωι δεν ειναι καλο??για να ανεβασουμε την ινσουλινη αφου ειμαστε απο υπνο??
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-10-10 01:10 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αυτο θα στο κανει κ η πρωτεινη με την βρωμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-10-10 01:19 #8
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο θα στο κανει κ η πρωτεινη με την βρωμη.
    Nαι η βρώμη σιγά σιγά θα το κάνει αλλά η πρωτείνη πως??
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-10-10 01:26 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα το κάνει αλλά η πρωτείνη πως??
    αν ειναι isolate αμεσα.αν ειναι blend(iso/conce) λιγο ποιο αργα,κ αν ειναι καζεινη καθολου.
    κ η πρωτεινη σου ανεβαζει την ινσουλινη,οσο πιο γρηγορη μορφη αποροφησης εχει,τοσο πιο γρηγορα στην ανεβαζει.

    οχι το ιδιο με το μελι βεβαια,αλλα γιατι να την τιναξεις τοσο πολυ με το μελι?
    απτην αλλη,επειδη μπλεκει την πρωτεινη με αλλα πραγματα κ λογικα θα καθυστερησει την ταχυτητα αποροφησης της,παλι θα ανεβει αργα οπως λες.

    κακο ειναι αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-10-10 01:45 #10
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ειναι isolate αμεσα.αν ειναι blend(iso/conce) λιγο ποιο αργα,κ αν ειναι καζεινη καθολου.
    κ η πρωτεινη σου ανεβαζει την ινσουλινη,οσο πιο γρηγορη μορφη αποροφησης εχει,τοσο πιο γρηγορα στην ανεβαζει.

    οχι το ιδιο με το μελι βεβαια,αλλα γιατι να την τιναξεις τοσο πολυ με το μελι?
    απτην αλλη,επειδη μπλεκει την πρωτεινη με αλλα πραγματα κ λογικα θα καθυστερησει την ταχυτητα αποροφησης της,παλι θα ανεβει αργα οπως λες.

    κακο ειναι αυτο?
    Η ινσουλίνη είναι ορμόνη που ρυθμίζει τη συγκέντρωση των σακχάρων στο αίμα. Επομένως, δεν νομίζω να την επηρρεάζει(τουλάχιστον σε σημαντικό βαθμό γιατί και η whey έχει λίγα σάκχαρα) η whey.
    Όχι δεν είναι κακό να ανεβεί αργά γιατί έτσι δεν είναι εύκολη η αποθήκευση λίπους την οποία επιτρέπει η μεγάλη έκκριση ινσουλίνης. Μόνο μετά την προπόνηση επιδιώκουμε κάτι τέτοιο, λιγότερο στο πρωινό και ακόμα λιγότερο στα υπόλοιπα γεύματα. Για αυτό το λόγο μεταξύ άλλων(ενέργεια καθόλη τη διάρκεια της ημέρας) και καταναλώνουμε σύνθετους υδ/κες βραδείας καύσης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-10-10 10:31 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimmy007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ινσουλίνη είναι ορμόνη που ρυθμίζει τη συγκέντρωση των σακχάρων στο αίμα. Επομένως, δεν νομίζω να την επηρρεάζει(τουλάχιστον σε σημαντικό βαθμό γιατί και η whey έχει λίγα σάκχαρα) η whey.
    Όχι δεν είναι κακό να ανεβεί αργά γιατί έτσι δεν είναι εύκολη η αποθήκευση λίπους την οποία επιτρέπει η μεγάλη έκκριση ινσουλίνης. Μόνο μετά την προπόνηση επιδιώκουμε κάτι τέτοιο, λιγότερο στο πρωινό και ακόμα λιγότερο στα υπόλοιπα γεύματα. Για αυτό το λόγο μεταξύ άλλων(ενέργεια καθόλη τη διάρκεια της ημέρας) και καταναλώνουμε σύνθετους υδ/κες βραδείας καύσης.
    ακομα κ σκετα αμινο να παρεις υπαρχει εκριση ινσουλινης,γιατι διεργειρουν τα β-κυταρα στο παγκρεας.

    κ αυτο,για μετα την προπονα,παλι σχετικο ειναι,αλλα ας μην το τραβηξουμε αλλο εδω γιατι απο μια γνωμη που ρωτησε ο ανθρωπος για την διατροφη του,θα καταληξουμε να κανουμε ολοκληρη διατριβη
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-10-10 11:05 #12
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα κ σκετα αμινο να παρεις υπαρχει εκριση ινσουλινης,γιατι διεργειρουν τα β-κυταρα στο παγκρεας.

    κ αυτο,για μετα την προπονα,παλι σχετικο ειναι,αλλα ας μην το τραβηξουμε αλλο εδω γιατι απο μια γνωμη που ρωτησε ο ανθρωπος για την διατροφη του,θα καταληξουμε να κανουμε ολοκληρη διατριβη
    Στείλε μου σε pm αν μπορείς το λόγο που είναι αυτό σχετικό. Δίκιο έχεις...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-10-10 11:50 #13
    Το avatar του χρήστη Menios Ser1985

    Εγγραφή
    13-08-2010
    Περ.
    Karditsa,Greece
    Μηνύματα
    727
    Προεπιλογή
    Προσωπικά τη βρίσκω πολύ καλή τη διατροφή σου!Είσαι στο σωστό δρόμο!
    Τώρα,μία-δύο μικροαλλαγές που μπορούν να βοηθήσουν:
    Τα 3γρ. BCAA πρίν την προπόνηση,ανέβασέ τα στα 5γρ.Κάνε το ίδιο και με τα 3γρ. μετά την προπόνηση --->5γρ.BCAA.
    Ακόμη,μείωσε λίγο την C όπως σου λέει ο beefmeup.
    Επίσης,την δεξτρόζη πιές την αμέσως μετά την προπόνηση μαζί με τα αμινοξέα.

    Την δεξτρόζη αν μπορείς άλλαξέ την με υδατ/κες Waxy Maize!Πολύ καλύτερη επιλογή!
    Αυτές όμως,είναι μικροαλλαγές(εκτός από τον υδατ/κα)που δύσκολα θα αντιληφθείς με το μάτι στο σώμα σου!Απλά τις προτείνω ως την σωστότερη χρήση των συγκεκριμένων συμπληρωμάτων.(Κατά τη γνώμη μου πάντα).
    Καλή δύναμη και συνέχεια φίλε,αν τηρείς όντως το συγκεκριμένο διατροφικό πλάνο και σε συνδιασμό με βαριά προπόνηση να ξέρεις ότι θα τα πάς πολύ καλά!!!
    -The Fallen Army-
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-10-10 12:15 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Menios Ser1985 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά τη βρίσκω πολύ καλή τη διατροφή σου!Είσαι στο σωστό δρόμο!
    Τώρα,μία-δύο μικροαλλαγές που μπορούν να βοηθήσουν:
    Τα 3γρ. BCAA πρίν την προπόνηση,ανέβασέ τα στα 5γρ.Κάνε το ίδιο και με τα 3γρ. μετά την προπόνηση --->5γρ.BCAA.
    Ακόμη,μείωσε λίγο την C όπως σου λέει ο beefmeup.
    Επίσης,την δεξτρόζη πιές την αμέσως μετά την προπόνηση μαζί με τα αμινοξέα.

    Την δεξτρόζη αν μπορείς άλλαξέ την με υδατ/κες Waxy Maize!Πολύ καλύτερη επιλογή!
    Αυτές όμως,είναι μικροαλλαγές(εκτός από τον υδατ/κα)που δύσκολα θα αντιληφθείς με το μάτι στο σώμα σου!Απλά τις προτείνω ως την σωστότερη χρήση των συγκεκριμένων συμπληρωμάτων.(Κατά τη γνώμη μου πάντα).
    Καλή δύναμη και συνέχεια φίλε,αν τηρείς όντως το συγκεκριμένο διατροφικό πλάνο και σε συνδιασμό με βαριά προπόνηση να ξέρεις ότι θα τα πάς πολύ καλά!!!
    σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια...το τηρω εδω και ενα μηνα το προγραμμα και συνεχιζω...σχετικα με τα bcaa εχω της reflex σε καψουλες οποτε παιρνω 6 πριν και 6 μετα...δηλαδη 12 καψουλες!!!και αυτες με το ζορι τις παιρνω..δε μπορω να παρω αλλες...
    τωρα σχετικα με το Waxy Maize που μπορω να βρω?εχεις να προτεινεις καποια μαρκα??
    Eat right
    Train hard
    And sleep 10 hours...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-10-10 12:52 #15
    Το avatar του χρήστη pan0z

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.290
    Προεπιλογή
    Πολυ ωραια η διατροφη σουΠοσες θερμιδες σου βγαζει αυτο το διατροφικο πλανο γιατι μου φαινονται αρκετα μεγαλες ποσοτητες για τα κιλα σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία