Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 166
  1. 07-11-10 14:08 #16
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Vany, με αυτό το παρελθόν σίγουρα είναι δύσκολο να απαλλαγείς από την εμμονή με το φαγητό και τα κιλά! Είναι πολλά τα χρόνια και οι άσχημες εμπειρίες σου οπότε έχεις μέσα σου κάποια πράγματα.... Τελείως φιλικά, αν νιώθεις ότι δεν μπορείς να ξεφύγεις μόνη σου από τις σκέψεις σου και αυτό σου χαλάει την ψυχολογία, ίσως να επισκεφτείς κάποιον ψυχολόγο ή σαν πρώτη προσπάθεια να εμπιστευτείς κάποιο φιλικό σου πρόσωπο και να ανοίξεις την καρδιά σου!
    ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ πάντως για την αλλαγή στη ζωή σου!!! Θέλει μεγάλη δύναμη, γιατί όχι απλά έχασες τα περιττά κιλά, αλλά έχτισες και αυτό το σώμα που είναι αξιοζήλευτο!
    Το ότι δε θα χαλάσει το σώμα σου με μερικά cheat meals σίγουρα το ξέρεις, απλά πρέπει να το βγάλεις και από το μυαλό σου! Σκέψου ότι έφαγες κάτι που σε ευχαρίστησε. Όπως σε ευχαριστεί το να γυμνάζεσαι. Εξάλλου η ζωή θέλει καλοπέραση, όπως κι αν είναι αυτή για τον καθένα!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-11-10 14:29 #17
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο crow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστευω οτι χρειαζετε να πας απαραίτητα σε καποιο γιατρο οταν πασχεις απο ψυχογενης βουλιμια(ή ανορεξια ειναι πιο δυσκολη περιπτωση).Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι χρειαζεσε εναν ανθρωπο να εμπιστευτεις, που θα σε κανει να αγαπησεις το σωμα σου κ να καταλαβεις οτι ο κοσμος που σε αγαπαει, σε αγαπαει για αυτο που εισαι κ οχι γιατι εισαι μερικα κιλα λιγοτερα ή εχεις λιγοτερο λιπος.
    Αλλωστε με τη γυμναστικη που κανεις ειναι σιγουρο πως δεν προκειται να παχυνεις αν φας μια μερα κατι που λαχταρας.
    Η κατασταση γινετε λιγο πιο περιπλοκη οταν η βουλιμια συνοδευετε απο υπερφαγια.
    Αυτο σημαινει οτι νιωθεις καποιο κενο μεσα σου καθως κ κατα καποιο τροπο μοναξια που επειδη δεν εχεις που να πεις αυτα που νιωθεις κ σκεφτεσε (γιατι φοβασε οτι ο κοσμος θα σου κανει κριτικη) καταφευγεις στο φαγητο. για να γεμισεις το κενο.
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να αρχισεις να μιλας για αυτα που σκεφτεσε κ κρατας μεσα σου ετσι ωστε να σταματισεις να καταφευγεις στο φαι.
    Κ τελος να καταλαβεις πως αν φας λιγο παραπανω μια δυο μερες δεν εγινε κ κατι, μην περιθωριοποιείς τον εαυτο σου χωρις λογο .
    Έχεις απόλυτο δίκιο!!!
    Εγώ που πέρασα διατροφική υπερφαγία συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητο να πας σε ειδικό. Απλά παίζουν πολλά ρόλο και ο καθένας δεν μπορεί να ''κουμαντάρει'' τον εαυτό του το ίδιο εύκολα. Για μένα ήταν κάτι πρωτόγνωρο να περιορίσω τις διατροφικές ''απαγορευμένες'' συνήθειές μου, καθώς έτρωγα πάντα ότι μου άρεσε χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί δεν είχα πρόβλημα με το σώμα μου. Ποτέ όμως δε σκεφτόμουν το φαγητό, ''τί θα φάω'' ,''να φάω κι αυτό, κι εκείνο..''. Όλα άλλαξαν μετά από κάνα δίμηνο που ακολούθησα διατροφή ΒΒ και στερούμουν ότι έτρωγα πάντα! Όχι μόνο αυτό, είχα και στο νου συνέχεια τί θα φάω. Αυτό κάποια στιγμή με ''έπνιξε'' και πέρασα διάφορα στάδια... Τελικά πριν λίγο καιρό κατέληξα σε συναισθηματική υπερφαγία!
    Κατάφερα να ξεφύγω από αυτό (ας ελπίσουμε ) μετά από ''συζητήσεις'' με τον εαυτό μου, καθώς δε μιλούσα σε κάποιον. Σίγουρα ένιωθα συναισθηματικά κενά που νόμιζα ότι καλύπτω με την παροδική απόλαυση του φαγητού, αλλά μετά ερχόταν η χειρότερη ψυχολογία σκεπτόμενη τί έφαγα! Μετά πάλι φαί, πάλι τύψεις... Φαύλος κύκλος που ΕΚΛΕΙΣΑ!

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ (για μένα): Κάνω ότι με ευχαριστεί, προπόνηση-ναι, διατροφή ΒΒ-ναι, αυστηρούς περιορισμούς-ΟΧΙ! Αν κάτι θελήσω να το φάω, (λιγουρεύτηκα βρε αδερφέ) το τρωω άνετα, χωρίς τύψεις, γιατί αλλιώς θα επιστρέψω εκεί που ήμουν και δε το θέλω! Ας έχω ότι απότελεσμα βγει, ας μην έχω κορμί τέλειο, θα κάνω όμως αυτό που με ευχαριστεί και θα το θέλω πραγματικά!

    ΑΥΤΑ από μένα και την εμπειρία μου! Συγνώμη αν κούρασα!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-11-10 16:12 #18
    Το avatar του χρήστη silk

    Εγγραφή
    06-05-2010
    Περ.
    κιατο
    Μηνύματα
    333
    Προεπιλογή
    στην πρωτη προσπαθεια διαιτας πριν πολλα χρονια(15 νομιζω)
    ηταν ισως η φορα για να καταλαβω τα ορια του εαυτου μου.
    γυμναζομουν ατσαλα με δυο βαρακια και πρεπει να εκανα μονο χερια.
    εβαλα στοχο να αδυνατησω και απο 67-70κιλα(με πολυ λιπος αλλα κοντος)
    κατφερα να παω μεχρι και 48.
    ειχα φτασει σε σημειο να μην νιωθω την πεινα, να τρωω μια φορα την περα 1
    παξιμαδι ολικης με 1/4 κουταλακι τ γλυκου λαδι και τετοια αρρωστημενα
    πραγματα.μολις ετρωγα βεβαια εμετο απευθειας.
    θυμαμαι οτι σηκωνομουν αποτομα και ζαλιζομουν.προβληματα στυσης(και μιλαμε για 15).πηγενα στ καθρεπτη και με εβλεπα χοντρο(και ημουν ολο κοκαλα).
    με τ πολλα πηγα και γραφτηκα σε γυμναστηριο
    οπου μολις με ειδε ο γυμναστης μου ειπε μονο ενα πραγμα:
    φαε γιατι εχεις αρχισει να χανεσαι.
    μου εβγαλε μια διατροφη,αποκλειστικα για να παρω κιλα.σημερα που την βλεπω δεν ηταν και η σωστοτερη αλλα ηταν ενα kick ωστε να παρω μπροστα.
    τον πρωτο καιρο δισταζα να φαω μηπως και γινω χοντρος.
    τελικα ειχα φτασει σε σημειο να ειμαι στα κιλα που ημουν πριν αλλα να εχω κρατησει και κοιλιακους και ολα.



    περσι επαθα το αντιθετο.για χαρη του "ογκου"
    τετοια μερα ακριβως περσι(θυμαμαι γιατι εχω γενεθλια 6 νοεμβρη και εχω φωτο)
    ημουν κοντα 90 κιλα. και τελη αυγουστου μετραγα 68.20 κιλα σ 4 μηνες.
    ετρωγα κιαλλο κιαλλο χωρις λογο.πολλα γλυκα βεβαια αλλιως δεν ανεβενα βαρος.
    αγανακτησα για να γραμμωσω φετος και δεν το ξανακανω.


    πιστευω πως περασα και τις δυο παθησεις του αρχικου ποστ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-11-10 20:39 #19
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο silk Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην πρωτη προσπαθεια διαιτας πριν πολλα χρονια(15 νομιζω)
    ηταν ισως η φορα για να καταλαβω τα ορια του εαυτου μου.
    γυμναζομουν ατσαλα με δυο βαρακια και πρεπει να εκανα μονο χερια.
    εβαλα στοχο να αδυνατησω και απο 67-70κιλα(με πολυ λιπος αλλα κοντος)
    κατφερα να παω μεχρι και 48.
    ειχα φτασει σε σημειο να μην νιωθω την πεινα, να τρωω μια φορα την περα 1
    παξιμαδι ολικης με 1/4 κουταλακι τ γλυκου λαδι και τετοια αρρωστημενα
    πραγματα.μολις ετρωγα βεβαια εμετο απευθειας.
    θυμαμαι οτι σηκωνομουν αποτομα και ζαλιζομουν.προβληματα στυσης(και μιλαμε για 15).πηγενα στ καθρεπτη και με εβλεπα χοντρο(και ημουν ολο κοκαλα).
    με τ πολλα πηγα και γραφτηκα σε γυμναστηριο
    οπου μολις με ειδε ο γυμναστης μου ειπε μονο ενα πραγμα:
    φαε γιατι εχεις αρχισει να χανεσαι.
    μου εβγαλε μια διατροφη,αποκλειστικα για να παρω κιλα.σημερα που την βλεπω δεν ηταν και η σωστοτερη αλλα ηταν ενα kick ωστε να παρω μπροστα.
    τον πρωτο καιρο δισταζα να φαω μηπως και γινω χοντρος.
    τελικα ειχα φτασει σε σημειο να ειμαι στα κιλα που ημουν πριν αλλα να εχω κρατησει και κοιλιακους και ολα.



    περσι επαθα το αντιθετο.για χαρη του "ογκου"
    τετοια μερα ακριβως περσι(θυμαμαι γιατι εχω γενεθλια 6 νοεμβρη και εχω φωτο)
    ημουν κοντα 90 κιλα. και τελη αυγουστου μετραγα 68.20 κιλα σ 4 μηνες.
    ετρωγα κιαλλο κιαλλο χωρις λογο.πολλα γλυκα βεβαια αλλιως δεν ανεβενα βαρος.
    αγανακτησα για να γραμμωσω φετος και δεν το ξανακανω.


    πιστευω πως περασα και τις δυο παθησεις του αρχικου ποστ.
    Η πρώτη περίπτωση που περιγράφεις πρέπει να ήταν νευρική ανορεξία και όχι βουλιμία ή υπερφαγία.
    Οι εμπειρίες μας είναι για να μαθαίνουμε και να γινόμαστε σωστότεροι και δυνατότεροι!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-11-10 20:40 #20
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Έρη πολύ καλό το ποστ σου.
    Μπράβο.
    Πάρα πολύ ενδιαφέρον.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-11-10 20:51 #21
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έρη πολύ καλό το ποστ σου.
    Μπράβο.
    Πάρα πολύ ενδιαφέρον.
    Ευχαριστώ!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-11-10 21:08 #22
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο silk Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην πρωτη προσπαθεια διαιτας πριν πολλα χρονια(15 νομιζω)
    ηταν ισως η φορα για να καταλαβω τα ορια του εαυτου μου.
    γυμναζομουν ατσαλα με δυο βαρακια και πρεπει να εκανα μονο χερια.
    εβαλα στοχο να αδυνατησω και απο 67-70κιλα(με πολυ λιπος αλλα κοντος)
    κατφερα να παω μεχρι και 48.
    ειχα φτασει σε σημειο να μην νιωθω την πεινα, να τρωω μια φορα την περα 1
    παξιμαδι ολικης με 1/4 κουταλακι τ γλυκου λαδι και τετοια αρρωστημενα
    πραγματα.μολις ετρωγα βεβαια εμετο απευθειας.
    θυμαμαι οτι σηκωνομουν αποτομα και ζαλιζομουν.προβληματα στυσης(και μιλαμε για 15).πηγενα στ καθρεπτη και με εβλεπα χοντρο(και ημουν ολο κοκαλα).
    με τ πολλα πηγα και γραφτηκα σε γυμναστηριο
    οπου μολις με ειδε ο γυμναστης μου ειπε μονο ενα πραγμα:
    φαε γιατι εχεις αρχισει να χανεσαι.
    μου εβγαλε μια διατροφη,αποκλειστικα για να παρω κιλα.σημερα που την βλεπω δεν ηταν και η σωστοτερη αλλα ηταν ενα kick ωστε να παρω μπροστα.
    τον πρωτο καιρο δισταζα να φαω μηπως και γινω χοντρος.
    τελικα ειχα φτασει σε σημειο να ειμαι στα κιλα που ημουν πριν αλλα να εχω κρατησει και κοιλιακους και ολα.



    περσι επαθα το αντιθετο.για χαρη του "ογκου"
    τετοια μερα ακριβως περσι(θυμαμαι γιατι εχω γενεθλια 6 νοεμβρη και εχω φωτο)
    ημουν κοντα 90 κιλα. και τελη αυγουστου μετραγα 68.20 κιλα σ 4 μηνες.
    ετρωγα κιαλλο κιαλλο χωρις λογο.πολλα γλυκα βεβαια αλλιως δεν ανεβενα βαρος.
    αγανακτησα για να γραμμωσω φετος και δεν το ξανακανω.


    πιστευω πως περασα και τις δυο παθησεις του αρχικου ποστ.
    Silk ,ευχαριστουμε που μοιραζεσαι κι εσυ την ασχημη αυτη εμπειρια που ειχες με το φαγητο και τη διαιτα, σιγουρα δεν ειναι κατι ευκολο να μοιραστεις με "αγνωστους" ενος φορουμ.
    Και επισης μπραβο που καταφερες να φυγεις απο αυτο το τρυπακι....
    Πολυ θα ηθελα να δω φωτο σου απο τις 2 περιοδους, τη μια οπου ησουν πολυ παχυς και την αλλη οπου ειχες αδυνατησει τρομερα....
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-11-10 17:58 #23
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολύ χρήσιμο αυτό το τόπικ ειδικα όταν γράφουν άτομα με προσωπικές εμπειρίες και τις μοιράζονται μαζί μας .

    επειδή όλα τα πράγματα έχουν σχέση με το μυαλό ο ψυχολογικός παράγων είναι πολύ σημαντικός , γιατι ενω τα κιλά έχουν φύγει , υπάρχει πάντα ο φόβος και το άγχος μην ξαναμπούν .

    το ββ όπως είπε και η βανυ βοηθάει σ αυτόν τον τομέα όπως βοηθάει το να έχουμε γύρω μας σωστα και καλοπροαίρετα άτομα , ώστε να μην μας δημιουργούν εμμονές και ανασφάλειες , άμεσα η έμεσα με την συμπεριφορά τους

    εγω έχω δεκάδες παραδείγματα ατόμων που είχαν τέτοια προβλήματα τα ξεπέρασαν αλλα μετα άρχισαν τα ψυχολογικα και είχαν απέναντί τους άτομα κακόβουλα που προσπαθούσαν να μειώσουν αυτή την προσπάθεια .
    αλλα και πάλι σε βάθος χρόνου και αυτα ξεπερνιούνται

    γιατι δεν φτάνει μόνο να χάσουμε τα κιλά αλλα να πιστέψουμε ότι αυτα είναι παρελθόν και να συνεχίσουμε έχοντας με τον χρόνο αποβάλει αυτές τις εμμονές
    και ότι τα κιλά δεν θα ξαναμπούν απο την μια μέρα στην άλλη ούτε θα ξυπνήσουμε το πρωί και θα είμαστε υπέρβαροι επειδη φάγαμε ενα γεύμα σαβούρας την προηγούμενη

    εγω έχω να πω πράγματα που εξαρτώνται απο μας δεν πρέπει να μας φοβήζουν εφόσον έχουμε καλή ψυχολογία και θέλουμε πολύ να κάνουμε κάτι τότε είναι στο χέρι μας και να χάσουμε τα κιλά αλλά και να μην τα ξαναβάλουμε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-11-10 21:28 #24
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Συμφωνω και εγω πως το θερντ παιρνει 10 με '!
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 15-11-10 20:58 #25
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ χρήσιμο αυτό το τόπικ ειδικα όταν γράφουν άτομα με προσωπικές εμπειρίες και τις μοιράζονται μαζί μας .

    επειδή όλα τα πράγματα έχουν σχέση με το μυαλό ο ψυχολογικός παράγων είναι πολύ σημαντικός , γιατι ενω τα κιλά έχουν φύγει , υπάρχει πάντα ο φόβος και το άγχος μην ξαναμπούν .

    το ββ όπως είπε και η βανυ βοηθάει σ αυτόν τον τομέα όπως βοηθάει το να έχουμε γύρω μας σωστα και καλοπροαίρετα άτομα , ώστε να μην μας δημιουργούν εμμονές και ανασφάλειες , άμεσα η έμεσα με την συμπεριφορά τους

    εγω έχω δεκάδες παραδείγματα ατόμων που είχαν τέτοια προβλήματα τα ξεπέρασαν αλλα μετα άρχισαν τα ψυχολογικα και είχαν απέναντί τους άτομα κακόβουλα που προσπαθούσαν να μειώσουν αυτή την προσπάθεια .
    αλλα και πάλι σε βάθος χρόνου και αυτα ξεπερνιούνται

    γιατι δεν φτάνει μόνο να χάσουμε τα κιλά αλλα να πιστέψουμε ότι αυτα είναι παρελθόν και να συνεχίσουμε έχοντας με τον χρόνο αποβάλει αυτές τις εμμονές
    και ότι τα κιλά δεν θα ξαναμπούν απο την μια μέρα στην άλλη ούτε θα ξυπνήσουμε το πρωί και θα είμαστε υπέρβαροι επειδη φάγαμε ενα γεύμα σαβούρας την προηγούμενη

    εγω έχω να πω πράγματα που εξαρτώνται απο μας δεν πρέπει να μας φοβήζουν εφόσον έχουμε καλή ψυχολογία και θέλουμε πολύ να κάνουμε κάτι τότε είναι στο χέρι μας και να χάσουμε τα κιλά αλλά και να μην τα ξαναβάλουμε
    Έχεις απόλυτο δίκιο!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marvin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω και εγω πως το θερντ παιρνει 10 με '!
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-11-10 00:24 #26
    Προεπιλογή
    κι εγω μερικες φορες τρωω ,τρωω,τρωω..και δε σταματαω παρολο που εχω χορτaσει..εχω φουσκωσει..εχω σκασει απο το φαγητοοοοο.....!!!!!!
    το κανω η οταν εχω ωωωωωρες να φαω η οταν μου αρεσει παρα πολυ το συγκεκριμενο φαγητο....
    μπορει ναι μεν η ζυγαρια να διξει 1 κιλο παραπανω την αλλη μερα...ισως ομως και οχι...καμια φορα εχω χασει και κιλα!!!!!!!!!
    αλλα..εφοσον τις υπολοιπες μερες ακολουθω τον συνηθισμενο τροπο διατροφης μου>>ολα νορμαλ!!!!!!!!:O
    Αν οι πράξεις γίνονται αντικείμενο κριτικής, τότε πρέπει να έχεις κάνει κάτι αξιόλογο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-11-10 01:11 #27
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alaloum Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά εγώ παλεύω 2 χρόνια με τη βουλιμία-υπερφαγία. έχω 5-6 κιλά περιττά. τον τελευταίο χρόνο γυμναζόμουν περιστασιακά με βάρη, μέχρι που βρήκα το σαιτ και αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά... Κάνω βάρη 2 φορές τη βδομάδα και αερόβια καθημερινά... έφτιαξα διατροφικό πρόγραμμα αλλά το ακολουθώ 2-3 μέρες το πολύ και μετά επεισόδια...παλεύω και δε μπορώ να το σταματήσω. έχω καλό μεταβολισμό και ξέρω πως αν μείνω πιστή στο πρόγραμμα μου μπορώ να έχω απώλεια 5κιλά το μήνα στα σίγουρα. Αλλά δε μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου
    Σήμερα έφαγα πάλι τον άμπακο ενώ τις τελευταίες τρεις μέρες(γμτ γελοίο ακούγεται) τηρούσα μια χαρά τη διατροφή μου. αύριο είναι μια καινούρια μέρα κ άλλη μια νέα προσπάθεια!! Δεσμέυομαι! Δε βαρέθηκα να τρώω γκρεμίζοντας τις προσπάθειες μου, απλά βαρέθηκα να 'τρώω' την ψυχή μου.

    Vany απότι είδα υπήρξες κι εσύ 'γεματούλα' και η αλλαγή είναι εντυπωσιακή, έχουμε παρόμοιο σωματότυπο κ είσαι το πρότυπό μου! συνέχισε έτσι!
    καλησπερα Αλαλουμ, διαβασα το ποστ σου και ξερω τι τραβας , ξερω οτι ειναι δυσκολο να τηρησεις κατα γραμμα τη διατροφη σου, αλλα βρε συ, τρως αρκετα, ειδα εχεις 1200 θερμιδες "διαιτα" ? που ξερεις οτι τοσες χρειαζεσαι?? σιγουρα θελεις παραπανω θερμιδες συντηρησης εαν μου λες οτι κανεις καθε μερα διαδρομο !!ποσα γευματα εχεις την ημερα?
    Ριξε μια ματια στα τοπικ διατροφης
    http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?f=22
    και μη βασιζεσαι τοσο σε blogs και τετοια.... εδω εχουν ποσταρει και σχολιασει επαγγελματιες αθλητες ειναι πιο αξιοπιστο.

    Αλλη μια συμβουλη θα ειναι να μην κανεις ΚΑΘΕ μερα αεροβια, διοτι ναι μεν ανεβαινει ο μεταβολισμος, αλλα ως συνεπεια πεινας περισσοτερο και γρηγοροτερα κι αυτο δεν το θελουμε σε μεγιστο βαθμο διοτι μετα ευκολα "ξεφευγεις" απο διατροφη.
    Σε μας τις γυναικες παιζει ρολο και η "περιοδος". ειναι λογικο δυστυχως και φυσιολογικο, πριν μας ερθει, καμια εβδομαδα, να εχουμε λιγουρες που δεν μπορουμε να αντισταθουμε σε κατι γλυκο η σαβουρα σαν πιτσα η μακαροναδα και λοιπα... εκει ισως να βοηθησει ενα συμπληρωμα γλουταμινης.
    Εμενα τη παρασκευη ( ενω εχω cheatmeal κυριακη) βραδυ με επιασε λιγουρα τεραστια και εφαγα ενα πιατο ΝΑ μακαρονια με παρμεζανα και κοτοπουλο, μετα μια λακτα σοκολατα-μπισκοτο ολοκληρη! το πως ενιωθα μετα δεν σου λεω... απο τυψεις καλα πηγα...
    Μετα τη κυριακη (για cheat)παρεγγηλα απεξω simply burgers,αν εισαι απο αθηνα θα ξερεις, και εφαγα του σκασμου και μαλιστα οταν ειχα χορτασει πια με ενα στομαχι ΝΑ πρησμενο συνεχισα να φαω το επιδορπιο (κατι brownies) ... ε μετα οχι τυψεις ειχα, αστα να πανε ουτε να αναπνευσω δε μπορουσα σχεδον! ...και δεν τη γλιτωσα, απο τις τυψεις κατεληξαν ολα στη τουαλετα....

    Ειναι δυσκολο και για μενα να σε συμβουλεψω, διοτι εχω ακομα προβλημα με νευρικη βουλιμια οπως διαβασες... αλλα με βοηθησε στο να ελαττωσω πολυ αυτα τα δυσαρεστα επεισοδια, το οτι εχω μια καλη διατροφη( ευχαριστω πολυ το ατομο που με προπονη και μου εβγαλε τγ διατροφη μου) γενικα ποιοτηκα αλλα και σε ποσοτητα ικανοποιητικη για τις αναγκες μου, κανω αεροβια μπολικη (περισσοτερο για τη ψυχολογια κυριως οτι "καιω" λιπος) αλλα οχι καθε μερα, μια στις 2 μερες πλεον η γενικα 4 φορες την εβδομαδα, και μαλιστα μπορω να σου πω οτι εφυγε λιπος και αν πηρα ενα κιλο ειναι καθαρα μυικο,( διοτι κανω 5 μερες την εβδομαδα βαρη) το καταλαβαινω απο τα ρουχα, αλλα και στο καθρεπτη.

    Ειναι και κυριως πολυ ψυχολογικο το θεμα βουλιμιας, επιρρεαζομαστε απο ανασφαλιες, στεναχωριες αγχος και αλλα που μονο ο καθενας μας ξερει για τον εαυτο του..
    επισης ο εαυτος μας απεναντι στο καθρεπτη και πως τον αντιμετωπιζουμε, τι εικονα εχουμε για εμας... εγω παντα ημουν κομπλεξικια με το σωμα μου (και παρολο που αδυνατισα, το ψυχολογιο κομπλεξ της "χοντρης δεν μου εχει φυγει εντελως)κι αυτο εχει το μονο καλο οτι με εκανε να παλεψω στο να το "καλυτερευσω" ζοριζοντας το πανω απο το μεσο-ορο μιας καθημερινης συνομιλικης μου κοπελας ( γι αυτο και διαλεξα το ΒΒ)...
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-11-10 18:00 #28
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alaloum Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά εγώ παλεύω 2 χρόνια με τη βουλιμία-υπερφαγία. έχω 5-6 κιλά περιττά. τον τελευταίο χρόνο γυμναζόμουν περιστασιακά με βάρη, μέχρι που βρήκα το σαιτ και αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά... Κάνω βάρη 2 φορές τη βδομάδα και αερόβια καθημερινά... έφτιαξα διατροφικό πρόγραμμα αλλά το ακολουθώ 2-3 μέρες το πολύ και μετά επεισόδια...παλεύω και δε μπορώ να το σταματήσω. έχω καλό μεταβολισμό και ξέρω πως αν μείνω πιστή στο πρόγραμμα μου μπορώ να έχω απώλεια 5κιλά το μήνα στα σίγουρα. Αλλά δε μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου
    Σήμερα έφαγα πάλι τον άμπακο ενώ τις τελευταίες τρεις μέρες(γμτ γελοίο ακούγεται) τηρούσα μια χαρά τη διατροφή μου. αύριο είναι μια καινούρια μέρα κ άλλη μια νέα προσπάθεια!! Δεσμέυομαι! Δε βαρέθηκα να τρώω γκρεμίζοντας τις προσπάθειες μου, απλά βαρέθηκα να 'τρώω' την ψυχή μου.
    Πάνω κάτω στα ίδια βρίσκομαι... Ελπίζω να μη φτάσω στα 2 χρόνια βέβαια με αυτό! Είναι πολύ ψυχοφθόρο και απελπιστικό... Κάθε φορά λέω ΤΕΛΟΣ και ότι δε θα ξαναγίνει και μετά πάλι τα ίδια... Η ψυχολογία είναι το Α και το Ω σε αυτό και μόνο από κει μπορούμε να ''σωθούμε''...
    Εγώ προσωπικά ξέρω πολύ καλά γιατί το κάνω, και ευελπιστώ να το σταματήσω όταν πιάσω δουλειά! Έχω 2μήνες σχεδόν άνεργη και το να κάθομαι δε βοηθάει καθόλου την κατάσταση.... Περιμένω τη δουλειά σαν σανίδα σωτηρίας....... Και να θέλω, δεν θα προλαβαίνω να τρώω βλακείες ούτε θα σκέφτομαι το φαί! Άντε να δούμε...
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-11-10 20:54 #29
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ariel Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγω μερικες φορες τρωω ,τρωω,τρωω..και δε σταματαω παρολο που εχω χορτaσει..εχω φουσκωσει..εχω σκασει απο το φαγητοοοοο.....!!!!!!
    το κανω η οταν εχω ωωωωωρες να φαω η οταν μου αρεσει παρα πολυ το συγκεκριμενο φαγητο....
    μπορει ναι μεν η ζυγαρια να διξει 1 κιλο παραπανω την αλλη μερα...ισως ομως και οχι...καμια φορα εχω χασει και κιλα!!!!!!!!!
    αλλα..εφοσον τις υπολοιπες μερες ακολουθω τον συνηθισμενο τροπο διατροφης μου>>ολα νορμαλ!!!!!!!!:O
    το χρειαζετε ο οργανισμος σου μια φορα την εβδομαδα! σε παει ενα βημα πισω σωματικα αλλα 10 ψυχολογικα μπροστα και σου δινει ενεργεια και κουραγιο για να συνεχεισεις!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-11-10 21:52 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο κουλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    το χρειαζετε ο οργανισμος σου μια φορα την εβδομαδα! σε παει ενα βημα πισω σωματικα αλλα 10 ψυχολογικα μπροστα και σου δινει ενεργεια και κουραγιο για να συνεχεισεις!
    οχι 1 φορα τη βδομαδα..ειπαμε....θα ημουν διπλασια τοτε!!!
    Αν οι πράξεις γίνονται αντικείμενο κριτικής, τότε πρέπει να έχεις κάνει κάτι αξιόλογο...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία