Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 280
  1. 04-10-07 02:06 #1
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.906
    Προεπιλογή My pics, my story...
    Muscleboss - Οι φωτογραφίες μου και η μικρή μου ιστορία...

    Αναβολή στη αναβολή, έλεγα συνέχεια ότι θα ποστάρω φωτογραφίες μου αλλά δεν τo έκανα... το παρατράβηξα μάλλον και έφτασα στο σημείο να το υποσχεθώ, ώστε να δεσμευτώ.

    Δεν είμαι τίποτε ιδιαίτερο από άποψη bodybuilding, υπάρχουν πολλοί καλύτεροι και πάντα θα υπάρχουν καλύτεροι για καθέναν από εμάς. Έχω όμως μια μικρή ιστορία την οποία θα σας περιγράψω σύντομα (πίνοντας ένα ρόφημα πρωτεΐνης) μιας και θα βγάλω κάποιες φωτογραφίες μου εδώ, για να γνωριστούμε καλύτερα καθώς η καθημερινότητά μου δε μου επιτρέπει να διαθέτω πολύ χρόνο σε αυτό το φόρουμ.

    Ξεκίνησα λοιπόν το Bodybuilding σε ηλικία 16+ ετών καθώς ήμουν πολύ αδύνατος και ένιωθα μια ανασφάλεια και μια αδυναμία επιβολής μεταξύ των συνομηλίκων μου. Αν θυμάμαι καλά το ύψος μου ήταν 1.80 και το βάρος μου περί τα 70 κιλά...

    Μήνα με το μήνα, το σώμα μου με βασική προπόνηση και χωρίς ιδιαίτερη προσοχή στη διατροφή, άρχισε να αναπτύσσεται. Αποτέλεσμα μετά από 1.5 χρόνο προπόνηση είχα φτάσει τα 83 κιλά με αρκετές δυνάμεις για την ηλικία μου και είχα πετύχει τον πρωτεύοντα στόχο μου... Ωστόσο το θέμα άρχισε να μου αρέσει, ακόμη και την περίοδο πριν τις πανελλήνιες εξετάσεις έκανα την προπόνησή μου κανονικά.

    Πετυχαίνοντας στο πανεπιστήμιο, βρέθηκα στην πόλη της Πάτρας όπου και σιγά σιγά η προπόνηση έγινε αναπόσπαστο κομμάτι τις καθημερινότητάς μου. Τότε ήταν που ξεκίνησα να ψάχνομαι με τα πρώτα συμπληρώματα και η πρώτη συσκευασία πρωτεΐνης ήταν γεγονός! Σε ηλικία 19 ετών το σωματικό μου βάρος άγγιζε τα 95 κιλά με ύψος 1.84 με ποσοστά σωματικού λίπους γύρω στο 18% αλλά αρκετή κατακράτηση νερών λόγω ηλικίας. (Είναι αλήθεια ότι η ενασχόλησή μου με τα βάρη ίσως μου στέρησε κάποιους πόντους, καθώς οι προβλέψεις των γυμναστών μιλούσαν για μεγαλύτερα νούμερα, αλλά να σας πω την αλήθεια το ύψος μου μου φτάνει και μου περισσεύει...)

    Για να μην τα πολυλογώ (είναι και περασμένη η ώρα και θέλω και να κοιμηθώ κάποια στιγμή) κάποιοι φίλοι διέκριναν την πρόοδό μου και άρχισαν σιγά σιγά να μου συζητούν το θέμα των αγώνων. Για πρώτη φορά λοιπόν παρακολούθησα αγώνες bodybuilding και ήταν η αφορμή που πήρα την απόφαση της συμμετοχής.

    Ξεκινώντας λοιπόν μιας προετοιμασία η οποία διήρκησε γύρω στους 8 μήνες συμμετείχα για πρώτη φορά στο Πρωτάθλημα της NABBA – WFF στο Βόλο, περισσότερο για λόγους εμπειρίας καθώς το σώμα μου δεν ήταν ακόμη έτοιμο. Σε εκείνους τους αγώνες αν και ανέτοιμος πήρα την 3η θέση (και όντως αδικήθηκα)...
    Ο μεγάλος στόχος όμως και η κύρια συμμετοχή μου ήταν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ΠΕΣΔ - WABBA Mr Hellas 2003 που συνέπεφτε να γίνεται και στην πόλη που σπούδαζα, την Πάτρα. Τελικά πήρα την 1η θέση στην κατηγορία μου (Juniors) και την 5η θέση στην κατηγορία των Πρωταθλητών (Γενική κατηγορία). Σωματικό βάρος 84 κιλά με ύψος 1.85. Βλέπετε την φωτογραφία μου παρακάτω.



    Για τους αγώνες και τις αγωνιστικές εμπειρίες μου μπορώ να γράψω πολλές σελίδες. Μου έδωσαν πολλά και σε καμία περίπτωση δε μετανοιώνω αυτή τη μικρή συμμετοχή μου.

    Λογικό ήταν να γλυκαθώ... μετά από μια μεγάλη περίοδο ξεκούρασης άρχισα να ανεβάζω το βάρος μου και τους μυς μου φτάνοντας στο maximum 108 κιλά καθαρό σωματικό βάρος με 13% λίπος το Νοέμβριο του 2005. Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία από εκείνη την περίοδο. Αν βρω καμία ξεχασμένη θα την ανεβάσω. Φυσικά ο όγκος μου ήταν μεγάλος, εντυπωσιακός αλλά και τα προβλήματα που συνεπάγεται ένα τέτοιο βάρος και οι συνεχείς και καθημερινές θυσίες που απαιτούνται για τη συντήρηση και την βελτίωση αυτών των επιπέδων κάπου με έκαναν να το ξανασκέφτομαι. Αποφάσισα λοιπόν μιας και ήταν και η στρατιωτική θητεία στη μέση να ρίξω το βάρος μου και να «χαλαρώσω» από την αυστηρή και σκληρή πραγματικότητα του bodybuilding.

    Περίπου 2 χρόνια μετά, το βάρος μου είναι στα 92-93 κιλά με ποσοστά λίπους 10-11%. Προσέχω τη διατροφή μου και προπονούμαι 5 φορές την εβδομάδα. Από τα τέλη του 2005 μέχρι τώρα τα συμπληρώματα που χρησιμοποιώ είναι πρωτεΐνη ορρού γάλακτος, πολυβιταμίνη και κατά καιρούς ZMA. Δεν κάνω ιδιαιτέρες θυσίες, απολαμβάνω τη ζωή μου και πλήθος άλλων αθλητικών δραστηριοτήτων.

    Καθώς ένας φίλος μου αμερικάνος λέει ότι “lats and quads make or brake a bodybuilder” (τα φτερά της πλάτης και τα τετρακέφαλοι αναδεικνύουν ή καταστρέφουν έναν bodybuilder) και καθώς το natural bodybuilding το οποίο ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια δεν έχει να επιδείξει τους πετρώδεις κοιλιακούς και τις κόντρες στους μυς, θα ποστάρω 2 τωρινές φωτογραφίες που τραβήχτηκαν στα μέσα Αυγούστου 2007 σε ένα γυμναστήριο. Στις φωτογραφίες είμαι 91-92 κιλά κρύος.



    Οι διαστασεις μου σε αυτές τις φωτογραφίες είναι ασύγκριτα μικρότερες από την βέλτιστη φόρμα μου που ούτε λίγο ούτε πολύ ήμουν 15 κιλά μυικότερος. Τα μπλουζάκια μου έχουν πέσει 1-2 νούμερα, τα παντελόνια μου 5-6... αλλά γουστάρω το σώμα μου εξίσου... ίσως και περισσότερο



    Δεν περιμένω ούτε καλά ούτε κακά σχόλια, γνωρίζω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του σώματός μου και ξέρω πώς και κατά πόσο μπορούν να βελτιωθούν με τον φυσικό τρόπο εκγύμνασης που έχω επιλέξει.

    Κλείνοντας…

    Γενικά έχω αναθεωρήσει πολλά πράγματα στο άθλημα που αγαπάμε όλοι μας, αλλά δε θα κάτσω να γράψω εδώ τις απόψεις μου και τη φιλοσοφία μου. Νομίζω ότι αθλητής και bodybuilder δεν είναι αναγκαστικά αυτός που είναι 100 κιλά φέτες, αλλά αυτός που αγαπάει τη προπόνηση με βάρη, γυμνάζεται συστηματικά και προσέχει τη διατροφή του ακολουθώντας έναν υγιή τρόπο ζωής. Τα extreme σώματα ναι μεν μου αρέσουν αλλά προσωπικά τα έχω δοκιμάσει και δε θα πάρω. Θαυμάζω όλους τους πρωταθλητές, τους παραδέχομαι και τους στηρίζω όπως μπορώ αλλά δε τους ζηλεύω πλέον, γιατί ίσως γνωρίζω τι συνεπάγονται αυτά τα σώματα... η προσωπική επιλογή μου είναι να απέχω.
    Πέρα από το Θεό, είναι πολλοί άνθρωποι που με βοήθησαν και χωρίς τους οποίους δε θα είχα αυτή την ελαχιστότατη πορεία, αλλά δεν είναι το μέρος να τους εκφράσω τις ευχαριστίες μου.

    Ευχαριστώ όλους εσάς που συμμετέχετε σε αυτό το φόρουμ (αλλά και στα υπόλοιπα ελληνικά φόρουμ) και θέλω να ελπίζω ότι κάποια στιγμή μέσα από αυτές τις προσπάθειες το άθλημά μας θα τύχει καλύτερης αναγνώρισης και θα αγαπηθεί από ακόμη περισσότερους συμπατριώτες μας.

    Yours in Iron

    Muscleboss
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες    
    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-10-07 03:01 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή Re: My pics, my story...
    Respect.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-10-07 10:18 #3
    Το avatar του χρήστη Crimson

    Εγγραφή
    18-02-2007
    Περ.
    Salonica City-East Side
    Μηνύματα
    115
    Προεπιλογή
    Εντυπωσιακός, με αφοπλιστική ειλικρίνεια!

    Respect x 2!
    IMPOSSIBLE IS NOTHING!
    Ad Astra Per Aspera!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-10-07 11:57 #4
    Το avatar του χρήστη Nick3

    Εγγραφή
    19-07-2006
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    427
    Προεπιλογή
    Μάλιστα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-10-07 12:56 #5
    Προεπιλογή
    ...Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφία από εκείνη την περίοδο. Αν βρω καμία ξεχασμένη θα την ανεβάσω.
    Έχω εγώ μια στα 105+ από το Αγγλία.Να στην στείλω??

    Πάντως έτσι είσαι πολύ καλύτερος.

    Επίσης φαίνεται πολύ πιο δεμένο και δουλεμένο το σώμα σου από τότε που σε θυμάμαι.

    keep the good work
    from the beginning
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-10-07 12:57 #6
    Προεπιλογή
    Respect x 3
    Γιατι πανω απο ολα το ΒΒ ειναι αθλημα και τροπος ζωης.
    Μου τη δινει η γραμμωση,μου τη δινει η γραμμωση,μου τη ............
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-10-07 13:57 #7
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio
    Έχω εγώ μια στα 105+ από το Αγγλία.Να στην στείλω??
    Τώρα που το λες νομίζω ότι έχω κ εγώ μία από εδώ/uk όταν ήταν λίγο... '''γομαράκι'''!

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-10-07 15:47 #8
    Προεπιλογή
    boss!!!!!!!!!beast!!!!πολυ καλος!
    καλο ταξιδι Κωστα...Θα μας λειψεις!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-10-07 16:04 #9
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Ωραιος ο boss!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-10-07 14:51 #10
    Retired mod
    Το avatar του χρήστη gpol

    Εγγραφή
    30-10-2006
    Περ.
    Kerkira
    Μηνύματα
    987
    Προεπιλογή
    Κριμα που δεν εχεις αλλες photos απο των αγωνα για να σε θαυμασουμε. Το μπραβο ειναι λιγο στην προσπαθεια μου εκανες σε τετοια ηλικια και στο αποτελεσμα που εφτασες. Respect ! ! !
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-10-07 15:27 #11
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Gasturb
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio
    Έχω εγώ μια στα 105+ από το Αγγλία.Να στην στείλω??
    Τώρα που το λες νομίζω ότι έχω κ εγώ μία από εδώ/uk όταν ήταν λίγο... '''γομαράκι'''!

    Gt
    Για στειλτε για στειλτε! 8)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-10-07 22:54 #12
    Προεπιλογή
    Muscleboss πολυ καλη δουλεια μπραβο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 07-10-07 12:38 #13
    Προεπιλογή
    ΩΡΑΙΟΣ !!! KEEP GROWING

    αν και γω πιστευω οτι θα σουν πολυ καλυτερος στα 105+
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-10-07 13:46 #14
    Weight Freak
    Το avatar του χρήστη billys15

    Εγγραφή
    29-07-2006
    Περ.
    Ptolemaida
    Μηνύματα
    3.918
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgos_xania
    αν και γω πιστευω οτι θα σουν πολυ καλυτερος στα 105+
    Κι εσυ fan του μεγαλου ογκου ε.Me 2 8)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-10-07 17:49 #15
    Προεπιλογή
    Εγω αναγκαστικα ειμαι υπερμαχος του ογκου

    196 υψος 117κιλα με 20+% λιπος
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 19 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία