Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 114
  1. 25-11-10 20:39 #31
    Προεπιλογή
    Οι προπονησεις στιβου και κυριως αγωνισματων που εχουν ενταση(100μ-200μ-αλματα-επι κοντω κτλ)ειναι προπονησεις σκοτωματα που διαρκουν 6μερες την βδομαδα και minimum 2ωρες την ημερα.Οταν κανεις τετοια προγραμματα εξαντλητικα για χρονια ειναι αδυνατον να μην φτιαξεις μυικο.
    Παραδειγμα το αγωνισμα μου.....τριπλουν οταν τρεχεις με το 100% της ταχυτητας σου και πρεπει να κανεις το πρωτο βημα κουτσο(πανω απο 4μετρα)δευτερο αλμα το ιδιο και τριτο αλμα μεσα εχει αποδειχτει οτι τουλαχιστον στο πρωτο βημα το ποδι δεχεται ενταση σε Newton ισχυ 10 φορες το βαρος του σωματος,μιλαμε για τρελη δυναμη.....αλλα δεν παθαινεις προβλημα εξαιτιας των προπονησεων που εχουν να κανουν με 100άρια κουτσο,αλτικες με βαρη,αλτικες καθετες με ατομο πανω στους ωμους σου και κουτσα το ιδιο,ταχυτητες 200άρια και 100άρια,ελκυθρο-εμποδια και βαρη 2 φορες την βδομαδα και ενα σωρο αλλα σκοτωματα.
    Αναφερομαι στο πως φτιαχνεις μυικο και προκαλω οποιον θελει απο εδω να παει σε ενα σταδιο που υπαρχει ομαδα στιβου και να ριξει μια ματια σε κοριτσακια 14-15 χρονων(λεω αυτες τις ηλικιες γιατι εκει ειναι ακομα αγνα τα πραγματα).........θα δει τετρακεφαλους-δικεφαλους ανεπτυγμενους και γαμπες κατα κυριο λογο οχι ομως τοσο αναπτυξη σε χερια για το αυτονοητο(στιβος ειναι οχι ββ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-11-10 01:43 #32
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    μαλλον καποιο (μεγαλο) λαθος κανετε ορισμενοι.

    οι σπριντερς (ανεξαρτητως του αν κανουν η οχι χρηση αναβολικων),κανουν βαρη για το ολο το σωμα,μαλιστα γυμναζονται πολυ πιο σκληρα και με πολυ πιο δυσκολες ασκησεις απο το 80% (για να μην πω απο το 90%) του φορουμ.
    Ε κανουν ομως πιο πολυ ασκησεις ποδιων ή μεσης. Δεν κανουν πιεσεις παγκου ας πουμε ή έλξεις δικεφαλων. Γιατι να κανουν? Δεν τους χρησιμευουν σε κατι. Παρολαυτα τα μπρατσα τους ειναι πολυ καλα ανεπτυγμενα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-11-10 01:56 #33

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε κανουν ομως πιο πολυ ασκησεις ποδιων ή μεσης. Δεν κανουν πιεσεις παγκου ας πουμε ή έλξεις δικεφαλων.
    νομιζεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-11-10 10:08 #34
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    βασικα εχω την εντυπωση οτι κανουν και ολυμπιακες αρσεις.... αλλα δεν ειμαι σιγουρος... λογικα ομως πρεπει να τις εχουν για λογους εκρηκτικοτητας...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-11-10 10:13 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε κανουν ομως πιο πολυ ασκησεις ποδιων ή μεσης. Δεν κανουν πιεσεις παγκου ας πουμε ή έλξεις δικεφαλων. Γιατι να κανουν? Δεν τους χρησιμευουν σε κατι. Παρολαυτα τα μπρατσα τους ειναι πολυ καλα ανεπτυγμενα.

    Οι σπριντερ τρεχουν με τα χερια αν το εχεις ακουστα και οι ριπτες ριχνουν με τα ποδια.Η ροπονηση δεν ειναι κανω βαρη για αναπτυξη μυικης μαζας(ββ)αλλα ολη η προπονηση βασιζεται στο κανω βαρη για εκρηκτικοτητα,ο ριπτης σφαιρας πχ με την κινηση που κανει το σωμα του και την εκρηκτικοτητα των ποδιων του σε συνδιασμο με την τελικη στροφη της μεσης του ριχνει πιο μακρια την σφαιρα τα χερια ειναι ο μοχλος.Οπως και ο σπριντερ οσο πιο γρηγορα "σπρωχνει" με τα χερια τοσο πιο γρηγορα θα πανε και τα ποδια του....να το πω λιγο πιο λαικα...απλα η προπονηση ολη ειναι ταχυτητα στην δυναμη και οχι μυικη αναπτυξη.Οσον αφορα τα βαρη μπορει να δεις πολλά κιλα πχ κοριτσια που κανουν αλματα να κανουν σκουωτ 80-100κιλα ΑΛΛΑ οταν τελειωσουν τα βαρη να βγουν στο στιβο και να κανουν στο καπακι ταχυτητες και κουτσα για να βγει εκει η δυναμη.Είναι η διαφορετικοτητα της προπονησης σε σχεση με το ββ γιατι το ζητουμενο ειναι η επιδοση και οχι η εμφανιση και εκει πεφτει το πιο πολύ βαρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-11-10 13:46 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι σπριντερ τρεχουν με τα χερια αν το εχεις ακουστα και οι ριπτες ριχνουν με τα ποδια.
    Για αυτό γυμνάζουν και το υπόλοιπο σώμα τους όπως είπα και πριν στον Τάσο, και το διαχώρισα από το θέμα της χημικής υποστήριξης...(savage ελπίζω να μην με πήρε η μπάλα των "άσχετων" γιατί έχω κάνει και εγώ στίβο )
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-11-10 14:20 #37

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    ελα γιαννη καλημερα. καταρχας δεν εγραψα τη "λεξη" ασχετος πουθενα ρε συ.

    και σιγουρα δεν ειχα στοχο να μειωσω καποιον(ουτε εσενα φυσικα) με τα λεγομενα μου,απλα κουραστηκα να διαβαζω ανακριβειες.

    οποτε ειπα να βαλω καποια πραματα στη θεση τους,επειδη τυγχανει να ξερω εκ των εσω καποια πραματα,λογω προτερου βιου.

    οι σπριντερς κανουν βαρη για ολο το σωμα,και φυσικα και γυμναζουν και δικεφαλους και τα παντα.

    οποιος αμφιβαλει για τη χρησιμοτητα των χεριων στο σπριντ,ας δοκιμασει να κανει σπριντ με δεμενα χερια πισω απο την πλατη και τα ξαναλεμε

    απλα τα κανουν ολα εκρηκτικα.

    εχω δει ντοκιμαντερ με τον βρετανο σπριντερ κριστιαν μαλκομ(βλεπε εικονα) να κανει 140+ κιλα παγκο και να κανει επιτοπιο τρεξιμο κρατωντας αλτηρες για να βελτιωσει μεταξυ αλλων την εκρηκτικη κινηση των δικεφαλων του.αν το βλεπατε τα χερια του πραγματικα πηγαιναν τοσο γρηγορα που ηταν λες και δεν κρατουσε τιποτα!!!!

    για να μην αναφερω τα κιλα που κανουν σε βαθια καθισματα και προβολες και παθει πλακα ο φολος ο βασιλακης ο thegravijia και γραφτει σε στιβικο φορουμ και αρχισει και ρωταει τι διατροφη και τι προπονηση κανουν

    (σε πειραζω ρε κουτε )

    και φυσικα κανουν ολυμπιακες αρσεις,στριψιματα,κωπηλατικες και δε συμμαζευεται με πολλα κιλα και εκρηκτικα. ειναι δυνατον με τοσα κιλα που κανουν και με τοσο εντονη προπ να μην βαλουν μαζα??? αυτες οι ασκησεις πιανον ολο το σωμα.

    οποιος νομιζει οτι ειναι ευκολα αυτα που λεω,ας κανει 1 ωρα σπριντ,αλματα και κερκιδες και μετα ας παει να κανει στριψιματα,αρσεις θανατου,βαθια καθισματα και προβολες και κωπηλατικες(ολα ελευθερα!!!) αντι kick backs και πεκ ντεκ και τα ξαναλεμε,για το πως βαζουν μυες...


    τωρα οσον αφορα τη διατροφη,τα εχω ξαναπει.ναι αυτοι δεν κανουν ακροτητες σαν καποιους απο εμας(συμπεριλαμβανομενου και εμου).δε μετρανε μαρουλια,δε φοβουνται το γλυκαιμικο δεικτη της μπανανας,ουτε τα λιπαρα του πληρους γιαουρτιου,ουτε καν του hamburger πολλες φορες.

    αλλα και τις μπριζολες τους θα φανε,και τα φρουτα τους, θα φανε,και τα κοτοπουλα τους θα φανε,και τα συμπληρωματα τους θα παρουν κτλ.

    τωρα το οτι σε επιπεδο διεθνων αγωνων ντοπαρονται ολοι,χαιρω πολυ... αλλα δεν ειναι εκει η ουσια
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-11-10 14:27 #38
    Προεπιλογή
    ε το άσχετος είναι δικό μου τραβηγμένο πείραγμα, όντως δεν το είπες, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος ότι δεν παρερμηνεύτηκε αυτό που έγραψα, γιατί επαναλαμβάνω το έχω κάνει σε κάποιο βαθμό και ξέρω..
    κατά τα άλλα συμφωνώ 100% μαζί σου..κάνουν ΟΛΗ αυτή την προπόνηση που αναφέρεις, απλά δεν ξέρω αν είναι θέμα έκκρισης ορμονών η πρωτεινοσύνθεσή τους..ή απλά κάνουν ένα δυναμικό πρόγραμμα έκρηξης και δύναμης που οδηγεί σε ανάπτυξη μέσω της αναγκαστικής προσαρμογής του σώματός τους..δεν ξέρω δλδ αν η μελέτη του beef είναι σωστή ή αν οι sprinters είναι η απόδειξη για το αντίθετο..

    καλημέρα και από εμένα
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-11-10 14:45 #39
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    παιδια,γενικα μιλωντας γιατι ξεφευγουμε απτο θεμα..

    δεν διαφωνει κανεις σε οτι γραφτηκε για τους σπριντερς κ τις προπονες τους κλπ..
    ΑΛΛΑ,ειναι λιγο ατοπο να λεμε οτι αυτοι που κανουν ββ περνουν φαρμακα κ ειναι ετσι,αλλα οι σπριντερς,νταξ μωρε επειδη κανουν τετοιου τυπου προπονες εχουν μυικο διαχωρισμο κ μυικοτητα..

    δεν αναφερομαι σε ατομα που κανουν στιβο απλα,αλλα σε επαγγελματιες σπριντερς που απο πισω τους εχουν μια βιομηχανια ολοκληρη 10 φορες ισχυροτερη απο αυτη του ββ,κ στο οικονομικο θεμα..κ αυτοι δωθηκαν σαν παραδειγμα εξ αρχης,εκτος αν ειδα αλλες φοτο ανεβασμενες απο παιδια που πανε στον Απολλωνα στην πλατεια βικτωριας..
    που κ παλι,ακομα κ αυτα τα παιδια εχουν μυικοτητα,περνουν δεν περουν φαρμακα γιατι απλα γυμναζονται..λογικο.

    αλλα το θεμα ειναι αλλο..

    η μελετη αυτη δεν ειναι δικια μου,αλλα δημοσιευμενη εργαστηριακη μελετη..
    δλδ τι πιο εγκυρο ψαχνει κανεις?

    μου φανταζει πολυ περιεργο,στο οτι δεχομαστε οτι η πρωτεινη αυξανει την μυικη πρωτεινοσυνθεση αν υπαρχει το καταληλο ερεθισμα,κ αυτο βαση μελετης,αλλα ζοριζομαστε στο να δεχτουμε μια μελετη που εχει σαν αποτελεσμα αυτο που γραφει,αυτη που παρεθεσα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-11-10 14:52 #40

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    οχι ρε διονυση.δεν ειναι το προβλημα μας να αμφισβητησουμε τη μελετη,ουτε να βγαλουμε τους σπριντερς καθαρους.εγω το εγραψα αλλωστε,οτι "ναι ωραια παιρνουν,χαιρω πολυ".

    αλλα δεν ειναι εκει το ζητημα.το θεμα ειναι λανθασμενα ο πολυς κοσμος νομιζει οτι δεν κανουν βαρη,και οι μυες τους ειναι μονον αποτελεσμα φαρμακων.

    τεσπα,να'χαμε να λεγαμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-11-10 15:44 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων
    τεσπα,να'χαμε να λεγαμε.


    δεν αμφισβητεί κανένας την μελέτη, τη συζητάμε απλά..κατά πόσον σε μια τέτοια κατηγορία, ή και άλλη αν θες π.χ. boxers κλπ υπάρχει τελικά μεγαλύτερη έκκληση ορμονών λόγω της φύσης της προπόνησής τους (η οποία για να το συνδέσω και με άλλο ενδιαφέρον topic του beef, έχει πολλές φορές μακρά ένταση και μικρά διαλείμματα) ή είναι άλλοι οι παράγοντες που οδηγούν σε μυική ανάπτυξη όταν υπάρχει τέτοια έκρηξη και ένταση..εγώ τείνω για να είμαι ειλικρινής στο δεύτερο και στο να συμφωνήσω με το αρχικό post..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-11-10 16:35 #42
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Ειχε βαλει εδω στο φορουμ ενας αλλος μια αλλη μελετη. Δεν το βρισκω τωρα το thread. Που ελεγε οτι ειχε παρει δυο ομαδες αντρων για να κανουν προπονησεις χεριων. Η πρωτη εκανε μονο χερια. Ενω η δευτερη και βαριες ασκησεις ποδιων (σκουωτ). Και η δευτερη ειχε μεγαλυτερη αναπτυξη σε ογκο και δυναμη στα χερια παρολο που εκαναν τις ιδιες ασκησεις. Αυτη η μελετη δεν αντικρουει την αλλη εφοσον το ερεθισμα στα χερια ηταν το ιδιο αλλα υπηρχε μεγαλυτερη εκκριση τεστο/αυξητικης λογω των βαριων ασκησεων για τα ποδια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-11-10 18:33 #43

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    ευστοχη η παρατηρηση του τασου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-11-10 21:06 #44
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειχε βαλει εδω στο φορουμ ενας αλλος μια αλλη μελετη. Δεν το βρισκω τωρα το thread. Που ελεγε οτι ειχε παρει δυο ομαδες αντρων για να κανουν προπονησεις χεριων. Η πρωτη εκανε μονο χερια. Ενω η δευτερη και βαριες ασκησεις ποδιων (σκουωτ). Και η δευτερη ειχε μεγαλυτερη αναπτυξη σε ογκο και δυναμη στα χερια παρολο που εκαναν τις ιδιες ασκησεις. Αυτη η μελετη δεν αντικρουει την αλλη εφοσον το ερεθισμα στα χερια ηταν το ιδιο αλλα υπηρχε μεγαλυτερη εκκριση τεστο/αυξητικης λογω των βαριων ασκησεων για τα ποδια?
    δεν την αντικρουει ακριβως γιατι αν δεν εγιναν μετρησεις δεν μπορεις να ξερεις γιατι πηραν τα χερια..μπορει να υπηρχε μυικο ερεθισμα ακομα κ στα χερια με το σκουοτ.

    κ αυτο γιατι,εγω οταν κανω σκουοτ,τα χερια μου κ οι ωμοι μου πρηζονται,λογω λαβης της μπαρας.αυτο φανταζομαι θα συμβαινει σε πολλους οχι μονο σε μενα.
    αρα με τα καθισματα μαλλον δουλευεις κ τον ανω κορμο εμμεσως..δεν ειναι λιγοι οι επαγγελματιες που λενε οτι αν ειχαν να διαλεξουν μια μονο ασκηση να κανουν για την υπολοιπη ζωη τους,αυτη θα ηταν τα σκουοτ.

    πανω στην κουβεντα λοιπον μιας κ μιλαμε για τις ορμονες κ την ασκηση,ολα πλεον δειχνουν απο επιστημονικα κειμενα κ οχι θεωριες του γυμναστηριου,οτι η μυικη αναπτυξη δεν εχει να κανει με την ροη ορμονων στο σωμα,αλλα με τοπικο μυικο ερεθισμα κ διαφοροποιηση των ορμονων εκει..
    το ιδιο ισχυει κ με τη κορτιζολη που,αποτι φενεται,η κορτιζολη που υπαρχει στο σωμα ΔΕΝ ειναι υπευθυνη για μυικο καταβολισμο,αλλα αυτο οφειλετε στην κορτιζολη που εκρινεται τοπικα(εσωκυταρικα δλδ),στο μυικο κυταρο με την ασκηση κ το ερεθισμα που δεχεται ο μυς.

    το σωμα δλδ,δεχομενο ερεθισματα μπορει,κ ειναι σιγουρο οτι ανταποκρινεται σε διαφοροποιησεις ορμονικου επιπεδου,αλλα το αν μπορει να χρησιμοποιησει τις διαφοροποιησεις αυτες προς οφελος μυικης αναπτυξης ειναι αλλο θεμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-11-10 21:34 #45
    Το avatar του χρήστη Surfer

    Εγγραφή
    06-07-2010
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    100
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν την αντικρουει ακριβως γιατι αν δεν εγιναν μετρησεις δεν μπορεις να ξερεις γιατι πηραν τα χερια..μπορει να υπηρχε μυικο ερεθισμα ακομα κ στα χερια με το σκουοτ.

    κ αυτο γιατι,εγω οταν κανω σκουοτ,τα χερια μου κ οι ωμοι μου πρηζονται,λογω λαβης της μπαρας.αυτο φανταζομαι θα συμβαινει σε πολλους οχι μονο σε μενα.
    αρα με τα καθισματα μαλλον δουλευεις κ τον ανω κορμο εμμεσως..δεν ειναι λιγοι οι επαγγελματιες που λενε οτι αν ειχαν να διαλεξουν μια μονο ασκηση να κανουν για την υπολοιπη ζωη τους,αυτη θα ηταν τα σκουοτ.

    πανω στην κουβεντα λοιπον μιας κ μιλαμε για τις ορμονες κ την ασκηση,ολα πλεον δειχνουν απο επιστημονικα κειμενα κ οχι θεωριες του γυμναστηριου,οτι η μυικη αναπτυξη δεν εχει να κανει με την ροη ορμονων στο σωμα,αλλα με τοπικο μυικο ερεθισμα κ διαφοροποιηση των ορμονων εκει..
    το ιδιο ισχυει κ με τη κορτιζολη που,αποτι φενεται,η κορτιζολη που υπαρχει στο σωμα ΔΕΝ ειναι υπευθυνη για μυικο καταβολισμο,αλλα αυτο οφειλετε στην κορτιζολη που εκρινεται τοπικα(εσωκυταρικα δλδ),στο μυικο κυταρο με την ασκηση κ το ερεθισμα που δεχεται ο μυς.

    το σωμα δλδ,δεχομενο ερεθισματα μπορει,κ ειναι σιγουρο οτι ανταποκρινεται σε διαφοροποιησεις ορμονικου επιπεδου,αλλα το αν μπορει να χρησιμοποιησει τις διαφοροποιησεις αυτες προς οφελος μυικης αναπτυξης ειναι αλλο θεμα.

    δλδ με τεχνολογία που να δίνει ένα συγκεκριμένο επίπεδο ερεθίσματος σε συγκεκριμένες μυικές ομάδες κάθε φορά, να έχεις αποτέλεσμα που να το ζήλευαν και σκληρά αθλούμενοι με βάρη..?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία