Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 68 από 68
  1. 05-08-12 16:43 #61
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα τελικα και στη γραμμωση θελει μεγαλυτερα διαλλειματα ?
    Είναι καλό να κάνεις μεγάλα διαλλείματα γενικά. Το αν εισαι σε όγκο, γράμμωση ή κάτι ενδιάμεσο (όπως οι περισσότεροι) δεν φαίνεται να έχει σημασία.

    Το γράμμωση ειναι πολυχρησιμοποιημένο. Εάν μιλάς για υποθερμιδική διατροφή, η λογική λέει ότι δε θα θελες να μεγιστοποιεις τη ζημιά στις μυικές ίνες γιατί ο οργανισμός έχει λιγότερα διαθέσιμα θρεπτικά στοιχεία για να επιδιορθώνει. Άρα θες λιγότερα σετ και μάλλον όχι σετ αποτυχίας.

    Ας το απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος αυτό.
    Ευλόγησον
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-08-12 17:09 #62
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Και εγω θα'θελα πολυ να το ξερω αυτο , γιατι προτεινουν τετοια στη γραμμωση με μικρα διαλλειματα ιδιους για ενδομορφους.. Σε μενα μεχρι τωρα δε βλεπω να εχω χασει μαζα , αν και στις βασικες ασκησεις ξεκουραζομαι περισσοτερο στις αλλες που ειναι απομονωσης . Απλως οι περισσοτεροι προτεινουν στη γραμμωση 40 δευτερα με 1 λεπτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-08-12 01:22 #63
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω θα'θελα πολυ να το ξερω αυτο , γιατι προτεινουν τετοια στη γραμμωση με μικρα διαλλειματα ιδιους για ενδομορφους..
    αν κ ασχετο με το θεμα...οποτε διαβαζω για προπονησεις γραμμωσης κ ογκου σε σεληνιαζομαι λεμε..
    ειδικα εκει που γραφεις κ για ενδομορφους,ειναι το κερασακι στον κεσε με το γιαουρτι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-08-12 09:22 #64
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Κατι τετοια προτεινουν για να αδειασεις απο γλυκογονο .. 30 δευτερα σουπερσετς κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-08-12 10:44 #65
    Προεπιλογή
    μαγκες εγω θα διαφωνήσο με το μεγαλήτερο ποσοστό εδωμέσα γιατι αμα αφήνεις τον οργανισμό σου πάνο απο 1 λεπτο ξεκουρασεις το αιμα αρχηζη και φευγη απο το σημειο και ειναι σαν να γίνεται μισή δουλειά.Δεν ξέρω αν με πιάνεται μάγκες
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-08-12 11:10 #66
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Θα μπω στη διαδικασία να αναφέρω και τη δική μου φιλοσοφία πάνω στο θέμα, καθώς δίνω μεγάλη προσοχή και αφοσίωση στη προπόνηση μου. Κάνω παράθεση κάποιες τοποθετήσεις όσων συμμετείχαν στη συζήτηση για να δοθούν απόψεις σε κάποιες απορίες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι λευκές ταχείας συσπάσεως ενεργοποιούνται με τα βαρυα κιλα και επίσης και το νευρικό σύστημα αντιδρά διαφορετικα και οι κόκκινες κυρίως με ελαφρύτερα με περισσότερες επαναλήψεις και μικρότερα διαλείματα
    Αυτό που αναφέρει ο Ηλίας είναι η αρχή για να καταλάβουμε πως λειτουργούν οι μυς μας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι αλλο ομως που με απασχολει μιας και γω ειμαι φαν των 2λεπτων διαλειμματων περιπου....
    Αν αυξηθει ο συνολικος χρονος προπονησης,δεν πρεπει να χουμε στο νου μας τον καταβολισμο και την κορτιζολη?
    Είναι αποδεδειγμένο πως σε όποια φάση και αν είμαστε, η προπόνηση έχει μέγιστη απόδοση στη διάρκεια 45-60 λεπτα. μετά όσο καλα και να έχουμε τραφεί, όσο τσιτωμένο και να είναι το νευρικό μας σύστημα, παρατηρούμε πως οι μυς μας δεν ανταποκρίνονται όπως επιθυμούμε και ο βασικός λόγος είναι η έκκριση κορτιζόλης. Εαν συνεχίσουμε με αερόβια προπόνηση θα καταλάβουμε πως η επιρροή είναι ορατή στο σώμα μας (ανάλογα και σε τι φυσική κατάσταση βρισκόμαστε)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pavlos17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κατα την γνωμη μου δεν θα πρεπει να μετραμε τον χρονο αναμεσα στα σετ...το καλυτερο για μενα ειναι να ξεκιναμε το επομενο σετ μολις νιωσουμε οτι μπορουμε να το βγαλουμε(οχι πανω απο 3 λεπτα).
    Όσο αφορά το χρόνο του διαλείμματος πόσος πρέπει να είναι, αυτή είναι η πιο σωστή απάντηση. Θα με ρωτήσουν μερικοί πως θα το καταλάβουν πότε είναι ο κατάλληλος χρόνος και η απάντηση είναι ''η εμπειρία του χρόνου'' θα τους το επιτρέψει και εφόσον δώσουν έμφαση στο ζήτημα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο noob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γράμμωση ειναι πολυχρησιμοποιημένο. Εάν μιλάς για υποθερμιδική διατροφή, η λογική λέει ότι δε θα θελες να μεγιστοποιεις τη ζημιά στις μυικές ίνες γιατί ο οργανισμός έχει λιγότερα διαθέσιμα θρεπτικά στοιχεία για να επιδιορθώνει. Άρα θες λιγότερα σετ και μάλλον όχι σετ αποτυχίας.
    Το ότι μια διατροφή μπορεί να είναι υποθερμιδική, αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να έχει λιγότερα θρεπτικά συστατικά για ανάρρωση. Κάθε άλλο θα πρέπει τότε να φροντίζουμε, τα θρεπτικά συστατικά να είναι επαρκή καθώς θα νιώθουμε λιγότερη ενέργεια που θα οφείλεται κυρίως σε χαμηλότερη ποσότητα υδατανθράκων, γιατι ουσιαστικά τους υδατάνθρακες μειώνουμε και όχι τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά. Παράλληλα σε υποθερμιδική διατροφή μπορεί οι υδατάνθρακες να είναι μειωμένοι αλλά δεν τους μηδενίζουμε σε καμία περίπτωση. Ο καταβολισμός μπορεί να προέλθει κυρίως από λάθος χειρισμό στην αερόβια παρά από την προπόνηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω θα'θελα πολυ να το ξερω αυτο , γιατί προτείνουν τετοια στη γραμμωση με μικρα διαλλειματα ιδιους για ενδομορφους.. Σε μενα μεχρι τωρα δε βλεπω να εχω χασει μαζα , αν και στις βασικες ασκησεις ξεκουραζομαι περισσοτερο στις αλλες που ειναι απομονωσης . Απλως οι περισσοτεροι προτεινουν στη γραμμωση 40 δευτερα με 1 λεπτο.
    Με απλά λόγια... σε κάθε προπόνηση σε όποια φάση και να βρισκόμαστε, στόχος είναι να πρίζονται οι μυς με όσο γίνεται περισσότερο αίμα. Αυτό επιφέρει και καταστροφή μυικών ινών με ότι επακόλουθο έχει για να έρθει η μυική υπερτροφία. Μυική υπερτροφία μπορεί να υπάρξει είτε κάνουμε όγκο είτε γράμμωση! Επομένως επειδή στις δυο φάσεις τρεφόμαστε διαφορετικά, η ανταπόκριση στη προπόνηση είναι διαφορετική. Για να έχουμε την ίδια αίσθηση θα πρέπει και τα διαλείμματα να είναι μικρότερα, καθώς και τα κιλά που σηκώνουμε θα είναι λιγότερα.

    Προσωπικά πιστεύω πως δεν πρέπει να οριοθετούμε τον χρόνο διαλείμματος καθώς ο καθένας μας λειτουργεί διαφορετικά. Οριοθέτηση δεν πρέπει να γίνεται ούτε ανάλογα με τη φάση που είμαστε, καθώς θα πρέπει να προσπαθούμε για όσο το δυνατό καλύτερη φυσική κατάσταση που σημαίνει ξεκουραζόμαστε πιο γρήγορα και ανταποκρινόμαστε πιο γρήγορα. Ειδανικό είναι κάνουμε έντονη προπόνηση σε κιλά και να μπαίνουμε σε σύντονο χρονικό διάστημα στο επόμενο σετ. Στόχος πάντα είναι η βελτίωση, τόσο του χρόνου ανταπόκρισης όσο και αύξηση της αντίστασης. Επίσης καλό είναι να κυνηγάμε να βγάλουμε όσο το δυνατό περισσότερες επαναλήψεις με το τελευταίο σετ κάθε άσκησης να τελειώνει με αστοχία.
    Όσα αναφέρω είναι για τον μέσο αθλούμενο που και τα γενετικά του χαρίσματα είναι σε φυσιολογικά επίπεδα ώστε να ανταποκρίνεται το σώμα του ανάλογα με τους κόπους τους.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-08-12 12:52 #67
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπω στη διαδικασία να αναφέρω και τη δική μου φιλοσοφία πάνω στο θέμα, καθώς δίνω μεγάλη προσοχή και αφοσίωση στη προπόνηση μου. Κάνω παράθεση κάποιες τοποθετήσεις όσων συμμετείχαν στη συζήτηση για να δοθούν απόψεις σε κάποιες απορίες.


    Αυτό που αναφέρει ο Ηλίας είναι η αρχή για να καταλάβουμε πως λειτουργούν οι μυς μας.


    Είναι αποδεδειγμένο πως σε όποια φάση και αν είμαστε, η προπόνηση έχει μέγιστη απόδοση στη διάρκεια 45-60 λεπτα. μετά όσο καλα και να έχουμε τραφεί, όσο τσιτωμένο και να είναι το νευρικό μας σύστημα, παρατηρούμε πως οι μυς μας δεν ανταποκρίνονται όπως επιθυμούμε και ο βασικός λόγος είναι η έκκριση κορτιζόλης. Εαν συνεχίσουμε με αερόβια προπόνηση θα καταλάβουμε πως η επιρροή είναι ορατή στο σώμα μας (ανάλογα και σε τι φυσική κατάσταση βρισκόμαστε)


    Όσο αφορά το χρόνο του διαλείμματος πόσος πρέπει να είναι, αυτή είναι η πιο σωστή απάντηση. Θα με ρωτήσουν μερικοί πως θα το καταλάβουν πότε είναι ο κατάλληλος χρόνος και η απάντηση είναι ''η εμπειρία του χρόνου'' θα τους το επιτρέψει και εφόσον δώσουν έμφαση στο ζήτημα.

    Το ότι μια διατροφή μπορεί να είναι υποθερμιδική, αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να έχει λιγότερα θρεπτικά συστατικά για ανάρρωση. Κάθε άλλο θα πρέπει τότε να φροντίζουμε, τα θρεπτικά συστατικά να είναι επαρκή καθώς θα νιώθουμε λιγότερη ενέργεια που θα οφείλεται κυρίως σε χαμηλότερη ποσότητα υδατανθράκων, γιατι ουσιαστικά τους υδατάνθρακες μειώνουμε και όχι τα υπόλοιπα θρεπτικά συστατικά. Παράλληλα σε υποθερμιδική διατροφή μπορεί οι υδατάνθρακες να είναι μειωμένοι αλλά δεν τους μηδενίζουμε σε καμία περίπτωση. Ο καταβολισμός μπορεί να προέλθει κυρίως από λάθος χειρισμό στην αερόβια παρά από την προπόνηση.


    Με απλά λόγια... σε κάθε προπόνηση σε όποια φάση και να βρισκόμαστε, στόχος είναι να πρίζονται οι μυς με όσο γίνεται περισσότερο αίμα. Αυτό επιφέρει και καταστροφή μυικών ινών με ότι επακόλουθο έχει για να έρθει η μυική υπερτροφία. Μυική υπερτροφία μπορεί να υπάρξει είτε κάνουμε όγκο είτε γράμμωση! Επομένως επειδή στις δυο φάσεις τρεφόμαστε διαφορετικά, η ανταπόκριση στη προπόνηση είναι διαφορετική. Για να έχουμε την ίδια αίσθηση θα πρέπει και τα διαλείμματα να είναι μικρότερα, καθώς και τα κιλά που σηκώνουμε θα είναι λιγότερα.

    Προσωπικά πιστεύω πως δεν πρέπει να οριοθετούμε τον χρόνο διαλείμματος καθώς ο καθένας μας λειτουργεί διαφορετικά. Οριοθέτηση δεν πρέπει να γίνεται ούτε ανάλογα με τη φάση που είμαστε, καθώς θα πρέπει να προσπαθούμε για όσο το δυνατό καλύτερη φυσική κατάσταση που σημαίνει ξεκουραζόμαστε πιο γρήγορα και ανταποκρινόμαστε πιο γρήγορα. Ειδανικό είναι κάνουμε έντονη προπόνηση σε κιλά και να μπαίνουμε σε σύντονο χρονικό διάστημα στο επόμενο σετ. Στόχος πάντα είναι η βελτίωση, τόσο του χρόνου ανταπόκρισης όσο και αύξηση της αντίστασης. Επίσης καλό είναι να κυνηγάμε να βγάλουμε όσο το δυνατό περισσότερες επαναλήψεις με το τελευταίο σετ κάθε άσκησης να τελειώνει με αστοχία.
    Όσα αναφέρω είναι για τον μέσο αθλούμενο που και τα γενετικά του χαρίσματα είναι σε φυσιολογικά επίπεδα ώστε να ανταποκρίνεται το σώμα του ανάλογα με τους κόπους τους.
    Παρα πολύ σωστός
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-08-12 16:14 #68
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    ωραιοτατος MR NASSER. ειδικα στο τμημα της αεροβιας το βιωσα κ εγω.και θα συμφωνησω με τον NOOB διοτι μερικα απο αυτα π ανεφερε τα χω δει πανω μου.δηλαδη να υπαρχει παραπανω μυικη ζημια απο οτι αναρωση με αποτελεσμα οι μυες η να μενουν στασιμοι η να μικραινουν
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345