Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 29
  1. 16-11-10 19:09 #1
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή Παρασκευάς Αργυράκης
    Παρασκευας Αργυρακης

    ένας αθλητής ο οποίος διέπρεψε στα τέλη του 1960 και στης αρχές του 1970.

    το 1969 τον Ιανουάριο πήρε την πρώτη θέση στο mr Αθήνα και το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς τον τίτλο του mr Hellas..

    το 1971 και 1972 κερδίζει και πάλι τον τίτλο του mr Hellas και τον τον τότε πολύ καλό αθλητή και πολύ καλό του φίλο, τον κούκο.

    το 1972 και ενώ ετοιμαζόταν να πάρει μέρος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γινόταν στην Αγγλία, με αθλητές όπως ο arnold swartzeneger και ο sergio oliva κάποιο οικονομικό πρόβλημα δεν του επέτρεψαν να ανταποκριθεί στο τότε κόστος των εισιτηρίων, με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί σε αυτό το πρωτάθλημα.
    εκεί σταμάτησε και η πορεία του στο άθλημα.





    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-11-10 19:11 #2
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Κι άλλες....


    Όνομα: File0005.jpg Εμφανίσεις: 3173 Μέγεθος: 85,0 KB


    Όνομα: File0006.jpg Εμφανίσεις: 2339 Μέγεθος: 140,9 KB


    Όνομα: File0007.jpg Εμφανίσεις: 2122 Μέγεθος: 144,5 KB


    Όνομα: File0009.jpg Εμφανίσεις: 2017 Μέγεθος: 85,6 KB

    Όνομα: File0010.jpg Εμφανίσεις: 3409 Μέγεθος: 175,6 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 16-11-10 20:29 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    νομίζω είναι χρήσιμο και αυτό το τόπικ , μιας και δεν θέλουμε να ξεχνάμε τους παλιούς ββερ και είναι πάγια πολιτική αυτού του φόρουμ , γιατι αυτοί αποτελούν την ιστορία του αθλήματός μας και βλέπουμε την εξέλιξη τού αθλήματος απο εκείνα τα χρόνια που ούτε γνώσεις υπήρχαν , αλλα ούτε και τα μέσα όπως σήμερα .

    ο παρασκευάς ήταν ένα ταλέντο όπως οι περισσότεροι που ασχολούνταν τότε , αφού και σήμερα στα 70 είναι ακμαίος και δυνατός και με καλή φυσική κατάσταση , αφού ασχολείτε και με το ψαροντούφεκο για ώρες κάθε φορά και πολύ φίλος με τον χρήστο ιακώβου που πηγαίνουν μερικές φορές για ψάρεμα μαζί .

    και είμαι χαρούμενος που ενω δεν τον ήξερα αφού κανένας δεν είχε μιλήσει γι αυτόν , τον γνώρισα στο γυμναστήριο μου, που τον έφερε ενας παλιός μου φίλος και συναθλητής και αργότερα αρσηβαρίστας και καθηγητης φυσικής αγωγής και ο μόνος απο τούς παλιούς αθλητες που μου μίλησε γι αυτόν επειδή τον θυμόταν ήταν ο σπύρος ο μπουρνάζος .

    μακάρι να βρούμε κι άλλες φωτο να εμπλουτίσουμε αυτό το τόπικ , ευελπιστω ο σπύρος ο μπουρνάζος επειδή έχει φωτο απο όλους τους παλιούς αθλητες να μας δώσει τίποτε σπάνιο υλικο για το φόρουμ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-11-10 01:54 #4
    Bodybuilding.gr
    Το avatar του χρήστη Muscleboss

    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περ.
    All over the World
    Μηνύματα
    10.908
    Προεπιλογή
    Πολή καλή αναφορά Γιάννη... ευχαριστούμε! Εγώ ήξερα αυτόν τον αθλητή μόνο με το μικρό του όνομα από συζητήσεις που είχα με τον Σπύρο Μπουρνάζο. Αποτελεί σίγουρα έναν από τους πρωτοπόρους και βασικούς αθλητές των πρώτων χρόνων του ελληνικού bbing που μέχρι τώρα οι περισσότεροι αγνοούσαμε.

    Περιμένουμε νέο υλικό. Μεχρι τότε θα βάλω κάποιες φώτο που φαίνεται ο παρασκευάς Αργυράκης από το τοπικ του Κούκου.

    Εδώ με τον Ben Weider.



    Στη 1η θέση του βάθρου.... 1972

    Παναγιώτης Βίτσας
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-11-10 20:40 #5
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    και αλλες 3 σπανιες φωτο

    Όνομα: ???????-1.jpg Εμφανίσεις: 3496 Μέγεθος: 98,3 KB

    Όνομα: ???????-2.jpg Εμφανίσεις: 3352 Μέγεθος: 76,1 KB

    Όνομα: ???????-3.jpg Εμφανίσεις: 3632 Μέγεθος: 92,5 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-11-10 21:12 #6
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Γιαννη φανταστικο αφιερωμα,για τα δεδομενα της εποχης που αγωνιζόταν ο κ.Αργυρακης ειχες τρομερες αναλογίες.Old school!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-11-10 23:42 #7
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    Φοβερος
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-11-10 23:54 #8
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    old school rocks!!! σ ευχαριστουμε, ειναι πολυ ωραιο αφιερωμα,πανεμορφες φωτο!
    Εχει απιστευτο σωμα ειδικα για τα δεδομενα της εποχης.... κριμα που δεν μπορεσε να αγωνιστει εξω, αλλα να ρωτησω κατι, σπονσορες δεν υπηρχαν τοτε?
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-11-10 00:51 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    τι σπόνσορες τότε ούτε εταιρίες με πρωτείνες υπήρχαν και η πλάκα είναι που με λέει ο παρασκευάς εμείς τότε δεν είχαμε σώματα ρε ηλία όπως τα σημερινά , αλλα εγω που ξέρω του έλεγα με τα μέσα που γυμναζόσασταν τότε και τρεφόσασταν ,( η διατροφή ήταν υποτυπώδης και πολλα λάθη απο άγνοια ) ούτε σήμερα θα υπήρχαν τέτοια σώματα , απλα τότε επικρατούσε η εξής λογική είχες τα προσόντα ασχολιόσουν με το ββ . όχι όπως τωρα που ο καθένας να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία του λέει θα το παλαίψω με νύχια και με δόντια και με κάθε κόστος , ξέρετε τι ενοώ , ώστε να πετύχω τον στόχο που και σήμερα πάλι τα ταλέντα ξεχωρίζουν αλλα οι γνώσεις γύρω απο το αντικείμενο και τα μέσα είναι σαφώς καλύτερα .

    μην ξεχνάμε τότε που κατέβαινε ο παράσχος ήταν ακόμα αρχές του αθλήματος στην ελλάδα, ούτε ήταν γνωστο και επόμενο να μην υπάρχει ο ανταγωνισμός όπως σήμερα , αλλα και μόνο που το ββ ήταν στα σπάργανα , ήταν απορίας άξιο πως υπήρχαν τέτοια σώματα όπως τού παρασκευά η του κούκου η μπουζιάνα .

    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-11-10 01:11 #10
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι σπόνσορες τότε ούτε εταιρίες με πρωτείνες υπήρχαν και η πλάκα είναι που με λέει ο παρασκευάς εμείς τότε δεν είχαμε σώματα ρε ηλία όπως τα σημερινά , αλλα εγω που ξέρω του έλεγα με τα μέσα που γυμναζόσασταν τότε και τρεφόσασταν ,( η διατροφή ήταν υποτυπώδης και πολλα λάθη απο άγνοια ) ούτε σήμερα θα υπήρχαν τέτοια σώματα , απλα τότε επικρατούσε η εξής λογική είχες τα προσόντα ασχολιόσουν με το ββ . όχι όπως τωρα που ο καθένας να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία του λέει θα το παλαίψω με νύχια και με δόντια και με κάθε κόστος , ξέρετε τι ενοώ , ώστε να πετύχω τον στόχο που και σήμερα πάλι τα ταλέντα ξεχωρίζουν αλλα οι γνώσεις γύρω απο το αντικείμενο και τα μέσα είναι σαφώς καλύτερα .

    μην ξεχνάμε τότε που κατέβαινε ο παράσχος ήταν ακόμα αρχές του αθλήματος στην ελλάδα, ούτε ήταν γνωστο και επόμενο να μην υπάρχει ο ανταγωνισμός όπως σήμερα , αλλα και μόνο που το ββ ήταν στα σπάργανα , ήταν απορίας άξιο πως υπήρχαν τέτοια σώματα όπως τού παρασκευά η του κούκου η μπουζιάνα .

    Eτσι ειναι οπως τα λες Ηλια, και γι αυτο μου αρεσει το old school BB !
    Αυτοι ειχαν "γνησια" "καθαρα" σωματα....
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-11-10 18:52 #11
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ,( η διατροφή ήταν υποτυπώδης και πολλα λάθη απο άγνοια )
    να αναφερουμε εδω, (μετα απο δικη του ενημερωση) οτι ενα απο τα καλα γευματα που εκανε τοτε ηταν 2 μεριδες πατατες, και 1 μεριδα κιμα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-11-10 19:40 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    και επίσης να επισημάνω πως στούς επόμενους αγώνες θα τον έχουμε στην παρέα μας μαζί με τον φίλο μου τον θάνο απο καβάλα .

    θα είναι πολύ καλό να κανονίσουμε να βρεθούν κι άλλοι παλιοί και καλοί αθλητές και φίλοι απο τα παλιά όπως ο γιάννης ο κούκος , που έχουν παίξει μαζί με τον παρασκευά και σίγουρα ο σπύρος ο μπουρνάζος που είναι και ο σύνδεσμος όλων των παλιών αθλητών που κραταει επαφές μαζί τους
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-11-10 19:46 #13
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    αυτή η συνάντηση, και η συνομιλία όλων αυτών τον παλιών θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να καταγράφει σε βίντεο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-11-10 20:21 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτή η συνάντηση, και η συνομιλία όλων αυτών τον παλιών θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να καταγράφει σε βίντεο...
    γιατι όχι τωρα με την τεχνολογία όλα γίνονται ευκολα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-08-11 09:18 #15
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dinosaure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλτατε ΧΡΗΣΤΟΣ1961.....είναι χαρά και τιμή μου το σχόλιο σου..... Και, αφορμή, να χάσει ένα αρχαίο ερπετό για λίγο το φυσικό και ... σικ, γκριζοπράσινο χρώμα του, κοκκινίζοντας παρά το ψυχρό του αίμα.........!!!
    Αναπόφευκτα λοιπόν, θα σου αφιερώσω άλλη μια φωτογραφία, του Παράσχου Παρασκευά αυτή, την οποία θεωρώ αρκετά σπάνια αν βεβαίως δεν έχει αντίρρηση ο αγαπητός Polyneikos.....!!!!!! (....δεν πιστεύω να την έχεις δημοσιεύσει ήδη πουθενά αλλού, έ;;;;;;..... )




    Και, βεβαίως, να σε ευχαριστήσω για τις όμορφες φωτογραφίες του .... γνωστού και μη εξαιρετέου Χρήστου, που μας προσέφερες....
    Προφανώς, συνειδητοποίησε τη ματαιότητα των γήινων και πρόσκαιρων..... Αρκετοί συναθλητές μου της εποχής εκείνης, έκαναν την ίδια επιλογή... Κάποιοι άλλοι, την κάναμε κάπως....ανεπίσημα. Αν είδες στο προφίλ μου τον τόπο κατοικίας μου.....
    Με ευκαιρία, ίσως εκεί να ανεβάσω και καμιά σχετική φωτό.... Νομίζω, από μια ματιά που έριξα, μπορεί να γίνει σε κάποιο φάκελο του προφίλ. Κάποια στιγμή, θα το κοιτάξω καλύτερα......
    Όποτε έχεις χρόνο και κέφι, ανέβαζε καμιά ανάμνηση από την εποχή εκείνη...... σε λόγο ή εικόνα.....

    Βάζω τη φωτογραφία κι εδώ για να υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένες
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία