Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 29 από 29
  1. 18-02-14 17:14 #16
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    ο φίλος μου ο Θάνος απο Καβαλα μου έδωσε κι άλλο σπάνιο υλικό όλντ σκούλ απο τον Αργυράκη Παρασκευά που αυτό μπορεί να μπεί και στις παλιες φωτο της ιστορίας του Ελληνικού ββ

    Όνομα: img017.jpg Εμφανίσεις: 1297 Μέγεθος: 126,5 KB
    Όνομα: img016.jpg Εμφανίσεις: 984 Μέγεθος: 116,9 KB
    Όνομα: img014.jpg Εμφανίσεις: 1399 Μέγεθος: 101,8 KB

    εδω σ αυτη τη φωτο στα δεξιά δίπλα στον Παρασκευά πρέπει να είναι ο γνωστός Έλληνας αθλητής που είχε διαπρέψει στο εξωτερικό ο Ηλίας Πέτσας
    Όνομα: img013.jpg Εμφανίσεις: 1048 Μέγεθος: 114,2 KB


    Όνομα: img012.jpg Εμφανίσεις: 1010 Μέγεθος: 91,1 KB

    εδω με Τρουλιτάκη και Μεγαρίτη
    Όνομα: αργυρακης (1).jpg Εμφανίσεις: 922 Μέγεθος: 118,3 KB

    και εδω όπως είναι τώρα ο Παρασχος που φαίνετε ότι ακόμη και μετα απο πολλα χρόνια χωρίς να κάνει βάρη πως διατηρείτε και αν τον δεί κανείς απο κοντα καταλαβαίνει τις προδιαγραφες που είχε αυτός ο άνθρωπος , γιατι εκείνα τα χρόνια ούτε τα μέσα αλλα ούτε και οι γνώσεις υπήρχαν στην σωματοδόμηση , διπλα είναι ο φίλος και παλιός συναθλητής μου που μου παραχώρησε το υλικό


    Όνομα: 300850_235921159786486_4218238_n.jpg Εμφανίσεις: 987 Μέγεθος: 52,2 KB
    κατω ο Γιάννης64 και ο Καρανικόλας Σταύρος αγωνιστικός την δεκαετία του 80 μαζί μα τον Παρασκευά στο γυμναστήριό μου
    Όνομα: 150862_155214547857148_14854_n.jpg Εμφανίσεις: 880 Μέγεθος: 54,2 KB
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-02-14 20:08 #17
    Προεπιλογή
    Σπανιες κ ανεκτιμητες οι φωτο Ηλια.
    Πραγματι πολυ καλος ο Παρασκευας για την εποχη κ φαινεται οτι ηταν δυνατος απο την φυση. Μονο ετσι μπορουσε να ξεχωρισει τοτε καποιος ,κ με την αναλογη προσπαθεια βεβαια αλλα επρεπε γενικα να ''τοχες'' απο την φυση σου.
    Μια κ σε μια φωτο φαινεται σε ρινγκ ,ειχε ασχοληθει κ με παλη σε κατς (οπως ο Κωστογλακης) λογω σωματος;

    Σε αυτη την φωτο που ειναι μαζι με τον Μεγαριτη, ποιος ειναι ο 3ος;; Μιλαμε τουλαχιστον στην συγκεκριμενη φωτο ''τυφλα'' να εχει ο Frank Zane. Αγαλμα!!
    Δεν μπορω να μην σχολιασω ομως κ για τον μη εστεμενο για γενικο Μιστερ Ελλας Γιαννη Κουκο. Ο ανθρωπος εδειξε τι σημαινει γραμωση κ μυικος τονος ,σχεδον αγνωστο εκεινη την εποχη στην Ελλαδα. Και δεν μιλαω συγκεκριμενα γι αυτες τις χρονολογιες ,αλλα κ αρκετα αργοτερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-02-14 21:14 #18
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή Παρασκευας Αργυρακης
    Έτσι όπως τα λες ειναι Χρήστο , τότε αν δεν τοχες δεν περπατουσες σ αυτα τα μονοπάτια και ο παρασχος ούτε φάρμακα ούτε τίποτε και με λίγες γνώσεις

    και γι αυτο ξεχώριζε , ακόμη και μεταγενέστερα λίγο στη δική μου εποχή ακολουθούσε τον δρόμο των αγώνων μόνο οποίος είχε τις προδιαγραφές !

    Ο τρίτος που αναφέρεις λέγεται τρουλυτακης όπως μου υποσημείωσε ο Φιλος που μου έδωσε το υλικό

    Ως αναφορά τον Γιάννη κουκο τον φίλο έχω να πω ότι και για τα τότε δεδομένα αλλα και τα σημερινά η γραμμωση του ήταν υποδειγματική
    Κ αυτές οι φωτο ειναι σπανιο και συλλεκτικό υλικό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-02-14 21:25 #19
    Προεπιλογή
    Τι να πει κανεις βλεπωντας αυτους τους αθλητες εκεινα τα χρονια!!! Φοβερο υλικο μπραβο ( συμφωνω οτι ο Γ. Κουκος ηταν πολυ μπροστα για τα Ελληνικα δεδομενα !!!!!!!!!!!!!!!)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-02-14 21:33 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι άλλες....
    Mε τον αρ. 29 πρεπει να ειναι ο Σταυρος Τριανταφυλλίδης ( παλιος προεδρος τις I.F.B.B)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-02-14 21:37 #21
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτη την φωτο που ειναι μαζι με τον Μεγαριτη, ποιος ειναι ο 3ος;; Μιλαμε τουλαχιστον στην συγκεκριμενη φωτο ''τυφλα'' να εχει ο Frank Zane. Αγαλμα!!
    Σε αυτη την φωτογραφία που σχολιάζεις Χρήστο, ειναι ο Τρουλιτάκης ο αθλητής


    Όνομα: Χωρίς τίτλο.jpg Εμφανίσεις: 860 Μέγεθος: 116,0 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-02-14 21:56 #22
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Και σε αυτή την φωτογραφία αριστερά , ειναι ο μετέπειτα MR AΘΗΝΑ 1975, Άγγελος Πηττάς ...Ιστορικής αξίας οι φωτο


    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-02-14 22:05 #23
    Προεπιλογή
    Τρουλιτακης ε;; Δεν τον ειχα ξανακουσει ,παντως εκτος απο σωμα αγαλμα ειχε κ προσωπο Hollywood.

    Πραγματι Ηλια οι φωτο ειναι σπανιες κ μεγαλης σημασιας για την ιστορια του Ελληνικου ΒΒ.

    Ναι με το Νο 29 ειναι ο Σταυρος Τριανταφυλλιδης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-02-14 22:26 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων

    εδω σ αυτη τη φωτο στα δεξιά δίπλα στον Παρασκευά πρέπει να είναι ο γνωστός Έλληνας αθλητής που είχε διαπρέψει στο εξωτερικό ο Ηλίας Πέτσας
    Όνομα: img013.jpg Εμφανίσεις: 1048 Μέγεθος: 114,2 KB
    Όνομα: img012.jpg Εμφανίσεις: 1010 Μέγεθος: 91,1 KB
    Φανταστικές φωτό Ηλία, ευχαριστούμε και τον φίλο σου το Θάνο Όντος όπως αναφέρεις στην παραπάνω φωτό είναι ο Ηλίας Πέτσας, σημαντικότατος, από του ευρέως γνωστούς Έλληνες στο εξωτερικό μαζί με τον σπουδαίο Ντέιβ Μαστοράκη
    Go heavy or go home!
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-02-14 22:27 #25
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    πραγματικα Χρήστο πολύ σπάνιο υλικό , άλλωστε παλια δεν βγαίναμε φωτο εύκολα ούτε είχαμε ψηφιακές μηχανές και οι λίγες που υπάρχουν έχουν άλλη αξία , τώρα και για κατούρημα στον καθρέφτη της τουαλέτας βγαίνουν φώτο

    επίσης νομίζω η πιο σπάνια είναι Η φωτο που φαίνετε ο Ηλίας Πέτσας που δεν νομίζω να τον έχουμε δεί αλλού σε Ελληνικό αγώνα , αν μάθω περισσότερα σχόλια απο τον πληροφοριοδότη μου θα τα αναφέρω προς ενημέρωση του φορουμ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-02-14 22:32 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο goldenera Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανταστικές φωτό Ηλία, ευχαριστούμε και τον φίλο σου το Θάνο Όντος όπως αναφέρεις στην παραπάνω φωτό είναι ο Ηλίας Πέτσας, σημαντικότατος, από του ευρέως γνωστούς Έλληνες στο εξωτερικό μαζί με τον σπουδαίο Ντέιβ Μαστοράκη
    ο φίλος μου ο θάνος είναι παλιος μρ Βόρειος Ελλάς τζούνιορ και μετα είχε πάει και διαπρέψει σαν αρσιβαρίστας όπου πέρασε γυμναστικη ακαδημία και είναι φανατικός αγνός φίλαθλος του ββ , τον λέω να γράφει καμια φορα εδω μεσα αλλα δεν ασχολείται πολυ με τα κομπιούτερ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-07-15 16:24 #27
    Προεπιλογή
    Γνώρισα από κοντά τον κο Αργυράκη πριν λίγες μέρες στην Καβάλα. Είχα ζητήσει από τον Ηλία Τριανταφύλλου να κανονίσει την συνάντηση,
    πράγμα που έκανε. Μίλησα μαζί του και μου είπε ότι τα χρόνια που κέρδιζε τους τίτλους του Mr.Hellas έμενε Αθήνα. Συγκεκριμένα ήταν οικοδόμος
    και τα καλοκαίρια δούλευε και ως ναυαγοσώστης στην παραλία του Αγίου Κοσμά.

    Κάποιος που ήξερε για τον διαγωνισμό του Mr. Hellas τον παρότρυνε να κατέβει αφού το σώμα του ήταν ήδη από τη φύση του μυώδες και γραμμωμένο.
    Έτσι λοιπόν με ελάχιστη γυμναστική με βάρη κερδίζει το 1969 τον τίτλο του Mr. Αθήνα και κατόπιν του Mr.Hellas. Συνέχισε τα βάρη και επανέρχεται
    πολύ βελτιωμένος στους αγώνες κερδίζοντας άλλες δύο φορές τον τίτλο του Mr.Hellas.

    Κάποια στιγμή επιστρέφει στην ιδιαίτερη πατρίδα του την Καβάλα. Δεν συνέχισε τους αγώνες, όμως όλοι καταλαβαίνουμε ότι κάτω από άλλες συνθήκες
    ίσως να είχε και διεθνείς διακρίσεις. Το άθλημα τότε ήταν στο ξεκίνημα και αυτό που πρέπει να κρατάμε στο μυαλό μας, είναι ότι άνθρωποι σαν τον
    κο Αργυράκη έβαλαν τις βάσεις του bodybuilding στη χώρα μας.

    Αξίζουν τον σεβασμό και την αναγνώριση όλων μας.

    Όνομα: IMG_5841.jpg Εμφανίσεις: 665 Μέγεθος: 176,8 KB

    Όνομα: IMG_5821.jpg Εμφανίσεις: 647 Μέγεθος: 172,4 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-12-20 14:42 #28
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.564
    Προεπιλογή
    Ο Παράσχος (Παρασκευάς) Αργυράκης , αγωνιζόταν στα τέλη του 1960 και στις αρχές του 1970.
    Το 1969 τον Ιανουάριο πήρε την πρώτη θέση στο Μr Eλλάς (διοργάνωση Θ. Μεγαρίτη) και το καλοκαίρι της ίδιας χρονιάς τον τίτλο Mr Αθήνα.
    Το 1970 κερδίζει την κατηγορία του στο Mr Hellas και χάνει στον Γενικό Τίτλο από τον Ηλία Πέτσα.
    Το 1971 και 1972 κερδίζει και πάλι τον τίτλο του Mr Hellas με αθλητές όπως ο Γιάννης Κούκος, Άγγελος Πηττάς, Λευτέρης Χαλιός.


    Οι συμμετοχές του Παρασκευά Αργυράκη

    Mr Eλλάς 1969 (διοργάνωση Θ. Μεγαρίτη) 1η θέση
    Mr Aθήνα (διοργάνωση Θ. Μεγαρίτη) 1η θέση
    Mr Eλλάς 1970 (διοργάνωση Θ. Μεγαρίτη) 1η θέση -1.68cm
    Mr Eλλάς 1971 1η θέση
    Mr Eλλάς 1972 1η θέση


    Το βίντεο επιμελήθηκε και ανέβασε ο Γιώργος Μποτίνης, Συγγραφέας του Βιβλίου "Οι Πρωτοπόροι" που αναφέρεται στο πρώτο διάστημα της σωματικής διάπλασης στην Ελλάδα (1950-1970)


    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-12-20 19:50 #29
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Μακάρι να μπορούσε να δεί αυτο το αφιέρωμα ο Μπαρμπα Παράσχος , θα χαιρόταν πολύ , θα του το πούμε βέβαια και αν μπορει ένας φίλος μου κοινός γνωστός μας στην Καβάλα να του το δείξει
    Άλλα χρόνια τότε και το το πολύ πολυ καμία φωτο σε κάποιο περιοδικο να έβαζαν , το οποίο στην επαρχία δεν θα κυκλοφορούσε ποτε
    Περιοδικα ΒΒ ένα βιβλιοπωλείο στην Καβάλα μόνο έφερνε και σπάνια και μόνο όταν έμαθε υπάρχει ζήτηση απο κάποιους σαν εμάς τότε που τα αγοράζαμε άρχισε να φέρνει πιο σταθερα και μαθαίναμε τα δρώμενα εκείνης της εποχής πάνω στο ΒΒ

    Μερακλής πάντα με το ωραίο φύλο ακόμη και στα γεράματα και οι φώτο με τα μοντέλα στην απονομη με τη Σταρ Ελλάς το καλύτερο του
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12