Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 90 από 118
  1. 08-11-12 16:57 #76
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    οι μύκητες γενικότερα είναι ζωτικής σημασίας για τον οργανισμό διαβάζω εδω που λέει δεν σιχαινεστε και τέτοια και λέω γιατι να σιχαθεί κάποιος , μύκητες έχει και το γιαούρτι και το αριάνι και το ροκφόρ , τα μανιτάρια , όλα αυτα βοηθάν στην καλή λειτουργία του οργανισμού γιατι και το σώμα έχει μύκητες , ειδικα οι μύκητες των γεννητικών οργάνων.
    το κεφιρ θα μπορούσε ίσως να ονομαστει ζωντανό , πλήρες και φυσικό υγρο γιαούρτι, επίσης στον καύκασο και σε χώρες που χρησιμοποιούν καθημερινα το κεφιρ σαν ρόφημα παρα τις δύσκολες συνθήκες διαβίωσης οι άνθρωποι εκτός ότι ζούν πολλα χρόνια είναι υγιείς , δεν χρειάζονται ούτε καφε να τονώσουν τον οργανισμό τους και μέχρι τα βαθεια γεράματα διατηρούν την υγεία τουςδεν ξέρουν τι θα πεί καρκίνος και άλλες αρώστιες που μαστιζουν τον δυτικό κόσμο
    Μερικά από τα παθογόνα μικρόβια, όπως τα μικρόβια της δυσεντερίας, δεν μπορούν να ζήσουν και να αναπτυχθούν σε ένα περιβάλλον οξύ, όπως το γαλακτικό οξύ.
    μερικές τροφές όπως το γάλα ωφελούν περισσότερο τον ανθρώπινο οργανισμό όταν μεταβληθούν με την ζύμωση. Π.χ. κατά την διάρκεια της καλλιέργειας του γιαουρτιού, η βιολογική άξια της πρωτεΐνης αυξάνεται. . Το ελάχιστο οινόπνευμα και το ανθρακικό οξύ που δημιουργούνται θεωρούνται σαν τονωτικά των νεύρων της περιοχής των εντέρων. Παρατηρήθηκε ότι παιδιά που έχουν τραφεί με κεφιρ κράτησαν περισσότερο άζωτο, φωσφόρο, ασβέστιο, σίδερο και υγειες πάχος απο εκείνα που τρεφόταν με σκέτο γάλα

    γι αυτο καθημερινα στην διατροφή μας δεν πρέπει να λείπουν οι μύκητες απο γιαούρτι , αριάνι γιατι απο αρχαιοτατων χρόνων είναι αποδεδειγμένα ότι βοηθάν στην καλή υγεία και λειτουργία του οργανισμού και περισσότερο τα φυσικά παραδοσιακά προιόντα και όχι τα γιαουρτοειδή που κυκλοφορούν στο εμπόριο , προτιμώτερα τα φυσικα γιαουρτακια με την πέτσα τα παραδοσιακά
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-11-12 17:04 #77
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Δε χαλαει το γαλα που το εχεις τοσες ωρες σε θερμοκρασια δωματιου?

    Και κατι αλλο. Το συμπυκνωμενο γαλα με νερο αμα βαλεις κανει?

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-11-12 17:29 #78
    Το avatar του χρήστη metz

    Εγγραφή
    20-10-2009
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Να υποθέσω πως αν χρησιμοποιήσουμε γάλα πλήρες αντί του 1,5% δεν θα έχουμε θέμα έτσι;

    Θέλω να το δοκιμάσω και με κατσικίσιο γάλα - μόνο πλήρες βρίσκω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-11-12 17:32 #79
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα οκ με το κεφίρ, τί εμπορίου τί το φτιάχνει κανείς στο σπίτι, αλλά εγώ καταλαβαίνω τί παραπάνω προσφέρει π.χ. από ένα γιαούρτι που περιέχει μαγιά. Μικροοργανισμούς έχει το ένα, μικροοργανισμούς έχει και το άλλο. Γιατί σε κάποιους αυτοί οι μικοοργανισμοί προκαλούν φούσκωμα ενώ σε άλλους τους διορθώνει; Δηλ. εάν αντί για κεφίρ προτιμήσει κανείς λίγο γιαούρτι δεν βλέπει τέτοια διαφορά;
    Είναι διαφορετικού τύπου οι μύκητες κεφίρ. Απ όσο έχω διαβάσει έχουν τους έχουν αποδοθεί πόλλές ευεργετικές ιδιότητες, παραπάνω σε σχέση με τον μύκητα του γιαουρτιού. ΑΠό τη περιοχή του καυκάσου ξέρω ότι ξεκίνησαν και έχει παρατηρηθεί (μπορεί να ναι κ τυχαίο) ότι εκεί οι κάτοικοι σταθερά στους αιώνες έχουν πολύ μεγαλύτερο μέσο όρο ζωής. Κάποιοι το απέδωσαν στο κεφίρ
    Τώρα γιατί, δεν ξέρει κανένας, έχει να κάνει με το είδος του μύκητα.
    Και οι μούχλα μύκητες είναι αλλά είναι βλαβερός τύπος


    Δε νομιζω να παρατηρήσεις διαφορά εαν ΔΕΝ έχεις κάποιο πεπτικό πρόβλημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-11-12 17:36 #80
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χαλαει το γαλα που το εχεις τοσες ωρες σε θερμοκρασια δωματιου?

    Και κατι αλλο. Το συμπυκνωμενο γαλα με νερο αμα βαλεις κανει?
    Οχι δεν προλαβαίνει, εκτός εάν μιλάμε για Αύγουστο μήνα που η θερμοκρασία δωματίου είναι 30φεύγα

    Θεωρητικά οι μύκητες τρέφονται από τους υδατάνθρακες του γάλακτος και αναπτύσσονται.
    Oπότε μάλλον γίνεται
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-11-12 17:46 #81
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    ενας μύκητας που έφερε επανάσταση στην ιατρική και τον είχε ανακαλύψει ο φλέμινκ αν θυμάμε καλα είναι της πενικιλίνης που ήταν φάρμακο και βασίστηκαν πολλα σκευάσματα , αυτο αποδεικνύει και την χρησιμότητα των μυκήτων στον οργανισμό
    επίσης υπάρχουν διαφορετικοί μύκητες και διαφέρουν αυτοι του κεφίρ απο το γιαούρτι αλλα δεν παύουν να είναι ευεργετικοί για τον οργανισμό , όπως και μύκητες στο κρασί γι αυτο λέμε το κρασί είναι σαν ζωντανός οργανισμός , δεν σημαίνει ότι είμαστε κανίβαλοι επειδη τρώμε ζωντανούς μύκητες

    και να σκευτούμε ότι η φύση έχει βγάλει τροφές που δεν χαλάνε ποτε δεν έχουν ημερομηνία λήξεως όπως πχ το ελαιόλαδο , το κρασί , το μέλι και ενω πχ το γάλα χαλάει μετα απο κάποιες μέρες το τυρί λόγω της ζύμωσης κρατάει περισσότερο και ωριμάζει με τον καιρό , όλα έχουν να κάνουν με την αντίδραση κατα την διάρκεια επεξεργασίας με τους μύκητες που δημιουργούνται
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-11-12 00:29 #82
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο metz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω πως αν χρησιμοποιήσουμε γάλα πλήρες αντί του 1,5% δεν θα έχουμε θέμα έτσι;

    Θέλω να το δοκιμάσω και με κατσικίσιο γάλα - μόνο πλήρες βρίσκω.
    Δοκίμασε το φίλε, ο γείτονας μου με κατσικίσιο και πρόβειο το κάνει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-11-12 00:33 #83
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο metz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω πως αν χρησιμοποιήσουμε γάλα πλήρες αντί του 1,5% δεν θα έχουμε θέμα έτσι;

    Θέλω να το δοκιμάσω και με κατσικίσιο γάλα - μόνο πλήρες βρίσκω.
    Υπάρχει και με 1,5 κατσικίσιο. Το βρίσκεις στα βιολογικά, συγκεκριμένα εγώ το έχω πετύχει στις 4 εποχές στο Σύνταγμα. Δεν το έχω δοκιμάσει. Το μπουκάλι 3 ευρώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-11-12 00:39 #84
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι διαφορετικού τύπου οι μύκητες κεφίρ. Απ όσο έχω διαβάσει έχουν τους έχουν αποδοθεί πόλλές ευεργετικές ιδιότητες, παραπάνω σε σχέση με τον μύκητα του γιαουρτιού. ΑΠό τη περιοχή του καυκάσου ξέρω ότι ξεκίνησαν και έχει παρατηρηθεί (μπορεί να ναι κ τυχαίο) ότι εκεί οι κάτοικοι σταθερά στους αιώνες έχουν πολύ μεγαλύτερο μέσο όρο ζωής. Κάποιοι το απέδωσαν στο κεφίρ
    Τώρα γιατί, δεν ξέρει κανένας, έχει να κάνει με το είδος του μύκητα.
    Και οι μούχλα μύκητες είναι αλλά είναι βλαβερός τύπος


    Δε νομιζω να παρατηρήσεις διαφορά εαν ΔΕΝ έχεις κάποιο πεπτικό πρόβλημα
    Lila_1 ευχαριστώ. Ιδιαίτερο πεπτικό πρόβλημα δεν έχω αλλά μπορεί να παρουσιάσω κατά καιρούς. Κεφίρ έτρωγα πιο παλιά σε στυλ γιαουρτιού. Δεν υπήρχε τότε στα σούπερ μάρκετ. Το έβρισκα στα βιολογικά αλλά από τότε που έκλεισε αυτό της περιοχής μου το αντικατέστησα με απλό γιαούρτι. Θα το ξαναρχίσω.

    Βλαβεροί μύκητες κάποιοι ισχυρίζονται πως είναι και διάφορα ήδη καρκίνου τα οποία αναπτύσσονται λόγω της διατάραξης της φυσιολογικής ισορροπίας των μικροοργανισμών στο σώμα μας εξ αιτίας διαφόρων παραγόντων όπως κατάχρηση φαρμάκων και αντιβιοτικών.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-11-12 00:43 #85
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα οκ με το κεφίρ, τί εμπορίου τί το φτιάχνει κανείς στο σπίτι, αλλά εγώ καταλαβαίνω τί παραπάνω προσφέρει π.χ. από ένα γιαούρτι που περιέχει μαγιά. Μικροοργανισμούς έχει το ένα, μικροοργανισμούς έχει και το άλλο. Γιατί σε κάποιους αυτοί οι μικοοργανισμοί προκαλούν φούσκωμα ενώ σε άλλους τους διορθώνει; Δηλ. εάν αντί για κεφίρ προτιμήσει κανείς λίγο γιαούρτι δεν βλέπει τέτοια διαφορά;
    αλλη δουλεια κανει το ενα και αλλη τ αλλο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-11-12 01:24 #86
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aggelikh Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλη δουλεια κανει το ενα και αλλη τ αλλο!
    Ευχαριστώ. Βρήκα περισσότερες πληροφορίες ψάχνοντας στο ίντερνετ. Αν και υπερβολές τα θεωρώ τα περισσότερα, θα δοκιμάσω, δεν έχω να χάσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-11-12 01:32 #87
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    και να μην ξεχνάμε ενω λέμε ότι στον καύκασο τρέφονται καθημερινα με κεφιρ και έχουν υγεία και μακροζωία , αλλα άλλες οι συνθήκες διαβίωσης εκεί και άλλες στον υπόλοιπο κόσμο απο θέμα μόλυνσης περιβάλοντος άλλων συνηθειών διατροφής και τρόπου ζωής και το κυριότερο κατι που κανείς δεν το λαμβάνει υπόψιν και δεν μετριέτε εκεί οι άνθρωποι δεν έχουν στρές

    το θέμα είναι ότι οι μύκητες όπως πχ του αγνού γιαουρτιού με την μαγια είναι οφέλημοι για τον οργανισμό και απαραίτητοι

    και ενα μέσο να το διώξουμε το άγχος είναι και η άθληση , αλλα όταν καταντάει άγχος το τι θα φάμε η μη φάμε καμια μπάμια παραπάνω και χαλάσουμε το σχήμα , τότε μόνο άγχος δεν αποβάλουμε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-11-12 17:42 #88
    Το avatar του χρήστη metz

    Εγγραφή
    20-10-2009
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasaxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε το φίλε, ο γείτονας μου με κατσικίσιο και πρόβειο το κάνει.
    Αγόρασα σήμερα κατσικίσιο (όλυμπος) και θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και με 1,5 κατσικίσιο. Το βρίσκεις στα βιολογικά, συγκεκριμένα εγώ το έχω πετύχει στις 4 εποχές στο Σύνταγμα. Δεν το έχω δοκιμάσει. Το μπουκάλι 3 ευρώ.
    3 ευρώ είναι αρκετά τσιμπημένο, θα προτιμήσω ότι βρίσκω σε carrefour και βασιλόπουλο. Σ' ευχαριστώ πάντως

    Επίσης, σήμερα το βράδυ θα είναι έτοιμο και το πρώτο εγχείρημα παρασκευής κεφίρ με ανάμειξη 500ml έτοιμου κεφίρ με 1 λίτρο κανονικού αγελαδινού 1,5%. (ανάμειξη και 24 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου).
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 09-11-12 18:02 #89
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο metz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρασα σήμερα κατσικίσιο (όλυμπος) και θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ
    Αυτός που λέω εγώ, παίρνει από της κατσίκες του το γάλα και το κάνει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-11-12 19:11 #90
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο metz Εμφάνιση μηνυμάτων
    πρώτο εγχείρημα παρασκευής κεφίρ με ανάμειξη 500ml έτοιμου κεφίρ με 1 λίτρο κανονικού αγελαδινού 1,5%
    Γιατί τόσο πολύ κεφίρ?
    Η αναλογία είναι 1/10

    Επίσης πρέπει να αφήσεις το γάλα εκτός ψυγείου τουλάχιστον 12 ώρες πριν την ανάμειξη
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ΤελευταίαΤελευταία