Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 105 από 118
  1. 09-11-12 23:56 #91
    Το avatar του χρήστη metz

    Εγγραφή
    20-10-2009
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τόσο πολύ κεφίρ?
    Η αναλογία είναι 1/10

    Επίσης πρέπει να αφήσεις το γάλα εκτός ψυγείου τουλάχιστον 12 ώρες πριν την ανάμειξη
    Γιατί θα πρέπει να είναι 1/10 η αναλογία; Πώς προκύπτει, δεν το κατάλαβα; Μήπως αυτή είναι η ελάχιστη ποσότητα; Με την ποσότητα που χρησιμοποίησα δεν θα έπρεπε να έχουμε αποτέλεσμα;

    Εξάλλου, ποιο πάνω ο Beef δίνει στις οδηγίες 150ml κεφίρ σε 850ml γάλα (αδειάζοντας 150ml γάλα για να προσθέσεις το κεφίρ) ή αν υπάρχει μεγαλύτερο δοχείο 150ml kefir σε 1 λίτρο γάλα. Εδώ έχουμε 1/5,66 και 1/6,66 αντίστοιχα. Δεν βλέπω πουθενά το 1/10.

    Πάντως στην αναλογία που περιέγραψα, 1/2 πρακτικά, με 24 ώρες σε θερμοκρασία δωματίου, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

    Τώρα που γράφω πίνω μισό λίτρο από το ''παρασκεύασμα'' μου. Κρεμώδης γεύση, όχι ιδιαίτερα ξινό - για τα γούστα μου πολύ καλό.

    Το γάλα γιατί να μείνει 12 ώρες εκτός ψυγείου; Δεν θα ξινίσει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-11-12 00:22 #92
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasaxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός που λέω εγώ, παίρνει από της κατσίκες του το γάλα και το κάνει.
    Η παστερίωση θα πρέπει να είναι άγνωστη λέξη. Αποκλείεται να το χρησιμοποιεί κατευθείαν από τις κατσίκες. Θα πρέπει να το βράζει ή να χρησιμοποιεί άλλο τρόπο παστερίωσής του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-11-12 00:25 #93
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο metz Εμφάνιση μηνυμάτων
    150ml κεφίρ σε 850ml γάλα (αδειάζοντας 150ml γάλα για να προσθέσεις το κεφίρ) ή αν υπάρχει μεγαλύτερο δοχείο 150ml kefir σε 1 λίτρο γάλα. Εδώ έχουμε 1/5,66 και 1/6,66 αντίστοιχα. Δεν βλέπω πουθενά το 1/10.
    Το γάλα γιατί να μείνει 12 ώρες εκτός ψυγείου; Δεν θα ξινίσει;
    Οταν βάζεις 150 μλ σε 1000 μλ η αναλογία είναι 1,5/10
    Ακόμα και έτσι βασικά το 1/6 δεν έχει σχέση με το 1/2

    ΜΕ 500 μλ μπορείς να φτιάξεις 4-5 λίτρα κεφίρ αντι για 1 που έκανες τώρα.
    η συνταγή λέει 1/10, άλλο που εμείς για ευκολία δικιά μας το φτιάχνουμε μέσα στο ίδιο το κουτί του γάλακτος.
    Και όταν αφαιρείς τα 100 μλ δεν το κάνεις για να βγεί η αναλογία αλλά για να χωρέσει στο κουτί το μείγμα...

    Και όχι δε ξινίζει, το χω γράψει από πάνω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lila_1 : 10-11-12 στις 00:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-11-12 00:41 #94
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η παστερίωση θα πρέπει να είναι άγνωστη λέξη. Αποκλείεται να το χρησιμοποιεί κατευθείαν από τις κατσίκες. Θα πρέπει να το βράζει ή να χρησιμοποιεί άλλο τρόπο παστερίωσής του.
    Το βράζει πρώτα, μα και βέβαια, κι'εμενα άμα μου φέρει η μάνα μου, το βράζουμε πριν το καταναλώσουμε, δεν γίνετε διαφορετικά.
    Μόνο ο παπους μου το έπινε από μικρός, το πίνει και θα το πίνει για πάντα άβραστο, δεν έχει λέει ουσία βρασμένο .
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-11-12 00:46 #95
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasaxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βράζει πρώτα, μα και βέβαια, κι'εμενα άμα μου φέρει η μάνα μου, το βράζουμε πριν το καταναλώσουμε, δεν γίνετε διαφορετικά.
    Μόνο ο παπους μου το έπινε από μικρός, το πίνει και θα το πίνει για πάντα άβραστο, δεν έχει λέει ουσία βρασμένο .
    Κανονικα αν θες να το πιεις αβραστο πρεπει να πινεις κατευθειας απο τις θηλες της κατσικας. Αν ερθει σε επαφη με το περιβαλλον και το πιεις μετα ειναι πολυ επικινδυνο

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-11-12 00:51 #96
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα αν θες να το πιεις αβραστο πρεπει να πινεις κατευθειας απο τις θηλες της κατσικας.
    Να θηλάσει την κατσίκα ??
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 10-11-12 00:52 #97
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα αν θες να το πιεις αβραστο πρεπει να πινεις κατευθειας απο τις θηλες της κατσικας. Αν ερθει σε επαφη με το περιβαλλον και το πιεις μετα ειναι πολυ επικινδυνο
    Μικρός λέει ξάπλωνε κάτω από της κατσίκες του, τώρα άμα το φέρουμε στο μπουκάλι ζεστό ζεστό, βάζει ένα ποτήρι καλό και το κατεβάζει, μόνο αν είναι ακόμα ζεστό.
    Εγώ φίλε Τάσο, μια φορά δοκίμασα να ποιο άβραστο ζεστό, ήταν από της χειρότερες μέρες της ζωής μου, έπαθα ζημιά φίλε, ελπίζω να καταλαβαίνεις....
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-11-12 00:58 #98
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να θηλάσει την κατσίκα ??
    Ε ναι. Υποθετικα μιλαμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasaxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρός λέει ξάπλωνε κάτω από της κατσίκες του, τώρα άμα το φέρουμε στο μπουκάλι ζεστό ζεστό, βάζει ένα ποτήρι καλό και το κατεβάζει, μόνο αν είναι ακόμα ζεστό.
    Εγώ φίλε Τάσο, μια φορά δοκίμασα να ποιο άβραστο ζεστό, ήταν από της χειρότερες μέρες της ζωής μου, έπαθα ζημιά φίλε, ελπίζω να καταλαβαίνεις....
    Το θεμα ειναι οτι ακουμπαει στο ποτηρι ομως. Δεν εχω πιει ποτε αλλα αν δεν αηδιαζεις με τη γευση του γιαουρτιου και αηδιασες με αυτο πρεπει να ειναι πολυ ασχημο

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 10-11-12 01:03 #99
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα αν θες να το πιεις αβραστο πρεπει να πινεις κατευθειας απο τις θηλες της κατσικας. Αν ερθει σε επαφη με το περιβαλλον και το πιεις μετα ειναι πολυ επικινδυνο
    off topic

    Ναι γιατι η μικροχλωριδα του μαστου της κατσικας ειναι ασηπτη και στειρη, το οτι θα αρμεξεις και θα το βαλεις σε δοχειο ή το περιβαλλον περιμενεις να σου κανει ζημια
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-11-12 01:10 #100
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεμα ειναι οτι ακουμπαει στο ποτηρι ομως. Δεν εχω πιει ποτε αλλα αν δεν αηδιαζεις με τη γευση του γιαουρτιου και αηδιασες με αυτο πρεπει να ειναι πολυ ασχημο
    Δεν αηδίασα καθόλου σε πληροφορώ, κατέβηκε ευχάριστα.
    Αλλά όλη την ημέρα είχα δυάρια, με διέλυσε τελείως, πραγματικά σου μιλάω
    Βασικά αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που βράζουμε το γάλα, έχει προφανώς κάποια μικρόβια να το πω, μύκητες να το πω;
    Δεν ξέρω, μόνο τους παλαιότερους δεν πειράζει, έχουν συνηθίσει προφανώς, τότε εκείνες της εποχές ήταν και δύσκολα τα πράγματα, χύμα όλα και στα γρήγορα να μην σε δουν, προφανώς όλοι αυτοί να έχουν αναπτύξει καλά αντισώματα, δεν ξέρω τι άλλο να πω φίλε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 10-11-12 01:14 #101
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giannistzn Εμφάνιση μηνυμάτων
    off topic

    Ναι γιατι η μικροχλωριδα του μαστου της κατσικας ειναι ασηπτη και στειρη, το οτι θα αρμεξεις και θα το βαλεις σε δοχειο ή το περιβαλλον περιμενεις να σου κανει ζημια
    Εφοσον τα μωρα της κατσικας δεν παθαινουν τιποτα γιατι να παθεις ενας ανθρωπος?

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-11-12 01:17 #102
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσον τα μωρα της κατσικας δεν παθαινουν τιποτα γιατι να παθεις ενας ανθρωπος?
    Έλα ντε, κι'εγω την ίδια απορία έχω.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 10-11-12 05:27 #103
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasaxo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αηδίασα καθόλου σε πληροφορώ, κατέβηκε ευχάριστα.
    Αλλά όλη την ημέρα είχα δυάρια, με διέλυσε τελείως, πραγματικά σου μιλάω
    Βασικά αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που βράζουμε το γάλα, έχει προφανώς κάποια μικρόβια να το πω, μύκητες να το πω;
    Δεν ξέρω, μόνο τους παλαιότερους δεν πειράζει, έχουν συνηθίσει προφανώς, τότε εκείνες της εποχές ήταν και δύσκολα τα πράγματα, χύμα όλα και στα γρήγορα να μην σε δουν, προφανώς όλοι αυτοί να έχουν αναπτύξει καλά αντισώματα, δεν ξέρω τι άλλο να πω φίλε.
    είναι θεμα αντισωμάτων παλια εμείς με τα ζώα δίπλα στο σταβλο μεγαλώναμε και ποτε κανείς δεν έπαθε κάτι , ούτε απο το γάλα ούτε τίποτε γιατι ο άνθρωπος προσαρμόζετε στο περιβάλον που ζεί και δημιουργεί αντισώματα

    επίσης το γάλα μεσα στο μασταρι του ζώου απο τα αντισώματα που έχει δεν χαλάει και διατηρείτε μια χαρα , αν όμως το ζώο δεν αρμεχτεί και μείνει μερες μεσα το γάλα κατ αρχήν σπαργώνει δηλαδή πρήζετε το μασταρι , επειδη είναι γεμάτο γάλα και πολλες φορες προσβάλετε απο μικρόβιο και χαλάει και τότε λέμε έπαθε μαστίτιδα το ζώο και βγαίνει κομμάτια κομματια
    τότε θυμάμε εγω παιδί ήμουν με έστελνε ο μπαμπας μου στο φαρμακείο και έπαιρνα κατι σύριγκες με ενα άσπρο υγρο σαν γάλα που το άδειαζα μεσα στο μασταρι απο την ρόγα και διαλυόταν αυτο το πυχτο υγρο και έφευγε το γάλα που είχε χαλάσει και ανακουφηζόταν το ζώο
    και σαν το φρέσκο γάλα δεν έχει να πιάνει και κείνο το καιμάκι απο πάνω στο βράσιμο , εκείνο μόνο έχει πόσα συστατικα και μείς το πετάμε και καλα για το λίπος , τρίχες κατσαρες δηλαδή και το γιαούρτι απο φρέσκο γάλα είναι άλλο πράμα , η μαγια που μπαίνει μεσα δημιουργεί αυτούς τους μύκητες και πήζει και είναι θρεπτικό υψηλής βιολογικής αξίας πρωτείνη καμία σχέση με το γάλα σκέτο και χρήσιμους μύκητες για την άμυνα του οργανισμού

    περιέχει εκατοντάδες εκατομύρια γαλακτοβάκιλους με αποδεδειγμένη αντισηπτική δράση , επίσης παλια οι μεγαλύτεροι θα θυμούνται απο παπούδες και γιαγιάδες οι τότε γυναικολόγοι μιλάμε πρίν πολλα χρόνια επειδη δεν είχαν τα κατάλληλα φάρμακα και θεραπείες , συνέστηναν στις γυναίκες να κάνουν κολπικές πλύσεις με ζωντανό γιαούρτι για να αντιμετωπήσουν την βακτηριακή κολπίτιδα
    αυτα όποιος ξέρει μπορεί να τα ψάξει και στο ίντερνετ να το διαπιστώσει , είναι πράματα που τα έχουμε ακούσει , ακόμη και σήμερα γυναικολόγοι συνηστούν και στον άντρα αλλα και στην γυναίκα την κατανάλωση του παραδοσιακού γιαουρτιού στην βασική διατροφή

    και τωρα φοβόμαστε να φαμε γιαούρτι μην χαλάσουμε το σχήμα , ε ρε κούνια που μας κούναγε και τρώμε μόνο τα στήθια απο κοτα και ρύζια σε πρώτο πλάνο βέβαια και το γιαούρτι λέμε θα μας θολώσει η θα μας κρύψει τις φλέβες , εγω που το έτρωγα ακόμα και πρίν αγώνες δεν ξερω γιατι έβγαζα φλέβες καλώδια

    το γιαούρτι λόγω της ζύμωσης που υφίστατε απο τους γαλακτοβάκιλλους βοηθα τον άνθρωπο στην πεψη με τους παρακάτω τρόπους
    1)χημική διάσπαση της λακτόζης
    2)στην πεψη των τροφών , στην κινητικότητα των εντέρων τα οποία εκτος την εύκολη πεψη όπως ε'ίπα διεγείρουν και τις ηπατικές εκρίσεις και εντερικες εκρίσεις
    3)απο τον μεταβολισμό του γαλακτοβακίλου παραγετε μεγάλη ποσότητα γαλακτικού οξέως που λειτουργεί σαν αντισηπτικό του πεπτικου σωλήνα και παράγονται ποσότητες αλκοόλης που δρούν σαν τονωτικό στα νευρα του πεπτικου σωλήνα
    4)προσθέτει εκατομύρια γαλακτοβακίλων που διορθώνει την διαταραγμένη φυσικη χλωρίδα του εντέρου

    τα προβιοτικα που προέρχετε η λέξη απο την Ελληνική λέξη "προ βιος" "υπερ της ζωής" είναι ευεργετικα για την υγεία μας και κυρίως για την εντερική λειτουργία και τόνωση του ανοσοποιητικού .

    εγω πάντως συνηστούσα σε μεγάλους ανθρώπους που έπασχαν απο υπέρταση να τρώνε καθημερινα γιαούρτι γιατι το ασβέστιο που περιέχει βοηθάει στην μείωση της πίεσης , γι αυτο και οι παππούδες και γιαγιαδες τρώνε καθε βράδυ ενα γιαουρτάκι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 10-11-12 05:29 #104
    Το avatar του χρήστη magdaline

    Εγγραφή
    09-03-2011
    Περ.
    Czech Republic
    Μηνύματα
    1.650
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι θεμα αντισωμάτων παλια εμείς με τα ζώα δίπλα στο σταβλο μεγαλώναμε και ποτε κανείς δεν έπαθε κάτι , ούτε απο το γάλα ούτε τίποτε γιατι ο άνθρωπος προσαρμόζετε στο περιβάλον που ζεί και δημιουργεί αντισώματα

    επίσης το γάλα μεσα στο μασταρι του ζώου απο τα αντισώματα που έχει δεν χαλάει και διατηρείτε μια χαρα , αν όμως το ζώο δεν αρμεχτεί και μείνει μερες μεσα το γάλα κατ αρχήν σπαργώνει δηλαδή πρήζετε το μασταρι , επειδη είναι γεμάτο γάλα και πολλες φορες προσβάλετε απο μικρόβιο και χαλάει και τότε λέμε έπαθε μαστίτιδα το ζώο και βγαίνει κομμάτια κομματια
    και σαν το φρέσκο γάλα δεν έχει να πιάνει και κείνο το καιμάκι απο πάνω στο βράσιμο , εκείνο μόνο έχει πόσα συστατικα και μείς το πετάμε και καλα για το λίπος , τρίχες κατσαρες δηλαδή και το γιαούρτι απο φρέσκο γάλα είναι άλλο πράμα , η μαγια που μπαίνει μεσα δημιουργεί αυτούς τους μύκητες και πήζει και είναι θρεπτικό υψηλής βιολογικής αξίας πρωτείνη καμία σχέση με το γάλα σκέτο και χρήσιμους μύκητες για την άμυνα του οργανισμού

    περιέχει εκατοντάδες εκατομύρια γαλακτοβάκιλους με αποδεδειγμένη αντισηπτική δράση , επίσης παλια οι μεγαλύτεροι θα θυμούνται απο παπούδες και γιαγιάδες οι τότε γυναικολόγοι μιλάμε πρίν πολλα χρόνια επειδη δεν είχαν τα κατάλληλα φάρμακα και θεραπείες , συνέστηναν στις γυναίκες να κάνουν κολπικές πλύσεις με ζωντανό γιαούρτι για να αντιμετωπήσουν την βακτηριακή κολπίτιδα
    αυτα όποιος ξέρει μπορεί να τα ψάξει και στο ίντερνετ να το διαπιστώσει , είναι πράματα που τα έχουμε ακούσει , ακόμη και σήμερα γυναικολόγοι συνηστούν και στον άντρα αλλα και στην γυναίκα την κατανάλωση του παραδοσιακού γιαουρτιού στην βασική διατροφή

    και τωρα φοβόμαστε να φαμε γιαούρτι μην χαλάσουμε το σχήμα , ε ρε κούνια που μας κούναγε και τρώμε μόνο τα στήθια απο κοτα και ρύζια σε πρώτο πλάνο βέβαια και το γιαούρτι λέμε θα μας θολώσει η θα μας κρύψει τις φλέβες , εγω που το έτρωγα ακόμα και πρίν αγώνες δεν ξερω γιατι έβγαζα φλέβες καλώδια

    το γιαούρτι λόγω της ζύμωσης που υφίστατε απο τους γαλακτοβάκιλλους βοηθα τον άνθρωπο στην πεψη με τους παρακάτω τρόπους
    1)χημική διάσπαση της λακτόζης
    2)στην πεψη των τροφών , στην κινητικότητα των εντέρων τα οποία εκτος την εύκολη πεψη όπως ε'ίπα διεγείρουν και στι ηπατικές εκρίσεις και εντερικες εκρίσεις
    3)απο τον μεταβολισμό του γαλακτοβακίλου παραγετε μεγάλη ποσότητα γαλακτικού οξέως που λειτουργεί σαν αντισηπτικό του πεπτικου σωλήνα και παράγονται ποσότητες αλκοόλης που δρούν σαν τονωτικό στα νευρα του πεπτικου σωλήνα
    4)προσθέτει εκατομύρια γαλακτοβακίλων που διορθώνει την διαταραγμένη φυσικη χλωρίδα του εντέρου

    τα προβιοτικα που προέρχετε η λέξη απο την Ελληνική λέξη "για την ζωή" είναι ευεργετικα για την υγεία μας και κυρίως για την εντερική λειτουργία και τόνωση του ανοσοποιητικού .

    εγω πάντως συνηστούσα σε μεγάλους ανθρώπους που έπασχαν απο υπέρταση να τρώνε καθημερινα γιαούρτι γιατι το ασβέστιο που περιέχει βοηθάει στην μείωση της πίεσης , γι αυτο και οι παππούδες και γιαγιαδες τρώνε καθε βράδυ ενα γιαουρτάκι
    κυρ Ηλία ζωγραφισες και παλι
    "Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις, τούτο προσπάθησε τουλάχιστον όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου."
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-11-12 05:40 #105
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο magdaline Εμφάνιση μηνυμάτων
    κυρ Ηλία ζωγραφισες και παλι
    ενας εγω και ενας ο σχωρεμένος ο παύλος ο πικάσος
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5678 ΤελευταίαΤελευταία