Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 106 έως 118 από 118
  1. 10-11-12 10:30 #106
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφοσον τα μωρα της κατσικας δεν παθαινουν τιποτα γιατι να παθεις ενας ανθρωπος?
    Το οτι δεν παθαινουν δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει κατι. Τα μωρα παιρνουν το πρωτογαλα απο τη μανα, το οποιο εχει αυξημενη συσταση σε αντισωματα και λοιπα στοιχεια που προστατευουν εν μερη το μικρο.

    Ας μην το αναλυσουμε παρακατω, δεν εχει νοημα. Παντως στις θηλες υπαρχουν και μικροβια και βακτηρια και φλεγμονες και 1002. Στις σωστες εκτροφες θελει πολυ καλο πλυσιμο-στεγνωμα και μερικες φορες και αντισιπτικα τοπικα
    I love sweets
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-11-12 16:08 #107
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    είναι θεμα αντισωμάτων παλια εμείς με τα ζώα δίπλα στο σταβλο μεγαλώναμε και ποτε κανείς δεν έπαθε κάτι , ούτε απο το γάλα ούτε τίποτε γιατι ο άνθρωπος προσαρμόζετε στο περιβάλον που ζεί και δημιουργεί αντισώματα
    Καλά το κατάλαβα δηλαδή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-11-12 14:59 #108
    Το avatar του χρήστη metz

    Εγγραφή
    20-10-2009
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν βάζεις 150 μλ σε 1000 μλ η αναλογία είναι 1,5/10
    Πολύ σωστά - μόλις έσκισα το πτυχίο μου...
    Ακόμα και έτσι βασικά το 1/6 δεν έχει σχέση με το 1/2

    ΜΕ 500 μλ μπορείς να φτιάξεις 4-5 λίτρα κεφίρ αντι για 1 που έκανες τώρα.

    Το ξέρω πως μπορείς να φτιάξεις μεγαλύτερη ποσότητα, απλά σαν πρώτη δοκιμή έκανα μια προχειρη ανάμειξη να δω πως θα μου βγει και αν θα μου αρέσει. Δεν έχει νόημα να φτιάξω 4-5 λίτρα κεφίρ και να ανακαλύψω πως τελικά αυτό που προκύπτει με τη μέθοδο αυτή δεν μου αρέσει...

    η συνταγή λέει 1/10, άλλο που εμείς για ευκολία δικιά μας το φτιάχνουμε μέσα στο ίδιο το κουτί του γάλακτος.
    Απ' ότι κατάλαβα, η αναλογία 1/10 αναφέρεται σε ανάμιξη σπόρων κεφίρ με φρέσκο γάλα. Γι αυτό και έβαλα αρκετά μεγαλύτερη ποσότητα έτοιμου κεφίρ

    Και όταν αφαιρείς τα 100 μλ δεν το κάνεις για να βγεί η αναλογία αλλά για να χωρέσει στο κουτί το μείγμα...
    Σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνηση αλλά το είχα καταλάβει αυτο...

    Και όχι δε ξινίζει, το χω γράψει από πάνω
    Όπως και να 'χει, το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό! Έχω αρχίσει πλέον ''παραγωγή''. Θα ψάξω να βρω και σπόρους κεφίρ για να το φτιάχνω ποιο παραδοσιακά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-11-12 23:54 #109
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    Εκανα την πρωτη αποπειρα να κανω κεφιρ μονος μου...απλα τα κανα λαθος και εβαλα κατευθειαν μεσα στο γαλα το κεφιρ και μετα τ αφησα εκτος ψυγειου 2 μερες.... σημερα εκανα και δοκιμη,δειχνει ιδιο σε μυρωδια και γευση με το κεφιρ του εμποριου.....αν δειτε οτι δεν γραφω για μερες στο forum θα ξερετε τι εχει συμβει....
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-02-13 01:20 #110
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Λοιπον , απο τιμη / ποιοτητα πια εταιρεια προτινετε?

    Επεισης προτινετε να φτιαχνουμε κεφιρ με γαλα για οικονομια ή για την διαδικασια της "ζυμωσης" που κανει το κεφιρ επειτα?

    *μολις ειδα κεφιρ με γευση φραουλα και στεβια απο την μεβγαλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-02-13 03:43 #111
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    και γω την μεβγαλ πέρνω τελευταία και την θεωρω αξιόπιστη εταιρία και με βάση αυτα που είπε και η Ντορίτα απο πληροφορίες που είχε απο ελέγχους που κάνουν τα σούπερ μαρκετ θεωρείτε απο τις κορυφαίες εταιρίες , απλα αυτα με γεύσεις φράουλα εμένα δεν μ αρέσουν προτιμώ την παραδοσιακη γεύση σαν ξυνόγαλο και πίνετε ευχάριστα, αλλα τωρα τελευταία επειδη δεν έβρισκα πήρα με γεύση φράουλα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-02-13 00:05 #112
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα ακου τι θα κανεις.
    θα παρεις ενα μπουκαλι κεφιρ απο το σουπερ..παρε οποια μαρκα θες.περιπου 1ευρω κ κατι εχουν ολες το μισο λιτρο.
    κ θα παρεις ενα λιτρο γαλα,1.5%..οποιο ναναι παρε.

    θα αφησεις το γαλα εκτος ψυγειου για 24ωρες.
    μετα θα αφαιρεσεις περιπου 150μλ γαλα,κ θα τα αντικαταστησεις με 150μλ κεφιρ απο αυτο του εμποριου που θα χεις παρει.
    θα αφησεις το μιγμα αυτο αλλες 24ωρες εκτος ψυγειου,κ μετα ειναι ετοιμο.

    το ανακινεις καλα,κ το διατηρεις στο ψυγειο..κοκ..
    καθε φορα που θα πινεις θα ανακινεις καλα.
    Ερωτηση για οποιον γνωριζει. Αφησα 24ωρες το γαλα σε θερμοκρασια δωματιου. τωρα εβαλα το κεφιρ θα το αφησω αλλες 24ωρες.. Οταν μεινουν 150μλ απο το νεο μειγμα/κεφιρ μπορω να κανω παλι την ιδια διαδικασια ή πρεπει να κανω συνεχεια απο την αρχη το σκηνικο?

    Όνομα: 419242_10151428149391530_1896717500_n.jpg Εμφανίσεις: 1458 Μέγεθος: 55,1 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-03-13 04:58 #113
    Προεπιλογή Αριανι/Κεφιρ ή Γαλα
    αν και καθυστερημενη η απαντηση οφειλω να συμπληρωσω οτι το κεφιρ ειναι πολυ οφελιμο για τον ανθρωπινο οργανισμο τοσο για τις βιταμινες που εχει οσο και για τα αντιοξειδωτικα του εγω προσωπικα παρασκευαζω κεφιρ και δεν χρησιμοποιω του εμποριου γιατι θεωρω οτι δεν εχει δριμυτητα της γευσης που θα επρεπε,επισης μπορει την ζυμωση να την παρατεινεις και περισσοτερες μερες ,οσο πιο ξινη η γευση τοσο καλυτερα,σημαντικη επισημανση κατα την διαρκεια σουρωματος του κεφιρ απο το γαλα ειναι το σουρωτηρι που χρησιμοποιουμε να μην ειναι μεταλλικο ισως γιατι καταστρεφει το κεφιρ το ιδιο η επενεργει αρνητικα στην διατηρηση των πολυτιμων συστατικων του,παντως εγω που ειμαι συστηματικος χρηστης εχω δει βελτιωση σε μικροπροβληματα οπως αυχενικα , μεσης και αλλα ελπιζω να μην ειναι placebo.Οι καυκασιοι απο οπου και ερχεται το εν λογω προιον ισχυριζονται οτι προσφερει στους χρηστες του μακροζωια αυτα τα ολιγα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-03-13 05:02 #114
    Προεπιλογή
    α ξεχασα επισης να πω οτι εαν δεν θελουμε να το χρησιμοποιησουμε για καποια περιοδο τοτε το βαζουμε στην καταψυξη και ετσι διατηρειται φρεσκο χωρις προβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-09-13 17:45 #115
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη ελμερ

    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    περιστερι
    Μηνύματα
    4.032
    Προεπιλογή
    Το κεφιρ με γευση φραουλα της Μεβγαλ που δοκιμασα πολυ καλο στη γευση καμια σχεση με το απλο.......
    Στηριξου πανω μου να πεσουμε μαζι
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-02-14 16:31 #116
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Bump

    Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί ποτέ/το χει παρατηρήσει κανείς, αλλά υπάρχει περίπτωση τα προβιοτικά στο κεφίρ να λειτουργούν κατά των φλεγμονών?

    Παρατηρώ εδώ και 3-4 μέρες που πίνω συστηματικά, ότι οι τένοντες έχουν ηρεμήσει κατά πολύ ενώ με ενοχλούν εδώ και 3-4 μήνες.
    Το χα παρατηρήσει και στο παρελθόν που ένα διάστημα έπινα καθημερινά αλλά το χα αποδώσει σε άλλους παράγοντες.
    Τυχαίο πάλι? Υπάρχει κάτι στη βιβλιογραφία πάνω σ αυτό?

    Νομίζω κάποιος/κάποτε/σε κάποιο θρεντ είχε αναφέρει κάτι αλλά μπορεί και να το δα στον ύπνο μου dunno
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-02-14 16:59 #117
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    υπαρχουν ενεδειξεις,αλλα αφορουν κυριως φλεγμονες εντερικες κλπ..
    κ μια μελετη σε ζωα για αθροιτικα,αλλα αποσο ειδα δεν υπαρχει ακομα follow up σε ανθρωπους..
    αυτο που μπορει να θυμασαι ειναι αυτο το επικο θεμα,αλλα αφορουσε ενζυμα κ υπαρχουν εκτεταμενες αναφορες..δεν θυμαμαι αν υπηρχε κ καποια για προβιοτικα εκει μεσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-03-14 00:55 #118
    Προεπιλογή Κεφιρ και προληψη αυτοανοσων νοσηματων
    καλησεπρα γνωριζει κανεις για το κεφιρ πληροφοριεσ σε σχεση με την προληψη ή και την επιβραδυνση των αυτοανοσων νοσηματων??
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678