Θέμα: Κήλη

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 77
  1. 14-10-11 22:01 #46
    Προεπιλογή
    σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση, πιο πολυ ειναι ο φοβος που εχεις μηπως κατι σου συνεβει. αυριο οντως θα δειξει καλυτερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-10-11 22:08 #47
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fcavenaghi Εμφάνιση μηνυμάτων
    σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση, πιο πολυ ειναι ο φοβος που εχεις μηπως κατι σου συνεβει. αυριο οντως θα δειξει καλυτερα
    αν ξεκινας τωρα κιολας ειναι απολυτα φυσιολογικο.θα υπαρξουν και μερες π δε θα μπορεις να παρεις τα ποδια σου
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-10-11 22:11 #48
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή τα παντα για την κοιλη
    Tι να κάνετε για να μειώσετε τις πιθανότητες εμφάνισης κήλης
    Kήλη μπορεί να εμφανιστεί σε οποιονδήποτε, ανεξαρτήτως φύλου και ηλικίας. Yπάρχουν όμως κάποια πράγματα που μπορείτε να κάνετε, για να μειώσετε τις πιθανότητες δημιουργίας της ή για να μην επιβαρύνετε την κατάσταση μίας ήδη υπάρχουσας κήλης.
    Kόψτε το κάπνισμα: O χρόνιος βήχας, χαρακτηριστικός στους καπνιστές, αυξάνει την ενδοκοιλιακή πίεση, με αποτέλεσμα να δημιουργεί συνθήκες για εμφάνιση κήλης ή να επιδεινώνει μία κήλη που ήδη υπάρχει. Aντιμετωπίστε τη δυσκοιλιότητα: Ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων που έχουν πρόβλημα δυσκοιλιότητας εμφανίζουν και κήλη, λόγω της πίεσης που ασκούν στον εαυτό τους προκειμένου να ενεργηθούν. Aν έχετε ανάλογο πρόβλημα, εμπλουτίστε το καθημερινό σας διαιτολόγιο με φρούτα, τρόφιμα πλούσια σε φυτικές ίνες και πολύ νερό.
    Aποφεύγετε τα βάρη: H άρση βαρέων αντικειμένων και η βαριά χειρωνακτική εργασία αυξάνουν τις πιθανότητες δημιουργίας κήλης. Aν δεν μπορείτε να κάνετε διαφορετικά, λόγω της φύσης της δουλειάς σας, προσπαθήστε τουλάχιστον να αποφεύγετε να σηκώνετε βάρη στις άλλες δραστηριότητές σας.
    Γυμναστείτε: H άσκηση θα ενδυναμώσει το κοιλιακό τοίχωμα, κάνοντάς το λιγότερο ευάλωτο απέναντι στην αύξηση της ενδοκοιλιακής πίεσης. Ένα γυμνασμένο σώμα, εξάλλου, αντιμετωπίζει πιο αποτελεσματικά οποιαδήποτε «απειλή».

    Όλες οι κήλες δεν είναι ίδιες
    Aρχικά, θα πρέπει να τονίσουμε ότι μία κήλη, από τη στιγμή που θα διαγνωστεί από το γιατρό σας, πρέπει πάντα να διορθώνεται. Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να φτιάξει από μόνη της, ακόμα και αν κάποιες φορές σάς φαίνεται πως υποχωρεί. Aν είναι πολύ αρχικό το στάδιο, μπορεί ο γιατρός να σας συστήσει απλή παρακολούθηση, σε καμία περίπτωση πάντως δεν θα πρέπει να αγνοηθεί. H επέμβαση μπορεί να προγραμματιστεί ακόμα και για κάποιους μήνες αργότερα, αφού μία κήλη σπάνια έχει το χαρακτήρα του επείγοντος περιστατικού. Γενικά, μπορούμε να μιλήσουμε για τρεις κατηγορίες κήλης, ανάλογα με την εμφάνισή της.

    Aνατασσόμενη: Aν η κήλη βγαίνει και ξαναμπαίνει μέσα, με αποτέλεσμα να νιώθετε παροδικές -όχι συνεχείς- ενοχλήσεις, σημαίνει πως το σημείο από το οποίο προβάλλει αυτή είναι χαλαρό και δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος εγκλωβισμού της. Aυτό σας δίνει τη δυνατότητα να προγραμματίσετε την επέμβαση ακόμα και αρκετό καιρό αργότερα με τη σύμφωνη, φυσικά, γνώμη του γιατρού σας.
    Mη ανατασσόμενη: Aν η κήλη προβάλλει συνέχεια και δεν μπαίνει μέσα, σημαίνει πως έχει εγκλωβιστεί στο σημείο από το οποίο έχει βγει, με συνέπεια να είναι πιο ενοχλητική και να προκαλεί πόνο. Στην περίπτωση αυτή, η επέμβαση θα πρέπει να γίνει άμεσα (μέσα στις επόμενες μέρες από τη στιγμή που θα διαγνωστεί), ώστε να προληφθεί η περίσφιξη.
    Περισφιγμένη: Όταν η μη ανατασσόμενη κήλη προβάλλει έντονα προς τα έξω, έχει σφηνώσει, δεν μετακινείται καθόλου και νιώθετε έντονο πόνο, υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να νεκρωθεί το όργανο που περιέχεται στην κήλη, αφού η πίεση δεν επιτρέπει την αιμάτωσή του. Eίναι η μόνη περίπτωση επέμβασης κήλης που έχει την ένδειξη του επείγοντος περιστατικού (πρέπει να γίνει μέσα σε μερικές ώρες από τη στιγμή που ο πόνος αρχίσει να γίνεται ιδιαίτερα έντονος).
    ΠPOΣOXH! Mία ανατασσόμενη κήλη μπορεί να γίνει μη ανατασσόμενη ή ακόμα και περισφιγμένη, αν για οποιονδήποτε λόγο επιβαρυνθεί η συγκεκριμένη περιοχή. H αύξηση του πόνου και των ενοχλήσεων θα πρέπει να σας οδηγήσει εκ νέου στο γιατρό σας και να επισπεύσετε την επέμβαση, αν αυτό κριθεί απαραίτητο.


    Tο μέγεθος μετράει;
    Tο μέγεθος της κήλης δεν είναι αυτό που θα καθορίσει το πόσο σοβαρή είναι και το πόσο άμεσα θα πρέπει να γίνει επέμβαση. Mία μεγάλη κήλη μπορεί να μη χρειάζεται άμεση χειρουργική αντιμετώπιση όταν είναι ανατάξιμη και όταν δεν προκαλεί ιδιαίτερο πόνο. Aντίθετα, είναι πιθανό να πρέπει να γίνει άμεσα επέμβαση σε μία μικρή, μη ανατάξιμη κήλη, αφού υπάρχει ο κίνδυνος της περίσφιξης.


    ΠΩΣ ANTIMETΩΠIZETAI MIA KHΛH
    O βασικός τρόπος αντιμετώπισης της κήλης, από τη στιγμή που θα διαγνωστεί, είναι η επέμβαση, αφού δεν υπάρχει φαρμακευτικός ή άλλος τρόπος. H επέμβαση δεν έχει σκοπό να αφαιρεθεί η κήλη, αλλά να αναταχθεί, να ξαναμπεί δηλαδή στη θέση του το όργανο που προβάλλει. Oι τρεις μέθοδοι που αναφέρονται εδώ είναι οι πλέον διαδεδομένες για τη διόρθωση της κήλης.

    Kλασική χειρουργική επέμβαση
    Γίνεται μία μικρή τομή και ο χειρουργός ανατάσσει την κήλη και συρράπτει το ασθενές σημείο. Θα μείνετε στο νοσοκομείο 2-3 μέρες, και καλό θα είναι να ξεκουραστείτε για κάποιες μέρες ακόμα, πριν επιστρέψετε στη δουλειά σας. Θα πρέπει να αποφύγετε την κούραση και τα βάρη για τουλάχιστον 3 μήνες μετά την επέμβαση, ενώ ο πόνος αντιμετωπίζεται με παυσίπονα. Αν είναι ιδιαίτερα έντονος ή δεν περνάει με απλά παυσίπονα, ενημερώστε το γιατρό σας. Η μέθοδος αυτή τείνει να εγκαταλειφθεί τα τελευταία χρόνια, μετά την ευρεία χρήση των συνθετικών πλεγμάτων.

    Tοποθέτηση συνθετικου πλέγματος
    Αποτελεί σήμερα την πιο διαδεδομένη μέθοδο. H διαδικασία είναι ίδια με την προηγούμενη. H διαφορά είναι πως στο σημείο από το οποίο προβάλλει η κήλη τοποθετείται ένα ειδικό συνθετικό πλέγμα, που έχει σκοπό την ενίσχυση της ασθενούς περιοχής. Το πλέγμα αυτό, εκτός του ότι είναι πολύ ανθεκτικό, θα χρησιμεύσει σαν ιστός πάνω στον οποίο θα χτίσει ο οργανισμός μία εσωτερική ουλή, ισχυροποιώντας σημαντικά το κοιλιακό τοίχωμα. Θα μπορείτε να φύγετε από το νοσοκομείο τη μεθεπόμενη μέρα, ενώ καλό θα είναι να ξεκουραστείτε λίγες μέρες πριν επιστρέψετε στη δουλειά. Aν νιώθετε πόνο, τα απλά αναλγητικά είναι αρκετά για την περίπτωσή σας, ενώ θα πρέπει να είστε προσεκτικοί τις μέρες που ακολουθούν μετά την επέμβαση. Eνημερώστε το γιατρό σας, αν ο πόνος δεν περνάει με τα απλά παυσίπονα ή αν είναι έντονος.

    Λαπαροσκόπηση
    Πρόκειται για νεότερο τρόπο αντιμετώπισης της κήλης. Eκτός από τις συνηθισμένες περιπτώσεις, συστήνεται ιδιαίτερα σε περιπτώσεις υποτροπής (επανεμφάνισης της κήλης σε ήδη εγχειρισμένο σημείο), αλλά και όταν εμφανίζεται κήλη και στη δεξιά και στην αριστερή βουβωνική χώρα. Mπορείτε να επιστρέψετε σπίτι την επομένη της επέμβασης, ενώ ο πόνος είναι ελάχιστος και ο χρόνος ανάρρωσης συντομότερος σε σχέση με τις προηγούμενες μεθόδους, λόγω της απουσίας τομών.



    Πόσοι διαφορετικοί τύποι κήλης υπάρχουν;
    Oι κήλες, ανάλογα με το σημείο στο οποίο εμφανίζονται, έχουν τις εξής ονομασίες:

    BOYBΩNOKHΛH Aυτός ο τύπος της κήλης είναι ο πιο συχνός και εμφανίζεται περισσότερο στους άνδρες. Πρόκειται για την κήλη που δημιουργείται χαμηλά στην κοιλιά, δεξιά ή αριστερά, στην περιοχή της βουβωνικής χώρας. O βουβωνικός πόρος είναι το σημείο από το οποίο κατεβαίνουν οι όρχεις (μέχρι τον τρίτο μήνα της ζωής του μωρού, οι όρχεις είναι εσωτερικοί και βρίσκονται κοντά στην περιοχή των νεφρών) και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη περιοχή για εμφάνιση κήλης στους άνδρες από τη βρεφική ηλικία. Eίναι χαρακτηριστικό ότι επέμβαση βουβωνοκήλης μπορεί να γίνει ακόμα και σε βρέφη λίγων μηνών.

    KOIΛIOKHΛH Ή EΠIΓAΣTPIKH KHΛH H κήλη αυτή δημιουργείται στη νοητή κάθετη γραμμή που χωρίζει το ανθρώπινο σώμα στη μέση, όπου οι ιστοί ανάμεσα στους μυς είναι πιο αδύναμοι. Όπως και η προηγούμενη, εμφανίζεται περισσότερο στους άνδρες, αφού σε αυτούς δημιουργείται τρεις φορές πιο συχνά σε σχέση με τις γυναίκες.

    MHPOKHΛH Aφορά την περιοχή όπου ενώνεται ο μηρός με την κοιλιά, κάτω από τη βουβωνική χώρα. H κήλη παρουσιάζεται ως εξόγκωμα στη βάση του αριστερού ή του δεξιού μηρού, δεν αποτελεί συχνή περίπτωση κήλης και εμφανίζεται κατά κύριο λόγο στις γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας (άνω των 60 ετών) και στις γυναίκες που έχουν γεννήσει (λόγω της πίεσης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης).

    OMΦAΛOKHΛH O ομφαλός είναι από τη φύση του ένα από τα αδύναμα σημεία του κοιλιακού τοιχώματος, τόσο για τους άνδρες όσο και για τις γυναίκες. O δακτύλιος του ομφαλού, ο οποίος κλείνει φυσιολογικά μετά τη ραφή του ομφάλιου λώρου, μπορεί να κάνει ρήγμα κάτω από κάποιες ειδικές συνθήκες πίεσης και να ευνοήσει τη δημιουργία κήλης. H ομφαλοκήλη έχει τη μορφή εξογκώματος, που κάνει τον ομφαλό να προβάλλει έντονα προς τα έξω και εμφανίζεται συχνότερα στις εγκύους, αλλά και σε μωρά και παιδιά μεγαλύτερης ηλικίας. Eιδικά για την ομφαλοκήλη στις εγκύους, συνήθως πρόκειται για παροδική κατάσταση και ο ομφαλός επανέρχεται πλήρως μετά τον τοκετό. Στην περίπτωση αυτή, δεν υπάρχει ανάγκη επέμβασης.

    METEΓXEIPHTIKH KHΛH Ύστερα από μία επέμβαση στην περιοχή της κοιλιάς, μπορεί να εμφανιστεί κήλη στο σημείο της τομής, το οποίο για κάποιο λόγο έχει χάσει την αρχική του αντοχή. H μετεγχειρητική κήλη δεν είναι σίγουρο πως θα εμφανιστεί αμέσως μετά την επέμβαση, αλλά μπορεί να εμφανιστεί αρκετούς μήνες ή και χρόνια αργότερα.



    Nαι Ή όχι στη ζώνη
    O κηλεπίδεσμος, η ειδική ζώνη που πιέζει την κήλη προς τα μέσα, χρησιμοποιούνταν από αρκετούς ανθρώπους, κυρίως παλιότερα, ως τρόπος αντιμετώπισης της κήλης, και λανθασμένα θεωρούνταν ως ένα μέσο αποφυγής της χειρουργικής επέμβασης. H χρόνια χρήση του κηλεπιδέσμου, όμως, μπορεί να δυσκολέψει σημαντικά τη χειρουργική αποκατάσταση, αφού η παρατεταμένη χρήση της ζώνης δημιουργεί συμφύσεις στην περιοχή. Aν θέλετε να φορέσετε κηλεπίδεσμο, ώστε να περιορίσετε κάπως τις ενοχλήσεις από την κήλη και να διευκολύνετε την καθημερινή σας δραστηριότητα, θα πρέπει να το κάνετε για περιορισμένο χρονικό διάστημα και αφού συμβουλευτείτε το γιατρό σας.




    Πόσο θα μου κοστίσει;
    Η επέμβαση κήλης καλύπτεται εξ ολοκλήρου από όλα τα δημόσια ταμεία. Αν επιλέξετε κάποια ιδιωτική κλινική, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το ασφαλιστικό σας ταμείο καλύπτει όλα τα έξοδα για τα υλικά και τα εργαλεία της επέμβασης, καθώς κι ένα μέρος των νοσηλίων, ενώ δεν καλύπτει την αμοιβή των γιατρών. Τα νοσήλια για την επέμβαση κήλης κυμαίνονται από 350 έως 700 ευρώ, ενώ οι αμοιβές των γιατρών κυμαίνονται από 400 έως 1.200 ευρώ. Η συγκεκριμένη επέμβαση καλύπτεται κατά κανόνα από τις ασφαλιστικές εταιρείες.


    O ειδικός απαντάει στις απορίες σας
    Yπάρχει πιθανότητα να εμφανίσω πάλι κήλη στο σημείο όπου έχω ήδη κάνει επέμβαση;
    Aυτή η πιθανότητα δεν μπορεί να αποκλειστεί. Tα τελευταία χρόνια όμως, όπου εφαρμόζεται η τοποθέτηση πλέγματος, οι περιπτώσεις εμφάνισης κήλης σε ήδη χειρουργημένο σημείο είναι πολύ πιο σπάνιες.
    Mπορεί να έχω δύο κήλες ταυτόχρονα;
    Aν και δεν είναι συχνό, συμβαίνει να εμφανίζονται ταυτόχρονα κήλες σε δύο διαφορετικά σημεία (π.χ. αριστερή και δεξιά βουβωνοκήλη) ή να δημιουργούνται δύο κήλες στην περιοχή της βουβωνικής χώρας. Στην περίπτωση αυτή, συνήθως πρόκειται για λοξή και ευθεία βουβωνοκήλη και διορθώνονται με την ίδια επέμβαση.
    H δημιουργία κήλης έχει σχέση με την κληρονομικότητα;
    Παλιότερα, η εμφάνιση κήλης συνδεόταν άμεσα με τις βαριές χειρωνακτικές εργασίες και με το να σηκώνει κανείς βάρη. Σήμερα όμως γνωρίζουμε πως η εμφάνιση κήλης δεν έχει σχέση μόνο με την εργασία ή τον τρόπο ζωής, αλλά και με τη σωματική κατασκευή ενός ανθρώπου, που μπορεί να ευνοεί τη δημιουργία της. Έτσι, ενώ η εμφάνιση κήλης δεν έχει άμεση σχέση με την κληρονομικότητα από γονιδιακή άποψη, αν ένα παιδί έχει πάρει στοιχεία από τη σωματική κατασκευή των γονιών του (που είναι κληρονομικά), τα οποία ευνοούν τη δημιουργία κήλης, τότε αυξάνονται οι πιθανότητες να δημιουργηθεί και σε αυτό κήλη κάποια στιγμή στη ζωή του. Aυτός είναι και ο λόγος που πολλές φορές τα άρρενα μέλη μιας οικογένειας τείνουν να εμφανίζουν κήλη από γενιά σε γενιά στο ίδιο σημείο.
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-11-11 01:19 #49
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aποφεύγετε τα βάρη: H άρση βαρέων αντικειμένων και η βαριά χειρωνακτική εργασία αυξάνουν τις πιθανότητες δημιουργίας κήλης. Aν δεν μπορείτε να κάνετε διαφορετικά, λόγω της φύσης της δουλειάς σας, προσπαθήστε τουλάχιστον να αποφεύγετε να σηκώνετε βάρη στις άλλες δραστηριότητές σας.
    Δηλαδή ζόρικα τα πράγματα για να την αποφύγουμε κάποτε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-12-11 00:42 #50
    Προεπιλογή
    Σε λίγες μέρες κλείνω 7 μήνες από χειρουργείο βουβωνοκήλης στα αριστερά. Μπορώ να πω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα στην καθημερινή μου ζωή ούτε και στις λίγες ασκήσεις που κάνω (κάμψεις, έλξεις, σάκος του μποξ). Ομως όταν πιέζω το σημείο της εγχειρήσης νιώθω ένα κάψιμο. Θέλω να ρωτήσω όσους έχουν κάνει εγχείρηση για βουβωνοκήλη, είχατε παρατηρήσει το ίδιο ''φαινόμενο'' μετά από τόσο καιρό? Αν ναι, έφυγε? Και αν έφυγε, μετά από πόσο καιρό? Κανονικά δε θα με πείραζε και πολύ αλλά θέλω το πολύ από του χρόνου να ξεκινήσω box και θα είναι μεγάλη ξενέρα εκεί που κάνω sparring να βάλω τα κλάμματα και να έρθει να με πάρει ο μπαμπάς μου να πάμε σπίτι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-12-11 13:21 #51
    Προεπιλογή
    Εβαλες πλεγμα και πλαστικη τομη; Τον πρωτο χρονο θα το νιωθεις λιγο σκληρο στο σημειο, αλλα θα εκφυλιστει και δε θα μεινει τιποτα. Και εξωτερικα δε θα φαινεται τιποτα. Βασικα μετα απο ενα χρονο θα ειναι σα να μην ειχες ποτε προβλημα στο σημειο και μαλιστα δεν παιζει να ξαναγινει. Πιο πιθανο ειναι να γινει απο δεξια, παρα στο ιδιο σημειο. Εγω αυτο το καψιμο που λες δεν το ενιωθα. Στους 2 μηνες αρχισα ελφρα gym και στους 5 μπηκα κανονικα με full αρσεις. Γιατι να φυγεις με κλαματα; Ηλικια/φυλο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-12-11 16:44 #52
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Roid Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εβαλες πλεγμα και πλαστικη τομη; Τον πρωτο χρονο θα το νιωθεις λιγο σκληρο στο σημειο, αλλα θα εκφυλιστει και δε θα μεινει τιποτα. Και εξωτερικα δε θα φαινεται τιποτα. Βασικα μετα απο ενα χρονο θα ειναι σα να μην ειχες ποτε προβλημα στο σημειο και μαλιστα δεν παιζει να ξαναγινει. Πιο πιθανο ειναι να γινει απο δεξια, παρα στο ιδιο σημειο. Εγω αυτο το καψιμο που λες δεν το ενιωθα. Στους 2 μηνες αρχισα ελφρα gym και στους 5 μπηκα κανονικα με full αρσεις. Γιατι να φυγεις με κλαματα; Ηλικια/φυλο;

    Πλαστική τομή δεν ξέρω τι είναι αλλά ναι, πλέγμα έβαλα. Το νιώθω σκληρό στο σημείο και εγώ. Αντρας, 20 χρονών. Τα κλάμματα τα είπα για πλάκα αν και αν φάω μια καλη στο σημείο αυτό παίζει πέσω κάτω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-12-11 17:20 #53
    Προεπιλογή
    Eνταξει, αμα φας καμια στο σημειο τωρα δεν ξερω τι θα γινει. Ειπες απο του χρονου αρχιζεις, οποτε φανταζομαι θα εχει περασει τελειως. Εγω πηγα να μπλεξω σε καυγα 15 μερες μετα την εγχειρηση, ακομα δεν περπατουσα καλα και λεω τωρα για την τιμη των οπλων, αλλα ευτυχως κιοτεψε ο αλλος και το αποτελεσμα ηταν να μου κραταει την πορτα για να μην την ανοιξω και βγω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-12-11 18:11 #54
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Roid Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eνταξει, αμα φας καμια στο σημειο τωρα δεν ξερω τι θα γινει. Ειπες απο του χρονου αρχιζεις, οποτε φανταζομαι θα εχει περασει τελειως. Εγω πηγα να μπλεξω σε καυγα 15 μερες μετα την εγχειρηση, ακομα δεν περπατουσα καλα και λεω τωρα για την τιμη των οπλων, αλλα ευτυχως κιοτεψε ο αλλος και το αποτελεσμα ηταν να μου κραταει την πορτα για να μην την ανοιξω και βγω.




    Πλαστική τομή τελικά τι σημαίνει?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-12-11 19:03 #55
    Προεπιλογή
    Ε η πλαστικη που ξερεις. Οχι βελονα και κλωστη, σα να δενεις γαϊδαρο, αλλα τομη που κλεινει και δε φαινεται ουτε ουλη ουτε τπτ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 16-12-11 19:11 #56
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Roid Rage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eνταξει, αμα φας καμια στο σημειο τωρα δεν ξερω τι θα γινει. Ειπες απο του χρονου αρχιζεις, οποτε φανταζομαι θα εχει περασει τελειως. Εγω πηγα να μπλεξω σε καυγα 15 μερες μετα την εγχειρηση, ακομα δεν περπατουσα καλα και λεω τωρα για την τιμη των οπλων, αλλα ευτυχως κιοτεψε ο αλλος και το αποτελεσμα ηταν να μου κραταει την πορτα για να μην την ανοιξω και βγω.
    τι εισαι συ ρε παιδι μου...ονομα και πραμα δλδ
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 16-12-11 19:13 #57
    Προεπιλογή
    και εγω εχω κανει κηλη εβαλα πλεγμα ενα χρονο και ολλα καλα και στα βαρη κανενα προβλημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 16-12-11 19:22 #58
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εισαι συ ρε παιδι μου...ονομα και πραμα δλδ
    Eχω και ενα κουκλακι Chuk Norris στο παρμπριζ, μπορει να ειδε αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-01-12 05:14 #59
    Το avatar του χρήστη Jimy

    Εγγραφή
    19-12-2011
    Περ.
    Κρήτη
    Μηνύματα
    170
    Προεπιλογή
    Διαβασα ολο το θεμα εδω αλλα δεν ειδα κατι παρομοιο.Πριν μια 5ετια με επιασε ενας πονος δεξια στον αφαλο και λιγο πιο κατω.Δεν εχει πεταχτει ποτε τιποτα αλλα φοβηθηκα και νομισα για κοιλη.Εκανα εξετασεις,υπερηχο,πηγα σε πολλους γιατρους αλλα δεν βρηκαν τιποτα.Σταματησα απο τοτε την γυμναστικη λογω το οτι αλλαξα πολη και εργασια.Κατα διαστηματα με ενοχλει και παω σε γιατρους αλλα μου λενε δεν ειναι κατι.Εδω και 7 μηνες που κανω παλι γυμναστικη σε εντατικους ρυθμους τις τελευταιες μερες νιωθω παλι μια ενοχλησουλα αλλα σε ασχετες φασεις.Οταν σηκωνω βαρη δεν με ενοχλει καθολου.Επισκευτηκα ενα αθλιατρο και μου ειπε οτι ειναι σαν να εχει ενα σκισιματακι ο μυς.Μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω κανονικα την γυμναστικη μου.Αλλα καμια φορα με ποναει ελαφρια.
    Απο το ψαξιμος στο διαδικτυο ειδα οτι ειναι η παθηση στους κοιλιακους που ακουμε συχνα οτι κανουν εγχειρηση οι ποδοσφαιριστες.Σας εχει τυχει κατι παρομοιο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-01-12 21:47 #60
    Προεπιλογή
    Ωραια, το σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι κηλη. Ανοιξε ενα νεο θεμα ή ψαξε αυτο για τους κοιλιακους που ηδη υπαρχει.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία