Θέμα: Stella's Log

Σελίδα 1 από 86 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 1288
  1. 24-12-10 17:23 #1
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή Stella's Log
    Θεώρησα κι εγώ καλή ιδέα να ανοίξω ένα log διατροφής και προπονήσεων αφενός διότι έτσι θα μπορώ να έχω κάπου συγκεντρωμένα ότι κάνω από προπόνηση και διατροφή αφετέρου διότι θα μπορώ να λαμβάνω συμβουλές και διορθώσεις από άτομα που έχουν πολλές γνώσεις πάνω στο αγαπημένο μου άθλημα!
    Να πώ κάποια γενικά για εμένα. Κάνω βάρη από το 2005 και όλα αυτά τα χρόνια έκανα μεγάλη πρόοδο βάζοντας ικανοποιητική μυική μάζα μιας και αν και αθλούμαι από παιδι στο πάνω σώμα δεν είχα καθόλου μύες και φαινόταν μόνο κόκαλα σε πλάτη θώρακα και ώμους.Βεβαια έχω βάλει και μπόλικο λίπος αλλά αυτό δε με πειράζει ιδιαίτερα. Με προτιμώ με παραπάνω λίπος και μυς παρα με λιγότερο λίπος και κόκαλα.
    Όλα καλά μέχρι τον Αυγουστο που μας πέρασε και "έμεινα" από τη μέση!Κρεβατώθηκα για μέρες, έκανα μαγνητική και διαγνώστηκε το εξής:"στο μεσοσπονδύλιο διάστημα Ο5-Ι1 παρατηρείται εκφύλιση και καθίζηση δίσκου καθώς και ευρείας βάση κεντρική κήλη αυτού, με απώθηση μηνιγγικού σάκου.Συνοδός εκφύλιση του end plate του Ο5 σπονδύλου."
    Το γράφώ όλοκληρο επειδή στο forum γράφουν και παιδιά με εξειδικευμένες γνώσεις και ίσως μπορούν να γράψουν μια γνώμη μιας και οι περισσότεροι γιατροι μολις ακούνε για πρόβλημα στη μέση αποκλείουν την προπόνηση με βάρη.
    Εγώ τώρα 4 μήνες μετα νοιώθω καλύτερα (η αλήθεια είναι πώς είχα πολύ πόνο) και ίσως να είμαι έτοιμη να ξεκινήσω σιγα σιγά με το νέο έτος καποιες ελαφριές προπονήσεις στο γυμναστήριο και θα συνεχίσω ανάλογα.Ηδη ξεκίνησα στο σπίτι κάποια dvd που έχω με ελαφρά "γυναικεια" προγραμματάκια με μικρά βαράκια και δεν έχω ιδιαίτερες ενοχλήσεις.
    Να πώ ότι μπορεί να σταματησα γυμναστική αλλά τη διατροφή δεν την άλλαξα καθόλου.Ευτυχώς γιατι δεν έβαλα καθόλου βάρος παρόλο που όλη μέρα τη βγάζω σε ένα καναπέ...και διαβάζω το bodybuilding.gr!
    Αυτά για αρχή!Θα προσπαθήσω να γράφω κάθε μέρα για να πιέζομαι κι έγω και να είμαι συνεπής με τις προπονήσεις.Αν και μετα από αυτό που έπαθα με τη μέση, μετανοιώνω κάθε μέρα για τις προπονήσεις που ΔΕΝ έκανα (πριν τραυματιστώ) είτε επειδή τεμπέλιαζα ή για άλλους χαζούς λόγους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-12-10 17:31 #2
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Περαστικά! Πώς την έπαθες; Από τα βάρη;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-12-10 17:37 #3
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο steg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περαστικά! Πώς την έπαθες; Από τα βάρη;
    Xμμμμ...βασικά σε προπόνηση το έπαθα το λουμπάγκο (είχα καμιά εβδομάδα ενοχλήσεις και δεν έδωσα σημασία-ΛΑΘΟΣ μου!), αλλά δεν μπορεί να πεί κανείς με σιγουριά πώς δημιουργήθηκε, καθώς οι κοίλες δεν κάνουν διακρίσεις. Ξέρω άτομα που δεν έχουν κάνει ποτέ γυμναστική στη ζωή τους και υποφέρουν από κοίλες στη μέση.
    Το πώς το έπαθα είναι παρελθόν. Αυτό που έχει σημασία τώρα είναι να επανέλθω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-12-10 17:56 #4
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Στελλα περαστικα και καλη αρχη.Η μεση θελει υπομονη.Νομιζω πως αν προσεξεις λιγο τωρα στην αρχη αργοτερα ,παντα με την αδεια του γιατρου θα μπορεσεις να ξαναμπεις πιο προσεκτικα.Αν δωσεις βαση και στην εκγυμναση κοιλιακων και ραχιαιων ωστε να ξεκουρασουν αλλα και να στηριξουν καλυτερα την σπονδυλικη στυλη θα νιωσεις καλυτερα.Αν και ο καθενας ειναι ιδιαιτερος,εχω το ιδιο προβλημα και σε μεγαλο βαθμο το εχω ξεπερασει.
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-12-10 18:05 #5
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marvin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στελλα περαστικα και καλη αρχη.Η μεση θελει υπομονη.Νομιζω πως αν προσεξεις λιγο τωρα στην αρχη αργοτερα ,παντα με την αδεια του γιατρου θα μπορεσεις να ξαναμπεις πιο προσεκτικα.Αν δωσεις βαση και στην εκγυμναση κοιλιακων και ραχιαιων ωστε να ξεκουρασουν αλλα και να στηριξουν καλυτερα την σπονδυλικη στυλη θα νιωσεις καλυτερα.Αν και ο καθενας ειναι ιδιαιτερος,εχω το ιδιο προβλημα και σε μεγαλο βαθμο το εχω ξεπερασει.
    Με ανακουφίζει πολύ αυτό που γράφεις γιατί πολύ θέλω κάποια στιγμή να μπορέσω να ξανακάνω προπονήσεις όπως παλιά!
    Οι προπονήσεις σου απ΄ότι βλέπω στο log σου είναι μια χαρά, δυνατές...και αν έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα...αυτό μου δίνει ελπίδες για τη συνέχεια!Thank's!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-12-10 18:39 #6
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Καλή αρχή στο λογκ Στέλλα! Εγώ από τη μεριά μου να σου πω να προσέξεις την υγεία σου πρώτα απόλα, όταν θα είσαι έτοιμη θα συνεχίσεις προπονήσεις κανονικά! Καλό είναι βέβαια που δεν τα παρατάς και θες να ασχολείσαι, απλά με προσοχή...
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-12-10 20:26 #7

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    Στελλα καλη αρχη και απο μενα και σιδερενια.ευχομαι να μην εχεις ποτε ξανα τραυματισμο.
    καλες προπονησεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-12-10 00:51 #8
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παρασκεύη 24/12/2010
    Eυχαριστώ παιδια! Ελπίζω τα πράγματα να πάνε όπως τα έχω στο μυαλό μου!

    Λοιπόν για σήμερα έχουμε και λέμε. Έκανα για 20' μερικές ασκήσεις για όλο το σώμα με μια μπαλα που έχω η οποία έχει και λάστιχα με λαβές επάνω. Βασικα όχι τίποτα δύσκολο...απλά να κινηθούν λίγο οι μύες μετά από τόσο καιρό ατονία.Από αερόβιο 45' γρήγορο περπάτημα με ένταση 62% της Μ.Κ.Σ. σε διάδρομο, αλλά χωρίς κλίση γιατι έχει χαλάσει το μοτέρ ανύψωσης, οπότε θα τη βγάζω με ευθεία.
    Απο διατροφή τα εξής:
    1)260γρ γαλα 0% + δημητριακα weetabix 35γρ + 1 πολυβιταμίνη
    2)125γρ κοτόπουλο + 120γρ ρύζι + 160γρ μαρούλι-ρόκα + 1 κ.σ. ελαιόλαδο
    3)65γρ γιαούρτι total 2% + 1 μπανανα 133γρ
    4)130γρ σολομος ψητός (+αλάτι) + 250γρ μπρόκολο + 1 κ.σ. ελαιόλαδο

    Αλάτι δε βάζω καθόλου εκτός και αν το γράφω πχ στο σολομό

    kcal:1323
    p:93γρ
    c:113γρ
    f:54γρ

    Οι θερμίδες μου σχεδόν ποτέ δεν είναι τόσο χαμηλά. Συνήθως παίζω μεταξύ 1500-1800 kcal κάποιες μέρες ίσως και παραπάνω ανάλογα με την πείνα.Σήμερα όμως ξύπνησα πολύ αργά οπότε δεν έβγαινε με τίποτα άλλο γεύμα.
    Από ροφήματα πινω τσάι πράσινο, τσαί του βουνού και καφέ.Όλα χωρίς ζάχαρη και σε ποσότητα βασικά όση θέλω. Δεν έχω τη διάθεση να γουστάρω ένα απόγευμα μετά από μια δύσκολη μέρα στη δουλειά ένα καφέδάκι και να το στερηθώ επειδή πχ. εχω πιει ήδη 2.Επίσης τώρα το χειμώνα πίνω κάποιες φορές κακάο φτιαγμένο με νερό, 1 κ.γλ. κακάο και ζαχαρίνη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stella : 26-12-10 στις 23:39
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-12-10 01:11 #9
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Σάββατο 25/12/2010
    Κατ΄αρχήν χρόνια πολλά σε όλους με υγεία πάνω απ΄όλα και χωρίς τραυματισμούς!
    Εγώ και σήμερα έκανα ψιλογυμναστικούλα μιας και είχα αρκετό χρόνο ελεύθερο!
    Έκανα λίγες ασκήσεις (30 λεπτά) με ελαφρα βαράκια (αυτά που δένουν στους καρπούς ή στους αστραγάλους).Επίσης έκανα 45' γρήγορο περπάτημα στο διάδρομο με ένταση 61%.

    Από διατροφή...

    1)260γρ. γάλα + 35 γρ. δημητριακά weetabix + 1 πολυβιταμίνη
    2)1 μήλο πράσινο
    3)125γρ.αρνί ψημμένο στη γάστρα (+αλάτι) + σαλάτα μαρούλι-ρόκα + 1 κ.σ. ελαιόλαδο
    Γυμναστική
    4)5 ασπράδια + 20γρ βρώμη + 1 μπανάνα
    5)130γρ τσιπούρα φιλέτο ψητό + 260γρ μπρόκολο + 1 κ.σ. ελαιόλαδο
    (1 ρόφημα κακάο)

    kcal:1507
    p:110 γρ
    c:139 γρ
    f:62 γρ

    Βασικά για το αρνί δεν τρελαίνομαι κιόλας αλλά το θεώρησα λίγο ξενέρωτο να τρώει ο άντρας μου αρνάκι κι εγώ κοτόπουλο (μιας και φέτος κάναμε μόνοι μας Χριστούγεννα).

    Αυριο δε θα κάνω τίποτα. Εχω παρατηρήσει οτι η μέση με ενοχλεί λίγο, μετά το αερόβιο.Μάλλον οφείλεται στους κραδασμούς.Όταν ξεκινήσω gym θα κάνω μόνο ελλειπτικό ή ποδήλατο και πιστεύω δε θα έχω πρόβλημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stella : 26-12-10 στις 23:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-12-10 23:33 #10
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Κυριακή 26/12/2010
    Σήμερα δεν έκανα τίποτα από γυμναστική αν και είχα και το χρόνο και τη διάθεση. Δε θελω και δεν πρέπει όμως να παρασύρομαι, γιατι μπορεί να νοιώθω δυνατή και ορεξάτη, αλλά πρέπει να προσέξω πολύ τη μέση μου και να είμαι χαλαρή τουλάχιστον τώρα στην αρχή.

    Από διατροφή...

    1)260γρ. γάλα + 30 γρ. βρώμη + κανέλα + 1 πολυβιταμίνη
    2)120γρ.κοτόπουλο + 120γρ. ρύζι αναποφλoίωτο ασπρο (fytro) + σαλάτα μαρούλι-ρόκα + 1 κ.σ. ελαιόλαδο
    3)4 ρυζογκοφρέτες + 120γρ cottage cheese
    4)1 γιαούρτι total 0% + 1 μήλο πράσινο
    5)180γρ φιλέτo ψάρι tilapia + σαλάτα μαρούλι-ρόκα + 1 κ.σ. ελαιόλαδο

    kcal:1500
    p:127 γρ
    c:138 γρ
    f:43 γρ

    Mε το ζόρι να φτάσω τις θερμίδες 1500. Ξυπνησα αργά πάλι σήμερα οπότε η μέρα ήτανε "μικρή"! Θα τελειώσει η άδεια, θα γυρίσω στη δουλειά και μετά δε θα μου φτάνουν τα πέντε γεύματα, αφού η μέρα μου θα ξεκινάει από τις 5:30 το πρωί!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stella : 26-12-10 στις 23:38
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-12-10 18:44 #11
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη sTeLaKoS

    Εγγραφή
    21-09-2009
    Περ.
    Καβάλα
    Μηνύματα
    7.966
    Προεπιλογή
    Καλή αρχή στο λογκ σου
    Ορεξάτη σε βρίσκω

    Το τελευταίο σου γεύμα τι ώρα είναι συνήθως;
    ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-12-10 19:13 #12
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sTeLaKoS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή αρχή στο λογκ σου
    Ορεξάτη σε βρίσκω

    Το τελευταίο σου γεύμα τι ώρα είναι συνήθως;
    Eυχαριστώ Stelako. Mακάρι να πάω καλά!

    Το τελευταίο γεύμα συνήθως είναι κατά τις 21:00 με 21:30. Όταν δε δουλεύω (όπως τώρα καλή ώρα) τα γεύματα πάνε πιο πίσω επειδή ξυπνάω πιο αργά, οπότε το βραδυνό μπορεί να είναι και στις 22:00.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stella : 27-12-10 στις 19:23
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-12-10 23:41 #13
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή 27/12/2010
    To μεσημεράκι έκανα 40' γρήγορο περπάτημα στο διάδρομο με ένταση 61%. Μου είναι πολύ δύσκολο να ανεβάσω σφυγμούς με το γρήγορο περπάτημα χωρίς ανηφόρα. Αναγκαστiκά πρέπει να κάνω και λίγο τρέξιμο, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν το θέλω ακόμα.Θα κάνω υπομονή μέχρι να ξεκινήσω gym...

    To απόγευμα έκανα ασκήσεις από ένα dvd που έχω για κοιλιακούς (30 λεπτά) και πόδια (15 λεπτά). Το αστείο με αυτά τα dvd είναι ότι τα κορόιδευα και τα θεωρούσα πολύ ξεφτίλα αλλά έκανα μεγάλο λάθος. Ειδικά το μισάωρο των κοιλιακών ήτανε φοβερό!Μιλάμε για πολύ "κάψιμο"!

    Από διατροφή...

    1)260γρ. γάλα + 30 γρ. βρώμη + κανέλα + 1 πολυβιταμίνη
    2)4 ρυζογκοφρέτες + 100γρ. cottage cheese + 15γρ ταχίνι
    -----περπάτημα------
    3)1 μεριδα φακές σούπα(+αλάτι)+ 1 γκρέιπ φρουτ
    -----ασκήσεις------
    4)5 ασπράδια + 30γρ βρώμη
    5)120γρ κοτόπουλο + 65γρ μανιτάρια ψητά + 250γρ μπρόκολο + 1 κ.σ. ελαιόλαδo
    (ροφημα κακάο)

    kcal:1533
    p:109 γρ
    c:144 γρ
    f:62 γρ
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 28-12-10 00:06 #14
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Απλά μία σκέψη επί του DVD αν θες την δέχεσαι. Το στιγμιαίο "κάψιμο" και το πιάσιμο την επόμενη της προπόνησης δεν είναι απαραίτητα δείκτες ότι μία προπόνηση ήταν κατάλληλη. Άλλο έντονη και άλλο κατάλληλη. Όσοι δημιουργούν συνταγές έτοιμης προπόνησης δεν έχουν εμάς στο μυαλό μας αλλά καμιά φορά δημιουργείται η ψευδαίσθηση. Καλή επιτυχία στους στόχους σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-12-10 00:11 #15
    Το avatar του χρήστη Stella

    Εγγραφή
    02-09-2009
    Περ.
    Mitilini
    Μηνύματα
    3.025
    Προεπιλογή
    Οκ Αndriko!
    Eυχαριστώ για τη συμβουλή!
    Τα dvd τα κάνω προσωρινά μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα ξεκινήσω gym, για ευκολη λύση να συνηθίσει λίγο το σώμα μου μετά από τόσο καιρο χωρίς προπόνηση.

    ...και εννοείται oτι θα σε ακούσω....
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 86 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία