Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 60
  1. 28-12-10 23:27 #16

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    131
    Προεπιλογή
    Πολύ ενδιαφερον άρθρο- ειδικά στις λεπτομέρειες για την τεχνική των ασκήσεων!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-12-10 23:45 #17
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Νικο ενδαφερον αρθρο,βγαλμενο μεσα από τις εμπειριες σου..
    Ας θεσω μια πρώτη απορία,αναφερεις για την μυοστατίνη ως καταβολικη ουσία και που τελικα εχεις καταλήξει ότι η διαρκεια των 45 λεπτων την καταστελλει στο μεγαλυτερο εφικτό βαθμο,ενω εκ των υστερων αυξανεται το ποσοστο της αρα συμπεραινεις ότι η προπονηση γινεται αντιπαραγωγικη

    Ας ξεκινησουμε με τη διαρκεις της προπονησης.θεωρω ως ιδανικη διαρκεια προπονησης τα 45 λεπτα(το πολύ μια ωρα).

    Αυτό μπορω να το στηριξω και σε ερευνες αρθρα που εχω διαβασει που αναφερουν ότι στα 45 λεπτα επιτυγχανεται η μεγιστη μειωση της μυοστατινης(περι το 20%),ενώ μετα τη μια ωρα αυτή όχι απλα εχει επανελθει στα φυσιολογικα επιπεδα αλλα τα εχει ξεπερασει κι ολας,ενώ λογικα και η κορτιζολη μας είναι σε ψηλα επιπεδα.

    Και οι 2 αυτές ορμονες είναι καταβολικες,αρα ανεπιθυμηες σε μας που ασχολουμεθα με το bbing.

    Από κει και περα περαν των επιστημονικων αναλυσεων,εχω παρατηρησει μεσα από την προπονηση,ότι μετα τα πρωτα 45-50 λεπτα προπονησης με μεγαλο βαθμο δυσκολιας,απλα υπολειτουργω.Δεν εχω ουτε ορεξη,ουτε δυναμεις,ουτε κουραγιο,ουτε αλλα πρηξιματα(μαλλον ξεπρηζομαι οσο περνα η ωρα),οποτε ειμαι σχεδον βεβαιος ότι όλα οσα εχω διαβασει εχουν πρακτικη ισχυ.

    Ως γνωστον, το γονίδιο της μυοστατινης ελεγχει και ουσιαστικα περιορίζει την αναπτυξη του μυικου ιστου,για αυτο και εχουν γίνει της Μοδας τα Myostatine blockers...Που μπορουμε να δούμε πως επηρεαζεται κατα την διαρκεια της προπονησης και σε ποιο βαθμο σε μια κλιμακωτη προπόνηση;
    Δηλαδη γιατι καταλήγουμε στα 45 ΄ και όχι στα 75΄;
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-12-10 02:19 #18

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    χαιρομαι που αρεσε στους περισσοτερους απο σας το αρθρο.
    σιγουρα δε συμφωνουν ολοι,αλλα η ζωη θα ηταν βαρετη αν συμφωνουσαμε ολοι μας.

    παμε σε ερωτησεις.

    @panoz
    οταν τους χτυπας η τους ακουμπας,οι αλτηρες στηριζονται ο ενας στον αλλο και η τριβη μεταξυ τους μειωνει απο σενα μερος του πραγματικου φορτιου.ασε που οατν τους χτυπας αυτο σημαινει κεκτημενη ταχυτητα και χανεις ενα μερος της θετικης κι ενα της αρνητικης επαναληψης.
    προσπαθησε να τους φρεναρεις στο ανω μερος της κινησης,δηλ φερε τους μεν οσο πιο πανω και οσο πιο κοντα μπορεις αλλα χωρις να τους ακουμπας.
    αν θες να μεινεις στην ανω θεση και να σφιξεις τους θωρακικους σου για 1-2 δευτερα,that's fine with me,αλλα καντο ΧΩΡΙΣ να τους ακουμπας.κανε το στην ανω θεση με τους αλτηρες να ειναι οσο πιο κοντα ινεται,χωρις να ακουμπουν μεταξυ τους.καντο και θα με θυμηθεις.

    @polyneikos
    Γεια σου ρε Κωστα.Πολυ ωραια και καιρια απορια.
    Καταρχας και γω παλια τα πρωτα χρονια,εκανα 1μιση με 2 ωρες προπονηση(2 μυικες ομαδες) ωσπου διαβασα ενα αρθρο του mUSCULAR dEVELOPMENT (νομιζω ηταν καποιο τευχος του 2006) το οποιο παρεθετε και την αντιστοιχη βιβλιογραφια οπως παντα,και ελεγε μετα απο μελετες και ερευνες που εγιναν η μεγιστη μειωση της μυοστατινης (μια μειωση πειρι το 20%) λαμβανε χωρα στα 45 λεπτα της προπονησης.
    Συνεχιζοντας το αρθρο ελεγε οτι στα 60 λεπτα η μυοστατινη ειχε επιστρεψει στα αρχικα(τα προ προπονησης) επιπεδα,ενω μετα τη μια ωρα,ξεπερνουσε(προς τα πανω) τα αρχικα επιπεδα!!!!
    Οποτε το αρθρο προετρεπε τους αναγνωστες να γυμναζονται 45 λεπτα με βαρη,θεωρωντας αυτο το χρονο ως το ιδανικο χρονικο διαστημα για μυικη προοδο.
    Την ιδια αποψη περι χρονικης διαρκριας της προπονησης ειχε και ο Γιαννης Βασαλος(γνωστος αθλητης και προπονητης της IFBB) σε μια συζητηση που ειχα μαζι του,εκεινα τα χρονια(το 2007 για την ακριβεια),ενω και η Ναντια απ'οσο ξερω ειναι και αυτη υπερ της συντομης και εντονης προπονησης(45 με 60 λεπτα).
    Και οι 2 αυτοι ανθρωποι εχουν νομιζω βαρυνουσα αποψη στο αθλημα μας.
    Απο κει και περα επειδη οπως ξερεις ειμαι λιγακι απιστος Θωμας,και γενικα ειμαι πιο πολυ πρακτικος τυπος,παρα παπαγαλακι των περιοδικων και του google και των απειρων ερευνων/μελετων(οι οποιες στην τελικη αλληλοσυγκρουονται),ειπα λοιπον μια ωραια πρωια του 2006,να αλλαξω το 3μερο σπλιτ που ως τοτε εκανα(απο 1μιση ωρα και βαλε η καθε προπονηση) και να κανω 6 μερες απο 45 λεπτα,για να δω κατα ποσον ειχε δικιο το MD.
    Και ω του θαυματος,ειχε δικιο.Τα αποτελεσματα πανω μου ηταν παρα μα παρα πολυ καλα για να το θεωρησω τυχαιο γεγονος η συμπτωση.

    Τωρα οσον αφορα το γιατι η μεγιστη μειωση λαμβανει χωρα στα 45 κι οχι πχ στα 75 λεπτα,αυτο ειναι κατι που μονο το σωμα μας θα μπορουσε να απαντησει.παντως οι μελετες ειχαν δειξει οτι σε αυτο το χρονικο διαστημα λαμβανε χωρα η μεγιστη μειωση,οποτε υποθετω πως το δεχομεθα ως εχει.

    Αν βρω το τευχος του MD(ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΟΛΑ) θα το σκαναρω.Με μια προχειρη ματια δε το βρηκα,αρα πρεπει να ειναι κατω στην αποθηκη.Ισως το εχεις και συ αυτο το τευχος,ξερω οτι κρατας αρχειο και συ.Ισως αν διαβαζει ο Γιαννης ο Πηλιουρας να θυμαται ποιο τευχος λεω.
    Anyway αν το βρω θα το σκαναρω οπως ειπα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη savage : 29-12-10 στις 02:23
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-12-10 02:33 #19
    Banned
    Εγγραφή
    27-09-2010
    Μηνύματα
    343
    Προεπιλογή
    bravo και απο εδω ρε ψηλε!(convicted)
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-12-10 02:45 #20

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    επ καλως τον!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-12-10 03:10 #21
    Το avatar του χρήστη Gorillas

    Εγγραφή
    14-06-2009
    Περ.
    Espoo-Finland
    Μηνύματα
    622
    Προεπιλογή
    Πολλά συγχαρητήρια για το άρθρο! πολύ καλό! μπράβο για το χρόνο που αφιέρωσες και για τον κόπο σου! Εχει πολύ χρήσιμο υλικό.

    Και εγώ υποστηρίζω πως η προπόνηση με βάρη πρπ να γίνεται εντός 45 λεπτών. Τουλαχιστόν και εγώ πάνω μου είδα μεγαλύτερη μυική ανάπτυξη και δύναμη.

    Γενικά οι παρατηρήσεις σου για τη τεχνική των ασκήσεων είναι πολύ εύστοχες.
    Θα δοκιμάσω να κάνω πόδια με άλλο άνοιγμα ποδιών συνήθως κάνω με το να είναι στο άνοιγμα των ώμων.

    Συνέχισε τη καλή δουλειά Νικόλα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-12-10 03:23 #22

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    ευχαριστω για τα καλα λογια ρε συ gorillas.
    να'σαι καλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-12-10 09:22 #23
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.561
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savage Εμφάνιση μηνυμάτων

    @polyneikos
    Γεια σου ρε Κωστα.Πολυ ωραια και καιρια απορια.
    Καταρχας και γω παλια τα πρωτα χρονια,εκανα 1μιση με 2 ωρες προπονηση(2 μυικες ομαδες) ωσπου διαβασα ενα αρθρο του mUSCULAR dEVELOPMENT (νομιζω ηταν καποιο τευχος του 2006) το οποιο παρεθετε και την αντιστοιχη βιβλιογραφια οπως παντα,και ελεγε μετα απο μελετες και ερευνες που εγιναν η μεγιστη μειωση της μυοστατινης (μια μειωση πειρι το 20%) λαμβανε χωρα στα 45 λεπτα της προπονησης.
    Συνεχιζοντας το αρθρο ελεγε οτι στα 60 λεπτα η μυοστατινη ειχε επιστρεψει στα αρχικα(τα προ προπονησης) επιπεδα,ενω μετα τη μια ωρα,ξεπερνουσε(προς τα πανω) τα αρχικα επιπεδα!!!!
    Οποτε το αρθρο προετρεπε τους αναγνωστες να γυμναζονται 45 λεπτα με βαρη,θεωρωντας αυτο το χρονο ως το ιδανικο χρονικο διαστημα για μυικη προοδο.
    Την ιδια αποψη περι χρονικης διαρκριας της προπονησης ειχε και ο Γιαννης Βασαλος(γνωστος αθλητης και προπονητης της IFBB) σε μια συζητηση που ειχα μαζι του,εκεινα τα χρονια(το 2007 για την ακριβεια),ενω και η Ναντια απ'οσο ξερω ειναι και αυτη υπερ της συντομης και εντονης προπονησης(45 με 60 λεπτα).
    Και οι 2 αυτοι ανθρωποι εχουν νομιζω βαρυνουσα αποψη στο αθλημα μας.
    Απο κει και περα επειδη οπως ξερεις ειμαι λιγακι απιστος Θωμας,και γενικα ειμαι πιο πολυ πρακτικος τυπος,παρα παπαγαλακι των περιοδικων και του google και των απειρων ερευνων/μελετων(οι οποιες στην τελικη αλληλοσυγκρουονται),ειπα λοιπον μια ωραια πρωια του 2006,να αλλαξω το 3μερο σπλιτ που ως τοτε εκανα(απο 1μιση ωρα και βαλε η καθε προπονηση) και να κανω 6 μερες απο 45 λεπτα,για να δω κατα ποσον ειχε δικιο το MD.
    Και ω του θαυματος,ειχε δικιο.Τα αποτελεσματα πανω μου ηταν παρα μα παρα πολυ καλα για να το θεωρησω τυχαιο γεγονος η συμπτωση.

    Τωρα οσον αφορα το γιατι η μεγιστη μειωση λαμβανει χωρα στα 45 κι οχι πχ στα 75 λεπτα,αυτο ειναι κατι που μονο το σωμα μας θα μπορουσε να απαντησει.παντως οι μελετες ειχαν δειξει οτι σε αυτο το χρονικο διαστημα λαμβανε χωρα η μεγιστη μειωση,οποτε υποθετω πως το δεχομεθα ως εχει.

    Αν βρω το τευχος του MD(ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΟΛΑ) θα το σκαναρω.Με μια προχειρη ματια δε το βρηκα,αρα πρεπει να ειναι κατω στην αποθηκη.Ισως το εχεις και συ αυτο το τευχος,ξερω οτι κρατας αρχειο και συ.Ισως αν διαβαζει ο Γιαννης ο Πηλιουρας να θυμαται ποιο τευχος λεω.
    Anyway αν το βρω θα το σκαναρω οπως ειπα
    Aυτο που ηθελα να τονισω για αυτο και σε ρωτησα αν μπορουμε να το δουμε από καπου και να το συζητησουμε,είναι κατα πόσο η μυοστατίνη επηρεαζει την ενεργεια και την δυναμη μας κατα την προπόνηση,,,
    Το γεγονος ότι οι προπονησεις πρεπει να είναι συντομης διαρκειας > 1 ωρας συμφωνω και εγω αλλα για αλλους λόγους που δεν εχουν σχεση με την μυοστατινη...Η Μυοστατινη θεωρω ότι ειναι εχθρος της μυικης μας αναπτυξης αλλα όχι κατασταλτικος παραγοντας της ποιοτητας ή της εντασης της προπονησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 29-12-10 14:38 #24

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    Kωστα εγω δε λεω οτι η μυοστατινη επηρεαζει τη δυναμη και την ενεργεια μας στην προπονηση και γι'αυτο πρεπει να σταματαμε την προπονηση.
    και γω καποιες φορες,ειδικα αν γυμναζω μικρη μυικη ομαδα(πχ χερια η ωμους τρικεφαλους) νιωθω οτι μπορω να κατσω 15-30 λεπτα ακομα(αν εχω ποδια ομως ουτε συζητηση) και να κανω κι αλλα σετ.οχι θα εχω την ιδια αποδοση αλλα νιωθω να εχω ακομα δυναμεις.

    αλλα για μενα αυτα που ειχα διαβασει στο MD (εκτος πια κι αν δε τα θυμαμαι και τα εχω διαστρεβλωσει τοσο πολυ στο μυαλο μου,που δε νομιζω βεβαια) ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΑΛΛΑ ΓΟΝΙΔΙΑΚΟ/ΟΡΜΟΝΙΚΟ.
    δηλ επειδη ετσι κι αλλιως η μυικη αναπτυξη ειναι θεμα ορμονικο και οχι ενεργειακο(δεν κανουμε αθλημα μαραθωνιου αλλωστε,ορμονικα ειναι προφανως καλυτερα να κανουμε 45 λεπτα εντονης προπονησης απ'οτι 75 λεπτα λιγο λιγοτερο εντονης προπονησης.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 29-12-10 15:52 #25
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    πολυ καλο το αρθρο Νικο,αυτο που θα ηθελα με την σειρα μου να πω ειναι πως το παραδειγμα του τεστ για την ανευρεση των μυικων ινων μου φαινεται καπως παραξενο και πως δεν εχουμε σε ολους τους μυες των ιδιο καταμερισμο μυικων ινων.Γενικα παντως συμφωνω σε αυτα που λες περι ογκου προπονησης εντασης κτλπ
    Abs on a skinny guy is like a fat bitch with big tits - it doesn't count.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 29-12-10 22:00 #26

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    δημητρη δε διαφωνω.προφανως αυτο το τεστ δεν ενδεικνειται για μυικες ομαδες οπως πηχεις κοιλιακους γαστροκνημιους κτλ.
    απλα ειπα να το βαλω ωστε να το εχει υποψιν του καποιος που δε το ξερει.
    κανενα τεστ δεν ειναι πανακεια.ειναι απλα ενας ακομα τροπος να τσεκαρεις καποια πραματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-12-10 22:59 #27
    Προεπιλογή
    Nικο, εχωντας διαβασει το 1ο μερος μονο, να σε ευχαριστησω που εκανες τον κοπο χρονιαρες μερες να κατσεις να γραψεις ολα αυτα.
    Πολυ χρησιμο οτι μιλας και εμπειρικα(γιατι καλη η θεωρια αλλα οταν καποιος εχει δει κατι στην πραξη, ξερει οτι λειτουργει)
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 29-12-10 23:01 #28

    Εγγραφή
    18-07-2009
    Μηνύματα
    3.435
    Προεπιλογή
    να'σαι καλα φιλε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-12-10 23:04 #29
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Νικόλα σε ευχαριστούμε για το χρόνο που ξοδεύεις και μας διαφωτίζεις!

    Ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι

    γιατί όταν εκτελούμε ασκήσεις δικεφάλων θα πρέπει η παλάμη μας να κοιτάει ίσια μπροστά και όχι το κορμό μας?

    Επίσης οι ασκήσεις δικεφάλων γίνονται ποιο εύκολα όταν κρατώ τους αλτήρες με τέτοια τρόπο ώστε η λαβή να είναι κάθετα με το πάτωμα. Γιατί συμβαίνει αυτό? και στις δυο περιπτώσεις ο δικέφαλος δεν συστέλλεται?
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 29-12-10 23:10 #30
    Προεπιλογή
    Νικο (και οι υπολοιποι)

    Ξεκινησα να διαβαζω το Part2 αλλα επειδη πρεπει να φυγω και δεν προλαβαινω να συγκεντρωσω αποριες, μονο μια για στηθος προς το παρον:
    Προσωπικα, και στον ισιο και στον επικλινη δινω οτι μπορω. Γενικα στο στηθος. Κανω πεκ-ντεκ, ισιο με μπαρα, επικληνη με μπαρα, εκτασεις με αλτηρες σε επικλινη
    Εχω ομως ενα θεματακι, ενω το πανω και το μεσο στηθος εχουν αναπτυχθει (εως και εντυπωσιακα θα ελεγα), το κατω εχει αναπτυχθει λιγοτερο και το προβλημα μου ειναι στο πλαϊ βασικα. Ενω σε ογκο και πραγματικα σε μυς και δυναμεις το στηθος μου ειναι απο τα βασικα μου δυνατα σημεια, δεν εχω καταφερει να πετυχω αυτο το ομορφο στρογγυλο σχημα που σου δινει το κατω και το πλαινο μερος(οπως ο τυπος στην φωτο του Mitsen, χεχε)

    Τι να φταιει?Τα πολλα κιλα(για τα δικα μου δεδομενα) στους 2 παγκους?
    Θεωρουσα οτι με τις αλτηροεκτασεις αλλα και το πεκ ντεκ το πλαινο θα δουλευε αλλα....(και προσπαθω να τις κανω οσο πιο σωστα και με ρυθμο μπορω ρε γαμωτο)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία