Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 16
  1. 04-01-11 18:22 #1
    Το avatar του χρήστη Airmind

    Εγγραφή
    04-01-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή Χασιμό βάρους
    Παιδιά καλησπέρα! Ειμαι 19 και έχω ύψος 1.67.Ζυγιζω 85 κιλά και έχω μεγάλο πρόβλημα με το βάρος μου (οπως καταλαβαίνετε και μόνοι σας). Κατά καιρούς εχω κάνει πολλές δίαιτες, με αποτελεσμα να χάσω κάποια κιλά αλλά να κολλάω σε ένα σημείο και ύστερα να τα παίρνω διπλασια( οταν σταματώ τη δίαιτα). Δεν τρώω μεγάλες ποσότητες φαγητού. Εχω υπολογισει οτι παίρνω περίπου 800 kcal την ημέρα. Το πρόβλημα στις δίαιτες που έκανα ήταν οτι όλες ήταν πρωτεϊνικής φύσεως, δηλαδή ψητό κοτόπουλο, μπριζολες και ψάρι, πραγματά τα οποία απο μικρή δεν τρώω και τόσο ευχάριστα... Τώρα που ήρθα Αθήνα ψάχνω έναν καλό τρόπο να ξεκινήσω να ζω και να τρεφομαι διαφορετικά και να ενσωματωσω και την ασκηση στη ζωη μου επιτελους, γιατι στην επαρχία δεν ειχα και πολλές καλές επιλογές...

    Θέλω να με βοηθήσετε στο εξής... Υπάρχει κάποιος τρόπος να φτάσω κοντα στο ιδανικό βάρος χωρις πρωτεϊνικη δίαιτα ή πρεπει να το πάρω αποφαση ότι πρέπει να τρωω μια ζωη αυτα που δεν μου αρέσουν? Το κακό είναι ότι όταν δεν αντεχω, πέφτει και η ψυχολογία μου και τα βλεπω όλα μαύρα...

    Όποιος μπορεί να με συμβουλεψει, θα τον ευγνωμωνω... Ρωτήστε με ότι αλλο θελετε αν δεν τα εχω γράψει όλα παραπανω.... Help....
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-01-11 18:31 #2
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Αν έπαιρνες 800 θερμίδες τη μέρα θα ήσουν κινούμενο δείγμα σκελετού και όχι 85 κιλά. Η δική μου πρόταση είναι να σημειώνεις λεπτομερώς τι τρως στη διάρκεια της μέρας επί μία εβδομάδα, να βγάλεις ένα σωστό άθροισμα και να ξαναποστάρεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-01-11 18:32 #3
    Το avatar του χρήστη Airmind

    Εγγραφή
    04-01-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    Βασικά, ο διαιτολογος μου το έχει υπολογίσει... :/ επειδή πηγαίνω και τώρα και δε βλέπω πάλι αποτελεσμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-01-11 18:39 #4
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Οπως είπα, έχε ένα μπλοκάκι κι ένα μολύβι μαζί σου και ότι βάζεις στο στόμα σου να το σημειώνεις πάραυτα και δίπλα την ποσότητα (στο περίπου, δε χρειάζεται και ακρίβεια ζυγαριάς). Κάντο αυτό για μια βδομάδα. Αλλά να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου: πρέπει να σημειώνεις τα πάντα, ακόμα και αυτά που ΘΑ έτρωγες αν δεν είχες το μπλοκάκι! Οι 800 θερμίδες ημερησίως δεν δικαιολογούν με τίποτα τα 85 κιλά. Μα καλά του διαιτολόγου δεν του φαίνεται περίεργο αυτό;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-01-11 18:41 #5
    Το avatar του χρήστη Airmind

    Εγγραφή
    04-01-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    Οκ θα το κανω... Και θα στο γραψω... Αν δεν ήμουν ειλικρινης με τον εαυτο μου, δε θα εμπαινα σε δημοσιο forum να γραψω ότι ειμαι κοντη και 85 κιλα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-01-11 18:50 #6
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Ε δεν είπα ότι δεν είσαι ειλικρινής, το είπα με άλλη έννοια: ότι πολλές φορές το μπλοκάκι δρα αποτρεπτικά στο να φάμε κάτι "αμαρτωλό" που σκοπεύαμε να φάμε αλλά δεν το φάγαμε επειδή θα το σημειώναμε! Και από πότε οι γυναίκες του 1.67 θεωρούνται κοντές; Μια χαρά ύψος είναι. Μπορεί να δείχνεις κοντή λόγω βάρους, αλλά δεν είσαι. Αλλά αφού γράφτηκες σε ένα φόρουμ σωματοδόμησης, θα τα χάσεις θες δε θες!

    Edit - Θα τα χάσεις, εννοώ τα κιλά ε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-01-11 18:55 #7
    Το avatar του χρήστη Airmind

    Εγγραφή
    04-01-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    Μακάρι Χρυσόστομε!! Πάντως σήμερα εφαγα τα εξης...στα λεω γιατι τα θυμαμαι...

    Πρωι: 1 ποτήρι γάλα 0 % λιπάρα (αυτο το ασβεστονερο) με 2 κουταλιες της σουπας δημητριακα Fitness

    Μεσημέρι: 1 κομμάτι φιλέτο κοτόπουλο ψητό 150 γρ. και 1 κούπα σαλατα λάχανο με 1 κουταλιά της σουπας λάδι

    Απόγευμα: 1 μέτριο πορτοκαλι (πριν κανα μισάωρο το έφαγα)

    Για βράδυ δεν έχω φάει ακόμα.... Αλλα λέω να φάω 2 μήλα...

    Παρεπιπτόντως, στο σπίτι έχει απαγορευτει η είσοδος γλυκών.... Όταν φέρνει καποιος γλυκά, απομακρύνομαι διακριτικα.... Χαχαχαχαχαχαχαχα!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 04-01-11 19:10 #8
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Πράγματι πολύ σπαρτιάτικη διατροφή που όπως είπα δεν δικαιολογεί την ένδειξη της ζυγαριάς (εκτός αν είσαι βαρυκόκκαλη, τι άλλο να υποθέσω...). Και οι γάτες περισσότερο τρώνε. Στο ενδιάμεσο δεν τσιμπάς τίποτα; Πολλές φορές τρώμε ασυναίσθητα διάφορα πράγματα και δεν τα υπολογίζουμε στις θερμίδες της ημέρας γιατί τα τρώμε στο πόδι, τα ξεχνάμε μετά από λίγο κ.λπ.
    Οπως και νάχει, η λύση σίγουρα δεν είναι οι ΛΙΓΕΣ θερμίδες αλλά οι ΣΩΣΤΕΣ θερμίδες. Γι' αυτό έχει μεγάλη σημασία να καταγράψεις τις πηγές σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-01-11 19:15 #9
    Το avatar του χρήστη Airmind

    Εγγραφή
    04-01-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    Θα κατσω και θα κάνω αυτο που λες...Και θα τα γραφω στο κινητο... Να δούμε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-01-11 20:29 #10
    Προεπιλογή
    Δεν κάνεις ούτε δίαιτα,ούτε διατροφή....απλά λιμοκτονείς! Εχεις ρίξει τον μεταβολισμό σου στα τάρταρα και ο οργανισμός σου έχει συνηθίσει στις θερμίδες που του δίνεις.

    Ξεκίνα να ανεβάζεις σταδιακά το φαγητό σου με καθαρές τροφές όπως κοτόπουλο/γαλοπούλα/μοσχάρι/ψαρονέφρι/γλυκοπατάτες/μαύρο ρύζι/βρώμη/ελαιόλαδο/αμύγδαλα/καρύδια.(ενδεικτικά κάποια φαγητά που καλύπτουν τα 3 μακροσυστατικά)

    Φάε απεριόριστα πράσινα λαχανικά.Θα σε κρατάνε γεμάτη,θα περιορίσουν το αίσθημα της πείνας και έχουν φυτικές ίνες.

    Περιόρισε την λήψη υδατάνθρακα μετά το απόγευμα(υδατάνθρακας σε περίπτωση που δεν γνωρίζεις είναι ρύζι/πατάτες/ψωμί/φρυγανιές/παξιμάδια κλπ κλπ)

    Βάλε λίγη γεύση όπου μπορείς.Χρησιμοποιήσε κάποιο γλυκαντικό όπως ασπαρτάμη στο γάλα σου ή στον καφέ σου ή όπου σου ταιριάζει.Θα τα τρως όλα πιο ευχάριστα.
    Βάλε μπαχαρικά στα φαγητά σου,δεν χρειάζεται αλάτι και λάδι για να είναι νόστιμο κάτι.

    Βάλε την άσκηση στη καθημερινότητα σου,ξεκίνα χαλαρά με περπάτημα για 20 λεπτά ας πούμε και ανέβαζε σταδιακά χρόνο και ένταση.Στη συνέχεια μπορείς να ασχοληθείς και με βάρη αν σου αρέσει....δεν πρόκειται να φουσκώσεις,στο εγγυώμαι(εμείς προσπαθούμε και ΔΕΝ )

    Οταν θα αρχίσεις να βλέπεις τα πρώτα αποτελέσματα,επιβράβευσε τον εαυτό σου με κάτι που έχεις στερηθεί σε 1 γεύμα 1 μέρας(π.χ 1πάστα ή 2 σουβλάκια).Βάλε στο πρόγραμμα ένα τέτοιο γεύμα και θα δεις ότι δεν θα νιώθεις στέρηση.

    Και πάνω απόλα.......ΥΠΟΜΟΝΗ και ΕΠΙΜΟΝΗ. Δεν πήρες τα κιλά σε 1 βδομάδα,δεν θα τα χάσεις και σε 1.

    Ασε που δεν είναι και τραγική η κατάσταση σου.....τι να πούμε κι εμείς που έπρεπε να χάσουμε 75?

    Καλή επιτυχίααααα
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-01-11 20:56 #11
    Το avatar του χρήστη Airmind

    Εγγραφή
    04-01-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πααααρα πολυυ.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-01-11 14:56 #12
    Προεπιλογή
    δν χρειαζεται πιστευω να κανεις στεριτικες διαιτες,ξεκινισε ενα προγραμα διατροφης και αεροβιας ασκησης,πρωτα ομως ψαξε το φορυμ(συγκεκριμενα το τοπικ τις Κ. Κασκανη) θα βρεις χρησημα πραγματα,θελει υπομονη κ πειθαρχεια αλλα ολα γινονται.
    There is no starting or stopping - only doing.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-01-11 17:06 #13
    Ripped Princess
    Το avatar του χρήστη marvin

    Εγγραφή
    23-09-2010
    Περ.
    Αθηνα
    Μηνύματα
    4.526
    Προεπιλογή
    Airmind γεια σου και απο εμενα .Νομιζω πως ο Μανος με καλυψε πληρως.Θα ηθελα μονο να προσθεσω πως θεωρω απαραδεκτο να σε αφηνει ενας διαιτολογος να κατεβεις τοσο πολυ σε θερμιδες και πως καλο θα ηταν να κανεις και εξετασεις θυροειδη, να δεις που βρισκεσαι.
    Το πεισμα, η θεληση φαινονται απο την εξελιξη. Αν θες κατι, μπορεις να το καταφερεις, το θεμα ειναι να σφιξεις τα δοντια και να το πιστεψεις. Ολοι πειναμε, ολοι εχουμε αναγκες,ανθρωποι ειμαστε, η μαγκια ειναι να μπορεσεις να ελεγξεις τον εγκεφαλο σου και να ξεπερασεις τα ορια σου. Τιποτα δεν χαριζεται, πρεπει να θυσιασεις πραγματα για να τα καταφερεις!
    Nastya
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 05-01-11 17:09 #14
    Το avatar του χρήστη Airmind

    Εγγραφή
    04-01-2011
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    22
    Προεπιλογή
    Marvin έχω κάνει εξετασεις και όλα ειναι φυσιολογικα... Το μόνο που ήταν πολυ κάτω στις γενικες εξετάσεις ήταν η φεριτίνη και ο σίδηρος... Παίζει κάποιο ρόλο αυτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 05-01-11 17:52 #15
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Αν φτάσεις στο σημειο να κάνεις μέρα παρα μερα περπάτημα ή τζοκινγκ για μια ωρα και δυο φορές την εβδομάδα να κάνεις ασκήσεις είτε με βαράκια ή αλλης μορφής ασκησης και θα τρώς οτι συνηθίζεις να τρως σε λογικές ποσοτητες τότε σιγουρα θα δεις την ζυγαριά να πέφτει.
    ¨επειτα θα μπορεις να κάνεις πιο προγραματισμένη διατροφη και προπόνηση για να διατηρείσαι καθώς πρέπει ή και να βελτιωσεις την εικόνα σου.
    Πάνω απο όλα θέλει θέληση και υπομονή.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία