Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 32
  1. 17-01-11 15:05 #16
    Προεπιλογή
    καλο ειναι βεβαι να το παρακολουθησεις για λιγο καιρο και να ξανακανεις μια επαναληπτικη μετα απο μερικους μηνες.........επισης αυξησε τις φυτικες ινες στην διατροφη σου.....ειχα διαβασει οτι βοηθανε στην μειωση τησ χοληστερινης
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-01-11 15:12 #17
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο κουλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο ειναι βεβαι να το παρακολουθησεις για λιγο καιρο και να ξανακανεις μια επαναληπτικη μετα απο μερικους μηνες.........επισης αυξησε τις φυτικες ινες στην διατροφη σου.....ειχα διαβασει οτι βοηθανε στην μειωση τησ χοληστερινης
    Φυτικές ίνες........να παραθέσω πως η βασική πηγή υδατανθράκων μου είναι τα παξιμάδια (κυρίως σίκαλης). Περίπου 200 γρ ημερισίως.
    Αν βάλουμε και τα φρούτα (1-2 ημερισίως, μήλο + πορτοκάλι ή μπανάνα) αλλά και τα λαχανικά (κυρίως πράσινη σαλάτα + ντομάτα), δε νομίζω πως στερούμαι φυτικές ή διαιτητικές ίνες.
    Θα κάνω επανεξέταση σύντομα...
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον φίλε μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-01-11 15:20 #18
    Προεπιλογή
    τιποτα αγορινα ενημερωσε το τοπικ για περετερο νεα
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-04-11 22:11 #19
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Λοιπόν ενημερωτικά έβγαλα τα συμπεράσματα μου, είμαι κατα 95% σίγουρος πως για τα χαμηλά αιμοπετάλια ευθύνεται η κατανάλωση zero.
    Συγκεκριμένα η ασπαρτάμη.
    Διάβασα ένα άρθρο για την ασπαρτάμη και την ευθύνη της για πολλές ασθένειες.
    Το διαπίστωσα φυσικά και μόνος μου, όταν σταμάτησα να πίνω zero (για να δω τι φταίει), και τα αιμοπετάλια αυξήθηκαν!
    Μάλιστα ο ξάδελφος του κολλητού μου (τον ανέφερε όταν μιλάγαμε για τα αιμοπετάλιά μου), έχει πολύ χαμηλά αιμοπετάλια. Πίνει 2 λίτρα zero ημερισίως! Τυχαίο?!
    Για μένα ασπαρτάμη off.
    Η πρωτείνη μου έχει σουκραλόζη. Πιστεύω είναι καλύτερη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-04-11 23:13 #20
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    http://www.mayanmajix.com/greek/arti...sweeteners.pdf

    τσεκαρε εδω φιλε μου...δεν ειναι αθωα η σουκραλοζη....ολα τα σκ@τ@ ειναι δυστυχως
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-04-11 00:09 #21
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν και ένα σορό άρθρα που λένε ότι είναι ακίνδυνη η ασπαρτάμη…



    Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα… πάνε σε κανένα καλό αιματολόγο να το δείς και άσε τα αναψυκτικά κατά μέρους…
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-04-11 13:07 #22
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν και ένα σορό άρθρα που λένε ότι είναι ακίνδυνη η ασπαρτάμη…
    ναι οκ...
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-04-11 13:31 #23
    Το avatar του χρήστη elias1988

    Εγγραφή
    10-09-2009
    Περ.
    Γλυφάδα (Αθή
    Μηνύματα
    32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mantus3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν και ένα σορό άρθρα που λένε ότι είναι ακίνδυνη η ασπαρτάμη…



    Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα… πάνε σε κανένα καλό αιματολόγο να το δείς και άσε τα αναψυκτικά κατά μέρους…
    Ασπαρτάμη, το πιο φθηνό γλυκαντικό. Βρίσκεται στα πιο εμπορικά προϊόντα light. Και μόνο που υπάρχει στην coca cola, λέει πολλά. Μη περιμένεις να διαβάσεις πολλά άρθρα που θα είναι κατά. Το ισοζύγιο θα είναι πάντα υπέρ της.

    Για τη σουκραλόζη δεν έχω βρει πολλά πράγματα, πιστεύω είναι σίγουρα λιγότερο ανθυγιεινή από την ασπαρτάμη. Παρασκευάζεται από χημική επεξεργασία της ζάχαρης. Εχει 10 φορές μεγαλύτερο κόστος. Σίγουρα είναι καλύτερη. Δεν είναι τυχαίο που πολλά συμπληρώματα βάζουν πλέον σουκραλόζη. Αθώα τελείως όχι.
    Φίλε cobra δεν διάβασα και δα τρομακτικές παρενέργειες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-04-11 16:27 #24
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο elias1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασπαρτάμη, το πιο φθηνό γλυκαντικό. Βρίσκεται στα πιο εμπορικά προϊόντα light. Και μόνο που υπάρχει στην coca cola, λέει πολλά. Μη περιμένεις να διαβάσεις πολλά άρθρα που θα είναι κατά. Το ισοζύγιο θα είναι πάντα υπέρ της.

    Για τη σουκραλόζη δεν έχω βρει πολλά πράγματα, πιστεύω είναι σίγουρα λιγότερο ανθυγιεινή από την ασπαρτάμη. Παρασκευάζεται από χημική επεξεργασία της ζάχαρης. Εχει 10 φορές μεγαλύτερο κόστος. Σίγουρα είναι καλύτερη. Δεν είναι τυχαίο που πολλά συμπληρώματα βάζουν πλέον σουκραλόζη. Αθώα τελείως όχι.
    Φίλε cobra δεν διάβασα και δα τρομακτικές παρενέργειες.
    δεν εχει οσες οι ασπαρταμη αλλα και παλι...τελος παντων

    στα συμπληρωματα που λες μπορει να μην βαζουν στα περισσοτερα ασπαρταμη αλλα βαζουν Ακεσουλφαμη Κ....δες τι κανει
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-06-13 00:25 #25
    Προεπιλογή
    Τελικά φίλε τι έγινε με τα αιμοπετάλια σου;Βρήκες κάποια άκρη; Ρωτάω γιατί βρίσκομαι στην ίδια μοίρα με εσένα... και εγώ έλεγα ότι έφταιγαν τα γλυκαντικά από coca cola,whey,pre-workout κτλ Τα άλλαξα όλα και τα έκοψα(τέρμα να pre-workout,τα αναψυκτικά,οι τσίχλες και οτιδίποτε άλλο έχει γλυκαντικά.Μόνο whey έχω και αυτή άγευστη)...Με το που τα έκοψα ανέβηκα 120000 και νόμιζα πως όλα οκ...Αλλά γελάστικα και πλέον τρέχω και δεν φτάνω με τους αιματολόγους... Τελευταία μέτρηση 95.000 με κατώτερο όριο τα 140000 και αναστροφή τύπου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-07-13 11:10 #26
    Προεπιλογή
    Γεια σου φίλε! Πως πάνε τα αιμοπετάλια; Ενημερωτικά να σου πω πως και γω εδώ και 11 χρόνια, έχω τα αιμοπετάλια πολύ κάτω από το όριο.. Δηλαδή πάσχω από θρομβοπενία (θρομβοπενική πορφύρα αλλιώς). Για οποιαδήποτε απορία, μπορείς να μας ρωτήσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-07-13 19:25 #27
    Προεπιλογή
    Τα τελευταία 3 χρόνια κυμαίνονται μεταξύ 70-130 χιλιάδες...έχω κάνει όλες τις εξετάσεις (υπέρηχους άνω κοιλίας,βιοχημικές κτλ.) αλλά όλες καθαρές...Πριν 5 μέρες έκανα μυελόγραμμα(πολύ πόνος παιδιά μην σας τύχει) και το αποτέλεσμα είναι δυσμορφία του μυελού...δλδ ο μυελός μου είναι σαν 80χρόνου ενω είμαι ΜΟΛΙΣ 20!!!Οι γιατροί είπαν αρχικά να κόψω τα συμπληρώματα μέχρι την επανεξέταση σε 2 βδομάδες...να αναφέρω ότι πριν απο 3 χρόνια ήμουν μια χαρά και τότε περίπου ξεκίνησα να γυμνάζομαι... τα συμπληρώματα τα ξεκίνησα αργότερα...τώρα περιμένω να δω αν ευθύνονται αυτά...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-07-13 20:25 #28
    Προεπιλογή
    Κ τα δικα μου αιμοπεταλια ειναι χαμηλα με τιμες 131 κ φυσικες τιμες απο 150-400 Κ/μl . Κ ο αιμοπεταλιοκριτης χαμηλος 0.12 με φυσ.τιμες 0.17-0.35% Ξερει κανενας τι σημαινει αυτο??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HIAB XS : 19-07-13 στις 20:28
    Τα αγαθα κοποις κτωνται!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-09-15 15:34 #29
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    Θρομβοπενία οφείλεται σε σπληνομεγαλία,όπου γίνεται μεγαλύτερη απόδόμηση και καταστροφή του στη σπλήνα (πχ κίρρωση).
    Επίσης διήθηση του μυελού των οστών από λευχαιμία και λοιπές νεοπλασίες.
    Αυτοάνοσα νοσήματα όπως ΣΕΛ,ΡΑ.
    Ιογενείς λοιμώξεις όπως EBV,HIV.
    Φάρμακα κυτταροστατικά χορηγούμενα σε αυτοάνοσμα νοσήματα.
    Αντιβιωτικά-πενικιλίνες.
    Ιντερφερόνη χορηγούμενη σε HCV.
    Παρακεταμόλη.
    αντιεπιληπτικά,
    L-dopa (madopar)
    σπειρονολακτόνη (Aldactone)
    σιμετιδίνη (Zantac)
    NSAID's,αντκαταθλιπτικά,αιθανόλη,φουροσεμίδη (Lasix) & σαλικιλικό οξύ (Salospir) αδρανοποιούν τα αιμοπετάλια,αλλά δεν επηρεάζουν τον απόλυτο αριθμό τους.Συνεπώς διαταράσουν τη λειτουργικότητα τους
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-02-19 22:12 #30
    Προεπιλογή
    Παιδιά τελικά τι φάση με τα αιμοπετάλια;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία