Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 13-01-11 04:48 #1
    Προεπιλογή Απόψεις πάνω στη διατροφή μου;
    γεια χαρά, ύστερα από το 1ο μου post στην ενότητα νέα μέλη, αυτό είναι το 2ο

    θα ήθελα να σας κάνω μια παρουσίαση της διατροφής μου στο περίπου και περμένω συμβουλές/προτάσεις !!

    ΠΡΩΙΝΟ

    Συνήθως γάλα 1.5% με αυτά τα Nestle Fitness Fruits (ή Red Fruits) - νομίζω όμως ότι βάζω πολλά...
    Καμιά φορά μπορεί να είναι ένα ποτήρι χυμός πορτοκάλι και ένα τοστάκι με μαύρο ψωμί-γαλοπούλα-τυρί χαμηλό σε λιπαρά ή 1-2 φέτες μαύρο ψωμάκι για τοστ με λίγο βούτυρο και μέλι.

    "ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ"

    εδώ είναι το βασικό μου πρόβλημα γιατί είμαι στη δουλειά και τυχαίνει να την κάνω με το σοκολατάκι, αλλά θα προσπαθήσω να έχω μαζί μου καμιά μπάρα δημητριακών ή μια μπανάνα ή να στείλω μία από τις γλυκήτατες νοσηλεύτριες να μου φέρει μια μπακετούλα light. Δυστυχώς πολλές φορές καταλήγω να παραλείπω αυτό το γεύμα...

    ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

    Γενικά δεν έχω στάνταρ πράγματα, εννοείται αναψυκτικά και ψωμιά δεν παίζουν (άντε μια Cola Zero μια φορά το μήνα), σχεδόν ποτέ μακαρόνια και πατάτες, παίζει πολύ κοτόπουλο στα κάρβουνα, ψαράκι στα κάρβουνα, σαλατούλα, λίγη φετούλα, γενικότερα κρέας και αποφεύγω σάλτσες και κρέμες... Καμιά φορά και όσπρια που παρεπιπτόντως μου αρέσουν, ιδιως τα ρεβύθια. Αποφεύγω τα τηγανητά.
    Σαν επιδόρπιο προσπαθώ να μένω στο γιαουρτάκι με μέλι..
    Επίσης η μεγάλη μάχη γίνεται να αντισταθώ στο κρασάκι και να μείνω στο νερό....

    ΑΠΟΓΕΥΜΑ

    Λογικά εδώ είναι η προπόνησή μου οπότε μετά από αυτή παίρνω 2 scoupάκια WHEY και καμιά μπανάνα

    ΒΡΑΔΥ

    Κανένα φρουτάκι ή γιαούρτι με μέλι ή κανένα κριτσίνι ή σπανιότερα ωμές πιπεριές.
    Πριν κοιμηθώ τρώω 2-3 ωμά σύκα (παρεπιπτόντως τι λέτε για τις αποξηραμένες φέτες ανανά και τους χουρμάδες?)


    Γενικά τρώω μέχρι το σημείο που δεν αισθάνομαι φουσκωμένος.


    ΤΑ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΜΟΥ ΣΗΜΕΙΑ

    Το πιο ηλίθιο πράγμα που κάνω κάθε μέρα είναι ότι δεν πίνω αρκετό νερό και εκτός από την ευεργετική του δράση στις καύσεις, χάνω και την ευεργετική του δράση στους νεφρούς.

    Γενικά αισθάνομαι ότι το σώμα μου αναζητάει κάτι γλυκό...

    Ο ύπνος μου είναι κάπως... άστατος, λόγω δουλειάς (εφημερίες - συχνές κλήσεις κτλ). Το μεσημέρι πάιζει αν θα κοιμηθώ, ενώ το βράδυ 5-6 ώρες το πολύ...

    Ένα ακόμα ζήτημα είναι ότι δεν έκοψα ποτέ μαχαίρι το αλκόολ. Δεν βγαίνω και κάθε μέρα να πιω, μάλλον 1 φορά στις 10 ημέρες, αλλά αν θα βγω μπορεί να πιω 4 και 5 ποτά (Vodka με RedBull)....


    Αυτά.....

    Περιμένω feedback, όχι πολλές τομάτες pls
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-01-11 13:33 #2
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Φιλε μου τα παντα ολα σε αυτο το προγραμμα ειναι λαθος. Δεν μας γραφεις τα stats σου (ηλικια,υψος,κιλα κτλ) ουτε μας λες τους στοχους σου.

    Διαβασε ολα τα αρθρα διατροφης που υπαρχουν στην σελιδα ( ειναι πολλα αλλα και σημαντικα ολα τους ), παρε μια ιδεα του τι κανεις λαθος και γιατι και επεστρεψε σε αυτο το τοπικ και ξαναγραψε μια διατροφη που θα τηρεις καθε μερα και προσθεσε τι στοχους εχεις με αυτην και οτι σου ειπα πιο πανω.

    Τωρα το " Οταν παω για ποτο πινω ολο το μπαρ, τρωω επιδορπιο κτλ κτλ " ειναι αχρηστα και θα πρεπει να κοπουν. Δεν χρειαζεσαι το γιαουρτι με μελι στο μεσημεριανο σου ουτε 5 ποτα ενω μπορεις να πιεις 1.

    Οσο για το δεκατιανο και καθε δεκατιανο, οι περισσοτεροι απο εδω μεσα τρωμε 6-7 φορες την ημερα. Δεν ειμαστε παρ'ολα αυτα ολη μερα σπιτι. Εγω λειπω σχεδον ολη μερα και επιστρεφω για υπνο αλλα τρωω σωστα ολα τα γευματα μου τα οποια βαζω σε τσαντα και τα εχω μαζι μου μεσα σε σακουλακια και ταπερ. Δεν θα ειναι ολα ευκολα, πρεπει να προσαρμοστεις.

    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-01-11 16:20 #3
    Προεπιλογή
    hmm thanx για το reply αν και με έκανες να φαίνομαι τελείως γίδι

    διαφωνείς και στις επι μέρους επιλογές μου ή με συγκεκριμένη νοοτροπία?

    εννοείται ότι θα διαβάσω ό,τι πληροφορία βρω
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-01-11 20:37 #4
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο duke2gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    hmm thanx για το reply αν και με έκανες να φαίνομαι τελείως γίδι

    διαφωνείς και στις επι μέρους επιλογές μου ή με συγκεκριμένη νοοτροπία?

    εννοείται ότι θα διαβάσω ό,τι πληροφορία βρω
    σκοπος μου ηταν οχι να σε κανω να φανεις "γιδι" αλλα να σε βαλω σε εναν σωστοτερο δρομο

    διαφωνω και με τις επιλογες και με την νοοτροπια καθως θα πρεπει να κανεις θυσιες για να πετυχεις κατι αν το θελεις...

    κανε μια προσπαθεια να διαβασεις οτι υπαρχει απο διατροφη και προπονηση σε μορφη αρθρου και συζητησεων εδω και σε περιμενουμε σε αυτο το τοπικ με μια καινουργια διατροφη για σχολιασμο και συζητηση.
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-01-11 17:39 #5
    Προεπιλογή
    Λοιπον, έχω ένα πολύ μεγάλο προβληματισμό, που μεγάλωσε ακόμα περισσότερο αφού διάβασα το άρθρο των Ioanni και Big Litho:

    Οι περισσότεροι bodybuilders θα σας πουν ότι είναι πιο εύκολο να προσθέσετε μυς, όταν μια μικρή ποσότητα λίπους προστίθεται μαζί με αυτό. Τούτου λεχθέντος, εάν το σωματικό λίπος σας είναι πάνω από 20%, θα πρέπει ίσως να εξετάσετε τη μείωση περίπου στο 12-15% πριν αρχισετε τον ογκο αλλιως θα καταλήξετε να γεμισετε με λιπος στο πρόσωπο και δε θα φαινεστε σαν bodybuilder .


    Η τελευταία λιπομέτρηση με είχε στο 21% λίπος, οπότε πολύ για να πάω για όγκο. Από την άλλη αν δει κανείς το σώμα μου είμαι ατροφικό το στήθος, δεν υπάρχει άνοιγμα ψηλά, τα χέρια έχουν μικρύνει, κοινώς χρειάζεται όγκο.

    Απλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω... Σκέφτομαι να κάνω ένα πρόγραμμα καμιά 10αριά εβδομάδες γράμμωση, να πέσω από τα 80 στα 72κιλά και μετά να πάω για μυικό όγκο.

    Τι λέτε? Μήπως να ποστάρω καμιά φωτό στην αντίστοιχη ενότητα να μου πείτε καμιά άποψη?

    Παρεπιπτόντως Wolve ευχαριστώ για την απάντηση, με ξύπνησε λίγο, μετά από αρκετή μελέτη βλέπω πόσα λάθη είχε η διατροφή μου, υπόσχομαι όταν καταλήξω σε γράμμωση ή όγκο να παρουσιάσω ένα καλύτερο πρόγραμμα. Ήδη πήρα μια ζυγαριά φαγητού
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-01-11 22:41 #6
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο duke2gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον, έχω ένα πολύ μεγάλο προβληματισμό, που μεγάλωσε ακόμα περισσότερο αφού διάβασα το άρθρο των Ioanni και Big Litho:

    Οι περισσότεροι bodybuilders θα σας πουν ότι είναι πιο εύκολο να προσθέσετε μυς, όταν μια μικρή ποσότητα λίπους προστίθεται μαζί με αυτό. Τούτου λεχθέντος, εάν το σωματικό λίπος σας είναι πάνω από 20%, θα πρέπει ίσως να εξετάσετε τη μείωση περίπου στο 12-15% πριν αρχισετε τον ογκο αλλιως θα καταλήξετε να γεμισετε με λιπος στο πρόσωπο και δε θα φαινεστε σαν bodybuilder .


    Η τελευταία λιπομέτρηση με είχε στο 21% λίπος, οπότε πολύ για να πάω για όγκο. Από την άλλη αν δει κανείς το σώμα μου είμαι ατροφικό το στήθος, δεν υπάρχει άνοιγμα ψηλά, τα χέρια έχουν μικρύνει, κοινώς χρειάζεται όγκο.

    Απλά δεν ξέρω από που να ξεκινήσω... Σκέφτομαι να κάνω ένα πρόγραμμα καμιά 10αριά εβδομάδες γράμμωση, να πέσω από τα 80 στα 72κιλά και μετά να πάω για μυικό όγκο.

    Τι λέτε? Μήπως να ποστάρω καμιά φωτό στην αντίστοιχη ενότητα να μου πείτε καμιά άποψη?

    Παρεπιπτόντως Wolve ευχαριστώ για την απάντηση, με ξύπνησε λίγο, μετά από αρκετή μελέτη βλέπω πόσα λάθη είχε η διατροφή μου, υπόσχομαι όταν καταλήξω σε γράμμωση ή όγκο να παρουσιάσω ένα καλύτερο πρόγραμμα. Ήδη πήρα μια ζυγαριά φαγητού
    Εγω να σου πω την αληθεια παντα ηθελα μια ζυγαρια φαγητου αλλα ποτε δεν πηρα. Με την πρωτη ευκαιρια θα το κανω. Αλλα δεν με χαλασε, εχω μαθει πλεον να μετραω ποσοτητες βασιζομενος σε scoops και φλυτζανακια .

    Λοιπον ακου, εαν η λιπομετρηση ειναι αξιοπιστη ( σε γυμναστηριο, φαρμακειο κτλ ) και δεν υπαρχει περιπτωση να'ναι μπουρδες... και σε εδειξε 21% δεν θα παμε σε ογκο. Πολυ απλα γιατι μετα δεν θα προλαβουμε να βγουμε ωραιοι στην παραλια και θα λιποσουμε περισσοτερο.

    Ειναι ευκολο να βαλεις μυικη μαζα συνηθως εαν εχεις μια αρκετα αυξημενη διατροφη και καλο μεταβολισμο ( αλλα πρεπει να μπει και λιγο λιπος για να παρεις το μεγιστο δυνατο, αλλιως θα παει πιο σιγα χωρις τοση αποθηκευση λιπους - ολα με την θυσια τους! ).

    Σου προτεινω λοιπον να κανουμε το εξης. Εχουμε 5 μηνες πριν την σεζον της παραλιας. Για 8 εβδομαδες θα κανουμε γραμμωση, για 6-8 εβδομαδες ογκο και για 8 παλι εβδομαδες γραμμωση. Συνολο 5 μηνες. Το 6-8 εβδομαδες ογκο μπορει να ειναι και 5 ή 10 αρκει εσυ να βλεπεις οτι εισα ικανοποιημενος. Τι εννοω... Αν δεις οτι ξεφευγεις σε λιπος και δεν θα προλαβεις κοβεις στις 6 και παμε παλι γραμμωση για να προλαβουμε! Να εχεις υποψην οτι συνηθως το παλουκι ειναι η γραμμωση, πρεπει ολα να ειναι σωστα και κυριως η διατροφη, ενω στον ογκο αν κανεις μια ατασταλια δεν θα σου βγει τοσο σε κακο ισως.

    Παρε την αποφαση σου και κανε ενα διατροφικο πλανο για να το δουμε και να το αναλυσουμε. Ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις ατομα να εχουν διαθεση για αλλαγες και μερακι !

    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-01-11 16:54 #7
    Προεπιλογή
    Λοιπόν οι τελευταίες 4 ημέρες σήμαιναν για μένα 35 ώρες διαβάσματος!

    Αποφάσισα να πάω για γράμμωση, να πέσω στα 72-73κιλά και μετά όγκο κτλ όπως ακριβώς προτείνεις κι εσύ.

    Τώρα. Από όλα τα άρθρα που διάβασα μου άρεσε αρκετά πέραν του ΜΒ και αυτό του Layne Norton. Έχω όμως μια απορία. Η δίαιτα που προτείνει δεν είναι low carb, έτσι?

    Με τους υπολογισμούς μου οι θερμίδες συντήρησης είναι κατά μέσο όρο απ όλες τις μεθόδους 2600 και είμαι μεσομορφικός και πρέπει να τρώω κάθε 2.5 με 3.5 ώρες. Άρα μου αντιστοιχεί με τη δίαιτα που προτείνει 880 kcal πρωτεΐνη (220γρ), περίπου 50γρ λίπος (450kcal) και το υπόλοιπο λέει υ/α, δηλαδή κάτι σε 240γρ... Δεν είναι πολύς ο υ/α ?

    Έλεγα να το κάνω για 10 εβδομάδες, εκτός αν φτάσω το στόχο του 72κ νωρίτερα οπότε σταματάω. Τις εβδομάδες 1-3 να πάω για 2300, 4-6 για 2000-2100, την 4η να πάω 2400-2500, τις 8-10 πάλι 2000-2100, όπως προτείνει ο ΜΒ και μου ακούγεται λογικότατο.

    Λες να κάνω ένα πλάνο τέτοιο με 5-6 γεύματα?

    (Περεπιπτόντως, η ηλεκτρονική ζυγαριά είναι φοβερη! αν θές βάζεις και το ποτηράκι σου επάνω, τη μηδενίζεις, προσθέτεις το γάλα πχ και σου μετράει καθαρά πόσο γάλα έβαλες. και αν θες και σε ουγιές)

    (παρεπιπτόντως 2, υπάρχει κάποια γνωστή και αξιόπιστη συσκευή λιπομέτρησης σε λογική τιμή στο web? αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι, υπάρχουν και τα ΠΜ)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη duke2gr : 15-01-11 στις 17:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-01-11 08:51 #8
    Το avatar του χρήστη Wolve

    Εγγραφή
    28-12-2010
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    797
    Προεπιλογή
    Ειναι πολυ καλο αυτο που λες ( σορρυ για την καθυστερηση ). Τα 220γρ πρωτεινης παντως ειναι υπερβολικα, με 190-200γρ εισαι οκ. Και ξεκινα απο 2300 θερμιδες και μετα κατεβενε.
    Μέσα στα σπλάχνα μιας απάνθρωπης κοινωνίας που τόσο μας πληγώνει, υπάρχει και αναπτύσσεται μια άλλη, διαφορετική κοινωνία, που ειρηνικά και αθόρυβα ζει και δημιουργεί οραματιζόμενη τ’ αστέρια...
    Απάντηση με παράθεση