Σελίδα 52 από 545 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102152 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 766 έως 780 από 8174
  1. 04-09-11 15:06 #766
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rey1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά μην αρχίσετε το δούλεμα , είμαι χάλια στο μαγείρεμα

    λοιπόν , το μεσημεριανό μου (τώρα το χωνεύω)
    Ειπα να ξεφύγο για σήμερα απο το κοτόπουλο στήθος που τρώω εδω και μήνες και να φάω μοσχάρι

    Συνημμένο Αρχείο 30794

    150gr μοσχάρι φιλέτο ψημένο σε αντικολλητικό τηγάνι μόνο με πιπέρι (δεν θυμάμαι μέρος αλλά ήταν αυτό με το λιγότερο λίπος (εξωτερικά δεν είχε).
    50gr ρύζι καφέ (αν σας φαίνεται πολύ είναι επιδί έχει ντομάτα από κάτω και άπλωσε
    μια μικρή ντομάτα
    ελάχιστο αγγούρι
    λίγο κρεμμύδι
    μια κουταλιά ελαιόλαδο

    το κρέας μου άρπαξε λίγο αλλά είναι που δεν έχω συνηθίσει να μαγειρεύω , που θα πάει θα μάθω
    το μοσχαρι μια χαρα μου φενεται το ρυζι μ φενεται λιγο αβραστο στο φουρνο ρ συ μιση ωριτσα σε πυριμαχο σκευος μαζι με λιγο νερο λεμονι πιπερι αλλατι κ ετοιμος σιγα
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
     

  2. 04-09-11 15:08 #767
    Το avatar του χρήστη themisdas

    Εγγραφή
    16-10-2009
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    235
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rey1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά μην αρχίσετε το δούλεμα , είμαι χάλια στο μαγείρεμα

    λοιπόν , το μεσημεριανό μου (τώρα το χωνεύω)
    Ειπα να ξεφύγο για σήμερα απο το κοτόπουλο στήθος που τρώω εδω και μήνες και να φάω μοσχάρι

    Συνημμένο Αρχείο 30794

    150gr μοσχάρι φιλέτο ψημένο σε αντικολλητικό τηγάνι μόνο με πιπέρι (δεν θυμάμαι μέρος αλλά ήταν αυτό με το λιγότερο λίπος (εξωτερικά δεν είχε).
    50gr ρύζι καφέ (αν σας φαίνεται πολύ είναι επιδί έχει ντομάτα από κάτω και άπλωσε
    μια μικρή ντομάτα
    ελάχιστο αγγούρι
    λίγο κρεμμύδι
    μια κουταλιά ελαιόλαδο

    το κρέας μου άρπαξε λίγο αλλά είναι που δεν έχω συνηθίσει να μαγειρεύω , που θα πάει θα μάθω
    το ρυζι ωμο το τρως?
    Φιλικά Ευθύμης,

    MP274679

    η ζωή είναι μια ντομάτα.....άλλος την τρώει σαλάτα,και άλλος την τρώει στην μάπα
     

  3. 04-09-11 15:09 #768
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μοσχαρι μια χαρα μου φενεται το ρυζι μ φενεται λιγο αβραστο στο φουρνο ρ συ μιση ωριτσα σε πυριμαχο σκευος μαζι με λιγο νερο λεμονι πιπερι αλλατι κ ετοιμος σιγα
    το ρύζι το βράζω μισή ώρα (είναι brown) και δεν βράζει όπως το άσπρο.
    το μοσχάρι λες να το βάζω στο φούρνο ? θα το δοκιμάσω την άλλη Κυριακή που θα ξαναφάω μοσχάρι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο themisdas Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ρυζι ωμο το τρως?
    όχι το βράζω αλλα θέλει πολύ ωρα.
    και αν το αφήσω να βράζει πάνω απο 30 λεπτά ξεχνιέμαι και καίγεται
    έκαψα στις 1 το ρύζι και έφτιαξα αλλο.
    βασικά το ξέχασα και πηγα και δεν ειχε νερο και είχε γίνει μια μαύρη μάζα κάρβουνου και η κουζίνα ήταν λες και ειχε πιάσει φωτιά το σπίτι απο τους καπνούς , γιαυτό καλύτερα 30 λεπτά που το προσέχω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rey1989 : 04-09-11 στις 15:13
     

  4. 04-09-11 15:14 #769
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rey1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ρύζι το βράζω μισή ώρα (είναι brown) και δεν βράζει όπως το άσπρο.
    το μοσχάρι λες να το βάζω στο φούρνο ? θα το δοκιμάσω την άλλη Κυριακή που θα ξαναφάω μοσχάρι



    όχι το βράζω αλλα θέλει πολύ ωρα.
    και αν το αφήσω να βράζει πάνω απο 30 λεπτά ξεχνιέμαι και καίγεται
    έκαψα στις 1 το ρύζι και έφτιαξα αλλο.
    βασικά το ξέχασα και πηγα και δεν ειχε νερο και είχε γίνει μια μαύρη μάζα κάρβουνου και η κουζίνα ήταν λες και ειχε πιάσει φωτιά το σπίτι απο τους καπνούς , γιαυτό καλύτερα 30 λεπτά που το προσέχω...
    καλα πολυ απλα γεμιζε μια ψηλη κατσαρολα με νερακι κ βαλτο μεσα κ ανα 15 λεπτα βαζε νερακι κ αστο καμια ωρα να γινει ανθρωπινο να τρωγεται.ετσι π το τρως τρ μια φορα το κανα κ ημουν το πεταω δε το πεταω απορω πως το τρως.παρε μακαρονια στη τελικη
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
     

  5. 04-09-11 15:20 #770
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    αντε αντε να βαλω κ εγω τι εφαγα χτες...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες   
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
     

  6. 04-09-11 15:22 #771
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα πολυ απλα γεμιζε μια ψηλη κατσαρολα με νερακι κ βαλτο μεσα κ ανα 15 λεπτα βαζε νερακι κ αστο καμια ωρα να γινει ανθρωπινο να τρωγεται.ετσι π το τρως τρ μια φορα το κανα κ ημουν το πεταω δε το πεταω απορω πως το τρως.παρε μακαρονια στη τελικη
    ναι, θα βάζω μεγαλύτερη κατσαρόλα δίκιο έχεις γιατί και έτσι δεν ξέρω αν ειναι και κακό για το στομάχι. (κάνει κριτς κράτσ οταν το τρώς)
    για να το μετρήσω βάζω 3ης κουταλιές της σούπας και έχω δεί οτι ειναι ακριβώς οσο ενα scoop που έχω απο την προιγούμενη προτείνη οπότε βάζω 1 scoop.
    το περίεργο είναι πως βρήκα οτι 1 scoop 70cc = 30gr. μήπως είναι 50 στο ρίζι επειδή είναι πιο βαρύ από την σκόνη ? η μετράω το ρύζι μου λάθος και βάζω αντί για 50 , 30 γραμμάρια τελικά ?
    θα πάρω ζυγαριά ακριβείας γιατι αυτη που είχαμε χάλασε , απλά δεν έχω 50+ euro αυτή την στιγμή (τόσο τις βρήκα) και βολεύομαι όπως μπορώ , ακόμα και το κρέας βάζω τον χασάπη στο super market να το μετράει
     

  7. 04-09-11 15:25 #772
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rey1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι, θα βάζω μεγαλύτερη κατσαρόλα δίκιο έχεις γιατί και έτσι δεν ξέρω αν ειναι και κακό για το στομάχι. (κάνει κριτς κράτσ οταν το τρώς)
    για να το μετρήσω βάζω 3ης κουταλιές της σούπας και έχω δεί οτι ειναι ακριβώς οσο ενα scoop που έχω απο την προιγούμενη προτείνη οπότε βάζω 1 scoop.
    το περίεργο είναι πως βρήκα οτι 1 scoop 70cc = 30gr. μήπως είναι 50 στο ρίζι επειδή είναι πιο βαρύ από την σκόνη ? η μετράω το ρύζι μου λάθος και βάζω αντί για 50 , 30 γραμμάρια τελικά ?
    θα πάρω ζυγαριά ακριβείας γιατι αυτη που είχαμε χάλασε , απλά δεν έχω 50+ euro αυτή την στιγμή (τόσο τις βρήκα) και βολεύομαι όπως μπορώ , ακόμα και το κρέας βάζω τον χασάπη στο super market να το μετράει
    αραξε μια κουταλια καπου εκει βγαινει 15-20 γραμμαρια.εγω κανω αλλο κολπακι.παιρνω ρυζι πχ.500 γραμμαρια.παιρνω ενα κουταλι συγκεκριμενο ενα μεγεθος γτ διαφερουν κ αυτα.κ μετραω κουταλιες.βγαζω μετα 500 γρ δια τις κουταλιες κ βγαζω γραμμαρια κουταλιας.τα μακαρονια τα χωριζω σε 5 μεριδες των 100.το κοτοπουλο οκ ξερω ποσο παιρνω.αλλα δε θελει ζυγαρια δλδ οκ τα 2 κ τα 3 γραμμαρια δεν θα σε σωσουν ουτε θα σε σκοτωσουν ειπαμε...α κ μεταξυ μας με 40 ευρω βρισκεις ζυγαρια με θερμιδομετρητη πανω.δλδ βαζεις θρεπτικα συστατικα στα 100 γρ ζυγιζεις το stuff και σου λεει πρωτεινες υδατανθρακες λιπαρα θερμιδες και γραμμαρια.μαγκια ε?
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
     

  8. 04-09-11 15:27 #773
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αραξε μια κουταλια καπου εκει βγαινει 15-20 γραμμαρια.εγω κανω αλλο κολπακι.παιρνω ρυζι πχ.500 γραμμαρια.παιρνω ενα κουταλι συγκεκριμενο ενα μεγεθος γτ διαφερουν κ αυτα.κ μετραω κουταλιες.βγαζω μετα 500 γρ δια τις κουταλιες κ βγαζω γραμμαρια κουταλιας.τα μακαρονια τα χωριζω σε 5 μεριδες των 100.το κοτοπουλο οκ ξερω ποσο παιρνω.αλλα δε θελει ζυγαρια δλδ οκ τα 2 κ τα 3 γραμμαρια δεν θα σε σωσουν ουτε θα σε σκοτωσουν ειπαμε...α κ μεταξυ μας με 40 ευρω βρισκεις ζυγαρια με θερμιδομετρητη πανω.δλδ βαζεις θρεπτικα συστατικα στα 100 γρ ζυγιζεις το stuff και σου λεει πρωτεινες υδατανθρακες λιπαρα θερμιδες και γραμμαρια.μαγκια ε?
    πολύ καλό , ευχαριστώ για τα ίνφο για ακόμη μια φορά !
    θα το ψάξω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αντε αντε να βαλω κ εγω τι εφαγα χτες...
    στην 2ρη φωτό τί ειναι αυτα τα άσπρα ? ποπ κόρν ?
     

  9. 04-09-11 15:38 #774
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rey1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ καλό , ευχαριστώ για τα ίνφο για ακόμη μια φορά !
    θα το ψάξω.



    στην 2ρη φωτό τί ειναι αυτα τα άσπρα ? ποπ κόρν ?
    βιολογικα ποπ κορν με μελι σε παρακαλω το ζυγισμα ειναι θεμα μαθηματικων καθαρα να το ξερεις
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
     

  10. 04-09-11 16:09 #775
    The Prophet
    Το avatar του χρήστη sofos

    Εγγραφή
    16-10-2010
    Μηνύματα
    5.621
    Προεπιλογή
    tolis στην πρωτη φωτο τι ειναι κοτοπουλο με πιπεριες?και στη 2η μπιφτεκι εχουν μεσα τα τοστ?
     

  11. 04-09-11 17:54 #776
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    tolis στην πρωτη φωτο τι ειναι κοτοπουλο με πιπεριες?και στη 2η μπιφτεκι εχουν μεσα τα τοστ?
    κοτοπουλο με πιπεριες κ κουνουπιδι(ποσο το λατρευω αυτο το κουνουπιδι) και ναι 100% ΜΟΣΧΑΡΑΚΙ τα μπιφτεκια.στο 1ο εχω φτιαξει κ μια ιδιαιτερη σαλτσα μ βγηκε και πολυ προ.αλλα δε θυμαμαι τι εβαλα μεσα πωπω μωλις χτυπισα 2 τοστ το 1 με τυρι γαλοπουλα κ ταχινι(τα σπασε) το 2ο ενα πραμα σα τα απο πανω αλλα με γαλοπουλα και 100 γρ(αβραστες)ταλιατελες ολικης με 1 κ σουπας ταχινι...μετρησε...αλλα ηθελαν κ κανελα γαμωτο αυριο με το καλο!!!
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
     

  12. 04-09-11 19:21 #777
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tolis93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα πολυ απλα γεμιζε μια ψηλη κατσαρολα με νερακι κ βαλτο μεσα κ ανα 15 λεπτα βαζε νερακι κ αστο καμια ωρα να γινει ανθρωπινο να τρωγεται.ετσι π το τρως τρ μια φορα το κανα κ ημουν το πεταω δε το πεταω απορω πως το τρως.παρε μακαρονια στη τελικη
    Το μαύρο ρύζι θέλει "μούλιασμα" σε νερό για καμιά ώρα να "φουσκώσει" όπως τα φασόλια...
    Στη συνέχεια το στραγγίζεις, το βάζεις στην κατσαρόλα με νέο νεράκι και το βράζεις κανονικά...

    Και εγω μέχρι να το μάθω "παιδεύτηκα" ....
     

  13. 04-09-11 19:24 #778
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jim-jimakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μαύρο ρύζι θέλει "μούλιασμα" σε νερό για καμιά ώρα να "φουσκώσει" όπως τα φασόλια...
    Στη συνέχεια το στραγγίζεις, το βάζεις στην κατσαρόλα με νέο νεράκι και το βράζεις κανονικά...

    Και εγω μέχρι να το μάθω "παιδεύτηκα" ....
    σοβαρά ?δηλαδή το αφήνω καμια ώρα να μουλιάσει και μετά το βάζω και το βράζω, καλά με σώζεις! δεν φαντάζεσαι τι περνάω κάθε μέρα , θα σπάσω κάνα δόντι στο τέλος!
    θα το δοκιμάσω από αύριο!
     

  14. 04-09-11 19:27 #779
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rey1989 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σοβαρά ?δηλαδή το αφήνω καμια ώρα να μουλιάσει και μετά το βάζω και το βράζω, καλά με σώζεις! δεν φαντάζεσαι τι περνάω κάθε μέρα , θα σπάσω κάνα δόντι στο τέλος!
    θα το δοκιμάσω από αύριο!

    Το μαύρο ρύζι δεν βράζει αλλιώς... και 2 ωρες να το βραζεις ελάχιστα θα μαλακώσει...
    Αν γουστάρεις πετάς και τπτ αρωματικα μέσα.. πιπέρια κλπ κλπ (στο μούλιασμα)...
     

  15. 04-09-11 19:51 #780
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jim-jimakos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το μαύρο ρύζι δεν βράζει αλλιώς... και 2 ωρες να το βραζεις ελάχιστα θα μαλακώσει...
    Αν γουστάρεις πετάς και τπτ αρωματικα μέσα.. πιπέρια κλπ κλπ (στο μούλιασμα)...
    ωραία ιδέα! θα το δοκιμάσω αύριο!.
     

Σελίδα 52 από 545 ΠρώτηΠρώτη ... 242505152535462102152 ... ΤελευταίαΤελευταία