Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 21-01-11 04:43 #1

    Εγγραφή
    08-03-2009
    Περ.
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή βοήθεια. ποσους Υδατανθρακες??
    καλησπερα.
    εχω κανενα χρονο που για καποιους λογους δεν μπορεσα να γυμνασθω.
    δυστυχως αυτο συνοδευτηκε απο μεγαλη ορεξη και πολλα κιλα. (12 σε εναν χρονο)
    και αφου ειπα οτι δεν παει αλλο διαμορφωσα εναν χωρο στο σπιτι σαν γυμναστηριο ξοδευοντας θα ελεγα αρκετα.
    αυτο σημαινει βεβαια και την εναρξη μιας καλης διατροφης παραλληλα με προγραμμα γυμναστικης.

    αν και πραγματικα εχω διαβασει νυχτες ατελειωτες στο bodybuilding.gr και σχεδον τα παντα, εχω καποιες ερωτησεις οσον αφορα τους υδατάνθρακες.
    (αν και διαβασα το τοπικ)

    χαρακτηριστικα
    88 κιλα
    183 υψος
    24 χρονων

    ειμαι φοιτητης που συνεπαγεται οτι περαν των ωρων που γυμναζομαι η υπολοιπη μερα ειναι σχεδον καθιστικη.
    και γυμναζομαι :

    15-20 λεπτα χαλαρη αεροβια μολiς σηκωθω απο το κρεβατι
    1 ωρα και κατι πιο πανω το απογευμα στο γυμναστηριο.
    και κατι σαν ξεπιασμα 1-2 ωρες πριν κοιμηθω για κανενα 10 λεπτο
    (πχ λιγους κοιλιακους)
    θερμιδες διατροφης συντηρισης μου ειναι 3000
    και φυσικα το παρον προγραμμα μου ειναι στις 2300 (λιγο πιο κατω απο οτι πρεπει αφου εχω αρχισει εδω και 2 βδομαδες.


    1) ποσους περιππου υδατάνθρακες πρεπει να περνω καθημερινα για μια διατροφη ωστε να καψω λιπος και να μην καψω ολους τους μυες μου?
    και ρωταω επειδη δεν καταλαβα αυτο
    Για άτομα με καθιστική εργασία κι όχι πολλές σωματικές δραστηριότητες, η ημερήσια θερμιδική πρόσληψη από υδατάνθρακες δεν θα πρέπει να ξεπερνά το 50 - 55% της συνολικής ημερήσιας θερμιδικής πρόσληψης.
    δηλαδη ποσο απο τις 2300 θερμιδες που καταναλωνω. (το 60%ειναι περιπου 1250 αλλα να φανταστω εννοουντε 125 gr????????)


    2) και σε τι χρονικα διαστηματα πρεπει αυτοι υδατάνθρακες να μειωνονται και σε τι ποσο (πχ -30 την εβδομαδα?)???



    σιγουρα αναφερομαι σε μια διατροφη φτωχη για να χασω κυριως απο την κοιλια (αφου χασω ολα τα υπολοιπα), αλλα, το ποσο φτωχη δεν γνωριζω οποτε το αφηνω στους ειδικους.!

    σορρυ για το μεγαλο ποστ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jordan_z750 : 21-01-11 στις 05:21
    Απάντηση με παράθεση