Σελίδα 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 271 έως 278 από 278
  1. 29-05-15 15:47 #271
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ανδρεας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς κατα τη διάρκεια της νηστείας τοτε οχι
    Υπαρχει ενας "κανονας" π λεει για 37 θερμιδες
    ρωταω επιδη διαβασα οτι νερο κ καποιο ιδος ροφηματος απλα να μην εχει υδατανθρακα κ ζαχαρη.
    Σε ευχαριστω για την απαντηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-05-15 16:04 #272
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Αν και μέχρι κάποια ηλικία το σώμα μπορεί να συνηθίσει στην γυμναστική με βάρη έπειτα απο πολύωρη νηστεία (ισχύει βασικά για νέους που δεν έχουν πολλές ασχολίες, αν με έβαζες εμένα σε τέτοια διαδικασία έπειτα απο δέκα+ ώρες νηστεία το μόνο που θα μπορούσα θα ήταν προσευχή όχι γυμναστική.

    Αν δεν αντέχεις να βγάζεις προπονήσεις ίσως θα σου ηταν χρήσιμο κάποιο συμπλήρωμα BCAA, ΕΑΑ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 30-05-15 19:01 #273
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο grtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και μέχρι κάποια ηλικία το σώμα μπορεί να συνηθίσει στην γυμναστική με βάρη έπειτα απο πολύωρη νηστεία (ισχύει βασικά για νέους που δεν έχουν πολλές ασχολίες, αν με έβαζες εμένα σε τέτοια διαδικασία έπειτα απο δέκα+ ώρες νηστεία το μόνο που θα μπορούσα θα ήταν προσευχή όχι γυμναστική.

    Αν δεν αντέχεις να βγάζεις προπονήσεις ίσως θα σου ηταν χρήσιμο κάποιο συμπλήρωμα BCAA, ΕΑΑ.
    hahahah εχεις δικιο. Μερικες φορες ειναι βαναυσο.
    ευχαριστω gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-10-16 23:01 #274
    Banned
    Εγγραφή
    25-02-2016
    Μηνύματα
    234
    Προεπιλογή
    Παραθετω καποιες σχετικές πηγες για οποιον τον ενδιαφέρει να ξεκινησει αυτη τη διατροφη, αλλα διστάζει γιατι θεωρει ότι αν δεν κανει 6-8 γευματα τη μερα δε θα δει αποτελέσματα:

    Increased meal frequency does not promote greater weight loss in subjects who were prescribed an 8-week equi-energetic energy-restricted diet. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19943985

    Meal frequency and energy balance. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9155494

    Effects of meal frequency on weight loss and body http://www.alanaragonblog.com/wp-con...a-analysis.pdf
    composition: a meta-analysis

    Παρουσιαζουν πολυ ενδιαφέρον τα παραπανω άρθρα. Προσοχη σε καμια περιπτωση δεν υποννοω, οτι το IF ειναι πανακεια ή το θαυματουργο τοτεμ της διατροφης.
    Αλλα ισως και να χρειαζεται μια αναθεωρηση, στα οσα πιστευαμε τα προηγουμενα χρόνια περι διατροφής.
    Οι εποχες αλλαζουν εξελισσονται τα παντα, λογικο να ειναι να υπαρχουν και διαφορετικες προσεγγισεις. Αλλα καλο ειναι καποιος να το ερευνησει και λιγο μονος του.

    Ενα αποσπασμα
    In the simple model with number of meals as a continuous
    predictor, meal frequency was not significantly
    associated with change in body mass (change in body
    mass with each unit increase in number of meals:
    0.036 0.06 kg; 95% CI: 0.15 to 0.09; P ¼ 0.65). This
    was also true in the full model and reduced models
    (0.036 0.06 kg; 95% CI: 0.15 to 0.10; P ¼ 0.64) (Table
    2). In the reduced model with meal frequency as

    Σε μενα προσωπικα η παραπανω διατροφη ταιριαζει περισσοτερο στην ιδιοσυγκρασια μου, απο την αποψη οτι βασανιζομαι περισσοτερο οταν πειναω και εχω να φαω 100 γρμ κοτοπουλο, 1 μαρουλι και 1 πατατα και μετα απο 2-3 ωρες κατι αναλογο. Τωρα συνηθισα ξυπναω παραλειπω το πρωινο πινω τσαι ή black coffee και πολυ νερο και μετά απο 4-6 ώρες τρωω ενα μεγαλο γευμα. Εχω συνηθισει απολυτα οποιος δυσκολευεται να το πιστεψει δεν εχει παρα να δοκιμασει. Ο οργανισμος μας εχει πολυ μεγαλυτερη προσαρμοστικοτητα απ' οτι νομιζουμε.
    Ναι τις πρωτες 7 μερες ειχα λυσσαξει της πεινας αλλα τωρα τρεχω σαν το Βεγγο κ δεν πειναω καθολου
    Ετσι ελεγχω πολυ περισσοτερο την πεινα μου και κανω 2 απολαυστικά και χορταστικα γευματα. 1 Επικο γευμα και ενα μικροτερο και παραλληλα, χανω λιπος γραμμωνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bodybuilder wannabe : 05-10-16 στις 23:07
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 08-10-16 00:38 #275

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Ρε παιδιά μια ερώτηση: αν το τελευταίο μου γεύμα είναι πχ στις 8 το βράδυ (και λογικά θα είναι και μεγάλο), 12 ώρες είναι μέχρι τις 12 το άλλο μεσημέρι. Αλλά ΕΙΝΑΙ 12 ώρες? Από τις 8 το βράδυ μέχρι τις 10 τουλάχιστον θα είμαι σκασμένος! Μήπως οι 16 ώρες ξεκινάνε λίγο αργότερα από το τελευταίο γεύμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-10-16 01:03 #276
    Προεπιλογή
    Έτσι που το γράφεις δεν καταλαβαίνω τι λες.

    Αν σπασεις τη νηστεία στις 14.00 με παράθυρο σίτισης 8 ώρες μπορείς να τρως μέχρι τις 22.00.
    Οπότε εάν σκοπεύεις να φας τον αμπακους, 2 κοτετσια , 3 χωράφια πατάτες και 2 γαλακτομπουρεκα, ξεκίνα 1 ώρα νωρίτερα. Απλό, ναι;

    Η δίαιτα αυτή, βασίζεται στην αύξηση της ινσουλινοευαισθησιας και τη βέλτιστη λειτουργία του συμπαθητικού/παρασυμπαθητικου νευρικού συστήματος και τις ορμόνες που εκκρίνονται.

    Για την ώρα δεν έχει βρεθεί σύστημα που να παραβιάζει τη διατήρηση της ενέργειας κι αυτό σημαίνει ότι εάν δεν μετράς θερμιδες κινδυνεύεις είτε να τρως πολύ ή λίγο
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-10-16 01:06 #277

    Εγγραφή
    19-10-2014
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Δεν μετράω θερμίδες απλά, μετράω Macros.. Οπότε θα δώσω μια ευκαιρία και στο IF τώρα για κανα μήνα ακόμα μέχρι να τελειώσω την υποθερμιδική μου και μετά σταδιακά ανεβάζω 100-150 κάθε βδομάδα μέχρι να φτάσω στις +200 από τη συντήρηση μου και μένω εκεί μέχρι... ε βλέποντας και κάνοντας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-05-20 12:35 #278
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Frosty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μετράω θερμίδες απλά, μετράω Macros.. Οπότε θα δώσω μια ευκαιρία και στο IF τώρα για κανα μήνα ακόμα μέχρι να τελειώσω την υποθερμιδική μου και μετά σταδιακά ανεβάζω 100-150 κάθε βδομάδα μέχρι να φτάσω στις +200 από τη συντήρηση μου και μένω εκεί μέχρι... ε βλέποντας και κάνοντας!
    Αν δεν μετρας θερμιδες παρολλο που εχεις ? σωστα μακρος τοτε τι νοημα εχει... κοιτα να εχεις σωστα υπολογισμο αναλογα το αποτελεσμα που θες !!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 19 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 9171819