Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 278
  1. 25-01-12 20:25 #46
    Το avatar του χρήστη arkandel

    Εγγραφή
    21-09-2011
    Περ.
    Ηράκλειο, Κ
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Arkandel ίσως θες να δεις και το δικό μου άρθρο που είναι στα ελληνικά. Έχω προσωπική εμπειρία με την διατροφή αυτή. Για μία περίοδο με βόλεψε πάρα πολύ (στην θητεία μου συγκεκριμένα). Την κάνω ακόμα καμιά φορά μέσα στην εβδομάδα ή σε περιόδους γιορτών που ξέρω ότι έχει τραπέζι το βράδυ.
    Ενδιαφέρον το άρθρο, μου άρεσε. Αυτό που όντως βρήκα πολύ χρησιμο στη διατροφή αυτή ήταν η απελευθέρωση του χρόνου μου καθώς δεν χρειάζεται στη δουλειά να σκέφτομαι διαρκώς το ρολόι και να κουβαλάω ταπεράκια και σέικερ. Είναι καθαρά θέμα προσωπικό όμως, σίγουρα αυτό για άλλους δεν είναι μεγάλη υπόθεση.

    Το θέμα τώρα συγκεκριμένα είναι το αν θα συνεχίσω αυτό το ρυθμό στο τέλος της απώλειας βάρους. Θα αναγκαστώ σίγουρα να προσθέσω θερμίδες σύντομα για να αυξηθεί η μυική μάζα αλλά δεν είναι προφανές πως θα γίνει αυτό, ή αν ο τύπος που σχεδίασε τη LeanGains έχει δίκιο όταν λέει ότι με αυτό το ρυθμό έτσι κι αλλιώς κάνεις cut/bulk, αλλά σε καθημερινή βάση.

    Θα ήταν καλό αν κάποιος το είχε δοκιμάσει κάτω από αυτές τις συνθήκες για να μιλήσει σχετικά μέσω εμπειρίας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-01-12 20:31 #47
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arkandel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον το άρθρο, μου άρεσε. Αυτό που όντως βρήκα πολύ χρησιμο στη διατροφή αυτή ήταν η απελευθέρωση του χρόνου μου καθώς δεν χρειάζεται στη δουλειά να σκέφτομαι διαρκώς το ρολόι και να κουβαλάω ταπεράκια και σέικερ. Είναι καθαρά θέμα προσωπικό όμως, σίγουρα αυτό για άλλους δεν είναι μεγάλη υπόθεση.

    Το θέμα τώρα συγκεκριμένα είναι το αν θα συνεχίσω αυτό το ρυθμό στο τέλος της απώλειας βάρους. Θα αναγκαστώ σίγουρα να προσθέσω θερμίδες σύντομα για να αυξηθεί η μυική μάζα αλλά δεν είναι προφανές πως θα γίνει αυτό, ή αν ο τύπος που σχεδίασε τη LeanGains έχει δίκιο όταν λέει ότι με αυτό το ρυθμό έτσι κι αλλιώς κάνεις cut/bulk, αλλά σε καθημερινή βάση.

    Θα ήταν καλό αν κάποιος το είχε δοκιμάσει κάτω από αυτές τις συνθήκες για να μιλήσει σχετικά μέσω εμπειρίας.
    Δεν χρειάζεται να είσαι σε πλεόνασμα θερμίδων για να αυξήσεις την μυική σου μάζα. Μυική μάζα μπορείς να παίρνεις και σε υποθερμιδική διατροφή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-01-12 20:37 #48
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Σε υποθερμιδικη θα καις λιπος και θα αυξανεις μυικη μαζα ? Ποιοι το κανουν αυτο ? Υπαρχουν νομιζω μονο ορισμενα ατομα και ειναι 2 ειδων
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-01-12 22:13 #49
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε υποθερμιδικη θα καις λιπος και θα αυξανεις μυικη μαζα ? Ποιοι το κανουν αυτο ? Υπαρχουν νομιζω μονο ορισμενα ατομα και ειναι 2 ειδων
    Ο αναβολισμός και ο καταβολισμός γίνονται ταυτόχρονα στο σώμα μας. Η μία διαδικασία είναι απαραίτητη για την άλλη. Αν αυτό σου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψεις δεν θέλω να σε πείσω αλλά σου προτείνω να διαβάσεις βιοχημεία ή/και να πειραματιστείς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-01-12 23:41 #50
    Το avatar του χρήστη Galthazar

    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περ.
    kozani
    Μηνύματα
    2.025
    Προεπιλογή
    Αντρεα ποση ωρα συνηθως πρεπει να περασει απο την ωρα που θα ξυπνησεις για να κανεις το πρωτο σου γευμα;;

    Γενικα εχω ακουσει καλα λογια γι αυτη την διατροφη και επειδη ειμαι κατα των 6+ γευματων αποφασισα να το δοκιμασω και εγω μιας και ταιριαζει ο,τι πρεπει στο προγραμμα μου τη δεδομενη χρονικη στιγμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-01-12 00:19 #51
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Galthazar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντρεα ποση ωρα συνηθως πρεπει να περασει απο την ωρα που θα ξυπνησεις για να κανεις το πρωτο σου γευμα;;

    Γενικα εχω ακουσει καλα λογια γι αυτη την διατροφη και επειδη ειμαι κατα των 6+ γευματων αποφασισα να το δοκιμασω και εγω μιας και ταιριαζει ο,τι πρεπει στο προγραμμα μου τη δεδομενη χρονικη στιγμη.
    Εξαρτάται την ημέρα. Κάποιες φορές τρώω πρωινό απευθείας . Άλλες μέρες που είμαι πιο ξεκούραστος ή βιάζομαι, έχω δουλειά κτλ, μπορεί να πάει 4 το απόγευμα ή και πιο αργά. Γενικά δεν έχω πολύ σταθερό διατροφικό πρόγραμμα τουλάχιστον ως προς τις ώρες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-01-12 01:16 #52
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται..

    Τα γευματα μου είναι 15:00 πρωινό , 17:00 "μεσημεριανό" , 20:00-22:00 προπόνηση , 22:00 πίνω shake πρωτεινης , 22:30 ομελετα και 01:00 περίπου προ ύπνου γάλα με αμυγδαλα και καρύδια.

    Έτσι χάνω 3γευματα όμως μιας και έχω προγραματισμένα να κάνω 6 αλλά αυτές τις μέρες δεν ειναι εφικτό αυτό..

    Θα ήταν λύση να τρώω ενα μεγάλο γευμα στις 15:00 , έπειτα την ομελέτα στις 22:30 και στη 01:00 το προ υπνου?

    Σκέφτομαι το μεγάλο γευμα να αποτελειται κυριως απο πρωτεινη/λιπαρά , μιας και ριχνω τον υδατανθρακα για περιπου εναν μηνα ακομη..

    Αυτό θα βολευει και να κανω νηστικός αερόβιο ή ποδήλατο το πρωι! Όποτε εκει θα μπει ένα shake πρωτεινης μισή ώρα πριν το μεγάλο γευμα.

    **Συγχαρητήρια για το blog
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-01-12 04:19 #53
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    θα ηταν καλητερο τα γευματα πριν την προπονηση να ειναι μικροτερα..... και το πιο μεγαλο γευμα της μερας να ηταν μετα την προπονηση...
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-01-12 13:42 #54
    Το avatar του χρήστη arkandel

    Εγγραφή
    21-09-2011
    Περ.
    Ηράκλειο, Κ
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Ένα από τα καλά της συγκεκριμένης διατροφής πως είναι φτιαγμένη για να δουλεύει παράλληλα με γυμναστήριο και βάρη, άρα τα συζητάει αυτά. Αυτό που προτείνει είναι να κάνεις την προπόνηση σου σε νηστεία (προτείνει και συνιστά όμως να παίρνεις BCAA πριν αυτή).

    Προσωπικά με βολεύει να πηγαίνω για βάρη αμέσως μετά τη δουλειά, χωρίς να έχω φάει, και να σπάω τη νηστεία με whey μόλις τελειώσω. Κι εδώ είναι ένα άλλο πολύ βολικό θέμα, ότι ενθαρρύνει τα μεγάλα γεύματα, άρα μπορώ να γεμίζω καλά το πιάτο σε καμιά ώρα μετά. Αργότερα απλά συμπληρώνω τα macros και τις αντίστοιχες θερμίδες της ημέρας.

    Με την ευκαιρία, ένα πολύ καλό εργαλείο βρίσκεται εδώ: http://www.1percentedge.com/ifcalc/ . Σου υπολογίζει πάρα πολλά πράγματα για τη διατροφή μέσω της LeanGains.

    Ένα βασικό μειονέκτημα που εγώ τουλάχιστο έχω παρατηρήσει είναι ότι η διατροφή δουλεύει κυρίως για άτομα που έχουν τη δυνατότητα να ελέγχουν τον χρόνο τους. Με αυτό εννοώ πως προσωπικά σπάνια θα έχω θέμα με την ώρα που θα φύγω από τη δουλειά, άρα μπορώ να προγραμματίσω τη γυμναστική και τα γεύματά μου αντίστοιχα. Πρόσφατα όμως όταν κανονίσαμε για μπάσκετ αμέσως μετά και δεν πρόλαβα να φάω κάτι είχα φτάσει να παίζω με 18+ ώρες νηστείας, και προφανώς αυτό δεν αφήνει ενέργεια για τόση αερόβια άσκηση, οπότε έσερνα τα πόδια μου. Αυτό ίσως θα πρέπει να το λάβουν υπόψην τους όσοι έχουν εργασία που απαιτεί φυσική κίνηση, ορθοστασία, άσκηση κλπ... δεν είναι όλοι καθισμένοι σε μια καρέκλα όπως ο υποφαινόμενος όλο το πρωί.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-01-12 14:19 #55
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο arkandel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα όμως όταν κανονίσαμε για μπάσκετ αμέσως μετά και δεν πρόλαβα να φάω κάτι είχα φτάσει να παίζω με 18+ ώρες νηστείας, και προφανώς αυτό δεν αφήνει ενέργεια για τόση αερόβια άσκηση, οπότε έσερνα τα πόδια μου. Αυτό ίσως θα πρέπει να το λάβουν υπόψην τους όσοι έχουν εργασία που απαιτεί φυσική κίνηση, ορθοστασία, άσκηση κλπ... δεν είναι όλοι καθισμένοι σε μια καρέκλα όπως ο υποφαινόμενος όλο το πρωί.
    Αν μιλάμε για ενέργεια με την έννοια του καυσίμου, υπάρχει ενέργεια. Δεν εξαντλούνται οι αποθήκες γλυκογόνου με 18 ώρες αφαγίας, απλά μειώνονται λίγο και αυξάνεται το RPE (Rating of Perceived Exertion, ας το πούμε κλίμακα υποκειμενικής προσπάθειας) . Οι λόγοι που σερνόσουν μπορεί να είναι πολλοί, ψυχολογική εξάντληση, έλλειψη ύπνου, χαμηλά επίπεδα λεπτίνης, χαμηλή συγκέντρωση αμινοξέων στο αίμα, ή ένας συνδυασμός όλων αυτών. Προφανώς δεν χρειάζεται να πηγαίνεις νηστικός τελείως , ούτε θα στο συμβούλευα αλλά αυτά τα θέματα φτιάχνονται αρκετά με λίγη καφεΐνη πριν. Για ερασιτεχνικό μπάσκετ διάρκειας 1 ώρας δεν είναι πρόβλημα η αφαγία, τουλάχιστον από πλευράς διαθεσιμότητας καυσίμων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-01-12 23:33 #56
    plucky underdog
    Το avatar του χρήστη average_joe

    Εγγραφή
    21-08-2011
    Περ.
    comfort zone,out.
    Μηνύματα
    1.426
    Προεπιλογή
    απο τη στιγμη που αρχισα να κανω 3 γευματα την ημερα την δοκιμασα για 2 εβδομαδες.
    προφανως και δεν μπορω να βγαλω ακρη για την αποτελεσματικοτητα της, απλα το εκανα για να δω πως θα ανταποκριθω στο αισθημα πεινας και στο ενδεχομενο να μην τρωω πρωινο.
    η πεινα δεν ηταν εντονη, καθως εκανα ισοθερμιδικη δεν χρησιμοποιησα BCAAs.

    τωρα τα γευματα μου ειναι σε 10- 11ωρο "παραθυρο" και δεν ξερω αν αυτο το "8" ειναι τοσο προαπαιτουμενο (και αυτη ειναι και η ερωτηση μου).
    ισως να το κανω οταν θα χω διαθεση για κατι τετοιο.
    κατα τα αλλα χρησιμοποιησα ενα απο τα πρωτοκολλα που αναφερονται στα links παραπανω που εχει γευματα πριν την προπονηση, γιατι σε fasted κατασταση δε νομιζω οτι θα το παλεψω.
    αναλογια γευματων 20%- 30%- 50% των συνολικων θερμιδων με το τελευταιο γευμα να αποτελει το μεταπροπονητικο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 26-01-12 23:54 #57
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Andrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αναβολισμός και ο καταβολισμός γίνονται ταυτόχρονα στο σώμα μας. Η μία διαδικασία είναι απαραίτητη για την άλλη. Αν αυτό σου φαίνεται δύσκολο να το πιστέψεις δεν θέλω να σε πείσω αλλά σου προτείνω να διαβάσεις βιοχημεία ή/και να πειραματιστείς.
    Και το ενα εμποδιζει τ'αλλο.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-01-12 00:22 #58
    Προεπιλογή
    σε προπονήσεις τύπου kick box κλπ κολλάει τέτοια είδους διατροφή?? για lean mass gain?? τα βάρη είναι στο πρόγραμμα 2 φορες την βδομάδα αλλα το κύριο είναι το kick... ταιριάζει λέτε η είναι σχεδιασμένη για αθλητές που κάνουν βάρη??
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-01-12 02:24 #59
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το ενα εμποδιζει τ'αλλο.....
    Αυτό είναι κάτι που αναπαράγεται στα γυμναστήρια, και δεν στέκει ούτε στην πράξη ούτε στην "θεωρία".

    Υπάρχουν ορμόνες που είναι εξίσου καταβολικές και αναβολικές, π.χ. η αυξητική ορμόνη καταβολίζει το λίπος και έχει και αναβολική δράση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-01-12 04:29 #60
    Το avatar του χρήστη jimmy007

    Εγγραφή
    20-09-2010
    Περ.
    Athens,Greece
    Μηνύματα
    1.522
    Προεπιλογή
    Για να είμαστε ακριβείς, η αυξητική ορμόνη είναι μία καταβολική ορμόνη, που επάγει την παραγωγή και απελευθέρωση των ινσουλινομιμητικών αυξητικών παραγόντων από διάφορους ιστούς που είναι αναβολικές ορμόνες.

    Αυτό που συγχέεται με τον αναβολισμό και τον καταβολισμό είναι τα μόρια στα οποία γίνονται.
    Σε υποθερμιδική διατροφή, μπορείς να έχεις καταβολισμό των τριγλυκεριδίων για παραγωγή ενέργειας(όταν λέω καταβολισμό εννοώ φυσικά αυξημένο καταβολισμό σε σχέση με τον αναβολισμό) και αναβολισμό στις μυικές πρωτείνες(ομοίως περισσότερο αναβολισμό από καταβολισμό) εξαιτίας της προπόνησης.

    Βέβαια δεν έχει τεκμηριωθεί επιστημονικά(από αυτά που έχω δει) αν μπορείς να αποκτήσεις την ίδια μυική μάζα σε ίδια περίοδο υποθερμιδικής και υπερθερμιδικής διατροφής.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 19 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία