Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36
  1. 15-10-13 05:59 #31
    Προεπιλογή
    φιλε μου εχω ολικη ελειψη ενζυμου και δεν ειμαι 15 χρονων το εχω ψαξει αρκετα δηλαδη , εχω παει σε διαφορους γιατρους και ολα αυτα τα παραπανω που ανεφερες πρωτη φορα τα ακουω. οσο για τη βιταμινη c αυτο ισχυει σε περιπτωσεις 7 φορες μεγαλυτερης ποσοτητας απο το κανονικο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stone garden : 15-10-13 στις 06:13
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-10-13 21:55 #32

    Εγγραφή
    16-10-2013
    Περ.
    patras
    Μηνύματα
    10
    Smile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stone garden Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου εχω ολικη ελειψη ενζυμου και δεν ειμαι 15 χρονων το εχω ψαξει αρκετα δηλαδη , εχω παει σε διαφορους γιατρους και ολα αυτα τα παραπανω που ανεφερες πρωτη φορα τα ακουω. οσο για τη βιταμινη c αυτο ισχυει σε περιπτωσεις 7 φορες μεγαλυτερης ποσοτητας απο το κανονικο.
    Ναι αλλά αν χρησιμοποιήσεις προβιταμίνη η οποία σίγουρα περιέχει βιταμίνη c πόση ποσότητα βιταμίνης παίρνεις σε σχέση με ένα πορτοκάλι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-10-13 00:15 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jean Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλά αν χρησιμοποιήσεις προβιταμίνη η οποία σίγουρα περιέχει βιταμίνη c πόση ποσότητα βιταμίνης παίρνεις σε σχέση με ένα πορτοκάλι?
    χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια ενα κανονικο πορτοκαλι εχει 60mg βιταμινη c , 4 ειναι το ''μεγιστο'' την ημερα.
    Not many people understand what a pump is. It must be experienced to be understood. It is the greatest feeling that I get.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-10-13 19:06 #34

    Εγγραφή
    16-10-2013
    Περ.
    patras
    Μηνύματα
    10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stone garden Εμφάνιση μηνυμάτων
    χωρις να βαζω το χερι μου στη φωτια ενα κανονικο πορτοκαλι εχει 60mg βιταμινη c , 4 ειναι το ''μεγιστο'' την ημερα.
    εγω ξέρω για 60 θερμίδες δεν ξέρω αν έχει τόση ποσότητα βιταμήνης. Οι πολυβιταμίνες σίγουρα όμως έχουν πολύ μεγαλύτερη ποσότητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-10-13 04:58 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jean Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω ξέρω για 60 θερμίδες δεν ξέρω αν έχει τόση ποσότητα βιταμήνης. Οι πολυβιταμίνες σίγουρα όμως έχουν πολύ μεγαλύτερη ποσότητα.
    1000mg σιγουρα ειναι παρα πολλα , μεχρι 500 εισαι μεσα στα ορια και στη τελικη χειμωνας ειναι τα πορτοκαλια πανε και ερχονται
    Not many people understand what a pump is. It must be experienced to be understood. It is the greatest feeling that I get.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-05-17 23:05 #36
    Το avatar του χρήστη amateur666

    Εγγραφή
    08-02-2011
    Περ.
    Τσερνομπιλ
    Μηνύματα
    1.735
    Προεπιλογή
    τελειως τυχαια εψαχνα τελευταιες μερες μιας κ ο ιδιος εχω g6pd ελλειψη..ποια συμπληρωματα βοηθουν και πια οχι....

    Να πω αρχικα οτι η βιταμινη C απαγορευτε μονο οταν προερχετε απο ascorbic acid με βαση αυτα που διαβασα
    απαγορευονται επισης η ασπιρινη κ τα παραγωγα της καθως και σιγουρα η σογια..

    απο αυτα που διαβασα και καταλαβα ειναι οτι το ALPHA LIPOIC ACID και η ΝΑC και b complex και folic acid..φαινεται να εχουν θετικη επιδραση σε ατομα σαν εμας ( με ελλειψη g6pd)
    μαλιστα γινεται μια ερευνα αυτο το διαστημα απο ελληνικο πανεπιστημιο πανω σε αυτο
    https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02937363
    https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02937376

    επισης δεν εχω καταλαβει αν βοηθουν ή οχι το coq10 και το chromium picolinate..αν ξερει καποιος ας πει
    προσωπικα εντελως τυχαια αρχισα να το ψαχνω το θεμα...παρολο που ηξερα οτι εχα κ απεφευγα απλα ασπιρινες κουκιά..
    το τραγικο ειναι οτι γυμναζομαι τοσο καιρο κ ψιλοψαχνω τα συμπληρωματα και ποτε δεν εκατσα να ασχοληθω με αυτο..

    Aν Καποιος εχει ιατρικές γνωσεις ή εχει αποψη πανω στο θεμα να συμπληρωσει να διορθωσει κτλπ..ελευθερα!!

    σε εμαιλ που εστειλα στους υπευθυνους της ερευνας η απαντηση που μου ηρθε ηταν αυτη ----->
    **** καλημέρα
    Δε γνωρίζω ποια είναι η επίδραση της συμπληρωματικής λήψης του πικολινικού χρωμίου στην απόδοση σε άτομα που έχουν την έλλειψη ενζύμου G6PD. Δεν έχουν γινει έρευνες. ΕΜείς ξεκινήσαμε μια προσπάθεια τώρα (τρέχει το πείραμα) για να δούμε ποια είναι η επίδραση του α-λιποϊκού οξέος στην απόδοση και πιστεύω ότι σε περίπου 6 μήνες θα έχουμε τα πρώτα αποτελέσματα. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι πρόδρομες ουσίες της κυστείνης, όπως το α-λιποϊκό οξύ και η ακετυλιωμένη μορφή της κυστεΐνης (NAC) θα μπορούσαν να βοηθήσουν.
    Y.Γ. μια αλλη σελιδα απο αμερικη που βρηκα σχετικη με g6pd deficiency http://g6pddeficiency.org/wp/living-.../#.WSCjV2iGPIU
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amateur666 : 20-05-17 στις 23:19
    Αυτή τη στιγμή, κάποιοι ερωτεύονται...
    κάποιοι χωρίζουν.......
    και κάποιοι έχουν ήσυχο το κεφάλι τους...


    https://www.youtube.com/watch?v=JGwWNGJdvx8
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123