Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 36
  1. 15-03-11 15:07 #1
    Muscular Development
    Το avatar του χρήστη J.P.

    Εγγραφή
    28-01-2009
    Μηνύματα
    208
    Προεπιλογή Συμπληρώματα + έλλειψη ενζύμου g6pd
    Παιδιά σας γράφω για μία ερώτηση που μου έκανε κάποιος γνωστός. Επειδή λείπει στο εξωτερικό ο ιατρός που μιλάω σε τέτοιες περιπτώσεις την γράφω εδώ.

    Με ρώτησε αν μπορεί να πάρει κάποιο συμπλήρωμα πρωτεϊνής, ενώ εχει έλλειψη ενζύμου g6pd.

    Του είπα ότι πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί σε αυτόν απαγορεύεται η ασπιρίνη και τα κουκιά, αλλά θέλω να ακούσω τη γνώμη κάποιων που είναι σίγουροι επί του θέματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-03-11 15:16 #2
    Προεπιλογή
    εχω και εγω ενα φιλο με ελειψη αυτου του ενζυμου,δν ασχολειτε βεβεαια με το bb αλλα απο τι θυμαμε δεν κανει να πιει αλκοολ,αλλα τρωει συχνα πρωτεινουχα γευματα δεν εχει καποιο προβλημα. btw ενημερωτικα θα ηθελα να συμπληρωσω οτι ατομα με ελειψη του ενζυμου ΓΛΥΚΟΖΟ 6 ΦΩΣΦΟΡΙΚΗΣ ΔΕΥΔΡΟΓΕΝΑΣΗΣ η αλλιως ( G -6 -PD)
    δν θα πρεπει να καταναλωνουν τα παρακατω φαρμακα
    ANΘΕΛΟΝΟΣΙΑΚΑ• ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ *
    • ΠΑΜΑΚΙΝΗ
    • ΧΛΩΡΟΚΙΝΗ **

    ΣΟΥΛΦΟΝΑΜΙΔΕΣ & ΣΟΥΛΦΟΝΕΣ• ΣΟΥΛΦΑΝΥΛΑΜΙΔΗ
    • ΣΟΥΛΦΑΠΥΡΙΔΙΝΗ
    • ΣΟΥΛΦΑΔΙΜΙΔΙΝΗ
    • ΣΟΥΛΦΑΚΕΤΑΜΙΔΗ (Albucid).
    • ΣΟΥΛΦΑΦΟΥΡΑΖΟΛΗ (Gantrisin)
    • ΣΑΛΥΚΙΛΑΖΟΣΟΥΛΦΑΙΠΥΡΙΔΙΝΗ (Salazopyrin)
    • ΔΑΠΣΟΝΗ***
    • ΣΟΥΛΦΟΖΟΝΗ***
    • ΓΛΥΚΟΖΟΣΟΥΛΦΑΝΙΚΟ Νa (Promin)
    • Septrin

    Αλλα ΑΝΤΙΒΑΚΤΗΡΙΑΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ• ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΙΑ ; ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΝΤΟΊ΄ΝΗ
    • >> ΦΟΥΡΑΖΟΛΙΔΟΝΗ
    • >> ΝΙΤΡΟΦΟΥΡΑΖΟΝΗ
    • ΝΑΛΙΔΙΖΙΚΟ ΟΞΥ
    • ΧΛΩΡΑΜΦΕΝΙΚΟΛΗ
    • ΠΑΡΑΑΜΙΝΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ

    ΑΝΑΛΓΗΤΙΚΑ• ΑΚΕΤΥΛΟΣΑΛΥΚΙΛΙΚΟ ΟΞΥ (Αspirin) μέτριες δόσεις μπορεί να χρησιμοποιηθούν.
    • ΑΚΕΤΟΦΕΝΕΤΙΔΙΝΗ (Phenacetin)
    Aντί αυτών μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΠΑΡΑΚΕΤΑΜΟΛΗ

    ΑΝΘΕΛΜΙΝΘΙΚΑ• Β-ΝΑΦΘΟΛΗ
    • ΣΤΙΜΠΟΦΕΝ
    ΝΙΡΙΔΑΖΟΛΗ

    Δ Ι Α Φ Ο Ρ Α

    Συνθετικά ανάλογα τής βιταμίνης Κ
    (Στα νεογνά μπορεί να δοθεί 1 mg μεναφθόνης)
    ΠΡΟΒΕΝΕΣΙΔΗ
    ΔΙΜΕΡΚΑΠΡΟΛΗ (BAL)
    ΜΠΛΕ ΤΟΥ ΜΕΘΥΛΕΝΙΟΥ
    ΑΡΣΙΝΗ ***
    ΦΑΙΝΥΛΙΔΡΑΖΙΝΗ ***
    ΑΚΕΤΥΛΟΦΑΙΝΥΛΙΔΡΑΖΙΝΗ ***
    ΜΕΠΑΚΡΙΝΗ

    ΚΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΦΑΒΑ ΑΠΟ ΚΟΥΚΙΑ
    ΝΑΦΘΑΛΙΝΗ *** (εισπνοή ατμών)

    * Ατομα με έλλειψη Αφρικανικού τύπου Α (-) μπορούν να πάρουν ΠΡΙΜΑΚΙΝΗ σε μειωμένη δόση, 15mg ημερησίως ή 45mg δύο φορές την εβδομάδα κατόπιν ιατρικής συμβουλής.
    ** Μπορεί να χρησιμοποιηθεί κατόπιν ιατρικής συμβουλής για προφύλαξη ή θεραπεία της ελονοσίας.
    *** Τα φάρμακα αυτά μπορούν να προκαλέσουν αιμόλυση και σε φυσιολογικά άτομα αν δοθούν σε μεγάλες δόσεις.

    Σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να αποφεύγονται, επίσης :

    ΣΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΑ ΣΟΓΙΑΣ
    ΒΑΤΟΜΟΥΡΑ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΟ ΣΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ)
    ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙ
    TONIC WATER
    ΚΑΜΦΟΡΑ (COUNTERPAIN,VOLTAREN - σε χαπάκια αλλά και σε αλοιφή
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-03-11 17:35 #3
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    Εγω εχω έλλειψη ενζύμου και δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τπτ.....Απλα δεν εχω φάει ποτε κουκια και ασπιρίνη.....Το μονο που δεν περνω αφοβα απο συμπληρώματα ειναι λιποτροπικα γιατι φοβαμε μην εχει τιποτα που να εχει σχεση με την ασπιρίνη μεσα και εχω προβλημα....Παντος για πρωτεΐνη δεν το σηζηταμε θα ειχα παει στο νοσοκομιο άπυρες φορες
    Και αυτο με το αλκοόλ Κουλη δεν ησχιει με την καμια να εισαι σηγουρος....Ειναι δοκιμασμένο απο εμενα αν και δεν το εχω ξανα ακουσει.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Titanium : 15-03-11 στις 17:39
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-03-11 19:06 #4
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Titanium Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εχω έλλειψη ενζύμου και δεν ειχα ποτε πρόβλημα με τπτ.....Απλα δεν εχω φάει ποτε κουκια και ασπιρίνη.....Το μονο που δεν περνω αφοβα απο συμπληρώματα ειναι λιποτροπικα γιατι φοβαμε μην εχει τιποτα που να εχει σχεση με την ασπιρίνη μεσα και εχω προβλημα....Παντος για πρωτεΐνη δεν το σηζηταμε θα ειχα παει στο νοσοκομιο άπυρες φορες
    Και αυτο με το αλκοόλ Κουλη δεν ησχιει με την καμια να εισαι σηγουρος....Ειναι δοκιμασμένο απο εμενα αν και δεν το εχω ξανα ακουσει.....
    νομιζω το ειχα διαβασει σε καποιο σαιτ πριν κανα χρονο....btw το ξερα εγω οτι καθε σαββατοκυριακο ξεσαλονεις στα club και κατεβαζεις ολοκληρες λοσιων οινοπνευματος
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 15-03-11 19:14 #5
    Το avatar του χρήστη Titanium

    Εγγραφή
    01-06-2010
    Περ.
    Volos
    Μηνύματα
    4.074
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο κουλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω το ειχα διαβασει σε καποιο σαιτ πριν κανα χρονο....btw το ξερα εγω οτι καθε σαββατοκυριακο ξεσαλονεις στα club και κατεβαζεις ολοκληρες λοσιων οινοπνευματος
    Μπα οχι και καθε σαββατοκυριακο ρε....Μονο σε ιδικες περιστασεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 08-09-11 19:45 #6
    Προεπιλογή ελλειψη g6pd
    KAΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΠΡΩΤΕΙΝΙΚΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ Π.Χ. ΜΥΟFUSION ,SYNTHIA-6,KAI WHEY PROTEIN?

    ***Γραφε με μικρους χαρακτηρες,ειναι κανονας του φόρουμ***
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-09-11 22:03 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    υπαρχει ηδη ενα θεμα...

    έλλειψη ενζύμου g6pd
    Το ποτό και το κάπνισμα με βοήθησαν να κόψω το γυμναστήριο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-05-12 20:32 #8
    Προεπιλογή ΕΛΛΕΙΨΗ ΕΝΖΥΜΟΥ G6PD ΚΑΙ ΖΜΑ
    καλησπερα μαγκες!εχω απο μικρος ελλειψη ενζυμου g6pd.μπορω να χρησιμοποιω zma??
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-02-13 04:27 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο savvas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα μαγκες!εχω απο μικρος ελλειψη ενζυμου g6pd.μπορω να χρησιμοποιω zma??
    αν και παλιο το θεμα./..επειδη εχω ψαξει τα παντα στο εξωτερικο και οχι εδω σχετικα με το ενζυμο ,
    δυστιχως στην ελλαδα οι γιατροι δεν εχουν ιδεα,
    δεν ειναι αναγκη να πας νοσοκομειο,πολλα προιοντα προκαλουν χαμηλη αιμολυση που απλα σταδιακα κανουν προβληματα σε οργανα και οταν συμβει πλεον ειναι αργα..νιωθεις απλα κουραση η νυσταζεις ενω στην πραγματικοτητα εχεις αιμολυση μικρου βαθμου που δεν επηρεαζει τους δεικτες αιματος/
    zma επιτρεπεται
    δεν γινεται να κατσω να γραψω για ολα...
    ομως σιγουρα πολλοι δεν ξερουνν οτι απαγορευετε το τονικ water επειδη μεσα εχει το απαγορευμενο φαρμακο κατα της ελονοσιας κινινη,,για αυτο ειναι και πικρο.ελεος πραγματικα κανεις δεν πρεπει να το πινει,
    επισης απαγορευοντε πολλα ειδη φυστικιων καλα διαβαζεται..απαγορευοντε πολλα οσπριαοπως ο αρακας και δια ροπαλου η σογια και τα προιοντα που εχουν σογια/
    επαναλαμβανω δεν θα πεσετε κατω,προκαλουν αιμολυση και ισως μονο κουραζεστε η νυσταζεται η νιωθετε λιγο πεσμενοι
    η ζημια ομως γινεται αθροιστικα.
    αν μπορω να βοηθησω σε καποια ερωτηση ευχαριστως
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-02-13 12:47 #10
    Προεπιλογή
    Η προσωπική μου άποψη ΠΑΝΤΑ σε τέτοια θέματα, είναι να τα αντιμετωπίζετε μέσω ιατρού ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
    Το τι λέω εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος (ακόμα και αν φαινομενικά έχουμε τα ίδια θέματα) μικρή σημασία έχει.
    ΜΟΝΟ ΣΕ ΙΑΤΡΟ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-02-13 23:14 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προσωπική μου άποψη ΠΑΝΤΑ σε τέτοια θέματα, είναι να τα αντιμετωπίζετε μέσω ιατρού ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
    Το τι λέω εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος (ακόμα και αν φαινομενικά έχουμε τα ίδια θέματα) μικρή σημασία έχει.
    ΜΟΝΟ ΣΕ ΙΑΤΡΟ
    δυστιχως οι γιατροι στην Ελλαδα εχουν πληρη μεσανυχτα σχετικα με το ενζυμο gspd ,
    ουδεις ελληνας γιατρος θα σου πει μην πιεις τονικ..απλα δεν ξερουν οτι εχει μεσα κινινη.δεν ενημ,ερωνονται.
    οι γιατροι ενημερωνοντε για τα νεα φαρμακα σε ποσοστο 90% απο ιατρικους επισκεπτες.
    Εαν καποιος με ελλειψη gspd δεν το ψαξει μονος του μια ζωη θα νιωθει κουρασμενος και θα νομιζει οτι ειναι απο την γυμναστικη....
    σε εμενα γιατρος διευθυντης νοσοκομειου κορυφαιος πνευμονολογος εδωσε 2 φορες φαρμακο απαγορευμενο ενω του ειχα πει για την ελλειψη.την μια φορα το πηρα δυστιχως αλλα ευτυχως αντεξε ο οργανισμος μου την δευτερη δεν το πηρε το προλαβα.
    Ειδικα για τα συμπληρωματα εχουν μαυρα μεσανυχτα επειδη ειναι αδιαφοροι.σου λενε απλα <μην παρεις>ενω τα μισα τα παιρνεις χωρις προβλημα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-02-13 15:20 #12
    Προεπιλογή
    επαναφεροντας το θεμα , υπαρχει προβλημα στην καταναλωση αρακα >?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 21-02-13 04:38 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimnys Εμφάνιση μηνυμάτων
    επαναφεροντας το θεμα , υπαρχει προβλημα στην καταναλωση αρακα >?
    αναλογα τι βαθμοθ ελλειψη εχεις.
    ο αρακας καθως και πολλα οσπρια αλλα και φυστικια και σογια και παραγογα τους προκαλουν μικρου βαθμου αιμολυση που ποτε δεν καταλαβαινουν.ομως σε κανουν αν αισθανεσε κουραση και μακροπροθεσμα κανουν κακο.υπαρχει σαιτ απο αμερικη εκει οι ανθρωποι τα εξηγουν οπως πρεπει.μεσανυχτα δυστιχως πολλοι γιατροι στην ελλαδα

    http://g6pddeficiency.org/
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-10-13 14:51 #14
    Προεπιλογή γλουταμινη και νιτρικο οξυ και ελλειψη ενζυμου g6pd
    Πηγα σημερα και πηρα νιτρικο(neurocore) και glutamine pvl essentials 400gr. το πρωτο θα το παιρνω πριν τις προπονησεις(στιβος) και το δευτερο καθε μερα για 40 μερες πρωι βραδυ. Ο τυπος εκει μου ειπε οτι δεν πειραζει που εχω ελλειψη ενζυμου g6pd. Εσεις τι λετε;
    Εχω και ενα μικρο φυσημα αλλα ο γιατρος μου ειχε πει μπορω να τρεχω ελευθερα. Εσας η γνωμη ποια ειναι; Μηπως δεν κανει κατι απο αυτα με την ελλειψη αυτου του ενζυμου;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-10-13 15:15 #15
    Προεπιλογή
    Η γλουταμινη δεν θα σε πειραξει για κανενα λογο... βεβαια δεν βρισκω και τον λογο που την πηρες... Τελος παντων... για το "νιτρικο" πηγαινετο να το δει ο γιατρος καλυτερα...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία