Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 36
  1. 05-12-07 05:04 #1
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή Πρωϊνό κ προ του ύπνου γεύμα (όγκο)
    Πρωϊνό κ προ του ύπνου γεύμα (όγκο)

    Σας παραθέτω το πρωϊνο κ προ του ύπνου γεύματα που κάνω γιατί παρατηρώ απορίες κ λάθη κυρίως για τα συγκεκριμένα.



    Παρατηρήσεις

    - Οι τιμές των συστατικών της whey και της καζείνης διαφέρουν ανάλογα την εταιρεία,
    - Το φρούτο με την whey το πρωί είναι απαραίτητα για να δώσει σήμα στον οργανισμό να επιλέξει άλλη πηγή παροχής ενέργειας από τον μυικό ιστό συν το ότι πετυχαίνουμε έτσι το απαραίτητο insuline spike μετά τον καταβολισμό του βραδυνού ύπνου. Μετά στο δεύτερο μέρος όλα αυτα τελειώνουν μιας κ θέλουμε εξισορρόπηση των επιπέδων γλυκόζης στο αίμα μας,
    - Πίνω γάλα στον όγκο γιατί απλά δεν με νοιαζει το υποδόριο λίπος - στην γράμμωση ελλατώνεται κ στη συνέχεια κόβεται τελείως,
    - Τα αυγά ειναι ολόκληρα γιατι το κορεσμένο λίπος του κρόκου βοηθάει στην αυξητική ορμόνη και συγκεκριμένα 3 γιατί έρευνα έδειξε ότι είνια ο 'μαγικός' αριθμός για μέγιστα οφέλη σε όγκο & δύναμη,
    - Τα seeds και το μέλι είναι βοηθητικά για το συνολικό gi του γεύματος,
    - Το γιαούρτι είναι 'full fat' αλλά μπορείτε άνετα να παίρνεται το 2% - όχι το 0%,
    - Το ψωμί στο προ του ύπνου αυστηρώς μόνο για περίοδο όγκου,
    - Vit C επίσης απαραίτητο και στα δύο γεύματα για την παραγωγή του κολλαγόνου για μεγάλες περιόδους όπως αυτό του ύπνου και της ημέρας - μετά αν έχετε gym συν 1 γρ μεταπροπονητικά, αν είστε στην ημέρα αναρρωσης και αν θέλετε συν 1 επιπλέον γρ το μεσήμερι/απόγευμα,
    - Αντι για λινέλαιο (flaxseed oil) μπορείτε κ fish oil χαπάκια αλλά προτιμώ το λάδι για το βράδυ βοηθάει καλύτερα στην αφομείωση,
    - Γλουταμίνη ναι για πριν τον ύπνο, προαιρετικά για το πρώϊ.

    Ότι τυχόν επιπλέον σχόλια ή/κ παρατηρήσεις έχετε ευχαρίστως να τις συζητήσουμε.

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-12-07 13:50 #2
    Προεπιλογή
    Strato 3 αυγα τη μερα ισον 21 κροκοι την μερα,μηπως παμε πολυ ψηλα στη χοληστερινη...
    Μου τη δινει η γραμμωση,μου τη δινει η γραμμωση,μου τη ............
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-12-07 14:21 #3
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    21 κρόκοι τη βδομάδα εννοείς προφανώς anastasisk, και μένα πολλοί μου φαίνονται 3 την ημέρα.

    βασικά Στράτο πολύ προσεγμένα τα γεύματα, εγώ το βράδυ εχω δυο γιαούρτια 2% με 20-30γραμ. αμύγδαλα πως το βλέπεις αυτό??
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-12-07 14:33 #4
    Προεπιλογή
    Ναι Φωτη,εχεις δικιο.....την βδομαδα ηθελα να πω....
    Μου τη δινει η γραμμωση,μου τη δινει η γραμμωση,μου τη ............
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-12-07 15:56 #5
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    πάντως για τελευταίο γεύμα 786 θερμίδες πολλές μου φαίνονται Στράτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-12-07 16:44 #6
    Respected member
    Το avatar του χρήστη Sourlas

    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    332
    Προεπιλογή
    Αν φαω αυτα για βραδυνο σε μια βδομαδα θα έχω γίνει σα μπάλα. Είμαι και λιγο carb sensitive.
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-12-07 17:49 #7
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    +1, Gas το τοπικ είναι στις συνταγές αλλαξε το.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-12-07 18:26 #8
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Ta oatbran τι ειναι? και το letuce?

    Ενω την νυχτα ενταξη καλα ειναι απλος υδατανθρακας στο τελευταιο γευμα εγω δεν περιλαμβανω στην δικη μου λογω κινδυνου του λιπους ενω πολυ καλα τα εχεις τα καλα λιπαρα επειδη οπως διαβασα καπου καθυστερουν την αφωμειωση της πρωτεινης αρα για το 8ωρο χωρις food
    Aν και εγω στην δικη μου διατροφη προτιμω το φυστικοβουτυρο η τα αμυγδαλα οπως ο θειο-Φωτης







    *So nix whey late at night and opt for casein, particularly a protein powder that contains micellar casein. This will provide your body with a steady source of aminos for up to seven hours to stave off catabolism for most of the night. Adding two tablespoons of peanut butter contributes an extra 8 g of protein along with healthy fats that further slow down casein digestion. With that knowledge, you can sleep soundly.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-12-07 18:32 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sourlas
    Αν φαω αυτα για βραδυνο σε μια βδομαδα θα έχω γίνει σα μπάλα. Είμαι και λιγο carb sensitive.
    me too....
    Μου τη δινει η γραμμωση,μου τη δινει η γραμμωση,μου τη ............
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 05-12-07 20:49 #10
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Λοιπόν ομορφόπαιδα ακούτε!

    1.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anastasisk
    Strato 3 αυγα την μέρα ισον 21 κροκοι την εβδομάδα,μηπως παμε πολυ ψηλα στη χοληστερινη...
    Άνοιξα αυτό το θέμα οπότε ας γίνει κουβέντα εκει

    http://forum.bodybuilding.gr/viewtop...?p=20074#20074

    2.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144
    εγώ το βράδυ εχω δυο γιαούρτια 2% με 20-30γραμ. αμύγδαλα πως το βλέπεις αυτό??
    Δεν είναι κ άσχημο Φώτη αλλά πρόσθεσε ωμέγα 3 (τα αμύγδαλα εχουν ω6) κ λαχανικά

    3.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Sourlas
    Αν φαω αυτα για βραδυνο σε μια βδομαδα θα έχω γίνει σα μπάλα. Είμαι και λιγο carb sensitive.
    Σας φαίνεται βουνό αλλα δεν είναι γιατι απλά

    1. Γιαούρτι δροσιστικό κ το τρώς άνετα
    2. Ρόφημα whey/casein/seeds πίνετε άνετα που σε βοηθάει να τρως κ τις 2 φέτες ψωμί μαζί
    3. Ένα μικρό ποτήρι αναβράζων vit C μαζί με 1 κουταλιά λινέλαιο, 1 κουταλάκι γλουταμίνη και μια κουταλία μέλι άνετα εύγευστα κ ωραία
    4. 2 μεγάλα φύλλα απο λάχανο κ είστε jet!

    Όσο καιρό το εφαρμόζω κ λίπος δεν μου βάζει κ το πρωί που σηκώνουμε ειμαι μια χαρά κ happy γιατί ξέρω ότι πέρασαν 8 ώρες με γεμάτο το στομάχι οπότε ο μεγάλος καταβολισμός bye bye!

    Όσοι πιστεύετε ότι δεν μπορείτε απλά δοκιμάστετο σταδιακά μέχρι που θα σας γίνει ωραία συνήθεια οπότε τσεκάρετε μετά αν σας έβαλε λίπος ή όχι κ το συζητάμε

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-12-07 21:01 #11
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    Ta oatbran τι ειναι? και το letuce?
    Bran!

    Lettuce = λάχανο - χρειάζεται ιδιαίτερα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    Ενω την νυχτα ενταξη καλα ειναι απλος υδατανθρακας στο τελευταιο γευμα εγω δεν περιλαμβανω στην δικη μου λογω κινδυνου του λιπους
    κ πολύ καλά κάνεις αλλά.. που βλέπεις απλούς στην δική μου προ του ύπνου διατροφή?

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-12-07 23:01 #12
    Προεπιλογή
    Μου φαινεται πολυ προσεγμενη διατροφη και σωστα σχεδιασμενη.μου αρεσε ειναι η αληθεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-12-07 23:18 #13
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Γκας bread 2 slices

    Πες τι ειναι το bran re
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-12-07 01:27 #14
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Καλά ναι στο πρώτο με τα δεδομένα της αγγλίας είναι 2 φέτες με αυτά της Ελλάδας 1 φέτα κ όχι πολύ χοντρή ε? κανονική!

    bran = πίτουρο = δημητρικά = super market!

    Πλέον ούτε το ιδιαίτερο σε σώζει

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-12-07 07:03 #15
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη Gasturb

    Εγγραφή
    18-04-2006
    Περ.
    Zimbabwe
    Μηνύματα
    3.660
    Προεπιλογή
    Bρήκα επιτέλους καθαρή φρουκτόζη* οπότε το μέλι αντικαθίσταται από 5 γρ φρουκτόζη, nice!

    * http://www.tesco.com/superstore/xpi/8/xpi59307248.htm

    Το παρακάτω άρθρο αναφέρει για 2 κουταλάκια γλυκού μέλι δλδ περίπου 10 γρ που αντιστοιχούν σε 4 γρ καθάρή φρουκτοζή

    http://www.nmhoney.com/nmhoney/Sub%2...fore%20bed.htm

    Gt
    Bodybuilding.gr
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία