Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 27
  1. 27-03-11 00:41 #1
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή Οζονοθεραπεία
    Είμαι σίγουρος ότι λίγο-πολυ όλοι έχετε ακούσει για την οζονοθεαπεία...Υπάρχουν όμως πραγματικά οφέλη? Υποτίθεται ότι έχει εφαρμογές σε παθολογία, ορθοπεδική, ρευματολογία, αισθητική, χειρουργική κ.α.

    ΣΥΝΘΕΣΗ

    Το ιατρικό όζον αποτελείται από ένα μίγμα καθαρού οξυγόνου (Ο2) και καθαρού όζοντος (Ο3) σε ένα εύρος συγκεντρώσεων που κυμαίνεται από 1-100μgr/cm3 (0.05%-5% κ.ο)

    ΔΡΑΣΗ ΣΕ ΜΟΡΙΑΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

    Σε μοριακό επίπεδο, η δράση του Ο3 επιτελείται κατά βάση μέσω των παραγόμενων μεταβολιτών του οι οποίοι σχηματίζονται ανάλογα με τα αντιδρώντα μόρια. Τέτοιοι μεταβολίτες είναι το μοριακό οξυγόνο (Ο2) τα κορεσμένα λιπαρά οξέα και οι δραστικές ρίζες υδροξυλίου (ΟΗ°). Παράλληλα, φαίνεται ότι σημαντικό ρόλο παίζει και η ενεργοποίηση των αντιοξειδωτικών αλλά και άλλων ενζύμων που φυσιολογικά διαθέτει ο οργανισμός. Τέτοια ένζυμα είναι η υπεροξειδική δισμουτάση, η καταλάση, η γλουταθειονική υπεροξειδάση το G-6-PD . Είναι εξάλλου γνωστό ότι οι οξειδωτικοί παράγοντες που σχηματίζονται ως παραπροϊόντα του κυτταρικού μεταβολισμού παίζουν κυρίαρχο ρόλο στις διεργασίες της κυτταρικής γήρανσης αλλά και της καρκινογένεσης.

    ΔΡΑΣΗ ΣΤΑ ΕΡΥΘΡΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ

    Λόγω του σημαντικότατου ρόλου τους, που είναι η μεταφορά του οξυγόνου και διοξειδίου του άνθρακος, τα ερυθρά αιμοσφαίρια έχουν άμεση σχέση με ότι συμβαίνει στις περιπτώσεις που διαταράσσεται η αρτηριακή κυκλοφορία. Επομένως η δράση του όζοντος στον μεταβολισμό των ερυθροκυττάρων είναι εξαιρετικής σημασίας.

    Πιο συγκεκριμένα, οι δράσεις αυτές είναι οι ακόλουθες

    η ενεργοποίηση του καταβολισμού της γλυκόζης και η αύξηση του ρυθμού παραγωγής ΑΤΡ μέσω του παράπλευρου κυκλώματος της μονοφωσφορικής πεντόζης

    η μετακίνηση της καμπύλης κορεσμού της αιμοσφαιρίνης προς τα δεξιά, με την ταυτόχρονη διευκόλυνση της απόδοσης του Οξυγόνου στους ιστούς.

    η βελτίωση του ιξώδους των ερυθροκυττάρων από την αύξηση της ελαστικότητας της κυτταρικής τους μεμβράνης και η συνεπακόλουθη διευκόλυνση της ροής τους μέσα στα τριχοειδή αγγεία.

    ΔΡΑΣΗ ΣΤΑ ΛΕΥΚΑ ΑΙΜΟΣΦΑΙΡΙΑ

    Εδώ και αρκετές δεκαετίες η κλινική πείρα έχει δείξει ότι το ιατρικό όζον διαθέτει ανοσορυθμιστικές ιδιότητες. Παρ’ όλα αυτά μέχρι τα τελευταία χρόνια οι ενδείξεις αυτές είχαν παραμείνει σε ένα εμπειρικό επίπεδο που αφορούσε τη βελτίωση της γενικής ανοσολογικής κατάστασης ηλικιωμένων ασθενών που ελάμβαναν θεραπεία με όζον.

    Κατά τη δεκαετία του ΄90 ωστόσο μια σειρά ερευνών των Βocci και συν., έχουν εξετάσει διεξοδικά τη δράση του στα κύτταρα του ανοσοποιητικού και μας έχουν δώσει σημαντικές πληροφορίες για τον τρόπο δράσης. Παράλληλα, τα τελευταία χρόνια έχει προστεθεί ένας σημαντικός αριθμός νέων μελετών.

    Σε κυτταρικό επίπεδο, η δράση του όζοντος στα λευκά αιμοσφαίρια, φαίνεται ότι λαμβάνει χώρα δια μέσου της επαγωγικής αύξησης των κυτοκινών, ουσιών που αφ’ ενός προσελκύουν στο σημείο της βλάβης κύτταρα του ανοσοποιητικού, αφ’ ετέρου ενεργοποιούν τη δράση τους. Εξέχουσα θέση μεταξύ αυτών έχουν οι ιντερλευκίνες IL-1 και IL-2, η ιντερφερόνη INF-γ και ο παράγοντας νέκρωσης όγκων TNF-α. Μέσω των ουσιών αυτών, δραστηριοποιείται μια σειρά κυττάρων του ανοσοποιητικού όπως τα Τ-κυτταροτοξικά , τα Τ-βοηθητικά, τα κύτταρα φυσικοί φονείς, τα ουδετερόφιλα και τα μακροφάγα.

    Τέλος, οι γνώσεις μας για τη δράση του όζοντος στα αιμοπετάλια είναι ακόμα λιγοστές.

    Τα στοιχεία μιας πρόσφατης έρευνας των Shinriki και συν., (1997) μας δείχνουν ότι το όζον μάλλον παίζει ρόλο ανασταλτικό στη συσσώρευση και τη δράση των αιμοπεταλίων, διακόπτοντας τη μεταγωγή του σήματος ενεργοποίησης τους και σχηματισμού του θρόμβου. Τα παραπάνω συμπεράσματα αξιολογούνται ως ιδιαίτερα σημαντικά, αφού ένα σημαντικό ποσοστό ασθενών πάσχει από νόσους αγγειακής φύσης και οι οποίοι αποτελούν ένα σημαντικό πεδίο εφαρμογής της οζονοθεραπείας.

    ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΔΡΑΣΗ

    Η εξωτερική δράση του όζοντος είναι εξαιρετικά αποτελεσματική χάρη στις άριστες αντιμικροβιακές και επουλωτικές ιδιότητές του.

    ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑ

    Η μοναδική επικίνδυνη για τον άνθρωπο εξωτερική δράση του όζοντος είναι η τοξική επίδρασή του στο αναπνευστικό επιθήλιο , γι αυτό και σε κάθε ιατρική εφαρμογή πρέπει να αποφεύγεται η εισπνοή του.

    Τόσο στις ΗΠΑ όσο και στην Ευρώπη έχει καθοριστεί η μέγιστη επιτρεπόμενη συγκέντρωση όζοντος στον εργασιακό χώρο στα 0,15 ppm που αντιστοιχούν σε 0,2 mg / m3 για χρονική περίοδο αναπνοής 40 ώρες εβδομαδιαίως με αντίστοιχη τροποποίηση για μικρότερη ή για μεγαλύτερη χρονική περίοδο αναπνοής (πίνακας) .

    Η όσφρηση μας ανιχνεύει συγκεντρώσεις όζοντος από 0,02 mg / m3 δηλαδή στο 1/10 των επιτρεπόμενων ανώτατων συγκεντρώσεων , άρα εμπιστευόμενοι το αλάνθαστο αυτό αισθητήριο μπορούμε να είμαστε ήσυχοι.

    Πηγή

    Κάποιοι μιλούν για μια σπουδαία ανακάλυψη και κάποιοι το καταδικάζουν! Τελικά τι ισχύει?
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-03-11 02:11 #2
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τι ισχύει?
    Να ρωτησουμε το φικιωρη να μας πει

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-03-11 22:58 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    βασικα ο αντρικος κατι θα εχει να γραψει που σιγουρα θελω να το διαβασω,μιας κ ειχαμε κανει κ μια μικρη κουβεντα επι του θεματος πριν κατι μηνες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-03-11 23:19 #4
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Και εγώ πίστευα ότι το συγκεκριμένο άτομο θα έχει κάτι να ποστάρει!

    Πάμτως αν δουλευει στους τομείς που λέγεται (φαντάζομαι και σε συνδυασμό με διάφορα άλλα) θα είναι μια πολύ καλή λύση αποφυγής φαρμάκων...

    Όσο για τον Φικιώρη μπορεί να "νουμεροποιείται" αλλά αν τον παρακολουθήσει κανείς θα διαπιστώσει ότι λέει πολλά σωστά...
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 30-03-11 12:08 #5
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Προσωπικά αμφισβητώ τα θετικά αποτελέσματα τις ozono8erapeias, μιας και πιστεύω τα αρνητικά υπερτερούν. (όταν τουλάχιστον δεν είναι από συμβουλή γιατρού)

    θα προψπαθισω να γράψω περιληπτικά (γιατί έχει πολύ ζουμί) και όσο το δυνατών λιγότερο επιστημονικά). Είναι κυρίως απολυμαντικό μιας και είναι πολύ τοξικό. Μπορεί να διαταράξει την λειτουργία του κυτταρου γιατί προκαλεί οξειδώσεις όταν μέρος αυτού φτάσει στα κύτταρα. Όχι και ότι καλύτερο, e? Επίσης δεν βρίσκω λόγο να είναι αντιφλεγμονώδη όπως θέλει να το παρουσιάσει ο τυπάς.

    Επίσης όταν πίνεις όζον με το νερό σκοτώνει και τα ''καλά' βακτήρια του στομάχου! θα θέσω ένα άκυρο παράδειγμα, αλλα σε κάποιες χώρες υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με δυσανεξία στη λακτόζη, λόγω ότι το gala είναι τόσο αγνό, που σκοτώνουν ότι βακτήριο υπάρχει! Ποσο μάλλον όταν με την ozono8erapeia σκοτώνεις τους μικροοργανισμούς του στομάχου, τι προβλήματα μπορεί να δημιουργηθούν.

    Κάπου διάβασα κάποιον να το αποκαλεί δηλητήριο και να το συγκρίνει με το ''αρσενικό''. Απλά... respect!

    Αυτά που έγραψα είναι μονο ελάχιστα από τα μειονεκτήματα που έχει (πολλά από τα μειονεκτήματα ίσως αποβούν μοιραία για κάποιον)

    Ο τυπάς (Φικιώρης) κανονικά που λέει αυτές τις @@ries πρέπει να κλειστεί φυλακή γιατί μπορεί να προκαλέσει σε ανθρώπους ανεπανόρθωτες ζημιες. Τον θεωρώ έναν από τους μεγαλύτερους τσαρλατάνους-γιατρούς.

    Ελπίζω να μην είναι πολύ μπερδεμένα αλλα είναι και μικρός ο χρόνος που μπορώ να διαθέσω. Πάντως η γνώμη μου είναι μακριά και η χρήση να διακοπεί αν κάποιος κάνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Michaelangelo : 30-03-11 στις 12:14
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 30-03-11 14:09 #6
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    ρε συ εσύ το έβγαλες δηλητήριο! Απορώ πως στέκονται όρθιοι όσοι έχουν υποβληθεί...

    Είσαι σίγουρος γι αυτά που λες? Λίγο τραβηγμένα μου ακούγονται.
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-03-11 14:36 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε συ εσύ το έβγαλες δηλητήριο! Απορώ πως στέκονται όρθιοι όσοι έχουν υποβληθεί...
    δεν πρεπει να εχει κ πολυ αδικο σε αυτο για το δηλητηριο.
    κ γω αυτο εχω ακουσει.

    τωρα στο γιατι ζουν,μαλλον γιατι βαζουν μεσα τους αερα κοπανιστο κ οχι οζον.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-03-11 15:19 #8
    Το avatar του χρήστη Michaelangelo

    Εγγραφή
    19-03-2010
    Περ.
    Kuopio/Finland
    Μηνύματα
    1.027
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ramrod Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε συ εσύ το έβγαλες δηλητήριο! Απορώ πως στέκονται όρθιοι όσοι έχουν υποβληθεί...

    Είσαι σίγουρος γι αυτά που λες? Λίγο τραβηγμένα μου ακούγονται.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν πρεπει να εχει κ πολυ αδικο σε αυτο για το δηλητηριο.
    κ γω αυτο εχω ακουσει.

    τωρα στο γιατι ζουν,μαλλον γιατι βαζουν μεσα τους αερα κοπανιστο κ οχι οζον.
    Και εδώ φτάνουμε σε μια από τις μεγαλύτερες απατεωνιές. Σε κάποια μηχανήματα p.x. (όπως αυτά του Φικιώρη) δεν έχει Όζον όπως λέει ο κομπογιαννίτης, αλλα βάζουν οξυγόνο στο νερό και σχηματίζονται μόρια όζοντος.
    Insta: @savvoulidis.sportstherspy
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-03-11 16:08 #9
    Προεπιλογή
    Εμένα ρε παιδιά μου έχει κάνει εντύπωση που το παρουσιάζει ο συγκεκριμένος γιατρός σαν πανάκεια για όλες ανεξαιρέτως τις αρρώστιες! Βέβαια είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και δεν γνωρίζω αν είναι καλό ή κακό. Με προβληματίζει όμως που το προτείνει για θεραπεία από εμφράγματα και ζάχαρο μέχρι πονοκεφάλους ή δυσκοιλιότητα! Μάλλον μούφα η υπόθεση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-03-11 17:00 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    μου θυμιζει μια ταινια με τον βουτσα,που εδινε στα παντα ολα εμπλαστρο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-03-11 17:08 #11
    Το avatar του χρήστη eri_87

    Εγγραφή
    23-02-2010
    Περ.
    Άρτα/Καλλιθ
    Μηνύματα
    1.624
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giorgosr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα ρε παιδιά μου έχει κάνει εντύπωση που το παρουσιάζει ο συγκεκριμένος γιατρός σαν πανάκεια για όλες ανεξαιρέτως τις αρρώστιες! Βέβαια είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και δεν γνωρίζω αν είναι καλό ή κακό. Με προβληματίζει όμως που το προτείνει για θεραπεία από εμφράγματα και ζάχαρο μέχρι πονοκεφάλους ή δυσκοιλιότητα! Μάλλον μούφα η υπόθεση.

    Ε ναι, όταν λέει τόοοοοσα καλά γιαυτό κ τίποτα αρνητικό , καταλαβαίνεις ότι είναι μουφα! Δε μπορεί να είναι η λύση σε όλα τα προβλήματα! Αν ηταν όλοι θα το χρησιμοποιούσαν να γιατρευτουν...
    It is a shame to grow old without ever seeing the STRENGTH and BEAUTY body is capable...
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-03-11 17:36 #12
    Το avatar του χρήστη Ramrod

    Εγγραφή
    21-03-2010
    Περ.
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    2.348
    Προεπιλογή
    Παιδιά επιτρέψτε μου να πω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι...συνήθως μαζί με το νερό και το όζον τους προτείνει και άλλα πράγματα όπως βιταμίνες κλπ, ανάλογα με το πρόβημα. Επίσης απ ότι έχω καταλάβει το μηχάνημα δε το πουλάει ο Φικιώρης...αυτός 2 βιβλία έχει γράψει. Εν πάσει περιπτώσει όμως δεν είναι ο Φικιώρης το θέμα μας...

    Να σας πω ότι δεν έχω κανένα συμφέρον απο όλα αυτά, μη παρεξηγηθώ. Απλά μου κινήθηκε το ενδιαφέρον και έψαξα λιγάκι αλλά δε μπόρεσα να βγάλω άκρη. Πουθενά όμως δε διάβασα ότι είναι δηλητήριο. Σίγουρα κάπου διάβασα ότι οι ποσότητες που λαμβάνει κανείς δε μπορεί να είναι αυθαίρετες και πως είναι επικύνδυνο να το εισπνέεις άμεσα...αν θυμάμαι καλά μεγάλη ποσότητα κάνει κακό στους πνευμονες, αλλά μόνο απο εισπνοή και μάλιστα έχει οριστεί όριο ποσότητας που κάνει κακό (νομίζω απο επίσημο οργανισμό υγείας).

    Αυτό που σκέφτομαι είναι πως όλα αυτά κάπου πρέπει να στηρίζονται...δε μπορεί να είναι εντελώς φουσκα.

    Και μην είστε προκατειλλειμένοι απο το Φικιώρη, δεν είναι γνωστή μόνο στην Ελλάδα η συγκεκριμένη μορφή θεραπείας....ας προσπαθήσουμε να το συζητήσουμε σοβαρά!
    Μάθε τι χρειάζεται το σώμα σου και γιατί...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-03-11 17:41 #13
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    πονοκεφαλοσ?...νερο με οζον
    αθριτικα?......νερο με οζον
    αρρωστια?.....νερο με οζον
    μυωπια?......νερο με οζον
    τριχοπτωση?....νερο με οζον
    πονολαιμοσ ?.....νερο με οζον
    δεν σου σηκωνεται?......νερο με οζον
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 30-03-11 20:27 #14
    Το avatar του χρήστη steg

    Εγγραφή
    22-08-2010
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    515
    Προεπιλογή
    Εμένα ο Φυκιώρης με έχει πείσει ότι, αν μη τι άλλο, είναι ειλικρινής, ότι δηλαδή τα πιστεύει αυτά που λέει και δεν προσποιείται. Δεν τον θεωρώ τσαρλατάνο ούτε κομπογιαννίτη, όπως είπαν κάποια παιδιά πιο πάνω. Τώρα για τον τρόπο που τα λέει, ε τι να κάνουμε αυτό είναι το στυλ του και ίσα-ίσα που τον κάνει πιο οικείο στους απλούς ανθρώπους. Θα ήταν δηλαδή καλύτερα να τα έλεγε επιστημονικά και ακαταλαβίστικα; Προσπαθεί με σχήματα και άλλα τέτοια δικά του κόλπα να εκλαϊκεύσει τα πράγματα. Αυτό τι σημαίνει, ότι είναι απατεώνας; Και όταν λέει ότι οι περισσότερες ασθένειες του σύγχρονου ανθρώπου είναι φλεγμονές που προέρχονται κυρίως από την κακή διατροφή έχει άδικο;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 30-03-11 22:44 #15
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    To oζον οπως εχει πει και ο ιδιος ο φικιωρης εχει πολλα αρνητικα και το κυριοτερο οτι προκαλλει οξειδωση (για οσους δεν ξερουν αν δεν υπηρχε οξειδωση δε θα γερναγαμε ποτε). Γι αυτο συστηνει οσοι πινουν να παρνουν μαζι και αντιοξειδωτικα βιταμινη C, Ε κ.τ.λ.

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία